Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 7

CONTOH PENULISAN RPH

Mata Pelajaran: Matematik


Kelas dan Masa/Bilangan murid: 4 Teratai/9.00 10.00 pagi / 35 orang
Tajuk: Nisbah dan Kadaran
Standard Pembelajaran: 17.1(i)
Objektif Pembelajaran: Menentukan suatu nilai menggunakan kaedah
unitari dalam situasi harian.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


1.Adakan permainan meneka jumlah harga satu item dari beberapa item
(Sediakan set soalan dan diselesaikan secara individu, berpasangan

2.Selesaikan soalan/latihan berdasarkan kad imbasan.


Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

3. Tunjuk cara dan perbincangan.

4. Membuat latihan berdasarkan lembaran kerja yang disediakan.

EMK: Kreativiti dan inovasi, Keusahawanan

BBB: Kad imbasan, lembaran kerja

Penilaian P&P/pentaksiran: Berdasarkan kepada keupayaan murid


menyelesaikan soalan yang diberi.
(B4D1E7)

Refleksi: 25/35 murid dapat menyelesaikan soalan yang melibatkan


nisbah dan kadaran
Definisi Kaedah Unitari
Perhitungan yang melibatkan nisbah dua kuantiti
Kaedah unitari ialah jumlah kuantiti dibahagikan
kepada bahagian-bahagian yang sama mengikut
nisbah-nisbah yang diberikan
Nilai 1 bahagian dicarikan terlebih dahulu
Kad imbasan

= RM30

=?
Lembaran kerja
Contoh soalan
1. Ali membelanjakan wang sakunya
sebanyak rm1.50 dalam kadar yang
sama selama 3 hari. Berapakah jumlah
yang dibelanjakan oleh Ali selama 5
hari?

2. 20 biji guli dibahagikan kepada 4


kumpulan yang sama
banyak.Berapakah biji guli dalam 3
kumpulan?
Hitung harga 12 biji kelapa yang sama sekiranya 7 biji
kelapa berharga RM 5.95.

1) Nisbah dan Kadar


Katakanlah, RM a = Harga 12 biji kelapa.
Harga kelapa dan bilangan kelapa yang dibeli adalah berkadaran.

You might also like