Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e) Len Heuts Mentor Els Verwijlen
Klas PEH16VC Datum 13-03-2017
Stageschool Basisschool Aan de Bron Groep 1/2
Plaats Weert Aantal lln 20
Vak- vormingsgebied: Geschiedenis
Speelwerkthema / onderwerp: Vervoersmiddelen van vroeger en nu
Persoonlijk leerdoel: Aan het einde van de periode kan ik laten zien dat ik effectieve leraarcommunicatie beheers. Dit doe ik door grote gebaren, stem, mimiek,
lichaamshouding, oogcontact toe te passen en te letten op mijn positie in de groep.
Vakspecifiek leerdoel: Gedurende de les kan ik de expertise van de kinderen, omtrent voertuigen uit de geschiedenis, verbreden door de kinderen genoeg en brede
informatie te geven over deze voertuigen.
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
Kerndoel 51 Gedurende de activiteit controleer ik goed of de kinderen onderscheid kunnen maken
De leerlingen leren gebruik te maken van eenvoudige historische bronnen tussen de voertuigen uit de verschillende tijdsaanduidingen.
en ze leren aanduidingen van tijd en tijdsindeling te hanteren. Gedurende de activiteit controleer ik of de kinderen genoeg kennis hebben opgedaan
begrippen van tijdsaanduiding: voor hun historisch tijdsbesef. Dit controleer ik door vragen te stellen zoals: waarom denk
nu, straks, meteen, morgen, overmorgen, gisteren, eergisteren je dat dan? Wat is dan het verschil tussen deze tijd en deze tijd?
Hierbij gebruik ik de tijdsaanduiding: heel lang geleden, lang
geleden, nu.
Productdoel:
Aan het einde van de les kunnen de kinderen vervoersmiddelen
onderscheiden in heel lang geleden, lang geleden en nu.
Aan het einde van de les kennen de kinderen de verschillen van
vervoersmiddelen van vroeger ten opzichte van het heden.
Procesdoel:
De kinderen zijn bezig met het verbreden van hun historisch tijdsbesef.
Beginsituatie
Pedagogisch:
Klas 1-2a/b bestaat uit 40 kinderen. In de klas wordt gewerkt met twee groepen. Deze groepen zijn combinaties van groep 1- en groep 2-kinderen. De meeste
activiteiten die ik geef zijn voor de kinderen uit mijn kring, alleen de jongste of alleen de oudste kinderen. Het niveau verschilt per kind. Gedragsmatig verschillen de
groepen ook heel erg.
Kleuters uit groep 1 zijn nog heel verkennend, spelend en ontdekkend aan het leren. Hierop moet ik mijn onderwijs aanpassen, zowel pedagogisch als didactisch.
Groep 2 heeft kinderen die echt al verder zijn op alle ontwikkelingsgebieden: cognitief, motorisch, sociaal-emotioneel. Deze kinderen zijn dan ook 1,5 tot 2 jaar ouder
dan de jongste. Ik houd rekening met beide groepen. Kinderen van groep 2 pak ik, afhankelijk van hoever ze zijn in hun ontwikkeling, strakker aan.
Didactisch:
Iedere ochtend in de kring zingen de kinderen een lied over de dagen in de week. De kinderen vragen zoals welke dag is het? Welke dag was het dan gisteren?
Sommige kinderen vinden dit nog moeilijk. De tijdlijn van geschiedenis hangt nog niet op in de klas bij de kleuters. Onderscheid maken uit tussen de tijd van heel lang
geleden, lang geleden en is nieuw voor de kinderen, maar ik denk dat dit niet al te moeilijk voor hen zal zijn.
Niveau:
Zoals ik beschreven heb in het didactische stuk zijn de kinderen iedere dag bezig met historisch tijdsbesef. Sommige kinderen hebben hier nog moeite mee, dus hier
houd ik rekening mee tijdens mijn les.
Betrokkenheid:
De kinderen zijn vaak erg betrokken bij de les. De kinderen zijn erg leergierig als er een les aangeboden wordt op een andere manier dan normaal. De kinderen leren
op een speelse manier de essentie van de les.
Lesinstrumentarium:
Voor deze les neem ik beeldvormers mee; een LP en een oude camera. Dit gebruik ik als introductie op de les. De kinderen gaan hierna aan de slag met fotos van
voertuigen uit drie verschillende tijdsvakken.

Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
2-5 min. Introductie Ik heb een oud voorwerp mee genomen voor de De kinderen voelen een voor een in de zak en mogen niet LP
kinderen. Ik heb dit voorwerp in een zak gestopt vertellen wat ze voelen. Eerst moeten een aantal kinderen Camera
zodat de kinderen niet meteen zien wat het is. gevoeld hebben voordat ze gaan raden wat er in de zak zit. Zak
Ik vertel wat het voorwerp is, waar het voor
gebruikt wordt en hoe oud het is.
De voorwerpen die ik in de zak heb zitten is een
LP en een oude camera. Zodra de kinderen in
de zak hebben gevoeld, dan vertel wat het
voorwerp is, hoe oud het is en hoe het gebruikt
werd.
5 min. Verwerking Ik heb fotos van vervoersmiddelen van heel De kinderen bekijken de fotos en vragen zich af welk Fotos/afbeeldingen
lang geleden, lang geleden en van nu. Ik laat vervoersmiddel het oudste zal zijn. De kinderen leggen de
deze aan de kinderen zien en vertel wat de fotos op volgorde van oud naar nieuw.
kinderen gaan doen. De kinderen moeten de
fotos op volgorde leggen van oud naar heden.
Tijdens de verwerking vertel ik iets over de
vervoersmiddelen.
Persoonlijke reflectie
Als ik terug kijk op de activiteit ben ik heel tevreden. Ik heb deze les in twee dagen moeten doen. De eerste dag heb ik de introductie
gedaan en de tweede dag de verwerkingsopdracht. Het leuke aan de introductie vond ik dat de kinderen nog nooit een LP hadden gezien.
Ook dat de werking van een fotorolletje zorgde voor mooie gezichten bij de kinderen. Ik vond het echt leuk om hier iets over te vertellen. De
juf vulde mij ook aan waar het nodig was. Dit vond ik erg fijn. Dit heeft de eerste dag toch iets langer geduurde dan gepland en daarom heb
ik de verwerkingsopdracht de dag erna gegeven. Hiervoor had ik plaatjes met voertuigen uit de tijd van heel lang geleden, lang geleden en
nu. De kinderen moesten deze op goede volgorde leggen. De juf en ik hebben bij sommige plaatjes wat toelichten gegeven en de kinderen
hadden plezier in wat ze aan het leren waren.
Als ik de lesdoelen controleer:
De kinderen leren vervoersmiddelen te onderscheiden in heel lang geleden, lang geleden en nu.
De kinderen leren hoe vervoersmiddelen vroeger waren ten opzichte van het heden.
Dan kan ik met onderstaande foto aantonen dat deze goed zijn behaald.
Feedback mentor (inclusief handtekening)
Datum:
De les was goed voorbereid. Dat het er in de praktijk op neer kwam dat je er twee lessen van maakte, hoort er gewoon bij. Dit komt ook
omdat we met twee kleutergroepen in 1 lokaal zitten en dat kan de planning benvloeden.
Je bent hiermee soepel omgegaan. De kinderen vonden de lessen interessant, dat merkte je aan de grote betrokkenheid.
Blijf letten op je taalgebruik; niet te moeilijke lange zinnen maar iets meer aan de kleuters aangepast. Ook je spreektempo in de gaten
blijven houden. Soms gaat het nog iets te snel.
Je let er al steeds beter op hoe je de leerlingen neerzet in de kring (vr je en niet naast je) zodat ze allemaal de plaatjes goed kunnen zien
en daardoor ook goed meedoen. Blijf je lessen op deze manier goed voorbereiden dan gaan de lessen steeds soepeler. De leerkracht hoeft
op den duur dan ook niet meer aan te vullen omdat je zelf meer inspeelt op het gedrag van de kinderen.

Els Verwijlen
Leerkracht groep 1-2

Bs. Aan de Bron


Maaslandlaan 1
6004 GC Weert
Tel.: 0495-452088

You might also like