Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan :2

Bil. Pelajar :

Tarikh : 2/4/2013

Hari : Selasa

Masa :

Matapelajaran : Matematik

Topik : Ungkapan Algebra II

Subtopik : 3.2 Pendaraban dan Pembahagian Dua atau Lebih Sebutan

Objektif Pembelajaran

Diakhir pembelajaran, pelajar akan dapat melaksanakan pengiraan yang melibatkan


pendaraban dan pembahagian dua atau lebih sebutan.

Hasil Pembelajaran

Diakhir sesi pembelajaran, pelajar akan dapat:

1. Menentukan hasil darab dua sebutan algebra.

2. Menentukan hasil bahagi dua sebutan algebra.

Pengetahuan Sedia Ada

1. Mengenalpasti pemboleh ubah dalam sebutan algebra.


2. Mengenalpasti sebutan algebra dalam dua atau lebih pemboleh ubah sebagai
hasil darab pemboleh ubah tersebut dengan suatu nombor.
3. Mengenalpasti pekali dalam sebutan algebra yang diberi.
4. Mengenalpasti sebutan algebra serupa dan tak serupa.
5. Menyatakan sebutan serupa bagi suatu sebutan algebra yang diberi.

Nilai-nilai M urni

1. Yakin diri
2. Keberanian
3. Sentiasa mencuba
4. Fokus
5. Sikap ingin tahu yang mendalam

Alat Bantu Mengajar

1. Papan putih
2. Pen marker
3. Kertas majung
4. Manila kad
Aktiviti Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pe mbelajaran
Guru Pelajar
Set Induksi Pengenalan kepada tajuk. 1. Guru mengajak pelajar 1. Pelajar mendengar
(5 minit) mengingat semula penerangan daripada guru.
pengajaran ungkapan 2. Pelajar memberi respon
algebra. kepada pertanyaan guru.
2. Guru bertanya kepada
pelajar apakah
pembolehubah, dan pekali.

Aktiviti 1 Hasil darab dua sebutan 1. Guru menunjukkan satu 1. Pelajar mendengar
(30 minit) algebra. kadbod berbentuk segi penerangan daripada guru.
empat tepat yang 2. Pelajar yang dipilih
Cara-cara mendarab dua ditandakan dan pada datang ke hadapan dan
sebutan algebra: kedua-dua sisi. memadankan jawapan bagi
- Tulis sebagai hasil setiap soalan.
darab faktor.
3 2 =3 2

=3 2
- Susun semula
=6
=6
2. Guru bertanya kepada
murid apakah luas bagi
segi empat tepat tersebut
( )
dalam ungkapan dan .

3. Guru menunjukkan satu


lagi kadboad berbentuk
segi empat tepat, dan
meminta pelajar
menyatakan luas bagi
kedua-dua kadbod
(2 =2 )
tersebut.

4. Guru menampal
beberapa soalan beserta
jawapan di papan putih.
5. Guru memanggil
beberapa pelajar untuk
memadankan jawapan bagi
setiap soalan.
6. Guru membincangkan
jawapan yang telah pelajar
padankan.
Aktiviti 2 Hasil bahagi dua sebutan 1. Guru menerangkan cara 1. Pelajar mendengar
(20 minit) algebra. membahagi dua sebutan penerangan daripada guru.
algebra. 2. Pelajar yang terpilih
Kaedah me motong 2. Guru memilih pelajar bergerak kehadapan untuk
- tulis pembahagian dua secara rawak untuk menjawab soalan
sebutan algebra sebagai mencabut sampul yang berkenaan pembahagian
satu pecahan. berisi soalan berkenaan algebra.
- Potong anu yang sama pembahagian algebra dan
pada pengangka dan meminta pelajar tersebut
penyebut. menyelesaikannya di
hadapan.
Aktiviti 3 Speed Quiz 1. Guru menyerahkan 1. Pelajar menjawab
(20 minit) handout yang soalan latihan dalam masa
mengandungi latihan yang diberi.
berkenaan subtopik ini. 2. Pelajar yang telah
(Lampiran 1) selesai menjawab
2. Guru memberikan masa menghantar kertas
selama 10 minit untuk jawapan kepada guru.
menyelesaikan.
3. 5 Pelajar terawal
dengan jawapan yang
betul akan mendapat
hadiah.

Penutup Rumusan dan Penegasan 1. Guru membuat 1. Pelajar mendengar


(5 minit) rumusan keseluruhan rumusan daripada guru
tentang tajuk. dan bertanya sekiranya
2. Guru menyuruh pelajar mereka ada masalah.
membuat latihan yang
terdapat dalam buku teks.
3. Guru mengingatkan
pelajar untuk
mengulangkaji pelajaran
untuk kelas yang
seterusnya.

Refleksi
Lampiran 1

1) 8

2)

Berikan jumlah luas bagi 5 segi empat yang sama bagi rajah diatas.

3)

4) Permudahkan;

5) 4 (3 6 )

You might also like