Professional Documents
Culture Documents
Bai Tap Chuong 10
Bai Tap Chuong 10
BI 10.20:
The inertia constant H of a 150 MVA, six pole, 60 hz synchoronous machine is 4.2 MJ/MVA.
Determine the value of WR2 in lb-ft2
Bi lm:
Xut pht t quan h gia H v WR2 ca my pht m cng sut danh ngha ca n l Smach
MVA.
ng lng ca phn quay Rotor tc ng b l:
1 WR 2 2n 2
KE .
.(
)
2 32.2 60
(1)
Trong :
- KE l ng lng ca Rotor ( in feet pounds ).
- Moment qun tnh ca my pht in ng b a ra bi cng thc WR 2/32.2 thanh
kim loi ( feet squared foot vung ). y W l khi lng phn quay ca my tnh bng
Pounds v R l bn knh quay trn ca n tnh bng feet. Ni chung l gi tr WR 2 do nh cung cp
cho.
-
n l tc ca rotor ( vng/pht ) m n
60. f
(f l tn s (hz), P l s i cc).
P
1 WR 2 2n 2
Smach H .
.(
)
2 32,2 60
Do 550 ft-lb/s = 746W, 1 ft-lb = 746/550 J. Bin i foot-pouds thnh megajun.
1 WR 2 2n 2 746 6
Smach H .
.(
) .(
.10 )
2 32,2 60
550
Smach H .
.1010
2
2,31.n
(3)
150.4,2
Smach H .
2
.1010 =
1010 1.893.939 lb-ft
2
2
2,31.n
2,31.1200
BI 10.21:
Mt my pht ng b cng sut 150MVA, 6 cc, tn s 60HZ, hng s qun tnh H=
4.2MJ/MVA chy vi tc ng b trng thi n nh.
a. ng nng g tch tr trn roto?
b. Nu cng sut gia tng ln 28 MW, tnh ton gia tc roto?
Bi lm:
a. Theo cng thc (10.1) nng lng tch tr trn roto:
GH = 150*4.2 = 630MJ
b. Gia tc roto d 2 / dt 2 cho bi cng thc (10.7) vi Pa = 28MW.
Theo (10.3):
Page 1
Bi tp_QTQ
630
GH
=
180 * 60
180 f
p dng (10.7) ta c:
M=
d 2
= Pa
dt 2
d 2 = Pa = 480 o/s2
2
M
dt
BI 10.22:
A 300-MVA,1200-rpm synchronous machine has WR2 = 3,6.106 lb.ft2. Calculate H for the
machine a) on its own base and b) on a 100 MVA base.
Bi lm:
(a). Xc nh H vi Smach=300MVA (cng sut biu kin ca my pht)
ng nng ca rotor tc ng b:
1
KE WR
2 32.2
Vi:
2 n (in foot-pound)
60
2
n = 1200 v/p.
550ft.lb/s = 746w, 1ft.lb=746/550J.
WR2=3,6.106lb.ft2
2 n
60
6 1
746
10 WR
550
2 32, 2
mach
2,3110 WR n
S .
10
300.
mach
10
3,99 MJ MVA
syt
300
11,97 MJ MVA
100
Bi 10.23:
My pht A 100MVA c H = 4.2MJ/MVA v my in 250-MVA vn hnh song song vi
my pht, c H = 3.6 MJ/MVA. Tnh hng s qun tnh tng ng H cho hai my in trn mt
i lng c bn 50MVA.
Bi lm:
Tng ng nng ca hai my in l:
KE = 4,2x100 + 3,6x250 = 1320MJ
Vy, quan h H tng ng vi i lng c bn 50MVA l:
H = 1320/50 = 26,4 MJ/MVA
Bi 10.24:
The moment of inertia of a 50-MVA,six pole,60 Hz generator is 20x103kg.m2. determine H and
M for the machine.
Bi lm:
Page 2
Bi tp_QTQ
Bi tp 10.25:
A synchronous motor develops 30 percent of its rated power for a certain load. The load on the
motor is suddenly increased by 150 percent of the original value. Neglecting all losses, calculate the
maximum power angle on the swing curve.
Bi lm:
Ta c phng trnh dao ng ca my in ng b nh sau:
d 2
M 2 Pi Pe Pa
dt
Trong :
(1)
l gc cng sut
d d 2 2 Pa d
.
.
dt dt 2
M dt
Tch phn tng bc cho ta :
2
2
d
. Pa d
M 0
dt
2
(2)
(3)
Suy ra
Page 3
Bi tp_QTQ
dt
2
. Pa d
M 0
(4)
Trong 0 l gc cng sut ban u trc khi rotor dao ng do cc nhiu lon.
d
Tiu chun n nh
0 c ngha l :
dt
P d 0
a
(6)
(7)
(8)
0 =17,45600
(9)
Tm 1 :
Ta c:
P1 = Pmax sin 1
Page 4
Bi tp_QTQ
(10)
Th (9) v (10) vo phng trnh (8), ta c mt phng trnh siu vit nh sau :
Cos 2 + 0,45 - 1,0802 = 0
(11)
gii phng trnh (11), ta s dng phng php lp Newton Raphson nh sau (t
x= 2 ) :
Ta c :
f(x) = cosx + 0,45x -1,0802 = 0
(12)
Dng lnh Plot ca Matlab v hm g(x) theo cu lnh nh sau :
x=0:pi/20:2*pi
plot(cos(x) + 0.45*x -1.0802)
grid on ;
Bi tp_QTQ
x=x+dx;
% Successive solution
fprintf('%g', iter), disp( x)
end
Kt qu tnh ton bng chng trnh : Cho gi tr ban u ca x = 1
iter x
1 0.7704
2 0.7059
3 0.6983.
4. 0.6982
Qua 4 vng lp t chng trnh ta thu c kt qu x = 0,6982 (rad) = 400
Nh vy gc cng sut cc i cn tm l : max = 2 = 400
BI TP: 10.26
A 100 MVA synchronous generator supplies 62.5 MVA of power at 0.8 lagging power factor.
The reactance between the load and the generator is normally 1.0 pu, but it increases to 3.0 because
of a sudden three phase short circuit. The fault is subsequently cleared and the generator then
supplies 43.75 MVA at 0.8 lagging power factor. Determine the critical clearing angle.
Bi lm:
Let
P during.the. fault PI
k1 max
k2
( m 0 ) Ps Bd Cd
Substituting for B and C in (1), with Ps=Pmax.sin0 eventually yields
1
cos c
[( m 0 ) sin 0 k1 cos 0 k 2 cos m ] (1)
k 2 k1
We put: Pmax=100/100=1pu. Thus PII= 0.4375 pu ,
k2= PII/Pmax= 0.4375/1=0.4375pu.
Now Pmax=EV/X. When the fault occurs X become 3X, so that :
EV
1
k1 Pmax sin m
sin m Pmax sin m
3X
3
So that k1=1/3=0.33
PI= k1.Pmax = 0.33 x1= 0.33 pu ;
PI= Pmaxsin0 => sin0=PI/Pmax= 0.33 => 0=19.45 ; cos0= 0.94
After the fault :
PI= k2Pmaxsinm => sinm= PI/k2Pmax= 0.33/0.4375= 0.754 =>m = 48.93= 490
=>m=180-49=131 => cos m= -0.656
m- 0 = 131- 19.45 =111.55 or 1.94 rad
Hence, from (1) :
Page 6
Bi tp_QTQ
cos c
1
[( m 0 ) sin 0 k1 cos 0 k 2 cos m ]
k 2 k1
1
[1.94 0.33 0.33 0.94 0.4375 0.656]
0.4375 0.33
1
0.039
cos c
(0.64 0.314 0.287)
0.36279
0.1075
0.1075
So that: c= cos-10.36279 = 68072
cos c
BI TP 10.27
A synchronous generator supplies its rated power to an infinite bus at a voltage of 1.0 pu.
The reactance between the generator and the line , normally 0,825 pu, increases to 0,95 pu
because of a fault. Find the critical clearing angle.
Mt my pht ng b cung cp cng sut nh mc cho 1 bus v hn c in p 1,0 pu. in
khng gia my pht v ng dy lc bnh thng l 0.825 pu, lc s c tng ln n 0.9 pu. Tm
gc ct ti hn.
Bi lm:
Chn cng sut nh mc ca my pht trong h n v tng i S = 1 00 pu.
Sc in ng u cc my pht:
E ' E jx 'd I 1 j 0,825
P jQ
1 j0
= 1 + j0,825
1 j 0,825
U
1
= 1.296 39,50 pu
t X1 =
Trc s c: P1 =
v X2=
E *U
1, 296*1
sin 0 =
sin 0 =1,57 sin 0
1
X 12
0,825
Trong khi s c: p 2 = 0 X1 = 0
Sau khi s c: p 3 =
X2 =
E *U
1, 296*1
sin ' =
sin ' =1,36 sin '
3
m
m
m
X 12
0,95
1,36
= 0,866
1,57
Gc ti thi im trc s c 0 l
P = Pmax sin 0
sin 0 =
P
1
=
= 0,637
P max 1,57
Page 7
Bi tp_QTQ
m = 900 + '
m
P
1
sin ' =
=
= 0,735 ' = 47,30
m
m
P max 1,36
m = 900 + 47,30
cos c
1
sin 0 ( m 0 ) x2 cos m x1 cos 0
x2 x1
1
[ (2,395-0,689)sin 39,530 + 0,866*cos 137,30]
0,866
= 0,518
c 58, 8
Vy gc ct ti hn l 58,80
Bi 10.28
For the generator of Problem 10.15 (the kinetic energy stored in the rotor of a 50 MVA, 6-pole,
60 Hz synchronous machine is 200 MJ; the in put to the machine is 25 MW at a developed power of
22.5 MW), determine the rotor speed in revolutions per minute at the end of ten cycles.
Bi lm:
The per-unit inertia constant H is
KE ( stored )
200
H
4
machine rating in MVA 50
The corresponding angular momentum M is
G.H
50.4
s
s
M
0,0185( MJ .
) 1,06( MJ .
)
180.F 180.60
deg ree
rad
The accelerating power is
Pa = Pi - Pe = 25 22,5 = 2,5 (MW)
The power angle is
Pa
2,5
2,356(rad / s 2 )
M 1,06
10 1
1
( s) ' 2,356. 0,393
60 6
6
Page 8
Bi tp_QTQ
The rotor speed in revolutions per minute at the end of ten cycles: n=n1 +n2
n1
60. '
3,75(rev / min)
2
n2
60. f 60.60
1200(rev / min)
p
3
( p
pmax sin )d
( p
max
sin p2 )d
Bi tp_QTQ
the swing equation 0.314 pu. Using the step-by-step algorithm, plot the swing curve and use it to
determine the maximum value of the power angle.
Bi lm:
P (0 )
d 2 ..
From (10.21), 2 (0)
M
dt
We have,
(0) 0.314 x10 (rad ) 565.2 o
..
Page 10
Bi tp_QTQ
P1
0.5
1123.596 0
4
M 4.45 x10
r ( 2) 1123.596 x0.05 56.18o
T (s)
0.20
0.25
0.30
0.35
0.40
(degree)
47.206
59.885
75.313
93.580
114.656
Bi tp_QTQ
Ta c:
VS AVR BI R
IR
VS AVR
B
B
VS
B
( )
A VR
B
( )
Ta c:
PR jQ R VR I
*
R
PR
VS V R
B
VS V R
B
( )
cos( )
A VR
B
A VR
B
( )
cos( )
VS V R
B
Theo bi ta c:
A VR
B
cos( )
A = D = 0.90.30pu.
B = 82.5760 .
C = 0.0005900 S.
|VS|=|VR|=110 (kV)
=> PR max
Bi tp_QTQ
Bi lm:
S hnh
Z
I
S
I
C S
C / 2 o r
Y / 2
C R
C / 2 o r
Y / 2
N e u t r a
1
A 1 Y .Z
2
1
C Y (1 YZ )
4
BZ
1
D 1 YZ
2
B B
A A
VS VS
VR VR 0 0
Ta c:
VS A.VR B.I R
(1)
I S C.VR D.I R
(2)
T (1) I R
VS
B
( )
S R PR jQ R
V R .VS
B
A .V R
B
( )
(3)
S R VR .I * R cho bi:
( )
A .V R
B
( )
(4)
V vy:
PR
VS .V R
QR
VS .V R
cos( )
A .V R
sin( )
A .V R
cos( )
(5)
sin( )
(6)
B = Z,
C = 0,
D = 1.
Bi tp_QTQ
Tng tr: Z R jX ()
Mc khc Z B 82.576 0
Z 82.5(cos 76 0 j sin 76 0 )
Z 19.96 j80.05()
R =19.96 ,
X = 80.05
110.110.10 6
1.110 2.10 6
cos(76 0 )
cos(76 0 0) (W)
82.5
82.5
cos( )
A . VR
VS .VR
cos( )
vi = 0
B Z X 90 0 80.0590 0
Cng sut truyn trn ng dy l:
PR
VS . V R
X
cos(90 )
0
A VR
X
cos 90 0
110.110.10
1.110 2.10 6
0
PR
cos(90 )
cos 90 0 (W)
80.05
80.05
PR 151.16 sin
(MW)
Page 14
Bi tp_QTQ
j0.2
j0.2
L1
U=10o (pu)
S=1 (pu)
Cos=1
j0.3
GE
L2
j0.25
T2
T1
F
Hnh: 10-10
Bi lm:
1. Thnh lp s tng ng trc s c, trong lc s c v sau khi c lp s s, tnh cc
tng tr tng h gia my pht v h thng:
a. Trc s c: Hnh 10-11
j0.25
j0.3
E
xF
j0.2
j0.25
xT1
U=10o (pu)
S=1 (pu)
Cos=1
j0.2
xL1
xT2
xL2
j 0.25
j 0.2 j 0.825 ( pu)
2
E
xF
j 0.
+x
T1
+x
xII ( pu)
U=10o (pu)
62
2
j0.
xT2
L1 /
/
xL
c. Sau s c: ng dy L2 c c lp
j0.25
j0.3
E
xF
j0.2
I
xT1
xL1
j0.2
xT2
U=10o (pu)
S=1 (pu)
Cos=1
E U I .( jx )
Page 15
Bi tp_QTQ
Ta c:
.
U 1.00 0 pu
suy ra
S 1.0 pu
cos 1.0
1
00 00 1.000 ( pu )
U
1
( pu)
E.U
1.296 x1
sin
sin 1.571sin ( pu )
xI
0.825
xII
nn cng
E.U
1.296 x1
sin
sin 1.364 sin
xIII
0.95
( pu )
Trc s c PI
P[pu]
1.571
1.0
Sau s c PIII
1.364
a
A2
a
PT
Trong
s c PII
A1
I III cgh
max
Bi tp_QTQ
A1 Sabca'
cgh
cgh
(P
PII )d
(1 0)d
cgh
0.69
(pu)
0.69
A2 Sa'de
max
( P
III
PT )d
cgh
2.317
A2 (1.364 cos )
2.317
cgh
(pu)
Bi tp 10.34:
A 50-MVA, 33kV, three-phase, Four-pole, 60Hz synchronous generator delivers 40MW of
power to an infinite bus through a total reactance of 0.55pu. Because of a sudden fault, the reactance
of the transmission line change to 0.5pu. The inertia constant of the machine 4.806MJ/MVA. Sketch
the swing currve during the fault, assuming that the voltage at the infinite bus is 1.0pu and that
behind the transient reactance is 1.05pu. The transient reactance of the machine is 0.4pu
Bi lm:
Chn SCB = 100MVA.
S=40-0j MVA=0.4-j0 pu
Sc in ng qu :
E ' E jx 'd I 1 j1,05
P jQ
0, 4 j 0
= 1 + j0,42
1 j1,05
U
1
= 1,08522,780 pu
Vi X1 =
v X2=
E ' *U
1, 085*1
P =
sin 0 =
sin 0 =1,142 sin 0
1
X 12
0,95
1
p 2 = 0 X1 = 0
Cng sut sau khi s c:
Page 17
Bi tp_QTQ
E ' *U
1, 085*1
sin ' =
sin ' =1,205 sin '
p =
3
m
m
m
X 12
0,90
3
X2 =
1, 205
= 1,055
1,142
Gc ti thi im trc s c 0 l
T P = Pmax sin 0 sin 0 =
P
0, 4
=
= 0,350 0 = 20,50 =0,376 rad
P max 1,142
Gc ti thi im sau s c m l :
m = 900 + '
m
P
0, 4
sin ' =
=
= 0,332 ' = 19,390 = 0,338 rad
m
m
P max 1, 205
cos c
1
sin 0 ( m 0 ) x2 cos m x1 cos 0 =
x2 x1
1
[ (1,909-0,338)sin 20,50 + 1,055*cos 109,390] = 0,181
1, 055
Gc ct ti hn l c= 79,60
Ta c: M
GH
0,5*4,806
2, 225*104 pu
180 f
180*60
0.4 0.0
0.2
2
Pa (0 )
0.2
T cng thc (10.21) (0 )
989 0/s
4
M 2, 225*10
0, 4
1798 0/s
4
2, 225*10
Bi tp_QTQ
(degrees)
t (s)
(degrees)
0,00
20,5
0,20
57,36
0,05
22,97
0,25
77,81
0,10
29,94
0,30
102,76
0,15
41,4
Page 19
Bi tp_QTQ
Bi tp 10.35:
Trong mt nh my in, hai my pht ng b dao ng vi nhau. Hng s qun tnh ca hai
my pht l H1 v H2, cng sut nh mc ca chng l S1 v S2 n v l MVA, cng sut c u
vo tnh theo n v tng i cho hai my l Pm1, Pm2, v Pe1,Pe2, l cng sut in pht ra bi hai
my. t c mt phng trnh dao ng cn bng cho h thng hai my theo quan im hng
s qun tnh c tham chiu n mt dng chun, s tn s ng b n v tng i tnh bng
rad/s, tn s li in trong n v tng i tnh bng rad/s, v gi tr cng sut c cho trong n
v tng i.
Tm tc:
Hng s qun tnh: H1, H2
Cng sut nh mc: S1,S2
Cng sut c ng vo: Pm1v Pm2
Cng sut in ng ra: Pe1, Pe2
Tn s gc ng b:s
Thnh lp phng trnh dao ng 2 my
Phng trnh dao ng c vit cho 2 my:
M1
d 21
Pm1 Pe1
dt 2
(1)
d 2 2
M2
Pm 2 Pe 2
(2)
dt 2
Trong : 1 , 2 : gc cng sut ca my ng b 1 v 2
Trong :
M1
S1 H 1
,
f
M2
S2 H 2
f
M1
H1
,
f
M2
H2
f
(*)
H 1 d 2 1
Pm1 Pe1
f dt 2
pu
(3)
H 2 d 2 2
Pm 2 P
f dt 2
pu
(4)
Khi cc my ng b vi nhau:
1 = 1 =
=> 1 2
(**)
Bi tp_QTQ
H 1 H 2
Pm1 Pm 2 ( Pe1 Pe 2 )
f
f
(5)
1
H1 H 2 Pm1 Pm2 ( Pe1 Pe 2 )
. f
=>
Trong : s = 2f
Bi tp 10.36:
During a fault lasting 0.05s the swing equation for 60Hz maching was. For per-unit values.
5
3
0 t 0.05s
The initial power angle was 0.418 rad. When the fault was cleared, the developed electrical
power became 2.46Sin per-unit.
Detemine:
a.
b.
Bi lm:
a.
Pmt
A2
A1
Pm
0
Ta c:
5
t
3
max
5
ly tch phn theo t
3
0 t 0.05
5 2
t 0
6
Ti thi in t = 0,05s, gc cng sut l:
Ly tch phn ln 2:
Page 21
Bi tp_QTQ
5 2
5
t 0
0, 052 0, 418 0, 425 rad 24,350
6
6
Vy:
Pmt
A2
A1
Pm
0
t
0
Pmax .Cos
t
0
0
Vi: Cos 0 Cos24 0,913
0
Cos t Cos24,35 0,911
P =P Sin 2, 46Sin24,350 1, 014
t
mt max
Thay vo trn ta c:
S A1 1,014.(0, 425 0, 418) 2, 46.(0,911 0,913) 0,0022
Din tch hm tc A2:
1
1
t
Pmt
1
t
rad
Cos1 Cos 2, 716 0,911
Cos Cos24,350 0,911
t
Thay vo trn ta c:
Bi tp_QTQ
Bi lm:
Pe
PmaxSin
Pmax
A2
Pm
A1
0
max
d 2 H
Pm Pe
Phng trnh dao ng rotor:
dt 2 f
Khi xy ra s c ngn mch cng sut in (Pe = 0), phng trnh trn vit li:
d 2 H
Pm
dt 2 f
d 2
f
Pm
2
dt
H
Tnh tch phn 2 ln theo t:
Hay
f
2H
f
2H
Pmtc 2 0
Pmtc 2 0
Thi gian ct ti hn tc
2 H ( c 0)
fPm
(1)
Tnh gc ct ti hn c:
h thng n nh, theo phng php cn bng din tch, din tch tng tc A1 bng din tch
hm tc A2 :
c
A1 ( Pm 0)d Pm ( c 0 )
0
A2
max
( Pmax Sin Pm )d
H thng n nh A1= A2
Cos c
Vi:
Pm
( max 0 ) Cos max
Pmax
Bi tp_QTQ
Cos c
1
(2, 722 0, 418) Cos156 0.023
2, 46
2 H ( c o )
2 x3(1,55 0, 418)
0,19 s
fPm
3,14 x60 x1
In t = 0;
With t = 0.05 s
1
2
1 0 (k1 k2 )
k1 f(x0 , y0 )x 0.418 0.05 0.0209
5
k2 f(x 0 x, y 0 k1 )x (0.418 0.0209)
(0 0.05) 0.05 0.035
3
1
1
1 0 (k1 k2 ) 0.418 (0.0209 0.035) 0.446
2
2
max t 3.14 0.446 2.694 rad 154.350
b)
Pe
A2
Pm
A1
0
max
Page 24
Bi tp_QTQ
A1 ( Pm 0)d Pm ( c 0 )
0
A2
max
( Pmax Sin Pm )d
Cos c
Pm
( max 0 ) Cos max
Pmax
0
With: max 154.35 2.694rad
Cos c
1
(2, 711 0, 418) Cos(155.635o ) 0.023
2, 46
1.0
3610o / s 2
4
2.77 10
From (10.34)
(2) (25.56 23.95) 3610 0.052 10.64o / s
(1)
From (10.35)
(2) 23.95 10.64 34.59o
Same as, we obtain the following table of values
t(s)
(o)
0.0
23.95
0.05
25.56
0.10
34.59
From table of values, we plot:
t(s)
0.15
0.20
0.25
(o)
54.255
82.945
120.66
Page 25
Bi tp_QTQ
From
c 88, 680 . For this critical clearing angle, from fig gives tc= 0.209 s. Hence the fault
Page 26