RPH THN6 (Mikroorganisma 1)

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

MINGGU 41

RANCANGAN MATA PELAJARAN SAINS KELAS 6 JUPITER


PENGAJARAN TARIKH/HARI 14. 11. 2017 SELASA MASA 11.15-12.15
HARIAN
TEMA SAINS HAYAT TAJUK MIKROORGANISMA
KOD STANDARD 3.1
KANDUNGAN
KOD STANDARD 3.1.1
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
1.Mengenalpasti 5 jenis mikroorganisma dengan betul melalui pemerhatian.
PEMBELAJARAN
1. Murid dapat menyenaraikan 5 jenis mikroorganisma ( fungi,protozoa,alga dan bakteria)
KRITERIA KEJAYAAN dengan betul.

AKTIVITI PEMULA
1. Bersoal jawab tentang pengetahuan sedia ada murid berkaitan mikroorganisma.
2. Dapatan dari soal jawab dikaitkan dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

AKTIVITI UTAMA
1.Dalam kumpulan, murid mencari maklumat berkaitan mikroorganisma dan contohnya
dengan merujuki pelbagai sumber seperti buku teks dan internet.
AKTIVITI
2. Murid mencatat dapatan daripada aktiviti kumpulan yang dijalankan dalam bentuk
PENGAJARAN &
pengurusan grafik(peta bulatan).
PEMBELAJARAN
3. Murid mempersembahkan peta bulatan yang telah dibina di hadapan kelas.Aktiviti soal
(P&P)
jawab di antara kumpulan.

PENTAKSIRAN 1 2 3 4 5 6
AKTIVIITI PENUTUP
1.Aktiviti galeri walk untuk melihat dapatan daripada semua kumpulan.
2. Murid dibimbing untuk buat kesimpulan daripada aktiviti yang telah dijalankan.

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


Lembaran kerja untuk Murid lengkapkan latihan di
TINDAKAN SUSULAN
aktiviti pemulihan buku aktiviti Lembaran kerja
MURID

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain
 Memerhati  Membuat inferens  Menggunakan  Mengawal
 Mengelas  Meramal perhubungan pembolehubah
KEMAHIRAN PROSES  Mengukur  Berkomunikasi ruang dan  Membuat
SAINS (KPS) dan  Mentafsir data masa hipotesis
menggunaka  Mendefinisi  Mengeksperimen
n nombor secara operasi
 Mengguna & mengendalikan alatan  Melakar specimen, peralatan sains
KEMAHIRAN
dan bahan sains dengan betul dengan cara yang betul
MANIPULATIF SAINS
 Mengendalikan specimen dengan betul  Menyimpan peralatan dan bahan
(KMS)
dan cermat sains dengan betul
 Muzikal  Kinestatik  Naturalis
KECERDASAN
 Interpersonal  Verbal Linguistik  Logik  Visual Ruang
PELBAGAI
 Intrapersonal Matematik
 Kreativiti &  Bahasa  Sains &  Keusahawanan
ELEMEN MERENTASI Inovasi  Patriotisme Teknologi  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan  TMK
Alam Sekitar
 Membanding  Menghubungkait  Membuat  Membuat
beza  Menginterpretasi Inferens Keputusan
KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Mencipta Analogi  Membuat  Membuat
 Menjana Ramalan Rumusan
Idea  Mentafsir  Menilai
PENILAIAN  Lembaran  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN & Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja

REFLEKSI
MATA PELAJARAN SAINS KELAS 6 MARS
RANCANGAN
TARIKH/HARI ISNIN 14 MASA 12.15 HINGGA 1.15
PENGAJARAN
OGOS
HARIAN
2017
TEMA SAINS HAYAT TAJUK MIKROORGANISMA
KOD STANDARD 3.1
KANDUNGAN
KOD STANDARD 3.1.1,3.1.2,3.1.3
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF 1.Menyatakan bahawa mikroorganisma menjalani proses hidup dengan menjalankan
PEMBELAJARAN penyiasatan yang sesuai.

1. Murid dapat menyatakan bahawa mikroorganisma membiak,bergerak dan bernafas


KRITERIA KEJAYAAN dengan betul.

1.Bersoal jawab tentang pdp yang lalu.


2. Dalam kumpulan, murid jalankan penyiasatan untuk memahami proses hidup
mikroorganisma.(Buku teks ms 21,26,29).
AKTIVITI
4.Murid merekod hasil dapatan dalam buku laporan.
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN 5. Murid bersoal jawab tentang dapatan dari setiap kumpulan
(P&P) 7. Murid dibimbing untuk buat kesimpulan daripada aktiviti yang telah dijalankan.

PENTAKSIRAN 1 2 3 4 5 6
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
Bimbingan guru dan rakan Murid lengkapkan latihan di
TINDAKAN SUSULAN
buku aktiviti Lembaran kerja
MURID

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain
 Memerhati  Membuat  Menggunakan  Mengawal
 Mengelas inferens perhubungan pembolehubah
KEMAHIRAN PROSES  Mengukur dan  Meramal ruang dan  Membuat
SAINS (KPS) menggunakan  Berkomunikasi masa hipotesis
nombor  Mentafsir data  Mendefinisi  Mengeksperimen
secara operasi
 Mengguna & mengendalikan alatan  Melakar specimen, peralatan sains
KEMAHIRAN
dan bahan sains dengan betul dengan cara yang betul
MANIPULATIF SAINS
 Mengendalikan specimen dengan betul  Menyimpan peralatan dan bahan
(KMS)
dan cermat sains dengan betul
 Muzikal  Kinestatik  Naturalis
KECERDASAN
 Interpersonal  Verbal Linguistik  Logik  Visual Ruang
PELBAGAI
 Intrapersonal Matematik
 Kreativiti &  Bahasa  Sains &  Keusahawanan
ELEMEN MERENTASI Inovasi  Patriotisme Teknologi  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan  TMK
Alam Sekitar
 Membanding  Menghubungkait  Membuat  Membuat
beza  Menginterpretasi Inferens Keputusan
KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Mencipta  Membuat  Membuat
 Menjana Idea Analogi Ramalan Rumusan
 Mentafsir  Menilai
PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

REFLEKSI

You might also like