Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

SAMPEL RPH TINGKATAN 1 PM 2017

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN


Minggu yang ke-3

Tingkatan
Mata
pelajaran
Nilai
Tajuk

1
Gigih/Harmoni
Pend.Moral

Tarikh

6 Jan 2016

Masa

7:30-8:30

Kasih sayang
Hormat
Kerjasama
Pengaruh rakan sebaya

Hari

SELAS
A
catatan

Tempo
h

60mini
t

Standard
kandungan

2.4 Hubungan Persahabatan

Standard
pembelajar
an

2.4.1 membanding bezakan ciri sahabat positif dan


negatif
2.4.5 bersyukur mempunyai sahabat yang baik
2.4.6 menjalinkan hubungan persahabatan yang positif
demi
perpaduan kaum

Objektif
pembelajar
an

Pada akhir pembelajaran pelajar dapat:

1.Penaakulan moral- menyatakan 3 ciri positif dan 3


ciri negatif
2.Emosi moral
mempunyai

sahabat
- melahirkan perasaan bersyukur
sahabat yang baik dengan

menceritakan 1
contoh perilaku baik sahabat
3. Perlakuan moral - membuat 1 kad ucapan terima
kasih kepada
sahabat yang pernah
membantu mereka

Kriteria
kejayaan

Pelajar dapat:
1. menyatakan 3 contoh ciri positif dan negatif sahabat
2. melahirkan perasaan bersyukur melalui penceritaan
contoh
perilaku baik sahabat
3. menjalin hubungan persahabatan melalui kad ucapan

kepada
sahabat

Set induksi

1. guru meminta 2 pelajar untuk berdiri di hadapan


kelas. Seorang berpakaian kemas, seorang lagi tidak
kemas.
2. pelajar diminta melihat dan menyatakan perbezaan
fizikal 2 pelajar berkenaan.
3. guru mengaitkan jawapan pelajar dengan pdp.

Aktiviti
pelajar

1. guru memberikan 1 contoh ciri pelajar positif dan ciri


pelajar negatif kepada pelajar.
2. pelajar diminta untuk menyenaraikan 3 ciri positif dan
3 ciri negatif pelajar yang mereka tahu.
3. guru akan memberikan komen untuk ciri-ciri yang
dinyatakan.
4. guru akan meminta pelajar untuk menceritakan 1
contoh perilaku baik yang sahabat mereka pernah
lakukan terhadap mereka. Pelajar diminta untuk
berkongsi perasaan mereka apabila sahabat itu
membantu mereka.
5. pelajar diminta untuk memilih seorang rakan untuk
diberikan kad ucapan.
6. guru meminta pelajar untuk menulis satu kad ucapan
terima kasih kepada sahabat yang pernah membantu
mereka. Di dalam kad tersebut, pelajar perlu
menyatakan pertolongan yang sahabat mereka berikan
dan penghargaan di atas pertolongan itu.
7. guru dn pelajar membuat rumusan pdp hari ini.

EMK
Sumber/BB
M

Kretiviti, kelestarian global-perpaduanKertas warna, gunting, gam,pensil warna

Pentaksira
n/
penilaian
PBS

Guru memberi penghargaan kepada pelajar yang


membuat kad ucapan dengan kreatif. Guru
mengedarkan lembaran kerja dan meminta pelajar
menyiapkannya sebagai kerja rumah.

Refleksi

2 pelajar

pendekat
an
(Pembelaj
aran
Aktif )
Kertas
warna
Gam
gunting
pensil
warna

Lembaran
kerja

You might also like