Tapak RPH Abad 21

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN TEMA: PENGENALAN KEPADA KELAS: TAHUN 4 MINGGU:


SAINS SAINS MASA: TARIKH: 21/11/2017
TOPIK: HARI :ISNIN.

KOD STANDARD SIKAP SAINTIFIK DAN NILAI MURNI: ELEMEN MERENTAS KURIKULUM KBAT:
KANDUNGAN/ Choose an item. Choose an item. Choose an item.
PEMBELAJARAN: Choose an item. Choose an item. Choose an item.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh: Pada akhir pelajaran murid dapat:

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN PEMBLAJARAN PENTAKSIRAN DALAM


KOPRATIF/KOLABRATIF PEMBELAJARAN
 Round Robbin  Role-Play  Two Stay-Two Stray
 Rally Robin  Table Talkers  Look-Think-Comment
 Think-Pair-Share  Jigsaw  Show-Down
 One-Two-Group  Didikhibur  Cross-Check
 Mine-N-Combine  Share-Your-View

RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
1.
AKTIVITI UTAMA
1.
PENTAKSIRAN
1.
AKTIVITI PENUTUP
1.
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN
TINDAKAN
SUSULAN
MURID

 Buku teks /  Internet  Radio / TV/vedio  Spesimen


kertas soalan  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
ABM/BBM  Modul/  Model  Buku Cerita  Lembaran kerja
lembaran kerja
 Powerpoint
KEMAHIRAN  Mengguna & mengendalikan alatan dan bahan dengan cara yang betul
MANIPULATIF SAINS sains dengan betul
(KMS)  Mengendalikan spesimen dengan betul dan  Membersihkan peralatan sains dengan cara
cermat yang betul
 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains  Menyimpan peralatan dan bahan
Sains dengan betul

  Menggunakan
Memerhati
 Membuat inferens  Mengawal
 Mengelas perhubungan
KEMAHIRAN PROSES  Meramal pembolehubah
ruang dan
SAINS (KPS)  Mengukur dan  Berkomunikasi  Membuat
masa
menggunakan  Mentafsir data hipotesis
nombor  Mendefinisi
 Mengeksperimen
Secara operasi

 Membuat
 Membandingbeza  MembuatInferens
KEMAHIRAN  Menghubungkait keputusan
 Mengkategori  Membuat 
BERFIKIR  Menginterpretasi Membuat
 Menjana Idea ramalan
 MenciptaAnalogi  Mentafsir
rumusan
 Menciri  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran 
PENGAJARAN &  Pemerhatian  Lisan Tugasan
Kerja/latihan 
PEMBELAJARAN  Kuiz  Drama Projek

IMPAK/ REFLEKSI/ IMPAK


CATATAN

CATATAN
Aktiviti pengajaran & pembelajaran dibawa ke hadapan kerana ….
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN TEMA: SAINS HAYAT KELAS: TAHUN 4 MINGGU: 3


SAINS TOPIK: 3.0 PROSES HIDUP MASA: TARIKH: 21/11/2017
MANUSIA HARI :ISNIN.

KOD STANDARD SIKAP SAINTIFIK DAN NILAI MURNI: ELEMEN MERENTAS KURIKULUM KBAT:
KANDUNGAN/ Mensyukuri nikmat yang Nilai murni dan petrotisme Mengaplikasi
PEMBELAJARAN: dikurniakan Tuhan Choose an item. Choose an item.
3.1/3.1.1-3.1.3 Choose an item.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN


Murid boleh: Pada akhir pelajaran murid dapat:
a) Menyatakan manusia bernafas a) Menyatakan bahagian yang terlibat semasa bernafas iaitu
menggunakanhidung, trakea dan peparu melalui hidung, trakea dan peparu (TP1)
pemerhatian menerusi pelbagai media.
b) Memerihalkan proses pernafasan dari aspek laluan udara
b) Melakar laluan udara semasa menarik dan
menghembus nafas. dan pergerakan dada .(TP2)
c) Memerihalkan pergerakan dada dengan
meletakkan tangan di dada semasa menarik dan
menghembus nafas.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN PEMBLAJARAN PENTAKSIRAN DALAM


KOPRATIF/KOLABRATIF PEMBELAJARAN
 Round Robbin  Role-Play  Two Stay-Two Stray
 Rally Robin  Table Talkers  Look-Think-Comment
 Think-Pair-Share  Jigsaw  Show-Down
 One-Two-Group  Didikhibur  Cross-Check
 Mine-N-Combine  Share-Your-View
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI PEMULA
1. Soal jawab tentang pembelajaran yang lepas
2. Guru memaklumkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan kepada murid
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti 1
1. Guru mempamerkan model peparu yang telah siap
2. Guru membimbing murid tentang aktiviti BT m/s 31
3. Murid menyatakan peraturan bilik sains yang perlu dipatuhi dan dilarang ketika menejalankan aktiviti sains
Aktiviti 2
1. Murid menjalankan aktiviti BT m/s 31 dalam kumpulan mengikut masa yang telah ditetapkan
2. Murid mengaplikasi KPS dan nilai murni dalam mnejalankan aktiviti berkumpulan
Aktiviti 3
1. Murid memerihalkan proses pernafasan dari aspek laluan udara dan pergerakan peparu secara berpasangan (Think-Pair-
Share)
2. Murid mengemas semula peralatan sains yang telah digunakan
PENTAKSIRAN
2. Murid dapat menyatakan organ-organ pernafasan yang terlibat (TP1) dan melakarkan laluan udara semasa menarik dan
menghembus nafas
3. Murd berpeluang memberi komen dan menyatakan pendapat terhadap ketika melakukan aktiviti BT m/s 32-33 (TP2)
4. Guru menyemak dan memberi komen mengenai aktiviti yang dijalankan berdasarkan jawapan dan hasil kerja murid
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid berkongsi maklumbalas terhadap pembelajaran hari ini.(Share-Your-View)
2. Murid mempamerkan hasil kerja pada sedut yang disediakan
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN
TINDAKAN Murid melengkapkan  Murid menampal lembaran Murid melakar model yang telah siap
SUSULAN lembaran kerja yang diberi kerja yang disediakan dalam buku amali
MURID dalam buku amali sains
 Minta murid membaca BT
m/s 34-35
 Buku teks /  Belon  Botol plastik  Spesimen
kertas soalan  Pita pelekat  Straw  Gambar / Cerita
ABM/BBM
 Gunting  Model  Plastik  Lembaran kerja
 Pen merah dan biru
 Mengguna & mengendalikan alatan dan bahan
sains dengan betul (TP1)  Membersihkan peralatan sains dengan cara
KEMAHIRAN
 Mengendalikan spesimen dengan betul dan yang betul
MANIPULATIF SAINS
cermat  Menyimpan peralatan dan bahan
(KMS)
 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains Sains dengan betul (TP4)
dengan cara yang betul

  Menggunakan
Memerhati (TP3)  Membuat inferens  Mengawal
 Mengelas perhubungan
KEMAHIRAN PROSES  Meramal pembolehubah
ruang dan
SAINS (KPS)  Mengukur dan  Berkomunikasi (TP1)  Membuat
masa
menggunakan  Mentafsir data hipotesis
nombor  Mendefinisi
 Mengeksperimen
Secara operasi

 Membuat
 Membandingbeza  MembuatInferens
KEMAHIRAN  Menghubungkait keputusan
 Mengkategori  Membuat 
BERFIKIR  Menginterpretasi Membuat
 Menjana Idea ramalan
 MenciptaAnalogi  Mentafsir
rumusan
 Menciri  Menilai

PENILAIAN
 Lembaran  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
Kerja/latihan  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

IMPAK/ REFLEKSI/ IMPAK


CATATAN

CATATAN
Aktiviti pengajaran & pembelajaran dibawa ke hadapan kerana ….

You might also like