Professional Documents
Culture Documents
RPH
RPH
TEMA/ TAJUK
PK4G
S.
KANDUNGAN
MASA:
STAND.PEMBE
LAJARAN
OBJEKTIF
SUBJEK :
KEMAHIRAN
HIDUP ASAS
( MASAKAN)
Di akhir P&P murid dapat mengetahui akan jenis jenis bahan kerin
terdapat di dalam dapur.
Strategi
pengajaran
BBM
bahan masakan
EMK
Kreatif
Aktiviti 30
min +
Latihan 15
min
IMPAK /REFLEKSI:
Kehadiran :./..
Catatan Guru:
1. Berdasa
gambar dalam buku teks , murid diulang akan maklumat berkenaan bah
yang digunakan dalam masakan seharian.
Langkah 2(Latihan): Murid kemudian di berikan tugasan secara berpasa
untuk mencari beberapa contoh bahan kering yang diberikan mengikut
klasifikasi :i.bijirin ii.hasil bijirin iii.kekacang dan iv.rempah ratus.
a Menyimpan
asakan
1. Berdasarkan
umat berkenaan bahan kering
Bahasa
Malaysia
KESELAMATAN1.1Mengetahu1.1.1
KEBERSIHAN 1.2 Mengetahu
1.1.2
BAHAN MASA 1.3 Mengetah1.2.1
PENYEDIAAN 2.1 Mengetahu
1.2.2
3.1 Mengetah1.3.1
3.1 Mengetah1.3.1
4.1 Mengetahui
1.3.1
4.2 Mengetahu
1.3.1
5.1 Menyenar2.1.1
api
api
api
api
:
:
:
:
i. air
i. pasir
iii.kain bas
iv. Alat pe
5.2 Menyedia 2.1.1 Menyatakan kepentingan kebersihan: ii. alatan dan bahan
2.1.1 Menyatakan kepentingan kebersihan: iii. ruang kerja
Kerja
kumpulan
Simulasi
Penerangan(Guru)
TMK
Latihan
Ulangkaji
Bermain Sambil belajar
peta buih
peta dakap
Peta Buih Berganda
Peta Alir
peta titi
peta bulatan
Peta Pokok
Bekerjasama
Kasih Sayang
Patriotisme
Berdikari
Bertolak Ansur
2.1.2
2.1.2
3.1.1
3.1.1
3.1.1
3.1.1
3.1.2
Mengenal alatan dan bahan yang digunakan untuk menjaga kebersihan : i.diri
Mengenal alatan dan bahan yang digunakan untuk menjaga kebersihan : ii.ruang kerja
Mengenal dan menamakanalatan asas untuk : i.menyukat
Mengenal dan menamakanalatan asas untuk : ii.memasak
Mengenal dan menamakanalatan asas untuk : iii.menghidang
Mengenal dan menamakanalatan asas untuk : iv.memotong
Menyatakan fungsi alatan asas :i.menyukat
3.1.2
3.1.2
3.1.2
4.1.1
4.1.1
4.1.2
4.1.2
4.2.1
4.2.1
4.2.2
4.2.2
5.1.1
5.1.1
5.1.2
5.1.3
5.2.1
5.2.1
5.2.1
5.2.2
SELASA
KHAMIS
5.2.2 Menyenaraikan bahan untuk menyediakan sarapan pagi yang ringkas : ii. makanan seperti rot
5.2.2 Menyenaraikan bahan untuk menyediakan sarapan pagi yang ringkas : iiii. buah-buahan seper
5.2.3 Menyediakan sarapan pagi yang ringkas: i. minuman panas seperti minuman bercoklat
5.2.3 Menyediakan sarapan pagi yang ringkas: ii. makanan seperti roti kaya atau sandwich
5.2.3 Menyediakan sarapan pagi yang ringkas: iii. buah-buahan seperti betik, pisang atau epal
5.2.4 Menghidang sarapan pagi yang ringkas
MINGGU 37
ngan cemas
k memadam
k memadam
k memadam
k memadam
api
api
api
api
:
:
:
:
i. air
i. pasir
iii.kain basah
iv. Alat pemadam api
ihan : i.diri
ihan : ii.ruang kerja
Pengurusan
Diri
KH MASAKAN
KH JAHITAN
KELAS
TEMA/ TAJUK
PK4G
S.
KANDUNGAN
MASA:
STAND.PEMBE
basah
LAJARAN
OBJEKTIF
SUBJEK :
KEMAHIRAN
HIDUP ASAS
( MASAKAN)
Strategi
pengajaran
Di akhir P&P murid dapat mengetahui akan jenis jenis bahan kerin
yang terdapat di dalam dapur.
BBM
BUKU TEKS
EMK
Set induksi: Kelas dimulakan dengan guru meminta murid membacakan
Pengenalan doa sebelum belajar. Guru kemudian menyoal apakah maksud bahan
10 minit
kering di dalam masakan.
Langkah 1 (Pembelajaran):
Kreatif
Aktiviti 30
min +
Latihan 15
min
IMPAK /REFLEKSI:
Kehadiran :./..
Catatan Guru:
enyimpan
murid membacakan
ah maksud bahan
idak Mengikut
k objektif & Murid
latihan pemulihan.
Bahasa
Malaysia
MINGGU
TEMA/UNIT STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PECATATAN
MINGGU 1
KESELAMATAN1.1 Mengetahui langkah keselamatan
1.1.1 Mengenal peraturan keselamatan di ruang kerja
4 Jan 8 Jan
1.2 Mengetahui alat dan bahan di dalam peti pertolongan cemas
MINGGU 2
1.3 Mengetahui alat dan bahan untuk memadam api.
1.1.2 Menyatakan langkah-langkah keselamatan
11 Jan 15 Jan
2.1 Mengetahui Penjagaan Kesihatan
di ruang kerja
3.1 Mengetahui alatan dan bahan jahitan
i. diri
ii. alatan dan bahan
MINGGU 3
1.2.1 Mengenalpasti dan menyatakan alatan dan
18 Jan 22 Jan
bahan yang terdapat dalam peti pertolongan
cemas
1.2.2 Menamakan alatan dan bahan yang terdapat
dalam peti pertolongan cemas
MINGGU 4
1.2.1 Mengenalpasti dan menyatakan alatan dan
25 Jan 29 Jan
bahan yang terdapat dalam peti pertolongan
cemas
1.2.2 Menamakan alatan dan bahan yang terdapat
dalam peti pertolongan cemas
MINGGU 5
1.3.1 Mengenal alat dan bahan yang digunakan
1 Feb 5 Feb
untuk memadam api
i. air
ii. pasir
iii. kain basah
iv. alat pemadam api
MINGGU 6
1.3.1 Mengenal alat dan bahan yang digunakan
8 Feb 12 Feb
untuk memadam api
i. air
ii. pasir
iii. kain basah
iv. alat pemadam api
MINGGU 7
KEBERSIHAN
2.1.1 Menyatakan kepentingan kebersihan
15 Feb 19 Feb
MINGGU 8
22 Feb 26 Feb
MINGGU 9
29 Feb 4Mac
i. diri
ii. alatan dan bahan
iii. ruang kerja
2.1.1 Menyatakan kepentingan kebersihan
i. diri
ii. alatan dan bahan
iii. ruang kerja
2.1.2 Mengenal dan menamakan alatan dan bahan
yang digunakan untuk menjaga kebersihan
i. diri
ii. alatan dan bahan
3.1.1 Mengenal alatan dan bahan jahitan seperti
jarum, benang dan gunting
9 Mei 13 Mei
MINGGU 19
16 May 20 May
MINGGU 20
23 Mei 27 Mei
28 Mei 12 J CUTI PERTENGAHAN TAHUN 2016
(16 Hari)
MINGGU 21
13 Jun 17 Jun
MINGGU 22
20 Jun 24 Jun
MINGGU 23
27 Jun 1 Julai
MINGGU 24 LANGKAH KERJA
4 Julai 8 Julai
MINGGU 25
11 Jul 15 Jul
MINGGU 26
18 Jul 22 Jul
MINGGU 27
25 Jul 29 Jul
MINGGU 28
1 Ogos 5 Ogos
MINGGU 29
8 Ogos 12 Ogos
MINGGU 30
15 Ogos 19 Ogos
MINGGU 31
22 Ogos 26 Ogos
MINGGU 32
29 Ogos 2 Sept
MINGGU 33
5 Sept 9 Sept
10 Sept 18 CUTI PERTENGAHAN PENGGAL 2/2015
(9 Hari)
MINGGU 34 PROJEK / ARTIKEL MUDAH
19 Sept 23 Sept
MINGGU 35
26 Sept 30 Sept
MINGGU 36
3 Okt 7 Okt
MINGGU 37
10 Okt 14 Okt
MINGGU 38
17 Okt 21 Okt
MINGGU 39
24 Okt 28 Okt
MINGGU 40 PEPERIKSAAN AKHIR TAHUN 2016
31 Okt 4 Nov
MINGGU 41
7 Nov 11 Nov
MINGGU 42
14 Nov 18 Nov
MINGGU 43
21 Nov 25 Nov
26 NOVEMBER 2016 1 JANUARI 2017
CUTI AKHIR TAHUN
DISEDIAKAN OLEH: DISEMAK OLEH:
sesuai
5.1.4 Menjahit jahitan Jelujur Halus pada medium yang
sesuai
..
GURU PENDIDIKAN KHAS GURU BESAR
SK TARIKH: ________________________ SK
kah keselamatan
yang digunakan
kebersihan
kebersihan
an jahitan seperti
an jahitan seperti
n Jelujur Kasar
n Jelujur Kasar
n Jelujur Halus
n Jelujur Halus
ah seperti hiasan
ah seperti hiasan
ah seperti hiasan
menggunakan
ah seperti hiasan
ah seperti hiasan
menggunakan
KELAS
TEMA/ TAJUK
PK4G
S.
KANDUNGAN
MASA:
STAND.PEMBE
LAJARAN
OBJEKTIF
SUBJEK:
KEMAHIRAN
HIDUP ASAS
(JAHITAN)
Strategi
pengajaran
BBM
Pengenalan
10 minit
Gelung rotan
Kreatif
Aktiviti 30
min +
Latihan 15
min
1. Berdasa
gambar dalam buku teks , murid diulang akan maklumat berkenaan bah
yang digunakan dalam masakan seharian.
Langkah 2(Latihan): Murid kemudian ditunjukkan slide berkenaan cara
menyimpan bahan kering di dalam dapur. Guru kemudian menerangka
yang sesuai untuk mereka menyimpan barang kering dan cara membac
luput bahan2 tersebut.
IMPAK /REFLEKSI:
Kehadiran :./..
Catatan Guru:
EMK
a Menyimpan
1. Berdasarkan
umat berkenaan bahan kering