Lesson Plan Moral

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4

Mata Pelajaran : Pendidikan Moral

Tahun : 4 Sri, Andalas dan Sedeli

Tarikh : 23 April 2015

Masa : 11.30 pagi – 12.30 tengahari (60 minit)

Bil. Murid : 16 orang

Nilai : Hormat

Tajuk : Hormati Jiran Amalan Mulia

Standard Pembelajaran :

6.1.1 Mengenal pasti cara menghormati jiran


6.1.2 Menerangkan kepentingan menghormati jiran.
6.1.3 Memerihalkan perasaan apabila saling menghormati sesama jiran.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat:

1. Murid menerangkan kepentingan menghormati jiran.

2. Murid menunjuk cara menghormati jiran dalam sesuatu situasi dengan bimbingan.

3. Murid mendemonstrasikan cara menghormati jiran dalam pelbagai situasi.

EMK : Penggunaan ICT di dalam kelas dalam proses P&P, dan kemahiran
berbahasa, dan penerapan nilai murni.

Bahan Bantu Mengajar : video, lembaran kerja 1, gambar


Catatan

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P&P (Kaedah, Teknik,


P&P BBM , Nilai,
ICT,KBKK,KMD)

Tajuk pembelajaran: 1. Guru menayangkan gambar


mengenai kawasan kejiranan dengan
Hormati Jiran Amalan
suasana yang harmoni kepada murid.
Mulia
2. Secara sumbangsaran, guru memita
-Daripada gambar, murid untuk menyatakan pendapat
Teknik :
bagaimanakah mereka mengenai gambar yang
Sumbangsaran
hubungan kejiranan ditayangkan.

Set Induksi yang ditunjukkan? Bahan:

(5 minit) -Pada pendapat kamu


bagaimanakah caranya
untuk kita mengekalkan
keharmonian sesame
jiran tetangga seperti
yang dipertunjukkan di
dalam gambar?

Soalan: 1. Guru menayangkan video kepada Teknik:


murid. Sumbangsaran
Nyatakan perbuatan
2. Murid diminta untuk menganalisa
yang tidak bermoral di KBKK: Menganalisa
video tersebut.
dalam video. video
Langkah 1 3. Secara sumbangsaran, guru meminta
Apakah jenis murid untuk menyatakan perbuatan Bahan: video
(20 minit) perhubungan kejiranan yang tidak bermoral daripada video
yang terdapat di dalam yang telah mereka tonton.
video?

Adakah keadaan
tersebut patut
diamalkan di dalam
kehidupan seharian kita.

1. Guru meminta murid untuk Nilai: Menghormati


membentuk 4 kumpulan. jiran.
2. Berdasarkan video yang ditayangkan,
guru meminta murid untuk Kaedah: Refleksi

Langkah 2 menyatakan cara yang patut dalaman

diamalkan untuk menunjukkan kita Teknik: Demonstrasi


(15 minit)
hormat dengan jiran.
3. Dalam kumpulan, murid dihekendaki KBKK: Amalan nilai

untuk membincangkan jawapan yang hormat-menghormati

diperlukan. yang perlu diamalkan

4. Guru meminta beberapa kumpulan dalam kehidupan

untuk mendemonstarikan cara harian sebagai jiran.

mereka memghormati jiran.

Teknik: Menjawab
1. Guru mengagihkan lembaran kerja 1 soalan
kepada setiap kumpulan.
KBKK: Analisa situasi
2. Dalam kumpulan, murid diminta untuk
yang diberikan.
bekerjasama untuk menyelesaikan
tugasan yang diberikan. Bahan:
Langkah 3 3. Guru membincangkan jawapan
Lembaran kertas kerja
lembaran kerja tersebut.
(15 minit)
Rumusan 1. Guru memberikan komen terhadap
pelajaran pada hari tersebut.
Nilai moral: Kaedah: Penerapan
Penutup 2. Murid membuat kesimpulan akan nilai
Kita perlu hormat yang dipelajari pada hari itu. nilai
(5 minit) dengan jiran kita untuk
menjamin keharmonian
dalam hidup berjiran.

You might also like