Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Len Heuts Mentor Els Verwijlen


Klas PEH16VC Datum 28-03-2017
Stageschool Basisschool Aan de Bron Groep 1/2
Plaats Weert Aantal lln 20 (6 in verwerking)
Vak- vormingsgebied: Natuur en Techniek
Speelwerkthema / onderwerp: Magnetisme

Persoonlijk leerdoel: Aan het einde van de periode kan ik laten zien dat ik effectieve leraarcommunicatie beheers. Dit doe ik door grote gebaren, stem, mimiek,
lichaamshouding, oogcontact toe te passen en te letten op mijn positie in de groep.
Vakspecifiek leerdoel: Gedurende de activiteit probeer ik de kinderen op een manier uit te leggen dat ijzer een soort metaal is. Ik doe dit door middel van een
voorbeeld dat in de belevingswereld van de kinderen zit.
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
Kerndoel 42 Tijdens de activiteit controleer ik de kennis van de kinderen over magneten.
De leerlingen leren onderzoek doen aan materialen en natuurkundige Ik probeer zoveel mogelijk uit de kinderen te laten komen.
verschijnselen, zoals licht, geluid, elektriciteit, kracht, magnetisme en Ik stel vragen zoals: wat is een magneet? Wat de functie van een magneet? Welk
temperatuur. materiaal is magnetisch?
Productdoel:
Aan het einde van de les hebben de kinderen ervaren en weten
welke (onderdelen van) voorwerpen wel of niet magnetisch zijn.
Procesdoel:
De kinderen kunnen op een positieve manier samenwerken met specifieke
andere kinderen. Dit doen zij door middel van goede
communicatie/samenwerking tijdens het maken van de
verwerkingsopdracht.
Beginsituatie:
Pedagogisch:
Klas 1-2a/b bestaat uit 40 kinderen. In de klas wordt gewerkt met twee groepen. Deze groepen zijn combinaties van groep 1- en groep 2-kinderen. De meeste
activiteiten die ik geef zijn voor de kinderen uit mijn kring, alleen de jongste of alleen de oudste kinderen. Het niveau verschilt per kind. Gedragsmatig verschillen de
groepen ook heel erg.
Kleuters uit groep 1 zijn nog heel verkennend, spelend en ontdekkend aan het leren. Hierop moet ik mijn onderwijs aanpassen, zowel pedagogisch als didactisch.
Groep 2 heeft kinderen die echt al verder zijn op alle ontwikkelingsgebieden: cognitief, motorisch, sociaal-emotioneel. Deze kinderen zijn dan ook 1,5 tot 2 jaar ouder
dan de jongste. Ik houd rekening met beide groepen. Kinderen van groep 2 pak ik, afhankelijk van hoever ze zijn in hun ontwikkeling, strakker aan.
Didactisch:
De kinderen zijn vaak bezig met het bouwen met blokken of het maken van een werkje van tijdens de zelfstandig werken les. Dit hoort ook bij Natuur en Techniek,
maar echt een natuur en techniekles los hebben de kinderen nog niet gehad. De kinderen weten bijna allemaal wat een magneet is. De kinderen zien hoe de juffrouw
hun werkjes met magneten ophangt aan de muur. Gericht aan het werk met magneten is nieuw voor de kinderen. Ik geef deze les voor de kinderen uit groep 1 en 2
dus ik moet rekening houden met het niveauverschil.
Niveau:
Zoals ik aangegeven heb bij het didactische stuk houd ik rekening met het niveauverschil tussen de kinderen uit groep 1 en 2. De kinderen uit groep 1 zullen hier dus
ook veel van leren. Niet alle kinderen zullen weten dat alleen ijzer en nikkel magnetisch zijn.
Betrokkenheid:
Over het algemeen zijn de kinderen erg betrokken bij kringactiviteiten. Ik moet er voor zorgen dat de kinderen niet te enthousiast worden en ik de controle over de les
verlies. Veel kinderen gaan uit enthousiasme roepen en dit belemmerd het denkproces van de kinderen die eerst goed moeten nadenken voordat zij tot een antwoord
komen.
Lesinstrumentarium:
Tijdens de les werk ik met verschillend materiaal. Ik heb een bakje gemaakt waarin allerlei verschillende soorten materiaal zit. Deze voorwerpen worden op
magnetisme controleert door middel van een magneet. Ik heb zon 10 tal magneten waarmee de kinderen naderhand aan de slag gaan. Tijdens de verwerkingsles
werken de kinderen met speciaal magnetisch bouwmateriaal.
Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
2-3 min. Introductie Ik heb een aantal magneten mee genomen De kinderen zien de magneten liggen en worden Magneten
Er komt iets waarmee we deze les gaan werken. nieuwsgierig. De kinderen kijken en luisteren aandachtig Soorten metaal
binnen.
1. Introductie/orintatie naar de introductie van de leerkracht. Bakje met materiaal
Ik laat de magneten aan de kinderen zien.
Ik laat de kinderen zien dat er verschillende
soorten metaal magnetisch zijn. Ik heb een
bakje met verschillend materiaal mee
genomen. Hier zit materiaal in dat magnetisch
is niet. De kinderen komen via deze manier
erachter dat niet al het materiaal magnetisch
is.

2-5 min. Vrije exploratie. 2. Spontane verkenning De kinderen lopen rustig door het lokaal om te kijken waar Magneten
Ik deel de magneten aan de kinderen uit en de magneet allemaal aan blijft plakken.
vertel hen dat ze zelf eens moeten gaan kijken
welk materiaal allemaal magnetisch is.

2 min. Instructie Als de kinderen klaar zijn met het rondlopen De kinderen luisteren aandachtig naar mij. Als er Magneet bouwmateriaal
om te kijken wat allemaal magnetisch is, zet ik onduidelijkheden zijn, vragen ze dit.
ze aan de tafel om aan de
verwerkingsopdracht te beginnen.
Ik vertel de kinderen dat ze een huisje moeten
maken voor een dier. De verwerking doen de
kinderen in tweetallen. Ik heb tweetallen
gekozen die vaak positief en negatief gekozen
zijn in het sociogram.
10-15 min. Verwerking 3. Gericht onderzoek en verslaglegging. De kinderen werken samen om een huisje te maken voor Magneet bouwmateriaal
Vraag het de Tijdens de verwerking let ik goed op de een dier. De kinderen gaan zelf aan de slag met het
dingen zelf maar.
samenwerking tussen de kinderen. In mijn materiaal. De kinderen zijn bezig met ontdekkend leren.
overdenking heb ik geschreven dat de
kinderen op een positieve manier met elkaar
moeten kunnen samenwerken.

2-3 min. Evalueren 4. Rapportage De kinderen vertellen wat ze hebben gemaakt en hoe ze Resultaat
Vertel het elkaar.
Ik laat de kinderen aan elkaar vertellen wat ze hebben samengewerkt.
hebben gemaakt en hoe ze hebben samen
gewerkt.
2-3 min. Nabespreking 5. Verbreding/verdieping/toepassing De kinderen denk nog eens goed na over welk materiaal
Ik herhaal nog eens met de kinderen wat magnetisch is.
allemaal magnetisch is en wat niet. Ik vertel
een materiaal en de kinderen vertellen het
antwoord.
Persoonlijke reflectie
Ik vond dat de les goed gegaan is. Ik heb me goed aan mijn lesvoorbereiding gehouden en ervoor gezorgd dat het 5-stappenplan goed in
de les was verwerkt. De kinderen waren erg betrokken en erg enthousiast. De kennis over magneten was aanwezig. De kinderen wisten
dat een magneet blijft plakken aan ijzer. Het begrip metaal was bijna voor alle kinderen nieuw. Dit heb ik uitgelegd door middel van een
voorbeeld: we hebben allemaal schoenen aan, maar zijn dit allemaal de zelfde schoenen? IJzer is een soort metaal. Er zijn dus allemaal
soorten metaal, ijzer is daar een van. Jammer was ik eigenlijk materiaal vanuit de pabo wilde meenemen, maar ik was dit vergeten. Dit
materiaal was allemaal verschillend metaal. Hierdoor konden de kinderen goed zien welke metalen magnetisch waren en welke niet.
Desondanks had ik de kinderen dit wel duidelijk kunnen maken door middel van een ander voorbeeld. Zoals ik beschreven heb in stap 1
had ik een bakje meegenomen met verschillend materiaal. Hier zaten ook munten in. De munten van twee euro en vijf eurocent waren
magnetisch en die van tien en vijftig cent niet. Hier heb ik goed uitgelegd dat er in de muntstukken die wel magnetisch waren dus
eigenschappen bevat die magnetisch zijn.
Tijdens de verwerkingsopdracht heb ik kinderen laten samenwerken die vaak positief en negatief gekozen waren met het invullen van het
sociogram. De tweetallen vonden dit eerste instantie ook niet leuk om te doen. Tijdens de verwerking waren er vaak botsingen tussen twee
van de drie tweetallen. Het derde tweetal heeft goed samengewerkt en ook een beter resultaat geleverd. Ik heb de tweetallen nadat ze
klaar waren gevraagd wat zij van de samenwerking vonden:
Tweetal 1: goed samengewerkt en waren het over veel dingen eens. Ze hebben samen het huis voor een dier gemaakt.
Tweetal 2: aan het begin deed de een alles zelf en dat vond de ander niet leuk. Nadat de ander hier wat van had gezegd gingen ze pas
echt samenwerken.
Tweetal 3: niet goed samengewerkt. Alle andere kinderen pakten steeds hun spullen af en dit zorgde voor frustratie tussen hen. Uiteindelijk
hebben ze alleen maar boos naar het werkje gekeken en waren ze niet blij met het eindresultaat.

Lesdoelen:
Aan het einde van de les hebben de kinderen ervaren welke (onderdelen van) voorwerpen wel of niet magnetisch zijn.
De kinderen hebben kennis opgedaan over welke voorwerpen magnetisch zijn. Dit kan ik aantonen door middel van stap 1 en 2.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:

You might also like