Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 7

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Sanne Visser Mentor Lars Bijsterveld


Klas PEH16VT Datum 19-02-2017
Stageschool t Slingertouw Groep 6
Plaats Eindhoven Aantal lln 26
Vak- vormingsgebied: Stellen
Speelwerkthema / onderwerp:
Stellen: carnavalsvakantie verhaal

Persoonlijk leerdoel:
Ik wil gaan letten op de tijd die ik kwijt ben met mijn uitleg. Mijn uitleg moet kort zijn en ik wil de kinderen meer aan het woord laten.
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
Kerndoel 8 De leerlingen leren informatie en meningen te ordenen
bij het schrijven van een brief, een verslag, een formulier of een
werkstuk. Zij besteden daarbij aandacht aan zinsbouw, correcte
spelling, een leesbaar handschrift, bladspiegel, eventueel
beeldende elementen en kleur.
Kerndoel 9 De leerlingen krijgen plezier in het lezen en schrijven
van voor hen bestemde verhalen gedichten en informatieve teksten.

- De leerlingen schrijven met plezier een tekst over hun vakantie.


- De leerlingen leren een tekst te schrijven, waarbij ze moeten letten
- Dit ga ik evalueren door te vragen naar de mening van de leerlingen. Ook laa
op de juiste spellingswijze van de woorden en de formulering van
een aantal leerlingen het verhaal uiteindelijk voorlezen.
de zinnen.
- De leerlingen moeten elkaars werk bekijken en feedback geven. Hierbij leren
- De leerlingen leren feedback te geven op elkaars werk.
van elkaars fouten. Ik ga erop letten dat ze niet gaan noemen of ze het goed,
slecht of stom vinden. Ik wil dat ze gericht feedback gaan geven op elkaar.
Beginsituatie:
Groep 6 bestaat uit 26 leerlingen. De klas bestaat uit 12 jongens en 14 meiden. Er zijn dit jaar 5 nieuwe leerlingen bijgekomen. Een deel van de leerlingen komt van
een andere school en een leerling is blijven zitten. Deze leerling zit pas een aantal weken in de klas. In mijn lessen moet ik hier rekening mee houden. Een aantal v
de nieuwe leerlingen kwam namelijk niet positief naar voren in de sociogram. Het sociale aspect wil ik gaan verbeteren door samenwerken en samen te spreken me
de kinderen en ik wil graag differentiatie in mijn lessen gaan gebruiken om de kinderen beter op zijn plek te laten zitten en voor een veilig leerklimaat te zorgen.
Verdere uitleg hierover staat in mijn overdenking. De leerlingen werken vaak individueel. Het is echter belangrijk voor deze groep om meer te gaan samenwerken.
zorgt namelijk voor een betere interactie tussen de leerlingen en zo kunnen de leerlingen de verschillen benutten om elkaar beter te leren kennen. Op cognitief gebi
ligt de groep redelijk uiteen. De groep is in drie subgroepen verdeeld en hierbij houd ik rekening met lesgeven. Deze groepen geven aan of een kind sterk, gemidde
of zwakker is bij een bepaald vak. Ook hebben we 3 kinderen in de klas met dyslexie. Hier houd ik vooral rekening mee wanneer we teksten of vragen gaan voorlez
Er zitten 7 leerlingen in de klas die in de eerste subgroep zitten, 11 kinderen die in de gemiddelde tweede subgroep zitten en 8 kinderen zitten in subgroep 3 en zijn
sterk bij het vak spelling.
De leerlingen hebben dit jaar al vier andere stelopdrachten gekregen in het journaalschrift en ze weten welke afspraken hierbij horen. Voor de zekerheid herhaal ik
deze nogmaals voorafgaand aan de opdracht. Ik heb verder de schriften vooraf bekeken om te kijken of er een duidelijk niveauverschil ligt en of een vrije opdracht a
deze passend is bij de groep.

Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisat
Leraar leergedrag leerling(en)
7 minuten inleiding Ik begin met het herhalen van de regels in de De leerlingen luisteren naar de uitleg en de hulpjes delen Prowise.
klas. Dit doe ik even vluchtig, om de leerlingen vervolgens de schriften uit.
erop te attenderen dat ze moeten letten op de
spelling.
Ik vertel de leerlingen dat we een verhaal gaan
schrijven over de carnavalsvakantie. Ik vraag
even kort aan de leerlingen waar zon verhaal
dan bijvoorbeeld over zou kunnen gaan.
Vervolgens geef ik de instructie aan de hand
van modeling (Huizenga, 2013). Dit houdt in dat
ik mijn eigen gedachte hardop laat praten en ik
de leerlingen vast een voorbeeld geef over hoe
zij het moeten aanpakken.
Vervolgens neem ik met Prowise nog even door
waar de leerlingen op moeten letten bij het
schrijven van een verhaal. Vervolgens mogen
ze aan de slag en laat ik de volgorde van de
opdracht op het bord staan.
20 minuten Kern Ik loop rond voor vragen en ik ondertussen of er De leerlingen gaan eerst een kladversie maken, na het Journaalschrift
goed gewerkt wordt. uitwisselen van de verhalen en het ontvangen van de
De leerlingen gaan eerst nadenken over het feedback schrijven ze het verhaal op in hun journaalschrift.
onderwerp. Dan gaan ze de informatie
(gebeurtenissen) ordenen, vervolgens gaan ze
de tekst op klad schrijven. De kladversie
wisselen ze met hun maatje. Ze werken hierbij
in duos aan het reflecteren op elkaars werk. Dit
is een van de coperatieve werkvormen.
(eventueel maatje die goed kan helpen, zelf de
keuze geven om een maatje te kiezen, waarvan
je denkt dat je diegene kan helpen of juist ervan
kan leren) Hierbij ga ik kijken naar de keuzes
die de kinderen zelf maken. Ik geef hierbij
sturing wanneer ik zie dat de leerlingen een
verkeerde keuze maken)
Het maatje geeft feedback op de tekst, dus
geen oordeel. Hierna gaan ze het netjes in hun
schrift schrijven.

5 minuten Afsluiting Als afsluiting vraag ik welke leerling een verhaal De leerlingen luisteren naar het verhaal en reflecteren.
heeft gehoord die hij graag met de klas wil
delen. Ik vraag dan toestemming aan de
schrijver van het verhaal. Deze mag het voor de
klas voorlezen. Vervolgens reflecteren we
samen op het verhaal.
Feedback mentor
Je les verliep goed. De kinderen hadden net de vakantie achter de rug en ze hadden veel verhalen om op te schrijven. Leuk dat je het vo
de kinderen die minder te vertellen hebben op deze manier oplost. De leerlingen hebben geconcentreerd gewerkt. Het uitwisselmoment
was goed. Zorg de volgende keer dat je gerichtere vragen aan de kinderen stelt waar ze mee verder kunnen werken.
Persoonlijke reflectie
Ik vond het een erg leuke les om te geven. De uitdaging lag hem vooral in het stimuleren tot het schrijven van een verhaal voor een aant
leerlingen, maar juist bij deze leerlingen heeft dit geleid tot een erg leuk verhaal. De kinderen hebben elkaar goed geholpen bij het
uitwisselmoment. Ze gaven elkaar tips om nog iets toe te voegen aan het verhaal, maar ook werden er veel complimenten uitgedeeld. D
leerlingen hebben tijdens het schrijven van de verhalen rustig gewerkt.
Na de les waren een aantal leerlingen nog niet klaar. Zij mochten dit als huiswerkopdracht afmaken.

You might also like