Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Leon Scheffers Mentor Meester Jasper van Schaijk


Klas PEH16DA Datum 14-3-2017
Stageschool De Schalm Groep 7-A
Plaats Vught Aantal lln 24
Vak- vormingsgebied: Levensbeschouwing
Speelwerkthema / onderwerp: Het filosofisch gesprek/debat: de Nederlandse identiteit
Persoonlijk leerdoel:

Pedagogisch: Ik ben in staat alle lln bij de opdracht te betrekken. Dit wil ik bereiken door twee vormen van coperatief werken te gebruiken.
Didactisch: Ik kan een inhoudelijk goede les levensbeschouwing verzorgen, waarbij ik lln uitdaag om na te denken over zaken waar ze normaal (wellicht) niet over na
denken.
Organisatorisch: Ik kan de klas, zeker bij een dergelijke drukke opdracht, goed geordend houden.
Evaluatie van lesdoelen:
Lesdoel(en):
Procesdoel:
- lln leren nadenken over zaken die groter zijn dan zij en een Aan de hand van observaties tijdens de les zal bekeken worden hoe lln de opdracht
mening/visie te vormen inhoudelijk uitvoeren. Daarnaast zal aan het einde van de les met de lln klassikaal
gevalueerd worden wat ze inhoudelijk van de les hebben meegekregen en wat ze er
- lln leren deze mening/visie om te zetten in woorden en te van vonden. Dit heeft betrekking op zowel de proces- als de productdoelen.
beargumenteren in de groep Productdoel:
- lln leren luisteren naar de mening/visie van anderen en een Aan het einde van de les zullen de placemats bekeken worden. Hebben de kinderen
gezamenlijke mening te vormen en deze te verdedigen samen een goede mening gevormd? Daarnaast zal aan het einde van de les met de lln
- Kerndoel(en): 38 (en in mindere mate: 36) klassikaal gevalueerd worden wat ze inhoudelijk van de les hebben meegekregen en
wat ze er van vonden. Dit heeft betrekking op zowel de proces- als de productdoelen.
Beginsituatie:

Pedagogisch:
Er heerst een goede sfeer in de klas en lln werken graag samen: het is een positieve groep. Wel dient er, daar waar mogelijk, rekening mee gehouden te worden dat de
jongens en meisjes het niet altijd fijn vinden om samen gegroepeerd te worden. Deze groep is het gewend om met elkaar van mening te wisselen.

Didactisch:
Kinderen hebben vaker te maken gehad met groepsgesprekken, -discussies en debatten. Daarnaast hebben ze tijdens IPC een uitgebreide kennismaking gehad met
politiek. Het vormen van een mening op levensbeschouwelijk gebied, zoals de Nederlandse identiteit, is nog niet eerder aan de orde gekomen.

Huidig niveau van ontwikkeling:


Fowler: Fase 2/3 Mythisch-letterlijke fase/synthetisch conventionele fase (je merkt dat de meesten in de klas tussen deze fases in zitten)
Egan: Fase 3, de romantische fase
Piaget: Fase 2, Moraal van de wederkerigheid
Kohlberg: Niveau 1, stadium 2, Instrumenteel-hedonistische wederkerigheid
Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
Prikkelen - Het laten zien van een fragment uit - De lln kijken rustig naar het filmpje Materialen:
Inleiding Zondag met Lubach van zondag 12 - Filmpje
+/- 5 min
- De lln houden zich aan de centrale afspraken die we
maart 2017 (13:10-15:20). Dit met de met zijn allen hebben gemaakt Organisatie:
intentie om het onderwerp aan te - Iedereen op zijn
wakkeren eigen plek

Kern Inleiding, - De kinderen worden in groepjes - De lln denken goed na en schrijven hun Materialen:
+/- 15 min uitleg en verdeeld en krijgen de placemat mening/visie helder op - Placemats (met
uitvoering van namen erop!)
de eerste
- Eerst mogen ze in hun eigen kwadrant - De lln wisselen meningen/visies uit en komen tot
opdracht
hun visie/mening van de Nederlandse een gemeenschappelijke mening/visie - Pennen
identiteit verwoorden - De lln hebben respect voor elkaar tijdens het Organisatie:
- Vervolgens mogen ze dit uit gaan wisselen van gedachten. - Groepjes van
wisselen met hun groepsgenoten. In het maximaal 4 lln,
midden komen de gezamenlijke tafels laten
speerpunten te staan verzetten

Slot Debat - We gaan over de verschillende - De lln houden zich aan de afspraken die we met Materialen:
+/- 25 min meningen/visies debatteren. We elkaar gemaakt hebben - Papiertjes
spreken eerst gezamenlijk minimaal 5 - De lln luisteren aandachtig naar elkaar en laten Organisatie:
speerpunten af die gelden tijdens het elkaar uitpraten - Kinderen blijven
debat op hun eigen plek
- Alle kinderen krijgen twee papiertjes. zitten, bij de groep
Een papiertje geeft het recht om je
mening/visie te mogen verdedigen. Als
je geen papiertjes meer hebt, mag je je
niet meer mengen in het debat
- Achteraf zal het debat gevalueerd
worden met de leerlingen: wat vonden
jullie ervan?
Persoonlijke reflectie
Pedagogisch: De kinderen waren allemaal enorm betrokken en enthousiast. En (jongens)groep werd op een bepaald moment erg
druk en vergat de opdracht. Hier heb ik helaas op moeten reageren. Om dit te voorkomen wil ik de volgende keer toch ook met een
puntensysteem o.i.d. werken waarbij groepen in plaats van individuen worden beloond om goed geleverd werk. Verder wil ik dit de
volgende keer voorkomen door de groepen zelf samen te stellen, hoewel ik dit wel jammer vind bij deze groep, gezien het hoge
niveau van zelfstandigheid.
Didactisch: De opdracht was duidelijk en nieuw voor ze, wat de leerlingen erg leuk vonden. Ze vonden het ook erg leuk om hier op
dergelijke wijze mee bezig te zijn. Door middel van het stellen van de goede vragen aan de lln kwamen ze ook verder. Dit ging me
erg goed af.
Organisatorisch: Dit is wel een minder puntje: ik heb de planning voor deze opdracht niet goed doordacht. Ze zijn om te beginnen al
langer bezig met groepen maken dan je zou denken. Daarnaast duurt het maken van de placemat ook veel meer tijd dan vijftien
minuten. Hierdoor bleef er minder tijd over voor het debat, wat natuurlijk zonde was. Voor de volgende keer moet ik zelf cht beter
de tijd in de gaten houden en daarnaast voor de lln een stopwatch op het bord zetten. Hier heb ik vaker mee gewerkt en motiveert
de lln om toch efficinter te werk te gaan.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum: 14 maart 2017
Zie bijlage 4

You might also like