RPH ARAB

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 19

)2.

0 RANCANGAN PENGAJARAN (KSSR) (VERSI BAHASA ARAB

) (KSSR
:
:
19 : / 2013 /
9.40 8.40 : ) ( /
24 : ) 10 14 +(
-


-
- )

:
(
-


-



:

:
)8
(9
(13
:
)3.2
)12.2
:
:
( 5 6
.
-
- ( )

(
-


-


-



(
:
.
:
: , )
(
:
(1 : :

(2: :

.
(3 :
, ) (Cgnurulbask.weebly.com

) :
, (Cgnurulbask.weebly.com


/
/

/


: ) 2(
.

.

"







".









- .1
: :
1.1


:
)2
(



-




- 1.2

:
/


. /


.




. .
- )10
(








.
-

.
-










.
-











.









- .2
: :
) 2.1
Cgnurulbask.wee
(bly.com
-




.
: -

) . .
Cgnurulbask.we -
(ebly.com

2.2

"


...

" .
:
-




" ) 25(
.
...
"
.
-





- -


.

- -




.
- -


.

- - .3
:
3.1

, 3.2
)

Cgnurulbask.wee
(bly.com

, "
:
.
.
-




,
. .
.
-

,

.

) 15 (
.
-


-
.

- .4 :
: - 4.1
) )
Cgnurulbask.we Cgnurulbask.wee
-
(ebly.com (bly.com
-
" .
)
4.2
Cgnurulbask.wee
bly.com
". .
-
-





- -
"
"KLIK

.
-

.
- .
)6
-
(


-
.

/ :
RANCANGAN PENGAJARAN (KSSR) (VERSI BAHASA MELAYU)

Rancangan Pengajaran Harian (KSSR)

Matapelajaran : Kemahiran Mengajar Bahasa Arab

Kelas : 3 Bestari

Tarikh / Hari` : 19 Mac 2013 / Isnin

Masa : 8.40 9.40 pagi (1 jam)

Bilangan murid : 24 orang murid (10 lelaki + 14 perempuan)

Tajuk : Kebersihan kelas (Papan kenyataan Penyapu Kipas


Bakul sampah Lampu Almari )

Pengetahuan sedia ada : Memperkenalkan murid dengan alatan kelas dalam


minggu lepas.

Standard kandungan :

8) Mengulangi kata- kata dan ayat- ayat dan frasa yang digunakan

9) Sebutan perkataan- perkataan dan ayat- ayat dan frasa yang mudah

13) Membaca ayat yang mudah dan frasa pendek

Standard pembelajaran :

3.2) Keupayaan untuk mendengar ayat- ayat mudah

12.2) Keupayaan untuk mengulangi ayat yang mudah

Objektif :

Selepas pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


1) Menyebut 5 daripada 6 frasa alatan kelas dengan sebutan yang betul
selepas guru menayangkan powerpoint.

2) Menyebut perkataan dan ayat yang dipanjangkan dengan intonasi yang


betul contohnya (Papan kenyataan Penyapu Kipas Bakul sampah
Lampu Almari)

3) Mengulangi frasa dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Kemahiran berfikir : Menambahkan bilangan alatan kelas daripada


gambar gambar yang dipaparkan.

Kemahiran yang difokuskan : Kemahiran bercakap dan kemahiran membaca

Gabung jalin : Pendidikan Moral , () )


Penyerapan nilai : Menjaga kebersihan dan patuh pada arahan

EMK : 1) Keusahawanan: menghasilkan idea melalui


pemerhatian.

2) Kreativiti dan inovasi: Menulis perkataan dan ayat


dengan tulisan yang betul.

3) Teknologi : laman web Weebly


(Cgnurulbask.weebly.com), ppt, video, gambar,
pembesar suara dan layar

Bahan bantu (BBB) : Laman web Weebly (Cgnurulbask.weebly.com), ppt,


video, gambar, pembesar suara , buku teks, kad
imbasan dan layar.

(Fasa Pengajaran) Isi kandungan Aktivti pengajaran dan Catatan


Masa pembelajaran
Pendahuluan Doa dan - Murid membaca - Guru
(2 minit) kalimah doa dan kalimah diminta
syahadah bersama-
syahadah: bersedia
sama.
sebelum
membaca
doa dan
mengucap

"
dua
kalimah
syahadah.






."









1. Fasa persediaan
(Set induksi) - Guru meletakkan
1.1 Kerjasama Bahan bantu:
roda impian
untuk
tentang alatan
mengumpulkan
kelas pada papan
maklumat
(2minit) hitam dan murid
memusingkan roda
dan guru
memperkenalkan
gambar pada roda
itu kepada murid.
- Guru memaparkan
gambar alatan
kelas kepada
murid.

1.2 Analisis
- Guru memaparkan
Memastikan Bahan bantu / Bahan bantu;
bahan bantu/
murid menyebut gambar pada Kad imbasan
gambar alatan
perkataan pada kad imbasan :
kelas dan guru
beberapa menyoal kepada
perkataan yang murid mengenai
berlainan. gambar yang
(10 minit)
dipaparkan.
- Guru memaparkan
kad imbasan di
hadapan kelas dan
guru mengajar
murid membaca
perkatan- perkatan
tersebut secara
berkumpulan dan
individu.
- Guru membetulkan
sebutan daripada
murid.
- Murid diminta
tampil ke hadapan
kelas dengan
menentukan
gambar (kad
imbasan) dengan
perkataan yang
betul .
- Murid diminta
membaca
perkataan yang
dipelajari secara
beramai- ramai.

LAMPU

PAPAN
KENYATAAN
PENYAPU

KIPAS

BAKUL
SAMPAH

ALMARI

2. Fasa Imiginasi
2.1Penjanaan idea
Menjana idea secara - Murid diminta
Bahan bantu : Berfokus kepada
berterusan membuka laman
mengenai web kemahiran
perkataan yang (Cgnurulbask.weeb mendengar dan
dipelajari ly.com) bercakap
- Lihat pada laman
2.2Sintesis idea utama pada laman
Menghubungkan Bahan bantu:
bahan bacaan dan



web tersebut
Power point dalam
- Guru membuka
bahan bertulis laman web
power point
(25 minit) (Cgnurulbask.wee
kepada murid.
- Guru membaca bly.com)
ungkapan dan Gambar pada

menyoal layar

...
Nilai- nilai moral:
Menjaga


" berulang kali.
kebersihan dan
- Guru membaca
patuh pada
ungkapan dan
arahan
menyoal
" ... "

berulang kali.
- Murid- murid



mengulang secara
berkumpulan dan
individu.
- Guru menyoal
gambar pada layar
kepada murid.
- Guru menyoal



kemudian murid
menjawab
berkaitan soalan
yang ditanya.
- Murid- murid
mengulangi
menyebut ayat-

ayat yang



dipaparkan secaa
beramai- ramai dan

* jika muanas individu.

(perempuan
menggunakan

, jika
muzakar lelaki
menggunakan


3. Fasa
perkembangan Kalam JamaiI - Murid dipaparkan Fokuskan kepada
3.1Penambaikan (Kata- kata kemahiran
dengan teks
3.2Penilaian berirama) Kalam JamaiI membaca dan
Menilai dengan (Kata- kata mendengar.
menyemak , berirama) dengan
kesilapan sebutan menggunakan Bahan bantu:
huruf dan video dalam laman Video
memperbetulkan web Pembesar suara
nya , (Cgnurulbask.weeb
Menjelaskan ly.com)
- Murid diminta
sebab dan .
hukuman yang memilih bahagian

benar terhadap Kalam JamaiI

apa yang (Kata- kata

dipelajari. berirama) pada


, laman utama dan
. murid mengikut
bacaan teks dalam

video.
- Guru membaca
dan
,
memperdengarkan
video kepada
murid dengan
* Maksud:
menggunakan
Ini apa, dan ini
pembesar suara.
apa? - Murid membaca
Ini almari, dan teks kata- kata
ini kipas berirama tanpa
Adakah ini meggunakan video.
lampu? - Murid membaca
Ya, ini lampu. teks dengan
Adakah ini menggunakan
penyapu? iringan video.
Tidak, ini bakul
sampah.

Latihan: Bahan bantu:


- Menyediakan Aplikasi dalam
Fasa tindakan isim isyarat. laman web
4.1 Perlaksanaan - Menggunakan (Cgnurulbask.wee
Menyusun idea Aplikasi - Murid diminta bly.com)
dengan susunan Pembelajaran membuka laman
konsep yang Bahasa Arab web
betul. dalam laman (Cgnurulbask.weeb
web ly.com)
- Murid diminta klik
4.2 Amalan (Cgnurulbask.w
pada Mari
berterusan eebly.com)
membaca
Menggabungkan
perkataan Bahasa
bahan bacaan
Arab pada laman
dan bahan
Aplikasi
bertulis dan
Pembelajaran
menghasilkan
Bahasa Arab.
sesuatu
- Murid mengisi
pemikiran
tempat kosong
kreatif kepada
dengan kalimah
penulisan yang
isim isyarat yang
berterusan.
bersesuaian
dengan gambar
yang dipaparkan.
- Setelah menjawab
soalan, murid
diminta menyemak
jawapan yang telah
diberikan dengan
klik pada SEMAK.
- Murid diminta
menjawab soalan
yang seterusnya.
- Guru membetulkan
penulisan murid.
- Guru memberi
kerja rumah
- - Guru membuat
kesimpulan
berkaitan pelajaran
yang dipelajari.

- Ulang
dan
hafaz

Refleksi kendiri :

Ulasan guru pembimbing :

Ulasan pensyarah :

You might also like