Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 16

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari : Selasa
Tarikh : 21 Oktober 2014
Masa : 8.00 pagi – 9.20 pagi (80 minit)
Kelas :4
Bilangan Pelajar : 24 Orang
Subjek : Geografi
Tema : Tumbuh-tumbuhan Semula Jadi dan Hidupan Liar.
Tajuk : Kesan Kegiatan Manusia dan Tumbuh-tumbuhan Semula Jadi dan Hidupan Liar.
Konsep : Pupus dan Ekosistem
Pengetahuan Sedia Ada : 1. Pelajar telah mengetahui tentang beberapa contoh kegiatan ekonomi manusia
2. Pelajar telah mempelajari tentang ekosistem
3. Pelajar sering didedahkan dengan keadaan semasa melalui informasi media cetak dan juga elektronik.
Hasil Pembelajaran Umum : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :

- Memahami kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan.

Hasil Pembelajaran Khusus : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :

1. Menyenaraikan 5 kegiatan manusia yang mendatangkan kesan ke atas keseimbangan ekosistem hutan.
2. Menyatakan 1 kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan .
3. Menjelaskan 2 contoh kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan .
.KBAT : Merumuskan kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan pada masa depan

1
LANGKAH/ AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
ISI PELAJARAN CATATAN
MASA GURU PELAJAR

BBM
-Video
-Sumber:
http://www.youtube.co
m/watch?
-Video animasi berkaitan kesan v=yMtksF9LLi0
kegiatan manusia terhadap -Guru menayangkan satu tayangan -Pelajar memberi perhatian
Set Induksi/
tumbuhan semulajadi dan Video di skrin LCD dan meminta terhadap tayangan video di skrin Kaedah/teknik
Permulaan
hidupan liar perhatian sambil membuat sedikit LCD sambil membuat catatan serta -ICT
( 5 Minit)
catatan berkenaan tayangan video berasa bertanggungjawab keatas
tersebut. kemusnahan hutan yang Nilai
mengakibatkan ekosistem hutan -Bertanggungjawab
terganggu.

-guru menyoal pelajar apakah tajuk -pelajar meneka tajuk pembelajaran


pembelajaran hari ini. hari ini iaitu tumbuh-tumbuhan KBAT:
semula jadi dan hidupan liar. -Meramal

Kesan-kesan kegiatan manusia


terhadap keseimbangan
ekosistem hutan akibat:
Langkah 1 1. Pembalakan
15 minit  Tanih akan terhakis -Guru meminta pelajar membentuk 5 -pelajar membentuk 5 kumpulan
menyebakan kehilangan kumpulan dan setiap kumpulan berdasarkan nama yang diberikan -Perbincangan pelajar
kesuburan tanih. diberi nama Cengal, Meranti, guru iaitu Cengal, Meranti, -Pembentangan pelajar
Keruing, Ramin dan Mahogani Keruing, Ramin dan Mahogani
 Habitat hidupan liar
akan musnah dan akan -Guru meminta wakil setiap -Wakil setiap kumpulan
berkurangan kumpulan menyatakan secara lisan menyatakan secara lisan kegiatan
Kegiatan manusia yang manusia yang mendatangkan

2
 Spesis tunbuhan mendatangkan kesan ke atas Kesan ke atas keseimbangan
berkurangan keseimbangan ekosistem hutan ekosistem hutan berdasarkan
 Jumlah oksigen berdasarkan pengetahuan sedia ada pengetahuan sedia ada pelajar.
berkurangan dan jumlah pelajar.
karbon dioksida
bertambah -Guru mencatat dipapan putih apa -Wakil pelajar dalam setiap
yang disebut oleh wakil setiap kumpulan mencatat apa yang
2. Pertanian kumpulan mengenai kegiatan tertera dipapan putih mengenai
 Permukaan tanah manusia yang mendatangkan kesan kegiatan manusia yang BBM:
terdedah dan akan keatas keseimbangan ekosistem mendatangkan kesan ke atas Komputer / Laptop
mengalami hakisan hutan. keseimbangan ekosistem hutan
 Habitat hidupan liar
akan musnah -guru meminta wakil setiap -Wakil setiap kumpulan datang
 Hutan yang terdiri kumpulan datang kehadapan dan kehadapan dan memutar roda
pelbagai spesis memutar roda impan untuk memilih impian untuk memilih tajuk yang
tumbuhan digantikan tajuk yang bakal dibincangkan oleh bakal dibincangkan dalam
dengan tanaman yang kumpulan masing-masing. kumpulan masing-masing
terhad bilangannya
 Penebangan hutan -Guru mengarahkan setiap kumpulan -Ketua kumpulan mengarahkan KBAT :
menyebabkan berbincang dan menyenaraikan ahli-ahlinya untuk berbincang dan - mengkelaskan
kehilangan spesis balak kesan-kesan kegiatan manusia menyenaraikan kesan-kesan
terhadap keeimbangan ekosistem kegiatan manusia terhadap
3. Pengangkutan hutan hasil berpandukan tajuk yang keseimbangan ekosistem hutan
telah dipilih oleh wakil kumpulan di berdasarkan tajuk yang dipilih oleh
 Air larian permukaan
hadapan kelas. wakil setiap kumpulan
meningkat
 Ancaman kepada spesis
-Semasa perbincangan kumpulan, -Setiap kumpulan berbincang dan
hidupan liar
guru memantau setiap kumpulan menyenaraikan kesan-kesan
 Kehilangan spesis dapat menyenaraikan kesan-kesan kegiatan menusia terhadap
tumbuhan semuljadi kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan
 Pembinaan jalan raya keseimbangan ekosistem hutan hasil berpandukan tajuk yang telah
menyebabkan berpandukan tajuk yang telah dipilih. dipilih oleh wakil setiap kumpulan
berlakunya hakisan dan
tanah runtuh
3
4. Pembinaan Empangan -guru mengarahkan setiap ahli -Setiap hasil kumpulan membuat Nilai
kumpulan menyenaraikan kesan- perbincangan dan menyenaraikan -menghargai
 Menenggelamkan kesan kegiatan manusia terhadap kesan-kesan kegiatan manusia
kawasan hutan yang keseimbangan ekosistem hutan dan terhadap keseimbangan ekosistem
luas setiap wakil kumpulan hutan di lampiran yang diberi oleh
 Jumlah oksigen membentangkan dihadapan hasil guru.
berkurangan dan jumlah perbincangan
karbon dioksida
meningkat -Guru menyemak hasil kerja setiap -pelajar menghargai ekosistem
 Habitat tumbuhan kumpulan hutan yang dimusnahkan
semula jadi dan hidupan
liar musnah -Pelajar membuat pembetulan -hasil pembelajaran
 Hidupan liar perlu sekiranya jawapan yang diberi aras pertama dinilai
dipindahkan tidak menepati dan jika sebaliknya
pelajar akan menerima peneguhan
5. Perlombongan

 Habitat tumbuhan
semula jadi dan hidupan
liar akan musnah
 Suhu kawasan sekitar
meningkat kerana
ketiadaan tumbuhan
 Kawasan yang tandus
semakin luas
 Menambahkan kuantiti
tanah yang tidak subur

4
AKTIVITI ;
Langkah 2 Sumbangsaran -Guru memberi arahan kepada -Setiap pelajar mencatat kata kunci Kaedah/Teknik
15 minit pelajar untuk mencatat kata kunci setelah diberi penerangan oleh -ICT
Kesan-kesan kegiatan manusia dan isi utama setiap isi yang guru. - Sumbangsaran
terhadap tumbuhan semula jadi disampaikan. -Inkuiri

1. Kemusnahan Kawasan
Hutan -Guru menunjukkan gambar dalam -Pelajar memerhati gambar yang BBM
 Kawasan permukaan bumi slideshow serta menerangkan kesan- dipaparkan di slideshow dan -Slideshow
yang dilitupi hutan semakin kesan kegiatan manusia terhadap membuat catatan berkaitan isi -Carta Bergambar
berkurangan tumbuhan semula jadi dan hidupan utama pelajaran.
 Dahulu, negara kita dilitupi liar. ( 2 minit )
hutan kini, hanya 62%
permukaan bumi negara
kita dilitupi hutan. -Guru memberi arahan dan meminta -Setiap kumpulan memilih 1 kad KBAT :
setiap kumpulan memilih 1 kad berwarna serta berbincang sesama - mengelaskan kesan-
berwarna sebelum keluar ke hadapan ahli sebelum keluar ke hadapan kesan kegiatan
kelas bagi aktiviti melengkapkan kelas bagi aktiviti melengkapkan manusia terhadap
carta yang disediakan oleh guru. carta. tumbuhan semula jadi
dan hidupan liar.

-Guru meminta Kumpulan Oren, -Kumpulan Oren berbincang dalam


memilih dan memadankan satu kumpulan bagi memilih satu ayat
daripada lima pilihan ayat di dalam paling tepat dari lima pilihan ayat di Nilai
sampul berkaitan kesan kegiatan dalam sampul dan seorang wakil -Berbangga kerana
manusia terhadap tumbuh-tumbuhan kumpulan keluar ke hadapan kelas Malaysia masih
semula jadi dengan gambar dan bagi memadankan ayat tersebut mempunyai banyak
huraian yang dipaparkan dalam carta dengan gambar dan huraian dalam hutan.
dan meminta wakil memberikan carta serta membuat sedikit
sedikit penerangan tentang maklumat penerangan setelah siap -Mencintai khazanah
yang akan dipadankan. memadankan ayat tersebut dengan alam di Malaysia.
gambar dalam carta. ( 1 minit )

5
-Guru memantau dan membantu -Pelajar atau kumpulan yang tidak
2. Pengurangan Spesis pelajar jika ayat, padanan dan memahami ayat, padanan dan
Tumbuh-tumbuhan penerangan yang dibuat oleh wakil penerangan yang telah dibuat -Prihatin terhadap
 Di negara kita, spesis kayu kumpulan adalah tidak tepat. bertanyakan soalan dengan guru. keseimbangan
balak yang berharga tinggi ekosistem hutan
seperti cengal, merbau, -Guru meminta Kumpulan Hijau -Kumpulan Oren berbincang dalam negara Malaysia.
belian, keruing dan meranti memilih dan memadankan satu kumpulan bagi memilih satu ayat
telah banyak berkurangan daripada lima pilihan ayat di dalam paling tepat dari lima pilihan ayat di
akibat aktiviti pembalakan. sampul berkaitan kesan kegiatan dalam sampul dan seorang wakil
 Di Thailand pokok jati manusia terhadap tumbuh-tumbuhan kumpulan keluar ke hadapan kelas
sangat berkurangan dan semula jadi dengan gambar dan bagi memadankan ayat tersebut
semakin pupus. huraian yang dipaparkan dalam carta dengan gambar dan huraian dalam
dan meminta wakil memberikan carta dan membuat sedikit
sedikit penerangan tentang maklumat penerangan setelah siap
yang akan dipadankan. memadankan ayat tersebut dengan
gambar dalam carta. ( 1 minit )

-Guru memantau dan membantu -Pelajar atau kumpulan yang tidak


pelajar jika ayat, padanan dan memahami ayat, padanan dan
penerangan yang dibuat oleh wakil penerangan yang telah dibuat
kumpulan adalah tidak tepat. bertanyakan soalan dengan guru.

3. Kehilangan Kepelbagaian -Guru meminta Kumpulan Pink -Kumpulan Pink berbincang dalam
Biologi memilih dan memadankan satu kumpulan bagi memilih satu ayat
 Hutan hujan tropika daripada lima pilihan ayat di dalam paling tepat dari lima pilihan ayat di
Malaysia mengandungi sampul berkaitan kesan kegiatan dalam sampul dan seorang wakil
14,500 spesis tumbuhan manusia terhadap tumbuh-tumbuhan kumpulan keluar ke hadapan kelas
dan ribuan haiwan, burung semula jadi dengan gambar dan bagi memadankan ayat tersebut
dan serangga. huraian yang dipaparkan dalam carta dengan gambar dan huraian dalam
 Apabila hutan musnah dan meminta wakil memberikan carta serta membuat sedikit

6
kepelbagaian biologi sedikit penerangan tentang maklumat penerangan setelah siap
tersebut hilang. yang akan dipadankan. memadankan ayat tersebut dengan
 Tumbuhan mati apabila gambar dalam carta. ( 1 minit )
ditebang dan haiwan besar,
serangga dan unggas akan -Guru memantau dan membantu -Pelajar atau kumpulan yang tidak
kehilangan habitat serta pelajar jika ayat, padanan dan memahami ayat, padanan dan
sumber makanan utama penerangan yang dibuat oleh wakil penerangan yang telah dibuat
mereka. kumpulan adalah tidak tepat. bertanyakan soalan dengan guru.
 Haiwan dan unggas akan
berpindah ke kawasan yang
lain yang masih ada sumber -Guru meminta Kumpulan Kuning -Kumpulan Kuning berbincang
makanan. memilih dan memadankan satu dalam kumpulan bagi memilih satu
daripada lima pilihan ayat di dalam ayat paling tepat dari lima pilihan
sampul berkaitan kesan kegiatan ayat di dalam sampul dan seorang
manusia terhadap tumbuh-tumbuhan wakil kumpulan keluar ke hadapan
semula jadi dengan gambar dan kelas bagi memadankan ayat
huraian yang dipaparkan dalam carta tersebut dengan gambar dan
dan meminta wakil memberikan huraian dalam carta serta membuat
sedikit penerangan tentang maklumat sedikit penerangan setelah siap
yang akan dipadankan. memadankan ayat tersebut dengan
gambar dalam carta. ( 1 minit )
4. Kehilangan Gen Tertentu
 Sesetengah tumbuhan, -Guru memantau dan membantu -Pelajar atau kumpulan yang tidak
secara semula jadinya pelajar jika ayat, padanan dan memahami ayat, padanan dan
memang tidak terdapat di penerangan yang dibuat oleh wakil penerangan yang telah dibuat
muka bumi. kumpulan adalah tidak tepat. bertanyakan soalan dengan guru.
 Tumbuhan ini hanya
tumbuh dikawasan tertentu -Guru meminta Kumpulan Pink -Kumpulan Pink berbincang dalam
sahaja dan spesiesnya memilih dan memadankan satu kumpulan bagi memilih satu ayat
jarang ditemui. daripada lima pilihan ayat di dalam paling tepat dari lima pilihan ayat di
 Antara spesis tumbuhan sampul berkaitan kesan kegiatan dalam sampul dan seorang wakil
yang semakin hilang manusia terhadap hidupan liar kumpulan keluar ke hadapan kelas
gennya ialah senduduk dengan gambar dan huraian yang bagi memadankan ayat tersebut
dipaparkan dalam carta dan meminta dengan gambar dan huraian dalam
7
putih dan pokok begonia. wakil memberikan sedikit carta serta membuat sedikit
 Pembersihan hutan bagi penerangan tentang maklumat yang penerangan setelah siap
tujuan pertanian, akan dipadankan. memadankan ayat tersebut dengan
pembinaan jalan raya dan gambar dalam carta. ( 1 minit )
pembinaan empangan
-Guru memantau dan membantu -Pelajar atau kumpulan yang tidak
boleh menyebabkan pelajar jika ayat, padanan dan memahami ayat, padanan dan
tumbuhan-tumbuhan ini penerangan yang dibuat oleh wakil penerangan yang telah dibuat
hilang gen atau bakanya kumpulan adalah tidak tepat. bertanyakan soalan dengan guru.
kerana tiada lagi induk
yang boleh mengeluarkan
benih untuk pembiakan.

Kesan-kesan Kegiatan Manusia -Guru meminta Kumpulan Hijau -Kumpulan Hijau berbincang
Terhadap Hidupan Liar. memilih dan memadankan satu dalam kumpulan bagi memilih satu
daripada lima pilihan ayat di dalam ayat paling tepat dari lima pilihan
1. Kemusnahan Habitat dan sampul berkaitan kesan kegiatan ayat di dalam sampul dan seorang
Hidupan Liar. manusia terhadap hidupan liar wakil kumpulan keluar ke hadapan
 Kawasan hutan berfungsi dengan gambar dan huraian yang kelas bagi memadankan ayat
sebagai habitat kepada dipaparkan dalam carta dan meminta tersebut dengan gambar dan
hidupan liar. wakil memberikan sedikit huraian dalam carta serta membuat
 Hutan adalah kawasan penerangan tentang maklumat yang sedikit penerangan setelah siap
perlindungan, mencari akan dipadankan. memadankan ayat tersebut dengan
makanan dan membiak gambar dalam carta. ( 1 minit )
8
bagi haiwan besar, unggas
dan serangga. -Guru memantau dan membantu -Pelajar atau kumpulan yang tidak
 Kemusnahan hutan pelajar jika ayat, padanan dan memahami ayat, padanan dan
menyebabkan hidupan liar penerangan yang dibuat oleh wakil penerangan yang telah dibuat
kehilangan habitatnya. kumpulan adalah tidak tepat. bertanyakan soalan dengan guru.

-Guru meminta Kumpulan Kuning -Kumpulan Kuning berbincang


memilih dan memadankan satu dalam kumpulan bagi memilih satu
daripada lima pilihan ayat di dalam ayat paling tepat dari lima pilihan
sampul berkaitan kesan kegiatan ayat di dalam sampul dan seorang
manusia terhadap hidupan liar wakil kumpulan keluar ke hadapan
dengan gambar dan huraian yang kelas bagi memadankan ayat
dipaparkan dalam carta dan meminta tersebut dengan gambar dan
wakil memberikan sedikit huraian dalam carta serta membuat
penerangan tentang maklumat yang sedikit penerangan setelah siap
akan dipadankan. memadankan ayat tersebut dengan
gambar dalam carta. ( 1 minit )

-Guru memantau dan membantu -Pelajar atau kumpulan yang tidak


pelajar jika ayat, padanan dan memahami ayat, padanan dan
penerangan yang dibuat oleh wakil penerangan yang telah dibuat
kumpulan adalah tidak tepat. bertanyakan soalan dengan guru.

2 .Pengurangan Spesies -Guru meminta Kumpulan Oren -Seorang wakil Kumpulan Oren
Hidupan Liar. membuat rumusan awal tentang keluar ke hadapan kelas dan
 Kemusnahan hutan kesan-kesan kegiatan manusia merumuskan kesan-kesan kegiatan
menyebabkan kehilangan terhadap tumbuh-tumbuhan semula manusia terhadap tumbuh-
habitat dan pengurangan jadi dan hidupan liar berdasarkan tumbuhan dan hidupan liar
jumlah spesies hidupan liar. ringkasan yang dipaparkan dalam berdasarkan ringkasan yang
 Haiwan besar seperti gajah, carta. dipaparkan dalam carta. ( 1 minit )
9
badak sumatera,tapir dan
harimau belang
memerlukan kawasan
hutan yang luas untuk
merayau, mencari makanan
dan berlindung.
 Di Malaysia, spesies
hidupan liar yang kurang
populasinya dan
mengalami ancaman
kepupusan adalah harimau
belang, gajah, badak
sumatera, tapir, seladang,
burung enggang, beruang,
rusa, kijang, pelanduk, dan
kucing liar.

3.Kepupusan Spesies Hidupan


Liar
 Kemusnahan kawasan
hutan yang luas dan
kehilangan habitat hidupan
liar telah meyebabkan
beberapa jenis hidupan liar
pupus, seperti pupusnya
10
dinosaur.
 Kegiatan manusia
membina empangan
menyebabkan spesies-
spesies hidupan liar
mengalami kepupusan
 Apabila berkurangnya
tumbuhan, hidupan liar
akan kehilangan tempat
perlindungan, memperoleh
makanan dan pembiakan

Langkah 3 Kesan-kesan kegiatan manusia -guru memberi gambaran secara -pelajar mencatat isi penting dan BBM
15 minit terhadap keseimbangan umum kesan-kesan kegiatan manusia memberi perhatian semasa guru -Gambar
ekosistem hutan pada masa terhadap keseimbangan ekosistem memberi penerangan. -Lembaran latihan
depan. hutanpada masa depan dengan
bantuan gambar pada slideshow.

1. Tumbuhan semulajadi dan -Guru meminta wakil setiap -wakil setiap kumpulan akan KBAT :
spesies hidupan liar akan kumpulan menyatakan secara lisan meramalkan sekurang-kurangnya 1 -meramal dan
pupus. kegiatan manusia yang kesan kegiatan manusia terhadap menyenaraikan kesan-
 Kemusnanahan kawasan mendatangkan kesan kepada keseimbangan htan pada masa kesan kegiatan
hutan yang luas dan ekosistem hutan pada masa depan hadapan. manusia terhadap
11
kehilangan habitat hidupan berdasarkan pengetahuan sedia ada keseimbangan
liar telah meyebabkan pelajar -setiap kumpulan membuat ekosistem hutan pada
beberapa jenis hidupan liar perbincangan jawapan dan masa hadapan.
telah pupus -Guru memberi lembaran kertas menyenaraikan kesan kegiatan
kerja kepada pelajar untuk manusia terhadap keseimbangan Kaedah/Teknik
menyatakan kesan kegiatan jangka hutan pada masa hdapan pada -ICT
masa panjang manusia terhadap kertas lembaran kerja yang -Sumbangsaran/Inkuiri
ekosistem hutan. diberikan.

2. Kawasan hutan menjadi -guru meminta wakil kumpulan -setiap wakil kumpula datang ke Nilai :
kurang membentang hasil perbincangan. hadapan untuk membentangkan
 Kini permukaan bumi Guru bersama pelajar jawapan perbincangan. -Bertanggungjawab
Negara kita dilitupi hutan membincangkan jawapan.
hanya kira-kira 62%. hutan -Hasil pembelajaran
banyak ditebang untuk tujuan -Guru membincangkan jawapan -pelajar membuat pembetulan aras ketiga dinilai
komersial. yang diberikan pelajar jawapan yang tidak menepati
jawapan yang diberi dan jika
sebaliknya pelajar akan menerima
sebagai peneguhan.

3. Spesis hidupan liar menjadi


kurang kerana habitat
musnah.
 Haiwan liar kehilangan
habitat akibat penerokaan
berterusan

12
4. Sumber bekalan air terjejas
dan masalah kekurangan
bekalan air kerap berlaku.
 Fungsi hutan sebagai
kawasan tadahan air
kerkurangan berikutan

- Penerokaan secara
berterusan oleh manusia

5. Suhu persekitaran meningkat


dan mengubah keadaan
cuaca tempatan.
 Kandungan CO2 semakin
bertambah berikutan proses
fotosintesis kurang berlaku
dan memerangkap suhu.
 Proses sejatpeluhan kurang
berlaku dan menyebabkan
lembapan atmosfera rendah.

13
6. Generasi akan datang tidak
kenal tumbuh-tumbuhan
semula jadi dan haiwan liar.
 Beberapa jenis tumbuh-
tumbuhan yang pupus akan
menyebabkan generasi baru
tidak berkesempatan untuk
mengenali tumbuhan
tersebut.

Langkah 4 - Aktiviti pengukuhan


20 minit
Menyenaraikan beberapa kesan -Guru bertanyakan tentang kegiatan -Pelajar menjawab secara lisan
kegiatan manusia terhadap manusia yang mendatangkan kesan tentang kegiatan manusia yang
keseimbangan ekosistem hutan. terhadap keseimbangan ekosistem mendatangkan kesan terhadap
hutan kepada pelajar secara lisan. keseimbangan ekosistem hutan.

-Guru juga melakukan pengukuhan -Pelajar menjawab secara lisan


secara lisan dengan mengarahkan soalan pengukuhan yang diberikan
pelajar memberikan beberapa kesan oleh guru tentang kesan kegiatan
kegiatan manusia terhadap tumbuhan manusia terhadap tumbuhan
semulajadi dan hidupan liar. semulajadi dan hidupan liar.

-Guru membahagikan pelajar kepada -pelajar bergerak membentuk 5 Nilai


5 kumpulan. Setiap kumpulan kumpulan dan memilih sekeping -kerjasama
dikehendaki memilih sekeping gambar yang disediakan oleh guru.
gambar yang disediakan oleh guru.
a) Pembalakan
b) Pertanian
c) Pengangkutan
d) Pembinaan empangan
e) Perlombongan
14
-Guru memberi arahan kepada -berdasarkan gambar yang dipilih, KBAT :
pelajar untuk menyenaraikan pelajar menyenaraikan beberapa -menyenaraikan
beberapa kesan terhadap kesan terhadap keseimbangan
keseimbangan ekosistem hutan di ekosistem hutan di atas kertas
atas kertas manila kad yang diberikan manila yang diberikan oleh guru -hasil pembelajaran
berdasarkan gambar yang telah dan seterusnya membentangkan dinilai.
dipilih dan seterusnya pelajar akan hasil kerja mereka di hadapan
membentangkan hasil kerja mereka. kelas.

Penutup Rumusan
5 minit
-Video berkaitan kesan kegiatan -Guru meminta seorrang pelajar -Pelajar memberi rumusan KBAT :
manusia terhadap tumbuhan membuat rumusan bagi mengukur berdasarkan apa yang telah -merumus
semula jadi dan hidupan liar. tahap pemahaman pelajar terhdap diajarkan oleh guru.
topik yang telah dipelajari.

-Guru merumuskan isi pelajaran Nilai :


berdasarkan objektif pembelajaran. -Bertanggungjawab ke
atas alam sekitar
-Guru menyelitkan nilai dan - Cintakan hutan
patriotisme di akhir pengajaran

Refleksi:

15
i. ________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________
ii. _______________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________
iii. _______________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________
iv. _______________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________
v. ________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________

16

You might also like