Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Bo Disco Mentor Jacoline


Klas PEH16VA Datum 28-3-2017
Stageschool De Schalm Groep 6
Plaats Vught Aantal lln 26
Vak- vormingsgebied: Muziek
Speelwerkthema / onderwerp: Body percussie

Persoonlijk leerdoel:
- Goede feedback geven (niet oppervlakkig).
- Zorgen dat ieder kind een aandeel heeft in de groepsopdracht.
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
Kerndoel 54: - Ik bekijk hoe het leerlingen afgaat als ze hun couplet moeten bedenken.
- De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te - Ik bekijk de bijlages wanneer ze die aan het einde van de les inleveren en ik
gebruiken, om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en bekijk ze wanneer ik rondloop tijdens de les.
om er mee te communiceren. - Ik film de uitvoering van het lied en bekijk terug hoe het is gegaan.

Tussendoelen:
- De maat, het ritme en eenvoudige ritmische patronen spelen bij
liedjes.
- Het kunnen gebruiken van het lichaam bij het maken van muziek.
- Het in elkaar kunnen zetten van een eenvoudig couplet (4 of 8
tellen) en dit kunnen noteren op een schematische wijze.
Beginsituatie:
De klas bestaat uit 26 kinderen waarvan twee kinderen dyslexie hebben. Deze kinderen worden vaak geholpen bij het voorlezen van bepaalde opdrachten. De groep is
gewend om samen te werken, maar ik wil ervoor zorgen dat de groep nog beter gaat samenwerken. Dit ga ik doen door elke keer als ze samenwerken ze met andere
kinderen te laten samenwerken. Sommige kinderen voelen zich namelijk alleen en dit is omdat er kliekjes zijn in de klas. Ik wil er dus voor zorgen dat er minder kliekjes
ontstaan doordat ze met alle kinderen leren samenwerken (ze leren elkaar beter kennen). Dit is allemaal beschreven in mijn typering en overdenking.

Ze hebben elke woensdag muziekles van meneer Jacques (muziekdocent). De les bestaat dan vooral uit zingen en daarom leek het mij leuk om iets anders te doen.
Wat ik van de muziekles heb kunnen zien, werken ze niet echt met een methode voor muziek.
De kinderen zijn heel enthousiast tijdens verschillende lessen en tot nu toe elke keer heel betrokken geweest. Ze zijn allemaal creatief in het bedenken van nieuwe
dingen/ideen. Een paar kinderen in mijn klas hebben meegedaan aan de Vughtse dance battle en hebben dus dans ervaring. Body percussie is niet perse dansen
maar het heeft er wel deels mee te maken.

De kinderen hebben de tafels en stoelen uit elkaar gezet en zitten in een halve cirkel voor het bord.
Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
5 minuten Introductie Ik begin de les door een filmpje te laten zien. Dit - De kinderen luisteren. - Digibord met de
filmpje is een muziekvideo waarbij ze - De kinderen bekijken de video. presentatie
bodypercussie gebruiken. - De kinderen beantwoorden mijn vraag. - Wiz-bordje
https://www.youtube.com/watch?
v=nz7SMVYMT6k (vanaf 2:22)
Ik vraag van tevoren of ze willen nadenken over
wat ze precies in het filmpje doen.
Na het filmpje stel ik de vraag wat de 4
personen nu eigenlijk deden.
Ik laat ze allemaal iets opschrijven op
hun wiz-bordje.
15 minuten Uitleggen van de opdracht: - De kinderen luisteren. - Digibord.
- De kinderen bewegen mee met het refrein (leren het - Bijlage body
Ik begin met het zeggen dat ze nu een opdracht refrein). percussie.
krijgen. Het filmpje wat we nu gaan kijken geeft - Het
beeld van wat we gaan doen. groepjesprogramm
http://www.schooltv.nl/video/meer-muziek-in-de- a.
klas-bodypercussie/ > 2:15 min.
Daarna leg ik de opdracht uit door het volgende
te zeggen:
Je gaat een lied maken met body
percussie. Dit lied bestaat uit een
refrein waar iedereen aan meedoet en
een couplet (tussenstuk) waar je per
groepje iets voor bedenkt.
Uitleggen van het refrein (zie schema).
Groepjes worden gemaakt via een
programma op het digibord (5
groepjes).
Nu gaan alle groepjes de coupletten
maken > leg het schema uit waarop ze
hun couplet moeten schrijven.
Ik maak de groepjes via het
groepjesprogramma op
www.schoolbordportaal.nl
15 minuten Ik loop rond om te kijken en eventueel te - De kinderen maken het couplet. - Bijlage body
helpen. - De kinderen vullen het schema aan (Ze vullen in wat percussie
hun couplet is).
5 minuten Ik doe mee met het refrein en geef aan wanneer - De kinderen bewegen op onze eigen gemaakte lied.
de groepjes hun couplet moeten voor doen.

Volgorde: refrein (4 tellen), couplet (4 tellen),


refrein (4 tellen), couplet (4 tellen), refrein (4
tellen), couplet (4 tellen), refrein (4 tellen),
couplet (4 tellen), refrein (4 tellen), couplet (4
tellen) en het laatste refrein.
Persoonlijke reflectie
Het was een hele leuke les. De kinderen waren heel enthousiast en dat voelde je meteen aan de sfeer in de klas.
Ik was uit de klas tijdens de boekbespreking en de tafels en stoelen waren dus als teruggezet, dit maakte niet uit voor de les want ik had
van te voren afgesproken dat ik na de uitleg op het digibord de kinderen mee naar buiten zou nemen vanwege het mooie weer.
Bij een groepje liep het samenwerken in het begin niet helemaal lekker, ze zaten met 3 jongens en 3 meisjes in een groep en ze wilde dus
liever daar nog 2 groepjes van maken. Aan mijn mentor heb ik toen advies gevraagd over hoe ik dit moest aanpakken. Zij gaf mij als tip om
te vragen wat het probleem is en hoe we dat kunnen oplossen.
De kinderen hadden al meteen ideen en gingen hard aan de slag. Toen we op het einde van de les het hele stuk gingen opvoeren kon ik
zien dat de kinderen er veel aandacht aan hadden besteed. Ze waren alleen een klein beetje zenuwachtig, maar dat vind ik logisch als je
iets gaat opvoeren wat je zelf heb gemaakt. We hebben het muziekstuk daarom ook 2 keer gedaan.

Ik heb rondgelopen toen ze de coupletten aan het maken waren en dit ging heel goed. Ze hadden af en toe een vraagje over hoe ze het,
het beste konden opschrijven. Mijn mentor heeft de afsluiting van de les gefilmd, zodat ik kon terugkijken hoe het ging.
Ik ben heel tevreden met hoe de les is gegaan.

Het eindoptreden heb ik wel anders aangepakt. Ik heb refrein 5 coupletten refrein. Dit voelde op het moment van het uitvoeren beter,
het uitvoeren had anders denk ik te lang geduurd en dan was de concentratie weggeweest.

Feedback mentor (inclusief handtekening) Jacoline Vernooij de Vries


Datum:28-3-2017
Dat je in het begin een kijkopdracht meegeeft bij het filmpje is goed! Het zorgt ervoor dat de kinderen niet achteruit gezakt gaan kijken,
maar met een doel. Je laat van te voren alles klaarleggen, goed!
Het was een leuke les en de kinderen deden enthousiast mee.
Mooi dat je de les naar buiten verplaatst.
Bijlage 2 Format Toelichting lesontwerp

Student: Bo disco Docent: Jacoline


Vakgebied: Muziek Stagegroep: 6
Klas: PEH16VA
Welke keuzes heb ik hier gemaakt?
Toelichting/ onderbouwing van keuzes
(denk hierbij met name kernbegrippen uit (vak-) specifieke theorie)
Kennis over (kinderen in) de Ik gekozen om een algemeen stukje te typen over de klas. Dit heeft vooral te maken met
groep is nadrukkelijk mijn typering en overdenking voor deze groep.
verwerkt in de omschrijving Ik heb ook een stukje getypt over de muzieklessen die de kinderen krijgen op de school. Een
van de beginsituatie van de paar kinderen hebben meegedaan aan een dance battle in Vught, hier heb ik ook iets over
groep, zowel in geschreven. Op het einde van de beginsituatie heb ik even kort beschreven wat er net voor
pedagogische zin (gedrag, deze les gebeurd qua klaar zitten.
groepsverhoudingen,
groepsdynamiek) als in Om tot deze informatie te komen, heb ik verschillende gesprekken gevoerd met mijn mentor
didactische zin en lessen geobserveerd.
(vakspecifieke
beginsituatie).

De lesdoelen zijn Ik heb een kerndoel uitgekozen van www.tule.slo.nl en hierbij heb ik tussendoelen gemaakt.
afgestemd op de Bij deze doelen heb ik proces- en productdoelen gemaakt. Mijn procesdoel heeft te maken
beginsituatie. In de met samenwerken en hier heb ik voor gekozen vanwege mijn overdenking. Dit is een doel
formulering ervan wordt waar ik meerdere lessen aandacht aan besteed.
zichtbaar dat kennis van De productdoelen zijn doelen die ze aan het einde van de les kunnen behalen. Hierbij heb ik
vakdidactiek en leerlijnen gekozen voor het gebruiken van het lichaam tijdens het muziek maken, het in elkaar kunnen
op een logische manier is zetten van een eenvoudig couplet (4 of 8 tellen) en dit kunnen noteren op een schematische
verwerkt. wijze.

Ik heb hierbij gekeken op tule.slo.nl (Jacobse et al., 2009) en op de site van mr muziek in
de klas.

Werk- en Ik heb de kinderen laten werken in groepjes van 5/ 6 personen. De groepjes heb ik gemaakt
groeperingsvormen zijn via de groepjesmaker van www.schoolbordportaal.nl. Ik heb hiervoor gekozen omdat ik de
afgestemd op specifieke kinderen met meer verschillende kinderen wil laten werken omdat ze hierdoor elkaar beter
kenmerken van de groep n leren kennen. Dit is allemaal beschreven in mijn overdenking.
op specifieke kenmerken Ik heb zelf een korte introductie gegeven en daarna heb ik de kinderen zelf aan de slag laten
van vakdidactiek. gaan. Ik vond het bij deze les belangrijk dat de kinderen ook veel zelf bezig gingen zijn,
zodat ze kunnen ondervinden hoe het nu is om samen tot n idee te komen. Door de
kinderen op het einde de stukjes te laten opvoeren zorg je er ook voor dat de kinderen elkaar
leren vertrouwen en om zichzelf kwetsbaar op te stellen.
Werk- en De kinderen maken in groepjes een couplet, hierbij moeten ze samen overleggen. Op het
groeperingsvormen zijn einde komen alle stukjes bij elkaar en krijgt de klas een wij-gevoel. Door op het begin een
functioneel ondersteunend paar dingen klassikaal te behandelen zorg ik ervoor dat de basis is uitgelegd, daarna mogen
bij het behalen van de de kinderen samen gaan proberen tot een muziekstuk te komen. Het is dus heel belangrijk
lesdoelen. dat de kinderen samen te werken, de groepjes moeten namelijk hetzelfde opvoeren

Een aanzet tot De kinderen werken in groepjes (jongens en meisjes) om samen tot een couplet te komen.
samenwerkend leren krijgt Het is belangrijk dat ze goed overleggen en dat ieder kind weet wat ze aan het einde gaan
op een logische wijze plek in opvoeren.
het lesontwerp.* Bij muziek is het belangrijk dat kinderen samenwerken want kinderen leren van elkaar en
niet alleen van de leerkracht. De groepjes zijn dan meestal heterogeen (jongens en meisjes)
samengesteld. Kinderen helpen elkaar, ze leggen de leerstof uit en daar leren ze van
(Haverkort & Lei, van der & Noordam, 2015).
Een aanzet tot ontdekkend De kinderen gaan zelf experimenteren met hun muziekstuk. Ze gaan zelf ontdekken wat ze
leren krijgt op een logische het beste kunnen gebruiken in hun muziekstukje.
wijze plek in het lesontwerp*

De proces- en Ik evalueer de doelen met de kinderen door de na het opvoeren van het stuk de kinderen
productdoelen worden feedback te geven. Ik loop ook rond als de kinderen hun couplet aan het maken zijn om
expliciet gevalueerd met feedback te geven. Ik vind het belangrijk om tijdens de les heel positief te blijven. Je kan de
de kinderen. kinderen feedback geven, maar dit moet wel positief blijven. Bij dit vak stellen de kinderen
zich kwetsbaar op, je moet dus zorgen dat de kinderen het leuk blijven vinden en dat ze
blijven durven om zich creatief te uiten.

De werkvormen die worden Ik eindig de les door de kinderen hun stuk op te voeren. Dit doen we door er een geheel van
gehanteerd bij evaluatie te maken en zodat alle andere groepjes kunnen zien hoe de andere groepjes het hebben
zijn passend bij aangepakt. Ik doe zelf mee met refrein van het muziekstuk en ik tel mee zodat de kinderen
vakdidactiek en sluiten aan weten wanneer ze moeten beginnen. Ik had van te voren afgesproken dat ik tot 4 zou tellen
op specifieke kenmerken en dat dan het volgende groepjes aan de beurt zou zijn.
van de groep.
Daarna heb ik de les afgesloten door wat dingen te zeggen over hoe het was gegaan.
Tijdens het rondlopen had ik al besproken hoe de samenwerking was gegaan bij de
groepjes.

*bij tenminste 3 lesontwerpen


** bij tenminste 1 lesontwerp

You might also like