Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Tugasan 2 : Pendekatan IBSE

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Sains

Kelas : T.1

Masa : 80 minit

Bab/ Tajuk : Peratusan oksigen dalam udara

Isu Sosio-Saintifik / Konteks : Sains T.1

Senario Masalah :-

Pendekatan : Inkuiri berpandu

Tema : Jirim dalam Alam

Bidang Pembelajaran : Udara di Sekeliling Kita

Objektif Pembelajaran :Memahami komponen dalam udara

Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pembelajaran, murid dapat

i. menyatakan peratusan oksigen dalam udara

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajari bahawa udara ialah suatu campuran

KBAT : Mengaplikasi

Sikap Saintifik dan Nilai : Bekerjasama dalam kumpulan, menjaga keselamatan, menjaga harta
murni benda makmal, teliti

Sumber Pengajaran dan (1) Rujukan :Amali Proses Sains Tingkatan 1,muka surat 91-92
Pembelajaran
(2) Alat :Lilin, mancis, plastisin, gelang getah, dan air

(3) Bahan :Balang gas, kaki balang gas, dan besen


Aktiviti Pengajaran dan
Fasa/ Langkah/ Masa Komunikasi dan Nota
Pembelajaran

Guru menunjukkan gambar dua kawasan Murid ditanya:


yang berbeza iaitu gambar hutan dan
Engage gambar komuter yang sesak dengan 1. Berikan pandangan anda
orang ramai. tentang peratusan oksigen
pada kedua-dua gambar
Guru seterusnya menerangkan kepada tersebut.
( 10 minit) pelajar bahawa komposisi gas dalam
udara adalah tidak tetap dan boleh 2.Berikan sebab mengapa
berubah-ubah mengikut tempat. Walau anda berkata demikian?
bagaimanapun, secara teori, komposisi
udara adalah seperti berikut iaitu Jangkaan jawapan:
nitrogen adalah 78%, oksigen adalah
21%, karbon dioksida adalah 0.03% dan 1. Gambar hutan mempunyai
gas nadir adalah 0.97%. peratusan oksigen yang tinggi
manakala gambar komuter
yang sesak dengan orang
ramai mempunyai peratus
oksigen yang kurang.

2. Kawasan hutan mempunyai


banyak tumbuhan hijau yang
menghasilkan oksigen melalui
proses fotosintesis. Oksigen
dalam komuter yang sesak
kurang kerana oksigen
digunakan oleh semua orang
untuk bernafas.

Guru seterusnya meminta pelajar Murid disoal :


membuat eksperimen yang
Explore menunjukkan peratus oksigen dalam 1. Apakah pemerhatian anda?
udara adalah 21%. Jangkaan jawapan:

(20 minit) Guru menerangkan prosedur aktiviti 1. i) Lilin padam selepas


serta membekalkan alat yang diperlukan. beberapa ketika

Pelajar membuat aktiviti dalam ii) Aras air meningkat ke


kumpulan untuk membuktikan bahawa aras 1
peratus oksigen dalam udara adalah
21%.
Guru menyoal:

Explain Guru meminta penjelasan dari pelajar 1.Apakah yang menyebabkan


tentang pemerhatian mereka dalam lilin padam selepas beberapa
eksperimen. ketika?
( 15 minit) 2.Apakah yang menyebabkan
aras air meningkat ke aras 1
balang gas tersebut?

Jangkaan jawapan:

1.Lilin padam selepas


beberapa ketika kerana
oksigen dalam balang gas
telah habis digunakan.

2. Aras air meningkat ke aras 1


kerana komposisi oksigen di
dalam balang gas merangkumi
1/5 dari jumlah udara di dalam
balang gas.

Guru menerangkan kepada pelajar Soalan KBAT


bahawa oksigen diperlukan untuk
Elaborate pembakaran lilin. Pada awal eksperimen, 1.
air tidak masuk ke dalam balang gas
kerana udara memenuhi ruang di dalam
(20 minit) balang gas. Selepas beberapa ketika,
nyalaan lilin akan terpadam kerana
semua oksigen telah habis
digunakan.Aras air akan meningkat ke
aras 1 menunjukkan bahawa komposisi Seorang ibu dan anak
oksigen dalam balang gas merangkumi perempuannya ditemui mati
1/5 dari jumlah udara di dalam balang akibat disyaki lemas akibat
gas. terhidu asap tebal selepas
terperangkap di dalam rumah
Pelajar menjawab lembaran kerja. mereka yang terbakar.
Guru meminta pelajar membuat i)Pada pandangan anda,
kesimpulan dari aktiviti yang telah apakah kaitan kejadian
dijalankan. kebakaran dengan komposisi
oksigen dalam udara?
ii)Apakah yang boleh
dilakukan kepada mangsa
yang pengsan untuk
menyelamatkannya?

Jangkaan jawapan

1. Semasa kebakaran, kadar


oksigen dalam udara akan
berkurangan sehingga ke
paras 16 atau 14
peratus.Apabila mencapai
kadar tersebut, badan
manusia tidak mampu
bertahan seterusnya
menyebabkan pengsan.

2.Memberikan bantuan
pernafasan kepada mangsa
yang terhidu asap tebal untuk
menambah kandungan
oksigen dalam paru-paru.

Guru menguji kefahaman pelajar melalui Guru menyoal:


kuiz.
Evaluate 1. Berapakah peratus
kandungan oksigen dalam
udara?
( 5 minit) 2. Nyatakan keburukan
sekiranya peratus oksigen ini
berkurangan.

3. Nyatakan cara yang boleh


dilakukan untuk mengekalkan
peratus kandungan oksigen di
udara.

Jangkaan jawapan

1.21%

2.Boleh menyebabkan
pengsan/sesak nafas

3. Menanam lebih banyak


pokok-pokok hijau.

You might also like