Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Школа:

Наставни предмет: Физика

Разред: VI

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР.7.


Наставна тема: 2. КРЕТАЊЕ
Наставна јединица: 2.04. Равномерно праволинијско кретање
Тип часа: Обрада новог градива
Циљ часа: Стицање знања о најједноставнијем облику механичког кретања.
 Научити које су карактеристике равномерно праволинијског
Образовни задаци: кретања и како се дефинише брзина;
 Научити како се врши претварање јединица за брзину.
Функционални Развити способност увиђања каузалних односа између пређеног пута,
задаци: времена кретања и брзине код равномерно праволинијског кретања.
Васпитни задаци: Неговати стрпљење, упорност, и систематичност у раду.
Кључни појмови: Брзина, пређени пут, време кретања, јединица за брзину.
Образовни
ФИ.1.2.2. ФИ.1.2.3. ФИ.1.4.4. ФИ.2.4.3.
стандарди:
Ученици знају:
 карактеристике равномерно праволинијског кретања;
Образовни исходи:
 како се дефинише брзина (код РПК);
 како се претварају јединице за брзину.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставне методе: Дијалог, демонстрација (оглед)
ММПројектор+компјутер, табла, мензура ( 0,5 ) са уљем и кликером
Наставна средства: или дуга стаклена цев са поклопцем напуњена водом, Енциклопедија
физике, ....
Место извођења
Кабинет физике
наставе:
Корелација: Физика, Математика-5,
Литература и  М. Радојевић, Физика 6 – уџбеник за шести разред основне
додатни материјал за школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2012.
наставнике:  М. Радојевић, Физика 6 – збирка задатака са лабораторијским
вежбама за шести разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2012.
Литература и  М. Радојевић, Физика 6 – уџбеник за шести разред основне
додатни материјал за школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2012.
ученике:  М. Радојевић, Физика 6 – збирка задатака са лабораторијским
вежбама за шести разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2012.
Напомене:

ТОК ЧАСА
Уводни део часа:
(10 минута) Наставник поставља задатак да ученици осмисле примере којима ће
одговорити:
 Шта је механичко кретање, референтно тело, релативност
кретања?
 Који елементи описују свако кретање?
 Каква је разлика између путање и пређеног пута?
 Чиме је одређена брзина (бројна вредност са јединицом мере,
правцем и смером)?
 Како се зове кретање код кога је путања као кад лети мува, а како
се зове кретање код кога је путања као када се лифт подиже или
спушта?
 Како се зове кретање код кога брзиномер (справа која показује
колика је брзина) показује исту бројку, а како се зове када та
казаљка стално показује другачију бројку?
Главни део часа: Наставник демонстрира разне, њему доступне, примере кретања:
(30 минута): анимације, симулације, видеоклипови, Енциклопедија на графофолијама
(кретање мехура ваздуха кроз дугу стаклену цев  кликер у мензури са
уљем) како би ученици препознали оно које називамо равномерно
праволинијским кретањем.
Најједноставније за описивање је кретања тела када је путања у облику
праве линије, а брзина се током кретања не мења: РАВНОМЕРНО
ПРАВОЛИНИЈСКО КРЕТАЊЕ ( Уџбеник , стр. 25- 27.). Код овог
кретања брзина се израчунава тако што се пут који тело пређе подели се
временом потребним да се тај пут пређе. Уз Презентацију, или само уз
дијалог са ученицима, на табли записати, појмовно и ознакама, како се
израчунава брзина.
Написати како се дефиниција чита и која је основна јединица.
Прокоментарисати да се често користи јединица km h и да је због тога
битно да научимо претварање једних јединица у друге.
За увежбавање,
Наставник поставља задатак:
 Претворите јединице за брзину рачунски (Збирка, стр. 19. или
Уџбеник, стр. 27.) :
km m
А) 36 
h s
m km
Б) 20 
s h
 На основу добијених резултата закључите колика је брзина
km m
54 
h s
m km
30 
s h
 Да ли неко може да нам понови упутство за решавање задатака о
ком смо причали на претходном часу? (Уџбеник, стр. 28.)
 Ко ће, на табли, самостално решити примере из уџбеника (стр.28.)
(Један ученик чита текст, а онај ко се јавио треба да покаже да је
усвојио начин на који се (анализира, поставља и израчунава)
решава задатак. У првом задатаку објаснити да је поређење могуће
само ако су јединице исте.

Завршни део часа:


(5 минута) За домаћи:
 Пажљиво проучити и увежбати како се записују подаци,
анализира, поставља и израчунава: задаци са решењем 2.35-2.39.
(Збирка, стр. 20-22. )
 Напомена за наставника - провера на 9. часу.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

s
пређени пут v
t
брзина =
време кретања
• Брзина при равномерно праволинијском кретању бројно је
једнака пређеном путу у јединици времена.
• Основна јединица за брзину је метар у секунди.
 v   s   m
t  s

You might also like