Professional Documents
Culture Documents
semNalMRD 009
semNalMRD 009
Univerza v Ljubljani
Ekonomska fakulteta
tudijsko leto 2006 / 2007
Predmet: Metode raziskovalnega dela
Predavatelj: doc.dr. Irena Ograjenek
Ime in priimek: Anton mid
Vpisna tevilka: 1984 1949
Elektronski naslov: anton.smid@email.si
Telefonska tevilka: 041 773 940
KAZALO:
0. Uvod
1. Opredelitev raziskovalnega problema
1.1 Namen
1.2. Cilj raziskave
1.3. Propozicije in hipoteze
2. Kritini pregled literature
2.1. E-izobraevanje, njegove prednosti in slabosti
2.2. Poznavanje e-izobraevanja in njegova razirjenost
2.3. Izkunje z e-izobraevanjem
3. Opredelitev raziskovalnega pristopa, metodologije in asovnega poteka
3.1 Raziskovalni pristop
3.2. Nain zbiranja podatkov in vzorec
3.3. asovni potek izvedbe raziskave
4. Problematika merjenja
5. Kvantitativna analiza podatkov
5.1. Priprava podatkov
5.2. Analiza podatkov in potrjevanje hipotez
5.3. Predstavitev rezultatov
6. Znanstveni prispevek
7. Sklepne misli
8. Literatura in viri
Priloge:
Spremno pismo k anketnemu vpraalniku
Anketni vpraalnik
0. Uvod
Izobraevanje je z razvojem in iritvijo informacijske in komunikaciske tehnologije,
predvsem pa z razvojem interneta, dobilo nove monosti za prenos znanja in pouevanje
na daljavo. Monost sprejemanja znanja takrat, ko nam to omogoa as in tam kjer nam
to najbolj odgovarja, najpogosteje v domaem okolju, so le najbolj izstopajoe
prednosti, ki jih tak nain pouevanja nudi. Hkrati z razvojem te alternativne monosti
pridobivanja znanja je izobraevanje skozi vsa ivljenska obdobja postala potreba in
tudi nuja v drubah, ki elijo prosperirati v sodobnem svetu. Pridobivanje novih in
aktualnih znanj ter dvig formalne izobrazbe posameznikom omogoa bolje monosti
zaposlitve in vije dohodke, kar ima za posledico velik dele odraslih, ki se dodatno
usposabljajo in izobraujejo ali pa si to elijo. Iz povedanega lahko sklepamo, da je eizobraevanje idealno dopolnilo in raitev za te potrebe.
V priujoi nalogi bo opisan predlog narta raziskave katere namen je poiskati vzroke
zakaj se kljub obstajajoi tehnologiji, njeni iroki razirjenosti in dejstvu, da jo veina
zna in tudi jo uporablja, ter ob pogoju, da tudijski program obstaja tako v tradicionalni
obliki, kot tudi v obliki e-izobraevanja (raziskavo bi izvedel na izobraevalnem
zavodu, ki tudijski program e nekaj let nudi v obeh oblikah), velik odstotek odloi
raje za klasino obliko izobraevanja.
Nalogo sestavlja est poglavij. V prvem opisujem raziskovalni problem, namen
izpeljave raziskave, cilje in raziskovalne hipoteze. V drugem poglavju podajam kritini
pregled literature, ki opisuje e-izobraevanje, njegove prednosti in slabosti, poznavanje
pojma e-izobraevanja in razirjenost e-izobraevanja ter izkunjami, ki jih ima
izobraevalni zavod DOBA z e-izpobraevanjem.
Tretje poglavje opisuje raziskovalni pristop, metodologijo, raziskovalno populacijo ter
asovni okvir v katerem bo raziskava izpeljana. V etrtem poglavju se bom dotaknil
problematike merjenja, v petem pa analiziranja zbranih podatkov. esto poglavje bo
posveeno opredelitvi znanstvenega prispevka.
Zadnje, sklepno poglavje, bo predstavilo povzetek storjenega in ideje o monih
nadaljnih korakih raziskovanja predstavljene tematike.
sem mnenja, da je nivo znanja uporabe te tehnologije na dovolj visoki ravni, da tudi to
ni vzrok izbire tradicionalnega naina. Kot mone vzroke priakujem nepoznavanje
pojma in nain izvajanja e-izobraevanja. Prav tako je moen vzrok nezaupanje do
novosti saj z e-izobraevanjem, v nasprotju s klasinim nainom izobraevanja, ki smo
ga bili vsi deleni od zgodnjega otrotva naprej, veina nima niti lastnih izkuenj niti ne
pozna izkuenj drugih, ki so se ga e posluevali in imajo z njim izkunje ali pa so e
vkljueni v kaknem izobraevalnem programu podajanem na e-nain.
1.1. Namen raziskave
Kot sem e nakazal v prejnjem poglavju, je namen raziskave poiskati vzroke zaradi
katerih doloen del tudentov (ti ki izberejo tradicionalen nain), ne izbere monosti eizobraevanja. Zavedam se, da je pri vpisu tudija poglavitni dejavnik izbire ustrezen
tudijski program, zato je pri izvedbi raziskave krucialnega pomena prav to, da je eljen
in izbran tudijski program v tej izobraevalni instituciji na voljo v obeh oblikah, saj se
le v tem primeru lahko osredotoimo in poiemo druge vzroke, ki vplivajo na izbiro
naina podajanja programa.
1.2. Cilj raziskave
Cilj raziskave je pokazati kaj so glavni vzroki in zadrki pri izbiri naina eizobraevanja in s tem spoznati kaj je potrebno spremeniti, dopolniti, izboljati ali
dodatno reklamirati ali kako drugae pribliati potencialnim tudentom, da se bodo laje
in v vejem tevilu odloali za izbiro e-izobraevanja. Kot e reeno, pomanjkanje
ustreznih programov podajanih v obliki e-izobraevanja ni predmet te raziskave (prav
zato sem poiskal programe, ki se izajajo na oba naina), je pa prav gotovo velika ovira k
temu, da se e-izobraevanje razmahne in zaivi v eljeni meri.
1.3. Propozicije in hipoteze
Raziskava bo skuala pokazati glavne vzroke neizbire e-izobraevanja, ter tudi odkriti
motivatorje s katerimi bi lahko popularizirali e-izobraevanje ter poveali tevilo prijav
v to obliko izobraevanja. To bom poskual dokazat s potrditvijo hipotez, ki izhajajo iz
propozicij. Propozicije opisujejo predlog logine povezave med izbranimi koncepti
(Ograjenek, 2005). Te bom skual na empirien nain potrditi ali zavrei s pomojo
ustreznih hipotez, ki predstavljajo empirino preverljive propozicije (Ograjenek, 2005).
Hipoteza 7:
Ve kot 60 % izbrane populacije je mnenja, da bi jim pri e-izobraevanju lahko hitreje
padla motivacija in bi zaradi tega tudij opustili.
Potrditev te hipoteze nadaljuje z dokazovanjem bojazni pred alienacijo in pomankanjem
socialnih stikov, rezultirajo v padcu motivacije in opustitvijo tudija.
Propozicija 8:
Veina anketirancev bi o izbiri e-izobraevanja ponovno premislila, e bi to bilo znatno
ceneje od tradicionalnega naina. e bi jim potek e-izobraevanja bil podrobneje
predstavljen ali e bi imeli monost spoznati in izmenjati mnenja in izkunje s tudenti,
ki so e v programu e-izobraevanja.
Hipoteza 8:
Ve kot 60 % izbrane populacije bi o izbiri e-izobraevanja ponovno premislila:
- e bi to bilo vsaj 20 % ceneje od tradicionalnega.
S potrditvijo hipoteze elim dokazati, da manja olnina lahko zelo vpliva na izbiro in
popularizacijo tega naina tudija.
Propozicija 9:
Veina anketirancev bi o izbiri e-izobraevanja ponovno premislila, e bi jim potek eizobraevanja bil podrobneje predstavljen ali e bi imeli monost spoznati in izmenjati
mnenja in izkunje s tudenti, ki so e vkljueni v program e-izobraevanja.
Hipoteza 9:
Ve kot 60 % izbrane populacije bi o izbiri e-izobraevanja ponovno premislila:
- e bi imeli organiziran prikaz poteka tudija ali
- e bi imeli prilonost spoznati in izmenjati izkunje z tudenti, ki e imajo
izkunje z e-izobraevanjem.
Potrditev te hipoteze bi kot vzrok neizbire potrdila nepoznavanje in pomanjkanje lastnih
izkuenj z e-izobraevanjem ter nepoznavanje izkuenj drugih s tem nainom
izobraevanja, ter nakazala monost, da se z organiziranimi predstavitvami in sreanji z
e-tudenti popularizira e-izobraevanje med tudija eljnimi.
eprav je potrebno pri celotni izpeljavi raziskave obdrati nevtralen odnos, priakujem
rezultate, ki bodo potrdili visok dele uporabe in poznavanja IKT, s emer bi kot vzrok
neizbire e-izobraevanja izloil pomanjkanje raunalnikov, dostop do interneta in
pomanjkljivo znanje njegove uporabe. Kot najvejo oviro priakujem pomanjkanje
izkuenj in poznavanje poteka e-izobraevanja. Z zadnjo hipotezo skuam potrditi, da bi
prikazi poteka e-izobraevanja in sreanje s tudenti, ki so vpisani v programe eizobraevanja razblinili neznanje in bojazni ter s tem znatno prispevali k dvigu tevila
vpisov. Prav tako priakujem, da bi k dvigu tevila vpisov vsaj v prvih nekaj
generacijah prispevala olnina, e bi bila ta znatno nija od olnine za tradiciono obliko
izobraevanja.
10
11
Koristi izobraevancev:
- posamezniku prilagojeno izobraevanje; izobraevanec praviloma sam
izbira nain, pot in hitrost uenja,
- fleksibilno izobraevanje; v veini primerov izobraevanec sam izbira as
in kraj uenja,
- manja psiholoka obremenitev; v primeru napak izobraevanci niso
izpostavljeni ostalim udeleencem izobraevanja, prav tako pa so stalno na
voljo dodatni poskusi,
- izloitev nekaterih strokov; potovanja, namestitve, intruktorji in
podobno,
- poveana motivacija; povratne informacije skozi avtomatsko interaktivnost
ali mentorja so odlini motivacijski vzvodi,
- izboljana podpora mentorjev; izobraevanci so glede na uni program
stalno spremljani in usmerjani s strani mentorjev,
- uporaba
sodobnih
komunikacijskih
orodij;
preko
odlinih
komunikacijskih orodij so izobraevanci lahko v stalnem stiku z mentorjem
in ostalimi izobraevanci,
- enostavna dosegljivost unih vsebin; hitra in enostavna dosegljivost unih
vsebin,
- aktivneje sodelovanje; dokazano je, da izobraevanec pri uenju napreduje
skladno s stopnjo vkljuevanja v uni proces.
Koristi organizacij:
- znianje strokov izobraevanja; predvsem znianje potnih strokov,
strokov namestitev, izpada produktivnosti, zvianje kvalitete izobraevanja
ter drugih posrednih strokov,
- neomejeno tevilo udeleencev; posamezen mentor lahko od kjerkoli
podpira praktino neomejeno tevilo izobraevancev,
- veje zadovoljstvo zaposlenih; poveanje produktivnosti, uinkovitosti in
zaupanja zaposlenih, zmanjana fluktuacija zaposlenih
12
13
14
15
16
izvaja po celotni Sloveniji s pomojo tudijskih sredi, ki igrajo kljuno vlogo pri
pridobivanju novih tudentov, informiranju in svetovanju na lokalni ravni.
Kot glavni vzrok za vkljuitev v to vrsto tudija se omenjajo: veja asovna
fleksibilnost (46,2 %), druinske (22,5 %) in slubene (13,7 %) obveznosti, tem pa
sledita veja samostojnost pri tudiju (11,5 %) in oddaljenost od sedea ole (3,3 %).
Vsako leto zaznavajo manji odstotek (okoli 2 %) teh, ki se odloijo za to vrsto tudija,
ker je to nekaj novega. Prevladujejo enske, ki jih je blizu 80 % in najtevilneja je
starostna skupina 25 34 let, katerih je 46 %.
Uspenost tudentov se spremlja in primerja z uspenostjo tudentov v tradicionalnem
nainu tudija. Uspenost je primerljiva oz. je pri e-tudentih nekoliko vija, kot moen
vzrok se navaja narava tudija, ki tudente motivira k sprotnemu delu. Uspenost na
prvem izpitnem roku je 85 % in takna je tudi prehodnost. Okoli 60 % tudentov
zakljui tudij v estih mesecih po zakljuku izvajanja programa.
Avtorica zakljuuje lanek z mislijo, da je e-izobraevanje za nekatere segmente
populacije edina monost, da si nadgradijo izobrazbo, postaja pa tudi vedno bolj
pomembno z vidika vkljuevanja posameznikov v vseivljenjsko uenje, kar mu
zagotavlja uspeno prihodnost.
V lanku Izvajanje tudija na daljavo na Dobi (Geder, 2003) avtorica po uvodu najprej
opie strukturo tudentov, razloge za izbiro te vrste tudija in internetno pismenost
tudentov. Ker je pregled prejnjega lanka vseboval noveje podatke o strukturi in
razlogih za vkljuitev, naj tukaj omenim le, da se je v olskem letu 2002/2003 za to
obliko odloila nekaj ve kot tretjina teh, ki interneta e niso uporabljali, v olskem letu
2001 / 2002 je bilo takih le 8 %, tudentje prve generacije pa so vsi e imeli izkunje z
internetom. Veina tudentov je imela urejen dostop tako doma kot v slubi (42 %),
samo doma 35 % in samo v slubi 23 %.
tudijski proces je na Dobi organiziran v teajno-modularni obliki, pri kateri predmeti
trajajo 5 do 8 tednov. Pri vsakem predmetu se organizirajo do 3 seminarska sreanja.
tudenti opravljajo izpite na tradicionalen nain v ivo. tudenti v virtualnem unem
okolju dostopajo do splonih informacij o predmetu, razporedu tudijskih aktivnosti, do
gradiv, testov za samopreverjanje in slino. tudente pri delu spremlja mentor, ki ima
predvsem motivacijsko vlogo. Osrednji prostor je klepetalnica (gre za asinhrono
komunikacijo v obliki forumov), kjer tudenti komunicirajo med seboj in z mentorjem.
17
Za virtualno uno okolje so na Dobi izbrali izdelek WebCT, ki ga uporablja ve kot tiso
izobraevalnih ustanov v osemdesetih dravah. Odlikuje ga enostavna in stabilna
uporaba. Za delo z njim tudent potrebuje le raunalnik, dostop do interneta in internetni
brskalnik. V WebCT so integrirana tudi vsa potrebna komunikacijska orodja
(klepetalnica, forum elektronska pota) in z njegovo izbiro je odvisnost od zmogljivosti
uporabnikovega raunalnika in internetne povezave minimizirana.
Mentor ima pri tudiju na daljavo kljuno vlogo. tudente spremlja in organizira
njihovo delo, ter jih spodbuja pri tudiju. Mentor praviloma ni predavatelj.
Predavateljeva vloga je priprava gradiva, izvajanje seminarskih sreanj in izpitov.
Uspeno izvajanje tudija na daljavo zahteva od tudentov nove oblike pismenosti in
nove sposobnosti uenja, ki jih hkrati tudi razvija. To se ocenjuje kot pomembna dodana
vrednost tudija na daljavo. Koncept tudija omogoa, da tudentje razvijajo tudi
nekatere spretnosti kot na primer komunikacijske in psihosocialne ter spretnosti
prilagajanja spremembam v drubi. Interakcija in samostojno organiziranje asa in dela
so osrednjega pomena.
Slabost izvajanja tudija na daljavo predstavlja relativno visok odstotek osipa (16 %)
kljub dobro izdelanemu sistemu informiranja in svetovanja pred vkljuitvijo v tudij,
kakor tudi med samim tudijem.
Avtorica lanek zakljuuje z mislijo, da se glede na hitrost razvoja IKT in izkunjami
glede na izvajanje tudija na daljavo pri nas napoved, da bo e leta 2005 okoli 60 %
vseh izobraevanj potekalo preko interneta, ne zdi ve nerealna (lanek je iz leta 2003).
Danes, v letu 2007 lahko mirno reemo, da smo e zelo dale od tega, eprav se tudi
sam spraujem pravzaprav zakaj.
18
zavodih v Sloveniji in ire, ter o vzrokih za izbiro tega naina tudija ter izkunjah, ki
ga imajo z njim izobraevalni zavodi in tudenti.
S svojo raziskavo elim razkriti vzroke za neizbiro naina e-izobraevanja tam, kjer bi
tudentje to monost lahko izbrali. V praksi to pomeni, da obstaja monost tudija
izbranega programa tako na tradicionalen, kot tudi na e-nain. Take vrste raziskave
namre nisem nikjer zasledil in mislim da bi jo bilo zanimivo izpeljati, saj bi nam
odloitev tudentov razkrila s povsem novega zornega kota. Predvidevam, da obstajajo
ovire in zadrki, ki jih tudenti imajo in se zaradi teh raje odloijo za e vsem dobro
poznan in uveljavljen nain, t.j. tradicionalni nain tudija.
3.1 Raziskovalni pristop
V nartovani raziskovalni nalogi bosta uporabljena oba raziskovalna pristopa. Z
deduktivnim raziskovalnim nainom bom poskual na primeru izbrane populacije
potrditi ali zavrei nekatere izsledke drugih raziskav. To so na primer podatki o dostopu
in rabi IKT, kjer bom poskual ugotoviti ali rezultati populacije moje raziskave
odstopajo od slovenskega povpreja.
V primerih kjer bom iz lastnih zbranih podatkov gradil novo teorijo, bo raziskovalni
nain induktivne narave. Takni bodo naprimer rezultat analize podatkov o vzrokih za
neizbiro e-naina tudija, kot so naprimer nepoznavanje, dosedanje neizkunje ali
socialni razlogi, ter analiza podatkov o tem, kaj bi pa lahko vspodbudilo tudente k
ponovnemu premisleku o morebitni izbiri e-izobraevanja.
3.2. Nain zbiranja podatkov in vzorec
Podatke bom zbral spomojo anketnega listia. Anketni listek bo s spremnim pismom
razdeljen med bodoe tudente na mestu vpisa, z ostalimi obrazci, ki jih je ob vpisu v
olski program potrebno izpolniti. Anketa bo strukturirane oblike, kar pomeni, da bodo
vsi odgovori podani in bo med njimi potrebno le izbrati najustreznejega. Takna oblika
ankete zelo olaja obdelavo in analizo podatkov. Anketa in spremni list sta podana v
dodatku.
Izbrana populacija bo zajela vse tudente, ki se bodo vpisovali v prvi letnik v
tradicionalno obliko tudija v izobraevalnem zavodu Doba. Glede na tevilo vpisov v
prejnjih letih, ocenjujem da bo teh okrog 400. Ti bodo predstavljali mojo vzorno
populacijo. Opisan primer lahko razporedim v skupino neverjetnostnega namernega
vzorenja z izbiro homogenih enot, ki se ga velikokrat posluujemo kadar elimo
podrobneje analizirat doloen del populacije. V tem primeru je to populacija tudentov
19
Dobe, ki so izbrali tradicionalen nain tudija. Izobraevalni zavod Doba sem izbral
zaradi tega, ker tudijske programe izvajajo na oba naina in s tem odpade drugae
verjetno najpogosteji vzrok za izbiro tradicionalnega naina pred e-izobraevanjem, t.j.
neizvajanje eljenega programa v e-obliki.
Z izbiro omenjenega naina, dneva in kraja izpolnjevanja ankete, raunam na velik
odstotek pravilno izpolnjenih in oddanih anketni listkov. Ocenjujem, da bi s taknim
nainom zbiranja lahko dosegel 80 % odzivnost, kar bi bilo drugae zelo teko dosei.
Ob priakovanem vpisu, bi to znaalo 320 izpolnjenih in vrnjenih vpraalnikov. Dobro
stran taknega naina izvedbe ankete vidim tudi v tem, da so na vpisu bodoi tudenti
ponavadi zelo pozitivni in pripravljeni za sodelovanje, ter da je prisoten tudi nekdo iz
izobraevalne ustanove, ki lahko takoj pomaga pri nejasnostih in morebitnih
dvoumnostih, kar e dodatno prispeva k kvaliteti zbranih podatkov.
3.3. asovni potek izvedbe raziskave
asovni potek narta raziskave je podrejen dnevu izvedbe ankete, to je dnevu vpisa v
tudijske programe. V nadaljevanju domnevam, da poteka vpis 1. oktobra. Glede na ta
datum je potrebno nartovati in izvesti ostale aktivnosti povezane z raziskavo. V kolikor
bo za vpis predvidenih ve terminov, se tudi na ostalih podeli in izvede anketa. Isto
velja tudi, e bodo obstajale druge oblike vpisa, recimo individualni vpis v referatu ali
po poti vpisnemu formularju se priloita anketa in spremno pismo k anketi.
Okviren terminski nart poteka raziskave bi izgledal takole:
- Juni in julij: Pregled strokovne literature,
- Avgust: Priprava vpraalnika in dogovori z izobraevalnim zavodom,
- September: Priprave na izvedbo ankete, sestanki in usklajevanja s predstavniki
izobraevalnega zavoda in z izvajalci ankete (sodelavci izobraevalnega zavoda, ki
bodo sodelovali pri vpisu),
- 1. oktober: Dan izvedbe ankete, (v kolikor je za vpis doloenih ve terminov, se tudi
ob ostalih izvede anketa.
- 2. oktober: Pregled vpraalnikov in izloitev neizpolnjenih ali nepravilno
izpolnjenih vpraalnikov,
- 3. do 10. oktober: Priprava zbranih podatkov za analiziranje,
- 10. do 20. oktober: Analiza podatkov,
- 20. do 31. oktober: Priprava zakljunega poroila o rezultatih raziskave,
- 1. do 5. november: Priprava predstavitve rezultatov raziskave,
- 5. november: Predstavitev rezultatov raziskave.
20
Najve asa kot je to e obiaj pri nartovanju raziskav namenjam pregledu strokovne
literature na izbrano tematiko in identificiranje izsledkov e opravljenih raziskav. Veliko
asa tudi namenjam pripravam in uskladitvam z izobraevalnim zavodom, saj bodo te
potekale v asu dopustov in poitnic. Raziskavo bom zakljuil s predstavitvijo
rezultatov raziskave.
4. Problematika merjenja
Ker elim v svoji raziskavi zajeti vse tudente, ki se vpisujejo na tradicionalni tudij v
enega od vije ali visokoolskih izobraevalnih programov Dobe, mi omenjeni kriteriji
doloajo raziskovalno populacijo.. Izbrana populacija bo po predvidevanjih imela okrog
400 enot, opazovalno enoto pa predstavlja 1 tudent.
V anketnem vpraalniku bom iskal odgovore na vpraanja, ki se nanaajo na
sociodemografske lastnosti posameznika, poznavanje in uporabo IKT, poznavanje,
izkunje in pomisleke glede e-izobraevanja ter vpraanje glede aktivnosti, za katere
menijo, da bi jim e-izobraevanje pruiblialo in ga s tem napravilo za njihovo mono
izbiro. V tabeli 1 podajam spremenljivke in merske lestvice. Vsi podatki v tabeli bodo
primarni podatki, saj bodo zbrani z omenjeno anketo.
Tabela 1: Spremenljivke
Spremenljivka
Spol
Starost (*)
Velikost kraja bivanja
Oddaljenost od izobraevalnega centra
Lastnitvo raunalnika
Doma dostop do interneta
Pogostost uporabe interneta (**)
Uporaba raunalnika pri delu
Izkuenost pri delu z raunalnikom
Uporaba raunalnika (vsa opravila)
Poznavanje pojma e-izobraevanje
Izkunje z e-izobraevanjem
Razmiljanje o prijavi v e-izobraevanje
Vem, da se moj t. program izvaja tudi kot e-izobr.
Strinjanje s koristmi e-izobraevanja (vse koristi)
Vzroki neizbire e-izobr. (vsi vzroki)
Vzpodbude za premislek (vse)
Merska lestvica
Nominalna, dihotomna
Ordinalna
Ordinalna
Ordinalna
Nominalna
Nominalna
Ordinalna
Ordinalna
Ordinalna
Ordinalna
Ordinalna
Nominalna
Nominalna, dihotomna
Nominalna, dihotomna
Nominalna, dihotomna
Nominalna
Nominalna
(*) starostni razredi so usklajeni z razredi uporabljenimi pri Dobinih raziskavah zaradi
monosti primerjav rezultatov.
21
(**) razredi pogostosti uporabe interneta so usklajeni z RIS raziskavami #55 (Dostop do
interneta) in #58 (Uporaba interneta)
Vsi opisani podatki so kvantitativni in opisni. Tudi ti, ki imajo na prvi pogled tevilske
vrednosti, kot na primer starost ali oddaljenost od tudijskega centra, so ordinalni in
opisni, saj so vrednosti razvrene v razredih, katerim potem posamezne enote
pripadajo. Takne, opisne podatke, imenujemo tudi nemetrini, atributivni ali
kategorialni podatki (Bregar et. al., 2005).
Tam kjer se izraa zgolj pripadnost neki skupini ali razredu, je merska lestvica
nominalna. Primer te je recimo spol, kjer je posameznik lahko enska ali moki, pripada
eni od monosti. Pri spolu gre tudi za dihotomnost, saj sta mona razreda natanno 2.
Pri podatkih kjer je merska lestvica nominalna, so monosti analize podatkov omejene
na tetje enot, modus, dele enot in koeficient kontingence. Ordinalna lestvica je
uporabljena pri spremenljivkah, ki enote opazovanja lahko razvrstijo v nekem vrstnem
redu kot na primer, starost, velikost kraja, oddaljenost od centra izobraevanja ali
recimo razvrstitve Neznan do dobro poznan in Nikoli do Zelo pogosto. eprav nam
enote opazovanja razvrstijo, pa ne povedo ni o tem, za koliko je neka enota bolja, bolj
eljena ali pogosteje uporabljana od druge. Ordinalne lestvice ohranjajo lastnosti
nominalnih, zraven pa lahko doloamo e kvantile in koeficient korelacije ranga.
S pridobljenimi podatki in z njihovo analizo bom kasneje potrdil ali zavrgel hipoteze
predstavljene v prvem poglavju.
22
razlinimi grafi. Dobra stran pri tem je tudi to, da se v Excelu pripravljeni podatki dajo
enostavno uvozit v SPSS kjer se zahtevneje analiziranje lahko nadaljuje.
5.2. Analiza podatkov in potrjevanje hipotez
Postopki analize bodo zajemali predvsem postopke opisne statistike, kot so: tetje enot,
dele enot in modus. S tem bom skual potrdit ali zavre hipoteze. Na primer, v prvi
hipotezi, v katerim trdim, da ima ve kot 60 % anketirancev doma raunalnik in dostop
do interneta bodo upotevani vsi odgovori pri katerih je odgovor na 5. vpraanje o
raunalniku doma a ali b in odgovor na 6. vpraanje o domaem dostopu do interneta a,
b ali c. V kolikor bo njihov dele veji od 60 % vseh odgovorov, bo moja prva hipoteza
potrjena.
Po potrditvi ali zavrnitvi vseh hipotez bi se lotil e skupnega pregleda rezultatov.
Zanimalo bi me predvsem to, ali je morda pomanjkanje IKT doma ali neznanje njene
uporabe lahko vzrok izbire tradicionalnega naina? e bi bili rezultati ankete takni, da
bi potrdili veino hipotez, ki se nanaajo na IKT, potem to ne bi mogel biti vzrok.
Hipoteze 1,2 in 3 so te, ki pokrivajo IKT.
Drug moen vzrok je nepoznavanje pojma in naina izvajanja e-izobraevanja. To bi mi
razkrile potrditve hipotez 4, 5, 6 in 7. V kolikor bi bile te hipoteze potrjene bi to
nedvomno kazalo na slabo poznavanje in pomanjkanje izkuenj z e-izobraevanjem.
S pregledom tretje skupine hipotez (hipotezi 8 in 9), bi skual najti mone aktivnosti s
katerimi bi e-izobraevanje priblial in napravil atraktivneje bodoim tudentom, ter s
tem poveal vpisno razmerje v prid e-izobraevanju.
Analize, ki bi jih bilo zanimivo napraviti bi bile e analize o povezanosti med starostjo
in uporabo raunalnika, med starostjo in navedenem vzroku izbire tradicionalnega
naina izobraevanja ter starostjo in vzpodbudah o izbiri e-izobraevanja. Slino bi
lahko napravili tudi primerjave po spolu. S temi analizami bi razkrili s kaknim
pristopom in ukrepi bi naleteli na najbolj ugoden odziv v doloeni skupini.
Mone nadaljnje analize podatkov, ki pa presegajo temo te seminarske naloge, eprav so
nekatere spremenljivke razdeljene v doloene razrede prav s tem namenom, bi bile e
primerjave s slovenskim povprejem in analize odstopanja nae populacije od
slovenskega povpreja. Te bi bile mone predvsem pri podatkih o poznavanju pojme eizobraevanje in uporabi raunalnika in interneta.
5.3. Predstavitev rezultatov
23
Dober pregled nad strukturo nam nudi tudi prikaz podatkov s pomojo palinega grafa,
kjer lahko na enem grafu spremljamo ve kategorij. V mojem primeru je to recimo pri
10. vpraanju, kjer spraujem o uporabi raunalnika, natejem primere in anketiranec
obkroi ustrezen odgovor med 5- Zelo pogosto in 1 Nikoli. Primer prikaza teh
podatkov je na sliki 2. Na taknem grafu so vidni delei odgovorov v posamezni
kategoriji kot tudi primerjave med kategorijami.
Slika 2: Primer uporabe palinega grafa kjer so vrednosti predstavljene z odstotki
24
Vodilo za izbiro prikaza podatkov nam mora ostati imveja preglednost, itljivost ter
ustreznost in zgovornost njihove prezentacije, ne pa nepotreben lip.
6. Znanstveni prispevek
V Sloveniji je bilo narejenih in se e opravljajo, predvsem v okviru projekta RIS, veliko
raziskav na temo IKT in e-drube. Med njimi je tudi veliko raziskav o e-izobraevanju.
Tako sem zasledil raziskave o poznavanju e-izobraevanja, o pripravljenosti vijih in
visokoolskih zavodov na e-izobraevanje in o e-izobraevanju v podjetjih.
Nikjer nisem zasledil raziskave o ovirah za izbiro e-izobraevanje, razen teh povezanih
s kroninim pomanjkanjem tudijskih programov, ki se na ta nain podajajo. S svojo
raziskavo bi rad opozoril prav na to podroje, na predsodke in bojazni, ki jih imajo
tudentje pred e-izobraevanjem v primeru, ko imajo na izbiro izbrani tudijski program
v obeh oblikah. Dobljeni rezultati bodo, kolikor mi je znano, prvi te vrste in bodo dali
idejo o tem, kateri so v tem primeru vzroki za neizbiro e-izobraevanja, kar bo glavni
znanstveni prispevek raziskave. Rezultati znajo bit zanimivi vsem izobraevalnim
ustanovam in drugim oblikovalcem strategije e-izobraevanja, saj lahko glede na
dobljene rezultate organizirajo in uskladijo akcije za odstranjevanje prav teh ovir in
predsodkov do e-izobraevanja.
7. Sklepne misli
25
26
Literatura:
[] Bregar, Lea; Ograjenek, Irena, Bavda, Mojca: Metode raziskovalnega dela za
ekonomiste: izbrane teme, EF v Ljubljani, 2005.
Viri:
[] Zagmajster, Margerita: Pregled tudija na daljavo na podroju izobraevanja odraslih v
Sloveniji; spletna stran, 6. 8. 2007
[http://porocila.acs.si/datoteke/pregled_studija_na_daljavo_na_podrocju_io.pdf]
[] DOBA; E-izobraevanje veraj neznanka, danes alternativa, jutri prioriteta; spletna stran,
7. 8. 2007 [http://www.doba.si/snd/predstavitev.asp]
[] Ograjenek, Irena: Metode raziskovalnega dela, Power point prosojnice, 2005
[] Wikipedija, the free encyclopedija; spletna enciklopedija,
11. 8. 2007 [http://en.wikipedia.org/wiki/E-learning]
[] Nevron d.o.o., eReitve; 11. 8. 2007,
[http://www.nevron.si/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=92]
[] RIS Raba Interneta v Sloveniji; spletne strani projekta, 12. 08. 2007,
[http://www.ris.org/]
[] RIS #62; E-izobraevanje telefonska anketa 2004/2005; 12. 8. 2007, poroilo telefonske
ankete, [http://www.ris.org/uploadi/editor/e-izobrazevanje_2004-05.rar]
[] RIS #43; E-izobraevanje v terciarnem izobraevanju - vijeolski in visokoolski zavodi
2004/2005; 12. 8. 2007, poroilo raziskave
[http://www.ris.org/uploadi/editor/1131798693RIS2004_visokosolski zavodi.doc]
[] RIS #75; E-izobraevanje 2005/2006 - visokoolski in vijeolski zavodi 2005/2006; 12. 8.
2007, poroilo raziskave,
27
[http://www.ris.org/uploadi/editor/1141815255Porocilo 2x_javno.doc]
[] Baloh, Polona; Zakaj se odrasli odloajo za e-tudij, Oktober 2006, 12. 8. 2007,
[http://www.doba.si/snd/dokumenti/lanek Polona.pdf ]
[] Geder, Mateja; Izvajanje tudija na daljavo na Dobi, Viji strokovni oli Maribor; april
2003; 12. 8. 2007
[http://www.doba.si/snd/dodatno_gradivo_Geder_SND_za_splet.pdf]
28