Gnjavator Priprema

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Pisana priprema za realizaciju nastavnog sata iz BHS jezika i knjievnosti

kola:
Razred:
Dan,datum odravanja sata:

Nastavna jedinica:
Nastavno podruje:
Tip nastavnog sata:
Nastavne metode:
Oblici nastavnog sata:
Nastavna sredstva:
Ciljevi i zadaci rada na satu
Obrazovni:
Odgojni:

Funkcionalni:

Zvonimir Balog,Gnjavator
Knjievnost
Interpretacija knjievnog tekta
(Obrada novog sadraja)
Razovora, rada na tekstu
Frontalni, individualni,grupni.
Osnovna nastavna sredstava.
Usvajanje novog sadraja, bogaenje
rjenika; vjebanje itanja.
Razvijanje ljubavi prema knjizi,
prema knjievnosti,sticanje radnih
navika .
Osposobljavanje uenika za
recitovanje,otkrivanje kljunih
stihova,podsticanje opaanja i
matanja.

Detaljna razrada strukture


nastavnog sata
Uvodni dio sata:
Razgovaramo o smijehu.ta nas sve
moe nasmijati?
Postoje razliiti oblici smijeha.Kakvi?
Kako se i kada iskreno smijemo?
Kako nazivamo osobe koje se ne
smiju iskreno?
Kakve su te osobe?ta misli o
njima?
ta je humor?
Prisjetite se koji smo knjievni tekst
itali ,a da je u sebi imao
humoristine elemente-dijelove?
Najava cilja sata:
Danas emo nauiti jednu aljivu i
simpatinu pjesmicu koja govori o
jednom gnjavtoru.
ta znai kad je neko gnjavator?
Kakav je on?
Pjesmicu je napisao pjesnik Zvonimir
Balog.
Proitamo biljeke o piscu u
itankama na strani 113.
Kako objanjavate poruku autora
itanke na 53.strani.
ta nam autor poruuje?
Ne daj smijehu da pobjegne!
Kako moemo zadrati smijeh?
Kada nam smijeh moe pobjei?
Pjesmicu Gnjavator itam izraajno
uz elemente gestikulacije.

Razgovaramo o pjesmi:
ta ste vidjeli u prvoj strofi
Kako izgleda taj gnjavator?
Kako se zavravaju imenice u pjesmi?
A kako bi zvuala pjesma da se
imenice ne zavravaju na tor?
ta je pjesnik postigao dodavanjem
ovog nastavka?
Pokuajmo proitati pjesmicu bez
nastavka tor.
Da li je sad ova pjesma isto onoliko
smijena ili ne?Zato?
Analiziramo drugu strofu i uoavamo
pjesnike slike u njoj.
ime slikar slika?A pjesnik?
ta je radio gnjavator?Pronaite u
pjesmi gdje to pie.
ime se hranio?
U treoj strofi saznajemo mjesto gdje
je leao gnjavator.Gdje se sve
deavalo?
U etvrtoj strofi neto se deava sa
gnjavatorom.ta?
ta je uradio aligator?
Dijelimo se u etiri grupe.Svaka
grupa treba da naui reprodukovati
svoju strofu i da ilustruje ono to joj
je najsmjenije u njoj.
Obilazim grupe,nadgledam njihov
rad,pomaem,ali ne sugeriem pri
izradi radova.

Zavrni dio sata:


Reprodukujemo pjesmicu .Uenici
prezentiraju likovne
radove.Najuspjeniju grupu
nagraujemo aplauzom i ocjenom,a
ostale stimuliem na uspjeh i nagradu.

You might also like