MATEMATIKA

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 5

kola : O Safvet beg Baagi

Priprema za nastavni as

Datum: 20.12.2011. Razred: IV 3 Broj. 60.

Nastavni predmet:Matematika TIP NASTAVNOG SATA:


____________________________________________ 1. obrada novog gradiva
2. interpretacija
Nastavna jedinica:Veza sabiranja i oduzimana brojeva 3. ponavljanje i utvrivanje
prve hiljadice 4. vjebanje
5. sistematizacija
6. provjeravanje i ocjenjivanje(utvrivanje)
7. kombinirani sat
8. ispravak i analiza
JEDINICENASTAVNEZADACI

OBRAZOVNI: Uenje veze sabiranja i oduzimanja kroz razliite primjere

FUNKCIONALNI: Osposobljavanje uenika za uoavanje posmatranje i zakljuivanje gdje je


veza sabiranja i oduzimanja kroz matematike primjere
ODGOJNI: Razvoj pozitivne radne atmosfere i meusobne saradnje i pomaganja u toku rada
u grupi

NASTAVNA SREDSTVA I NASTAVNE METODE: OBLICI RADA:


POMAGALA:
1. udbenik 1. usmeno izlaganje 1. frontalni
2. nastavni / radni 2. razgovor 2. induvidualni
listii 3. rad na tekstu 3. rad u grupi
3. plakat 4. pismeni radovi 4. rad u paru
4. crtei, sheme i tablice 5. pokazivanja / demonstracije
5. ilustracije 6. samostalan rad
6. filmski zapis 7. promatranja
7. tabla i kreda 8. crtanja/ilustracija
8. iva rije
9. graskop i grafofolija
10. slike
11. geometrijski oblici i
pribor za crtanje

Cilj nastavnog sata : Nauiti uenike da uoe vezu sabiranja i oduzimanja u praktinim
matematikim primjerima te da to znanje upotrebljavaju i u buduem radu.
STRUKTURA NASTAVNOG SATA

Uvodni dio sata :


Pregled domae zadae i ponavljanje prethodnog gradiva kroz nekoliko zadataka na tabli.

Ko bi mi mogao rei ta smo radili na prolom asu matematike ?


Kako se zovu brojevi kod oduzimanja ?
O emu moramo voditi rauna prilikom oduzimanja brojeva '

Sada emo uraditi nekoliko primjera na tabli da se prisjetimo jueranje lekcije:

1. Izrainaj usmeno pa pismeno:


542 200 =
954 346 =
973 348 =
564 - 275 =
( uenici izlaze i rade zadatke a ostali ih paljivo prate 9

Najavljujem nastavnu jedinicu :


Na dananjem asu matematike nauit emo u emu je veza izmeu sabiranja i oduzimanja
brojeva prve hiljadice. ( piem naslov na tablu i poinjem sa radom )

Glavni dio sata :

Vi ste ve nauili da postoji veza izmeu sabiranja i oduzimanja . to emo malo ponoviti i
uvjebati raunajui s brojevima prve hiljadice .

Pogledajmo jedan primjer :

5+3=8 25 +14 = 36
83=5 36 - 14 = 25
8-5=3 36- 25 = 14
Kroz ove primjere smo vidjeli kako su povezani sabiranje i oduzimanje. Dakle ako od zbira
oduzmemo jedan sabirak moramo dobiti drugi sabirak ako smo tano uradili.
Sada emo ovo znanje primjeniti i na sabiranju trocifrenih brojeva :

2. Izraunaj i provjeri tanost rezultata :


575 + 385 =
188 + 534 =
199 + 609 =
653 + 346 =
376 + 454 =

Nadam se da ste shvatili kroz ove primjere povezanost sabiranja i oduzimanja. Imali neko da
mu ovo nije jasno ?
Ako je svima jasno prei emo na grupni rad. Svaka e grupa dobiti papirie sa zadacima ,
najprije ih uradite na te male papire a zatim prepiite na vee sa kojih e voa grupe
prezentirati va rad.

Zadaci za grupe :
I grupa
Izraunaj zbir brojeva i na dva naina provjeri tanost rezultata :
90 + 460 =
724 + 159 =
524 + 243 =
II grupa
Izraunaj zbir brojeva i na dva naina provjeri tanost rezultata :
386 + 437 =
354 + 429 =
568 + 372 =

III grupa
Izraunaj zbir brojeva i na dva naina provjeri tanost rezultata :

371 + 254 =
371 + 253 =
342 + 263 =

IV grupa
Izraunaj zbir brojeva i na dva naina provjeri tanost rezultata :

352 + 239 =
276 + 341 =
567 + 239 =

Zavrni dio sata :

U zavrnom dijelu sara predstavnici grupa prezentiraju svoj rad i zadajem domau zadau.

Za domau zadau imate zadatke u radnom listu po daslovom dananje lekcije.

Plan table :

kolski rad
Veza sabiranja i oduzimanja brojeva prve hiljadice

1. Izrainaj usmeno pa pismeno:


542 200 =
954 346 =
973 348 =
564 - 275 =
Ako od zbira dvaju brojeva oduzmemo jedan sabirak , dobit emo drugi sabirak .

5+3=8 25 +14 = 36
83=5 36 - 14 = 25
8-5=3 36- 25 = 14

2.Izraunaj i provjeri tanost rezultata :


575 + 385 =
188 + 534 =
199 + 609 =
653 + 346 =
376 + 454 =

You might also like