Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Bo Disco Mentor Jacoline


Klas PEH16VA Datum 14-3-2017
Stageschool De Schalm Groep 6
Plaats Vught Aantal lln 26
Vak- vormingsgebied: BVO.
Speelwerkthema / onderwerp: schoenen (pimp your shoe).

Persoonlijk leerdoel:
- Ik ken de namen van de kinderen in de klas.
- Ik kan de klas onder controle houden (ik noem af en toe namen).
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
Kerndoel 54: - Ik loop rond wanneer ze aan het werken zijn.
- De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te - Ik bekijk de schoenen aan het einde van les.
gebruiken, om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en
om er mee te communiceren.

Tussendoelen:
- Het werken met verschillende materialen zoals: stof, knopen, veren,
verf, etc.
- Het gebruiken van verschillende vormen (de schoen hoeft geen
schoen te blijven).
- bespreking van de plannen: wat ga je maken en hoe ga je dat
maken?
Beginsituatie:
De klas bestaat uit 26 kinderen waarvan twee kinderen dyslexie hebben. De groep is gewend om samen te werken, maar ik wil ervoor zorgen dat de groep nog beter
gaat samenwerken. Dit ga ik doen door elke keer als ze samenwerken ze met andere kinderen te laten samenwerken. Sommige kinderen voelen zich namelijk alleen
en dit is omdat er kliekjes zijn in de klas. Ik wil er dus voor zorgen dat er minder kliekjes ontstaan doordat ze met alle kinderen leren samenwerken (ze leren elkaar
beter kennen). Dit is allemaal beschreven in mijn typering en overdenking.

De kinderen zijn vaker in de klas bezig met kunstzinnige orintatie. Ze werken met IPC, hierbij hebben ze bepaalde vakken om een bepaald thema. Het thema is nu
onze actieve planeet. De kinderen hebben al sinds de kleuters handarbeidles, ze hebben op school een handarbeid docent. Ze werken dan met verschillende
materialen. In de bovenbouw hebben ze geen handarbeidles, maar dan krijgen ze kunstzinnige orintatie bij IPC.
De kinderen zijn naar een tentoonstelling in het stedelijk museum in s-Hertogenbosch geweest. Deze tentoonstelling heette Middernacht bij Meret en Bart. Aan het
eindje van het museumbezoek hebben ze papieren met schoenen daarop meegekregen. Deze schoenen heb ik als idee gebruikt voor mijn les. In een paar weken tijd
komen mensen van het museum naar onze school om bepaalde kunstwerken uit te kiezen voor het museum. De schoenen van deze les worden ook tentoongesteld
aan deze mensen.

De kinderen hebben oude schoenen meegenomen van thuis. De les is verdeeld over meerdere uren. Het tussenstuk zal dus veel langer zijn dan in mijn
lesvoorbereiding staat. Het opruimen zal bij elke les plaatsvinden, maar het bespreken van de opdracht alleen in de laatste les. Mijn mentor en ik hebben allemaal
spullen uit het handarbeidlokaal gehaald die de kinderen kunnen gebruiken tijdens de opdracht. De powerpoint zet ik op het bord klaar voordat de les begint. De tablets
zijn opgeruimd door de hulpjes uit de klas. Dit is de laatste les op de dag en dus hebben ze de tablets niet meer nodig.

Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
+/- 10 min - Ik bespreek de powerpoint. In deze - De kinderen vertellen wat voor dingen ze zien. - Powerpoint
powerpoint staan allemaal fotos van - De kinderen luisteren. - Digibord
kunstzinnige schoenen.
- Ik bespreek met de kinderen wat ze
zien, wat voor vormen ze hebben etc.
2 min - Ik leg uit wat de opdracht is. Ze gaan nu - De kinderen luisteren. - Schoenen
hun eigen schoen pimpen. Belangrijk is - Powerpoint
dat ze goed kijken naar vormen en dat - Digibord
het niet altijd een schoen hoeft te - Materialen
blijven.
- Ik laat zien wat voor materialen ze
kunnen gebruiken.

40 min - Ik loop rond en help waar nodig. - De kinderen werken aan de opdracht - Schoenen
- Materialen

5 min - Ik zeg tegen de kinderen dat ze moeten - De kinderen ruimen op. - Schoenen
gaan opruimen. - Sommige kinderen laten hun schoen zien en - Materialen
- Een paar kinderen laten hun schoen vertellen wat ze hebben gedaan.
zien en ze vertellen wat ze precies
hebben gedaan (dit wordt besproken
als de schoenen af zijn en hier hebben
ze meerdere lessen de tijd voor).
Persoonlijke reflectie
We hebben aan deze les ook het thema geluk gekoppeld want volgende week is het de geluksweek op mijn stageschool. Ze maken dan
een museum voor de ouders en deze schoenen komen daar ook bij te staan. De kinderen gaan dus ook een stukje schrijven op een
museumbordje waarop ze vertellen waarom deze schoen hun gelukkig maakt.
Op idee/tip van mijn mentor hebben we na de presentatie de kinderen eerst laten tekenen wat ze van plan zijn. Ze hebben opgeschreven
welke materialen ze nodig hebben en wat ze voor idee hebben globaal (niet in detail).
De kinderen waren heel enthousiast en betrokken bij de presentatie, veel kinderen wilde iets zeggen over wat ze zagen, welke vorm ze
hadden en wat voor materiaal er was gebruikt.
Mijn mentor was nadat de kinderen waren begonnen ook even uit de klas om wat dingen te regelen. Het was fijn om te zien dat dit heel
goed ging. De volgende keer zou ik meer willen letten op mijn tijdsindeling (op tijd stoppen) (14-3-2017).
In de stageweek hebben de kinderen hun schoen afgemaakt. De kinderen waren heel enthousiast en hebben hard aan hun schoen
gewerkt. Ik vond het heel fijn dat ik van mijn mentor veel tijd kreeg om deze les te geven.
Ik ben heel bij hoe de les is gelopen.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:
Zie observatieformulier.
Basisplan

Les: Pimp youre shoe

Groep: Groep 6

Museum bezoek aan het stedelijk


Bron/Methode: museum.
Beelonderwijs en didactiek.
Datum: 14-3-2017

De kinderen zijn naar een museum


Betekenis geweest waar ze al iets met dit
Wat zijn de inhouden en onderwerp gedaan hebben. Ook zijn ze
associatiemogelijkheden? op deze leeftijd bezig met uiterlijk en
Waardoor wordt het persoonlijk voor kleding.
het kind? De meeste kinderen zijn creatief, dit is
niet alleen kunst maar ook in verhalen
schrijven etc.
Het wordt voor de kinderen persoonlijk
omdat ze hun eigen schoenen mogen
maken hoe zij willen dat het eruit gaat
zien. Ze mogen zelf materialen
meenemen als ze dat willen en hierdoor
hebben ze dus zelf de regie in handen.
De kinderen krijgen verschillende fotos
Vorm te zien met verschillende schoenen voor
Met behulp van welke beeldaspecten inspiratie.
kunnen de inhouden vorm krijgen? Zo kunnen ze kiezen voor verschillende
Bv kleur, textuur, compositie etc. texturen, veel detail te gebruiken en
kunnen ze kiezen om de schoen om te
toveren in iets anders dan een schoen.
Zie fotos die ik heb gebruikt in mijn
presentatie op de website.
Ze mogen gebruik maken van
Materiaal verschillende materialen, maar de basis
Welk materiaal is daarvoor geschikt, is hun oude schoen. Ze mogen ook
welke mogelijkheden biedt het? verschillende stoffen, touw, verf, stiften
etc. gebruiken.

Zie fotos op de website.


Beschouwing De hakken zijn meer voor de meisjes,
Welke beelden uit de kunst toon je om maar de jongens zouden voor de
het kind betrokken te krijgen bij het vormen er ook dingen kunnen uithalen.
onderwerp? Bijvoorbeeld: de octopus, met de gaten
en de draak.
Ik denk dat de jongens vooral
betrokken raken bij de schoen met de
gezichten/doodshoofden.
Door ze veel keuzes te geven en ze de
Onderzoek kans te geven om spullen van thuis
Hoe kan het kind materialen en mee te nemen.
beeldende aspecten verkennen? Ik heb ook in de powerpoint veel
verschillende soorten schoenen laten
zien. Deze schoenen hebben
verschillende vormen en zijn gemaakt
van verschillende materialen.
Ik geef ze heel veel verschillende
Werkwijze opties. Mijn mentor en ik hadden
Welke aanwijzingen over gebruik van verschillende soorten materialen van
materiaal en gereedschap geef je, en het handarbeidlokaal naar ons
welke vaardigheden demonstreer je? klaslokaal gehaald, ik had ook extra
spullen gehaald bij de action en
sommige kinderen hadden spullen van
thuis meegenomen. Belangrijk voor
deze les was dat ze van te voren ook
gingen nadenken over wat ze wilde
gebruiken.
- Wat valt je op?
Reflectie - Wat springt eruit
Welke vragen stel je om terug te kijken (kleuren/vorm)?
naar o.a. de beeldende doelen? - Welke schoenen zijn geen
schoenen meer, wat is in
omgetoverd?
- Hoe vonden jullie het om van
een oude schoen iets nieuws te
maken?
- Was het lastig om iets te
bedenken of had je meteen een
idee?

You might also like