Professional Documents
Culture Documents
(A305) Soğutma Tekniği Uygulamaları
(A305) Soğutma Tekniği Uygulamaları
Problem 1 :
50 000 Kcal/h soutma kapasiteli ve iki kademeli bir evaparatrl, amonyakl soutma
tesisindeki, evaparatrndeki buharlamann 36C da. Kondenserdeki youmann ise
+24C olmas istenmektedir. Kondenserde 4C da alt soutmaya tabi tutulan soutucu madde
bir expansiyon valfinden geirildikten sonra, ara soutucu deposuna verilmektedir. Bu
depodan alnan sv soutucu madde, yine bir expansiyon valfinden geirildikten sonra
evaparatre veriliyor. Evaparatrden 6 C kzgn olarak kan soutucu madde gaz alak
basn kompresr tarafndan emilerek ara soutucu deposuna baslmaktadr.
a)
b)
Y.B.K
4 3
6 Ara Soutucu
5
A.B.K
7
1
8
Eva. 50 000
Expansiyon
2
c ) 2 Nolu yerden ne girerse 7 nolu yerden ayn miktar kar. Yine 6 nolu yerden ne girerse
3nolu yerden o miktar kar.
No t C i
1 -30 393
2 58 437
3 -7 400
4 70 436
5 20 122
6 -7 122
7 -7 93
8 -36 93
A.B.K nden geen miktar :
1 Q 50000
G= = = 0,0463 kg / sn
i2 i1 3600 (393 93)3600
A.B.K Gc=(NAB)
N AB = 0 , 0463 (437 393 ) 427= 11 , 6 Hp
75
Y.B.K gcn bulabilmemiz iin ara soutucudan kan miktar bilmemiz gerekir,
bilemediimiz iin ara soutucuda balanslama yapacaz.
yle : 2 no ludan ne kadar girerse, 7 no ludan o kadar kar,
6 no ludan ne kadar girerse, 3 no ludan o kadar kar.
GYB= ?
3=437
GYB= ? GAB=0,046
i6=122 2=437
GAB=0,0463
7=92
Problem 2 :
Amonyakl bir tesiste 35 C evaparatr scakl ve kapasitesi Q=100 000 kcal/h, kondenser
scakl +30 C olup, kondenserde 5 C alt soutmaya tabi tutulmaktadr. Sktrma iki
kademede yaplacaktr. Gerekli teorik kompresr glerini ve her bir kompresrn salamas
gereken teorik hacimleri hesaplaynz.
a ) I . kademe kompresrn terk eden soutucu madde gaz, su soutmal bir ara soutucuda
+25 C a kadar soutulmaktadr. Ara soutucuya suyun giri scakl 20 C , k ise
30 C dur. Buna gre gerekli su miktarn hesaplaynz ?
b ) Su soutmal ara soutucuda, soutucu madde gaz +25 C a kadar, dier ara soutucuda
ise doyma scaklna soutulmaktadr. Ara soutucudaki gerekli su miktarn hesaplaynz ?
Sktrma izontropiktir.
+ 30 C
Kondenser
G2
2
Expansiyon
(su) 20 C
A.S
30 C (su)
Va 19
G1
Evaparatr
1
P
25 C 30 C
6
1 +30 C
Pk=12 ata
V2=0,40
-5C
4
Pa=3,71 ata 5
2 -35 C 3
V1=1,2
Pe=0,95 ata
3 4 5 6
1=2=128 390 418 434 463
4
1 Q 100000
G1 = = = 0,106 kg / sn
3 2 3600 (380 128)x3600
1 Q 100000
G1 = = = 0,094 kg / s
i3 i2 3600 (390 95)3600
30,4
G2 = = 0,112 kg / s
272
QA 1,5
G su = = = 0,15 kg / s
t g t 30 20
6
Problem 3 :
Amonyakl bir tesiste Evaparatr kapasitesi Q=100000 Kcal/h tr. Tesisin iki kademeli, tek
evaparatrl ve ara soutucularn olduu bilinmektedir. Evaparatr scakl -35C kondenser
scakl +35C ve ara basn 3,7 ata , 5C alt souma ve 5C kzdrma vardr. Sktrmann
izontropik olduu kabul edilecektir. P-i ve T-S diyagramn iziniz.
a)
1 Q 100000
G1 = = = 0,107 kg / sn
i3 i4 3600 (393 133)3600
G1 t = 0,134 m 3 / sn
Qs1 4,05
Gs = = = 0,0152 kg / sn
i 4 i1 400 133
G2=G1 +G5
G2=0,107+0,152=0,259 kg/sn
Gt2 = G2 V2 = 0,259 0,35 = 0,09065 m 3 / sn
b) 1. Silindir
Gt10,134
Gh1 = = = 0,192 m 3 / sn
tv 0,70
1 dakikada her bir silindirin salamas gereken hakiki hacim
Gh 60 0,192 60
Vs1 = 1 = = 5,75 m 3 / dk
2 2
D 2
Vs1 = sn
4
3,14 2
5,75 = D D 850 D 3 2660 = 23
4
S=D olduundan
23
D3 = = 0,00865 D = 3 0,00865 D = 0,206 m
2660
2. Silindir
Gt 0,09065
Gh2 2 = = 0,13 m 3 / sn S=D=0,206m=206mm
tv 0,70
Gh 60 0,13 60
Vs2 = 2 = = 3,9 m 3 / dk
2 2
D 2
Vs2 = sn
2
3,14 2
3,9 = D D 850 D 3 = 0,0058
4
Problem 4 :
Amonyakl bir soutma tesisinde, buharlama 1 ata younlama ise 16 atm basnta
yaplmaktadr. Sktrma iki kademelidir. Kondenserde 10C kadar alt soutmaya (Ar)
tabii tutulan sv amonyan expansiyon valfinde kstlanmas sonucunda elde edilen,slak
buhar ile, alak basn silindirlerinden kan buhar, bir ara soutucu kabnda toplanyor. Bu
kaptan kan buhar, yksek basn kompresrne,sv ise bir expansiyon valfinden geirilecek
evaparatre gnderiliyor. Alak basn kompresrnden saatte 50 kg souk madde
gemektedir. Her bir kompresrn endike verimi i=0,80, Mekanik verimi m=0,85 ve toplam
hacimsel verimi tv=0,90 olarak bilinmektedir.
a ) Tesisatn alma emasn iziniz. P-i, T-S diyagramnda karakteristik noktalar, basn,
scaklk ve entalpi deerlerini yaznz.
b ) Alak ve yksek basn kompresr motor glerini yani millerine verilen gleri (P-i) den
faydalanarak bulunuz. Elimizde diyagram bulunmasayd, adyabatik ss 1,31 olduuna gre
bu gleri nasl hesaplardnz ?
c ) Tesisatn soutma tesiri faktr ne kadardr ?
d ) Tesisin soutma ykn bulunuz.
e ) Kondenserde amonyaktan alnmas gereken sy hesaplaynz
f ) Her bir kompresrn devir says 500 dev/dk olduuna gre silindir hacimlerini
hesaplaynz.
a)
9
50
G1 = 50 kg / h = = 0,0139 kg / s
3600
1 Q Q
G1 = 0,0139 =
i3 i2 3600 (390 100 )3600
Q = 0,0139 3600 290 = 14500 kcal / h
N e1 N e1 3,96
N m1 = = = = 5,85 Hp
e i m 0,80 0,85
G1 = 0,0139 kg / s idi.
Gt 2 0,0051
Gh2 = = = 0,0057 m 3 / s
tv 0,90
Alternatif zm :
n 1
P
Pe V1 1
1 n n 1 Q
N e1 = a
i3 i 2 n 1 P 75 3600
e
1, 311
1 1,31 4 ,35 1 14500
1
1, 31
N e1 = 1 10 1,19
4
3,79 Hp
390 100 1,31 1 1 75 3600
n 1
Pk n
Pa V2 1
1 n 1 Q
N e2 =
i3 i 2 n 1 Pa 75 3600
1, 311
1 1,31 16 1 14500
1
1, 31
N e2 = 435 10 0,29
4
4,30 Ps
390 100 1,31 1 4,35 75 3600
10
Her bir kompresrn devir says n=500 dev/dk olduuna gre silindir hacimlerini
hesaplaynz.(Vs1, Vs2)
D 2 Vs 1,11
Vs1 = s n V H1 = 1 = = 0,00221 m 3 Birinci silindirin hacmi
4 n 500
Gh2 60 0,0057 60
Vs2 = = = 0,341 m 3 / dk 2. silindirin saalama gereken hacim
z 1
D 2 V s 0,341
Vs2 = s n VH 2 = 2 = = 0,00068 m 3 2. silindirin hacmi
4 500 500
11
Problem 5 :
4 silindirli ve tek tesirli bir kompresrn silindir ap 75 mm. stroku 100 mm. soutucu
madde F12 olup kondenser basnc 7,2 ata, evaparatr basnc ise 1,85 ata dr. Aralk
c=0,02dir. Kompresrn izontropik olduu ve 5 C alt soutma ve 5C kzdrma yapldna
gre devir says n=600 dev/dk olduuna gre,
Problem 6 :
1 Q 1 150000
G1 = 1 = = 0,162 kg / s
i3 i2 3600 389 133 3600
1 Q 1 60000
G2 = 2 = = 0,062 kg / s
i5 i2 3600 403 133 3600
Qs1 7,3
G s1 = = = 0,0276 kg / s
i 4 i2 399 133
G2 = G1 + G s1 + G2 = 0,1896 + 0,062 = 0,2516 kg / s
( )
i 4 G1 + G s1 + G2 i5 399(0,162 + 0,0276 ) + 0,062 403
x = = = 401 kcal / kg
0,2516
G1 + Gs1 + G2
(i3 i2 ) + (i5 i2 )
Soutma tesiri katsays sorulsayd ST = Entalpi deerleri yerine konur
(i6 i3 ) + (i7 i x )
netice bulunurdu.
Qk = G2 (i7 i1 ) = 0,2516(447 133) = 79 kcal / s
Qk
Soutma suyu miktar = G su = = 57000 kg / h = 57 m 3 / h
t 2 t1
V=60 m/dk su hz veya (3600 m/h su hz) iin gerekli boru i alan
G 57
A = su = = 0,0158 m 2
V 3600
D 2 (0,03425)2
1 / 4 boru i alan A1 = = = 0,00092 m 2
4 4
A 0,0158
1 / 4 lik boru sayay n = = 17 a det boru
A1 0,00092
t1=20 C, t2=25 C, tk=t=30 C
14
S1 = D l = 0,04225 4 = 0,53 m 2
Qk 285000
Gerekli alan (S) S = = = 45,5 m 2
k Tm 870 7,2
Kondenser P=6 su geili yaplrsa gerekli kondenser uzunluu : (l) m
S 45,5
l= = = 0,84 m
n Ps 17 6 0,53
Zarf seilmesi : (z)=P.n=6.17=102 adet 1 1 / 4 lik boruyu iine alacak apta uygun zarf
seilmelidir.
15
Problem 7:
Bir buster kompresr -35C ta alan bir evaparatrden, emdii doymu amonyak
buharn, izontropik sktrma ile ana kompresr emiine basmaktadr.
Buster kompresr soutma yk 45000 kcal/h ana kompresrnki ise -15C ta 90000
kcal/htr
a ) Ana evaparatr terk eden amonyak buhar doymu halde olduuna gre, ana
kompresrn giriindeki buharn durumunu tayin ediniz. Kondenser basnc 11,9 ata ve
amonyan kondenseri doymu sv halinde terk ettii kabul edilerek, her iki kompresrn
teorik gcn hesaplaynz.
b ) Buster kompresrn terk eden soutucu madde bir ara soutucuda doymu hale
getirilirse, kompresrlerin gcnde ne kadarlk bir deime meydana gelir.
1 Q 1 45000
G1 = 1 = = 0,0487 kg / s
i 3 i 2 3600 390 133 3600
G1 i s + G1 i 4 0,0487 418 + 0,095 397
X = = = 405 kcal / kg
0,0487 + 0,095
G1 + G1
1 Q 1 90000
G1 = 2 = = 0,095 kg / s
i 4 i2 3600 397 133 3600
G2 =G 1 +G1 = 0,0487 + 0,095 = 0,1437 kg / s
16
N e = 7,8 + 49 = 56,8 Hp
17
I. Kompresr :
G1=0,0487 kg/s Ne1=7,8 Hp
II. Kompresr :
G1 = 0,095 kg/s (hesaplanmt)
0,0487(418 397 )
G1 (i5 i 4 ) = G s (i 4 i 2 ) G s = = 0,00388 kg / s
397 133
G2 = G1 + G1 + G s = 0,0487 + 0,095 + 0,00389 = 0,1476 kg / s
Problem 8 :
Bir souk depo tesisatnn soukluk ihtiyac 100 000 kcal/h ve te=18 C, Tk=30C ve
soutucu madde F12dir. Alt soutma 5C olup sktrma izontropiktir. Kompresrde aralk
c=0,04, emme valfindeki kayp Pe=0,4 kg/cm2, k valfindeki kayp Pe=0,4
kg/cm2dir.Soutucu madde silindire girerken 8 C snmakta, karken ise yine 8 C
soumaktadr. Mekanik verimi m=0,75. Alt silindirli tek tesirli, stroku silindir apnn 1,5
kat ve n=1500 dev/dk olan bir kompresr kullanlacaktr buna gre:
Ps Te 1,25 273 13
g ) tv = av = 0,8857 = 0,673
Pe Ts 1,65 273 14
h ) Vteo=0,918 x 0,11=0,101 m3/s Vhakiki=0,101/0,673=0,15 m3/s
kinci yolla zm :
1
8 1,13
av = 1 + 0,04 0,04 = 0,835
1,25
Vteo=0,918 x 0,14=0,128 m3/s
Vhakiki=0,128/0,835=0,153 m3/s
0,15
i ) Vhakiki = 60 = 1,5 m 3 / dk
6
d 2
j ) Silindir ap : 1,5 d 1500 = 1,5 10 6 d 3 = 850 d = 9,5 cm
4
Strok uzunluu : H=1,5 x 9,5 =14,25 cm
Problem 9 :
Bir buzdolabnda soutucu madde olarak F12 kullanlmaktadr ve saatte 1000 kcal/h
deerinde soutma yk kullanlmaktadr. Buharlama scakl 16 C, younlama scakl
27 C olarak verilmitir. Kompresr endike verimi i = 0,80 ,mekanik verimi 0,70 olduuna
gre,
a)
P t
1 7 27 106,5
2 1,8 -16 106,5
3 1,8 -16 135,2
4 7 34 141
1 1000 1 1000
c ) m s .m = = = 0,097 kg / s = 0,097 3600 = 31,92 kg / h
i3 i2 3600 135,2 106,5 3600
21
d)
Kompresrden emilen hava hacmi
0,0097 Vs3
HV = = 0,70 =
Silindir hacmi Strok hacmi
Strok hacmi
Vs3 = 0,095 m 3 / kg
Problem 10 :
a)
No P t i V
1 1 -42 145 0,22
2 4,35 30 154
3 4,35 -5 148 0,05
4 16 70 158
5 16 40 113
6 4,35 -5 113
7 4,35 -5 98
8 1 -42 98
23
Problem 11 :
VERLENLER :
1. Sistem aada verilen emaya uygun olarak almaktadr.
2. Toplam hacimsal verimle mekanik verim aadaki deerlerdedir.
STENENLER :
1. evrimin log P-i koordinatlarnda gsterin, karakteristik noktalarn scaklk ve
entalpilerini bir tablo halinde veriniz.
2. Alak ve yksek basn kompresrlerinin strok hacimlerini bulunuz.
3. Her iki kompresrn gcn bulunuz.
No t
1 -19 403
2 150 487
3 10 404
4 60 426
6 24 128
7 10 128
8 19 121
9 -40 121
10 -40 387
25
1 Q 1 250000
G AB = = = 0,261 kg / s
i10 i9 3600 387 121 3600
V1 1,78
V AB = G AB = 0,261 = 0,75 m 3 / s
V 0,62
0,261 487 + G 128 + 0,261 128
(0,261 + G )404 + 0,261 121
G = 0,0863 kg / s
0,347 0,22
VYB = = 0,105 m 3 / s
0,73
Kompresr gleri ise
427 1
N AB = 0,261l (487 403) = 167 Hp
75 0,75
427 1
N YB = 0,347 l (426 404 ) = 54,3 Hp
75 0,80
l = Kompresrden geen miktarlar
= 0,75 ve 0,80 soruda veriliyor (mek)
26
Problem 12 :
40 000 kcal/h kapasiteli iki kademeli ve ara soutuculu bir souk depo tesisatnda evaparatr
scakl 35 C, kondenser basnc 12 ata dr. Evaparatr k termo statik bir genileme
valfi ile kontrol edilerek soutucu maddenin kta 6 C kzgn olmas temin edilmektedir.
Evaparatrden A.B.K. giden boruda soutucu madde buhar 7 C ara soutucudan kan
buhar Y.B.K. giden boruda 5 C snmakta ve sv soutucu madde kondenseri 5 C ar
soutulmu halde terk etmektedir. Soutucu madde amonyaktr.
No t i V
1 -22 395 1,32
2 65 441
3 -5 400
4 0 403 0,35
5 85 443
6 25 127,5
7 -5 127,5
8 -5 95
9 -35 95
10 -29 393
27
b)
1 Q 40000
G AB = = = 0,0374 kg / s
i10 i9 3600 3600(393 95)
c ) V1 ve V4 diyagramdan okunur.
VAB=GAB.V1=0,0374.1,32=0,0494 m3/s
VTB=GYB.V4=0,0474.0,35=0,0166 m3/s
d)
G AB (i10 i9 )
SThakiki = = 3,05
GYB (i2 i1 ) + G1 (i5 i 4 )
T2 Evaparatr iindeki + 273
273 + ( 35)
STcarnot =
= = 3,66
(TKondenser + 273) (T2 ) 273 + 30 (273 + ( 35))
e ) Q = (i1-i10)G1=0,0374(395-393)=0,0748 kcal/s
Ara soutucu ile Y.B.K. arasndaki boruda soutucu maddenin ald s ;
Q = (i4-i3)G2=0,0474(403-400) =0,1422 kcal/s
Problem 13 :
Bir souk depo tesisatnda farkl scaklk ve ykte 4 adet evaparatr mevcuttur. Evaparatrle-
rin scaklk ve kapasiteleri verildiine ve kondenser scakl + 40 C olduuna gre sistemde
F 12 soutucu maddesi sistemin 1 adet kompresr 1 adet kondenser kullanlacak soutucu
maddenin evaparatr doymu halde terk ettii ve sktrmann izontropik olduu kabul
edilecektir.
G = G1 + G2 + G3 + G4 = 9873 kg / h
G1 i 2 + G2 i3 + G3 i 4 + G4 i5
ix = = 134 kcal / kg
G
Kompresr ss : l = 144-134 =10 kcal/kg
l G 10 9873
Ne = = = 264 Ps
m 632 0,80 632
G.V = (D2/4)5.n.z.m.60
9873.0,16 = 3,14.1,5.D3.750.4.0,80.15
D3 = 0,0099 mm3
D = 99 mm.dir
Problem 14 :
a ) Tesisatn alma evrimini log p-i diyagramnda gsterin karakteristik noktalarn scaklk
ve entalpilerini bir tablo halinde veriniz.
b ) A.B.K. gcn hesaplaynz.
c ) Y.B.K. gcn hesaplaynz.
d ) Her 2 kompresr iin hacmsal verim % 80 olduuna gre her bir kompresrn strok
hacmini bulunuz.
e ) Sistemin soutma tesiri katsaysn hesaplaynz.
No t i V
1 -40 388 1,55
2 50 433
3 -7 401
3 -8 400
4 -1 404 0,45
5 93 450
6 26 129
7 -10 129
8 -40 129
9 -10 398
10 -10 398
30
G = 0,0016 kg/s
0,0107 +0,0016 =0,0123 kg/s
Y.B.K. gc
427
N YB = (0,0107 + 0,0016 + 0,0155)(450 404 ) = 7,28 Hp
75
10000 + 15000
e) ST = = 3,95
0,0107(433 388) + 0,0278(450 404 )
31
Problem 15 :
100 000 kcal/h soutma kapasiteli amonyakl bir soutma tesisinde buharlama basnc 1,4
ata, youma basnc ise 12 ata. dr. Kondenserden kan sv akkan evaparatrden kan
buhar ile bir eanjr de ar soutulmaktadr. Evaparatr terk eden buhar eanjrde 10 C,
kompresr emme borularnda ise 5C kzmaktadr. Sistemde 2 kademeli sktrma yaplmakta
olup, serbest genilemeli ara soutucu kullanlmaktadr.
a)
No t i
1 -12 402
2 70 442
3 0 402
4 70 435
5 30 134
6 27 130
7 0 130
8 0 100
9 -27 100
10 -27 393
11 -17 398
32
Eanjr denklemi :
GYB. 134+0,095.393 = GYB.i7+0,095.398
Bu 2 denklemden :
GYB = 0,12 kg/s
7 = 130 kcal/kg bulunur.
427
N YB = 0,12(435 402 ) = 22,4 Hp
75