Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

RPH Mata Pelajaran RBT Tahun 4 KSSR 2017

Mata Pelajaran dan Kelas Reka Bentuk dan Teknologi

Kelas 4 Ulul Albab

Kehadiran ____ / 30 orang

Tarikh dan Masa 14/8/2017 (Isnin)

Standard Kandungan 3.1 Mereka bentuk projek eksperimental.

Standard Pembelajaran 3.1.5 Mengenal pasti jenis alatan dan bahan


berdasarkan projek eksperimental.

3.1.6 Membina, menguji dan menambah baik


projek eksperimental.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid


dapat :

1. Mengenal pasti 3 jenis alatan dan bahan yang


digunakan untuk membuat model jambatan.
2. Membina model jambatan dengan
menggunakan alatan dan bahan yang telah
disenarai dan saiz jambatan yang telah ditetapkan.

Kemahiran Membina projek eksperimental daripada bahan


dan peralatan yang telah disenarai dan saiz
jambatan yang telah ditetapkan.

Elemen Merentas Kurikulum(EMK) 1. Keusahawanan (EK4) – membina projek


eksperimental
2. Kreativiti dan inovasi
3. Nilai murni – Berhati-hati

Bahan bantu belajar (BBB) Slaid Power Point


2. LCD
3. Laptop
4. Flash card
5. Nota I-Think

Penilaian pengajaran dan  Murid berjaya menjawab lembaran kerja


pembelajaran berkenaan alatan dan bahan yang
digunakan dalam membuat projek
eksperimental.
 Murid berjaya membina model jambatan
dengan menggunakan alatan dan bahan
yang disediakan.

Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah melihat alatan dan bahan yang
digunakan pada projek eksperimental ini.
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Masa
Set Induksi 1. Guru bertanyakan kepada murid
(5 minit) alatan tangan yang pernah mereka lihat
di rumah.

2. Guru membuat imbasan semula


mengenai lakaran pilihan yang telah
dipilih murid pada pengajaran dan
pembelajaran yang lalu.

Langkah 1 Mengenal pasti jenis 1.Murid melihat bahan dan alatan yang Bahan dan Alatan
(20 minit) alatan dan bahan ditunjukkan oleh guru. 1. Straw
berdasarkan projek
2. Murid mendengar penerangan 2. Pita pelekat
eksperimental.
daripada guru mengenai fungsi alatan 3. Gunting
dan dan bahan yang akan digunakan
BBB untuk membina model jambatan. 4. Pisau
1. Slaid Power Point
2. LCD 5. Hot Glue Gun
3. Murid menjawab lembaran kerja
3. Laptop berkenaan fungsi dan kegunaan alatan Kaedah
4. Flash card dan bahan yang akan digunakan. Ceramah
5. Nota I-Think Soal jawab
Perbincangan

Langkah 2 Membina, menguji dan 1.Murid melihat contoh projek yang Bahan dan Alatan
(20 minit) menambah baik projek telah siap dibina yang ditunjukkan oleh 1. Straw
eksperimental. guru.
2. Pita pelekat
2. Murid (ketua kumpulan) mengambil 3. Gunting
Bahan dan alatan yang peralatan dan bahan yang dengan
telah disediakan oleh lakaran yang telah dipilih untuk 4. Pisau
guru: menghasilkan model jambatan.
5. Hot Glue Gun
1. 40 batang straw (setiap
kumpulan) 3.Murid melihat demonstrasi cara Kaedah
2. 1 pita pelekat (setiap membina model jambatan yang Demonstrasi
kumpulan) ditunjukkan oleh guru.
3. 1 pisau(setiap
kumpulan) 4.Murid (ketua kumpulan)
4. 1 gunting (setiap membahagikan tugas ahli kumpulan
kumpulan) masing-masing untuk membina model
4. 1 Hot Glue Gun jambatan.

6. Murid membina model jambatan


dengan ukuran panjang dan lebar
jambatan yang telah ditetapkan oleh
guru (40cm x 15cm)

Penutup Rumusan 1. Murid membuat rumusan berkaitan Pentaksiran:


(5 minit) aktiviti pada hari ini.

Refleksi 100% murid berjaya membina projek berdasarkan lakaran yang telah
(contoh) dipilih.
25/30 orang murid telah berjaya membina projek dengan kukuh dan
stabil setelah diuji.
5 orang murid akan diberi bimbingan.
LEMBARAN KERJA
Pilih dan isikan tempat kosong dengan jawapan yang telah disediakan.

NAMA ALATAN DAN BAHAN FUNGSI

Pisau pemotong Untuk mencantumkan straw

Hot glue gun Untuk memotong straw

Gunting Sebagai bahan asas jambatan

Straw Untuk memotong pita pelekat

Pita pelekat Untuk menyambung komponen jambatan

Gambar Nama Kegunaan

You might also like