RPH RBT Tahun 4

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MOHD ZULFADZLEY HELMY BIN MOHD HEJEMI

Mata Pelajaran : Reka Bentuk Teknologi


Tarikh/ Hari : 9 Ogos 17/ Rabu
Masa : 1200 1300 (60 minit)
Kelas : 4 Cemerlang
Bilangan Murid : 25 orang
Tema/ Topik/ Modul : 6.0 Sains Rumah Tangga
Standard Kandungan : Murid dibimbing untuk:
6.1 Menghasilkan artikel jahitan.
Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk:
6.1.1 Menyatakan artikel jahitan dan kegunaannya
seperti beg pensel, sarung kusyen, kusyen mini
dan penggantung
6.1.2 Mengenal pasti alatan jahitan iaitu gunting kertas,
gunting fabrik, pembaris lurus, pita ukur, roda surih,
kertas karbon tukang jahit, kapur tukang jahit,
peretas jahitan, jarum peniti, dan jarum jahit tangan.
6.1.3 Menyatakan jenis bahan jahitan iaitu fabrik dan
benang
Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid boleh:
i) Menyatakan artikel jahitan dan kegunaannya.
ii) Mengenalpasti alatan jahitan
iii) Menyatakan jenis bahan jahitan.
Elemen Merentas Kurikulum : a) Kepimpinan Murid memimpin ahli kumpulan untuk
(EMK) menyelesaikan tugasan kumpulan.
b) Nilai dan sikap Menumpukan perhatian, berani
mencuba, keyakinan diri, kerjasama dalam
kumpulan, berusaha menyelesaikan tugasan.
c) Kemahiran Berfikir Murid dapat menyelesaikan
tugasan yang diberikan dan menjana idea
sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.
Sumber/ Bahan Bantu : Artikel jahitan, kit jahitan, lembaran kerja.
Mengajar

1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MOHD ZULFADZLEY HELMY BIN MOHD HEJEMI

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran


Langkah/ Masa Isi Kandungan Catatan
Guru Murid
1. Melihat jahitan 1. Meminta murid 1. Melihat pakaian
yang ada pada melihat baju atau mereka.
pakaian sendiri. seluar masing- 2. Menyatakan
masing. jahitan yang
Induksi
2. Menyatakan contoh boleh dilihat.
(5 minit)
jahitan yang mereka 3. Memberikan
Fasa
boleh lihat. jawapan kepada
Persediaan
3. Menanyakan soalan guru.
kepentingan jahitan
kepada mereka.

1. Menunjukkan 1. Guru menunjukkan 1. Murid BBM:


beberapa artikel beberapa contoh memberikan Alatan tangan
jahitan kepada artikel jahitan. jawapan atau
murid respon kepada EMK:
2. Guru bersoal jawab soalan guru. Kemahiran
dengan murid: 2. Menulis Berfikir
a. Apakah nama maklumat yang Menjana Idea
artikel jahitan ini? dinyatakan
b. Dimanakah dalam peta i-
Langkah 1 kamu biasa melihat Think.
(10 minit) artikel jahitan ini?
Penjanaan Idea c. Bolehkah kamu
menghasilkan
artikel seperti ini?

3. Guru meminta murid


menulis artikel jahitan
yang dinyatakan dan
kegunaannya dalam
peta i-Think.

2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MOHD ZULFADZLEY HELMY BIN MOHD HEJEMI
1. Aktiviti 3. Murid duduk dalam 1. Melihat alat-alat BBM:
berkumpulan 5 kumpulan. jahitan yang
2. Permainan Who 4. Setiap kumpulan diberikan. EMK:
am I diberikan satu set 2. Mereka Kepimpinan
alat-alat jahitan. dikehendaki Murid
5. Kemudian, dalam melengkapkan memimpin
kumpulan tersebut, lembaran kerja ahli kumpulan
mereka dikehendaki yang diedarkan. untuk
menulis nama alat 3. Membuat menyiapkan
jahitan tersebut semakan tugasan
beserta bersama guru. kumpulan.
kegunaannya. 4. Memberi contoh Nilai dan
6. Setelah selesai, tentanhg bahan sikap
guru akan membuat jahitan yang kemas dalam
semakan bersama boleh dilihat. menulis
murid. 5. Memberikan jawapan,
Langkah 2 7. Kemudian, guru kotak sepanjang kerjasama
(30 minit) menerangkan muzik berjalan dalam
Perkembangan tentang bahan kepada rakan kumpulan,
jahitan kepada murid sebelahnya. berusaha
dan murid diminta 6. Memberikan buat tugasan.
memberikan contoh. jawapan kepada
8. Setiap kumpulan setiap soalan
diedarkan satu yang terdapat
papan putih kecil. dalam keratan.
9. Guru memainkan
muzik dan ahli yang
memegang kotak
tersebut ketika
berhenti muzik perlu
mengambil satu
keratan dari dalam
kotak tersebut.
10. Guru akan
memberikan

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MOHD ZULFADZLEY HELMY BIN MOHD HEJEMI
jawapan kepada
murid,
1. Lembaran kerja 1. Mengedarkan 1. Menyiapkan BBM:
lembaran kerja lembaran kerja Lembaran
kepada murid yang diberikan kerja
Langkah 3
sebagai oleh guru.
(10 minit)
pengukuhan
Pengukuhan
kepada murid
berkenaan
pengajaran hari ini.
1. Membuat 1. Minta murid yang 1. Mencuba EMK:
rumusan tentang sukarela untuk membuat Berani
Penutup
pengajaran hari membuat rumusan rumusan mencuba,
(5 minit)
ini. pelajaran hari ini. pelajaran hari ini keyakinan
2. Bimbing murid dengan diri.
membuat rumusan. bimbingan guru.

ULASAN GURU PEMBIMBING:

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

_______________________________

( )

ULASAN PENSYARAH PEMBIMBING:

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

_______________________________
( )

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MOHD ZULFADZLEY HELMY BIN MOHD HEJEMI

RFL
Kekuatan

Kelemahan

Cadangan Penambahbaikan

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MOHD ZULFADZLEY HELMY BIN MOHD HEJEMI

You might also like