Professional Documents
Culture Documents
R7 2
R7 2
FOR TRUSSES:
Based from figure 6:
Total No. of Truss 1:
Total No. of Truss 2:
Total No. of Truss 3:
Total No. of Truss 4:
Total No. of Truss 5:
Length of Truss 1:
Length of Truss 2:
Length of Truss 3:
Figure 1
p 3/29
Truss 5
Truss 1
Truss 2
Truss 3
Truss 4
Truss 5
Tubular Steel
TRUSS
Truss 1
Truss 2
Truss 3
Figure 2
Figure 3
p 4/29
Figure 4
Figure 5
p 5/29
Figure 6
p 6/29
Based from figure 1:
L1 =
L2 =
Area 1:
Length of Valley:
Figure 7
Figure 8
p 7/29
Figure 9
Figure 10
Figure 11
p 8/29
Figure 12
Figure 13
Figure 14
p 9/29
TABLE 6-6
TABLE 6-7
p 10/29
TABLE 6-4
TABLE 6-8
p 11/29
Converting feet to me
p 12/29
ROOF FRAMING:
FOR TRUSSES:
Based from figure 6:
Total No. of Truss 1: 1
Total No. of Truss 2: 2
Total No. of Truss 3: 1
Total No. of Truss 4: 2
Total No. of Truss 5: 2
p 13/29
Truss 1 1 8
Truss 2 2 9
Truss 3 1 12
Truss 4 2 5
Truss 5 2 7
Truss 1 1 x 8 x 2 = 16
Truss 2 2 x 9 x 2 = 36
Truss 3 1 x 12 x 2 = 24
Truss 4 2 x 5 x 2 = 20
Truss 5 2 x 7 x 2 = 28
TOTAL = 124
Tubular Steel
TRUSS NUMBER OF TRUSS # of Tubular Steel
Truss 1 1 3
Truss 2 2 4
Truss 3 1 5
Truss 4 2 2
Truss 5 2 3
Truss 1 1 x 3 = 3
Truss 2 2 x 4 = 8
Truss 3 1 x 5 = 5
Truss 4 2 x 2 = 4
Truss 5 2 x 3 = 6
TOTAL = 26
Sag Rod
TRUSS NUMBER OF TRUSS # of Tubular Steel
Truss 1 1 1
Truss 2 2 1
Truss 3 1 1
Truss 4 2 1
Truss 5 2 1
Truss 1 1 x 1 = 1
Truss 2 2 x 1 = 2
p 14/29
Truss 3 1 x 1 = 1
Truss 4 2 x 1 = 2
Truss 5 2 x 1 = 2
TOTAL = 8
FOR C-PURLINS:
Based from figure 6:
Total Length of C-Purlins: 8.95 + 7.7 + 5.7 + 2 + 3.25 +
8.35 + 6.5 + 4.5 + 2 + 3.85 +
7.75 + 5.3 + 3.3 + 2 + 4.45 +
7.15 + 4.1 + 2.1 + 2 + 5.05 +
6.55 + 2.9 + 0.9 + 2 + 5.65
Total Length of C-Purlins: 114 m
114 ÷ 6 = 19 pcs
p 15/29
ROOFING MATERIALS:
Total Width of gu
Total Width of gu
Pieces of gutter:
p 16/29
Based from figure 1:
L1 = 6.1 m
L2 = 6.1 + 3 - 6 = 3.1 m
1
Area 1:
2
(6.10 + 3.10)(3.424) = 15.75 𝒎𝟐
1
Area 2: (9.10 + 6.10)(3.424) = 26.022 𝒎𝟐
2
H
C2
L1 C1
L2
p 17/29
Based from figure 2:
H = 0.65 m
Based from figure 1:
L1 = 1.2 m
L2 = 1.2 m
By Pythagorean theorem:
C1 = 1.22 + 1.22 = 1.697 m
By Pythagorean theorem:
C2 = 1.6972 + 0.652 = 1.817 m
p 18/29
Length of Hipped 3 = Length of Hipped 2 = 1.817 m
Based from figure 1:
L3 = 1.2 m
By Pythagorean theorem:
H = 1.8172 − 1.22 = 1.364 m
1
Area 6: (6 + 3.6)(1.364) = 6. 𝟓𝟒𝟕 𝒎𝟐
2
p 19/29
GROUND FLOOR ROOFING AREA:
Porch Roof:
p 20/29
Based from figure 1:
L1 = 1.65 m
L2 = L = 1.097 m
A = 1.65 𝑥 1.097 = 𝟏. 𝟖𝟏 𝒎𝟐
p 21/29
Based from figure 1:
L1 = 5 m
L2 = H = 2.603 m
A = 5 𝑥 2.603 = 𝟏𝟑. 𝟎𝟏𝟓 𝒎𝟐
Pcs of 8' x 4' Ploviso Insulation Board: 126.615 ÷ 2.9768 = 42.5339 or 43 pcs
p 22/29
ROOFING MATERIALS:
p 23/29
FOR CORRUGATED RIB-TYPED SHEET:
Based from figure 1:
Verification for Side Lapping: 1 1/2
Effective width (TABLE 6-2): 1.01
9.10
= 9 PCS
1.01
2.00
= 1.98 PCS or 2PCS
1.01
Order:
9 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
9 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
9 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
2 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
9.10
= 9 PCS
1.01
1.65
= 1.634 PCS or 2PCS
1.01
Order:
9 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
9 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
9 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
2 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
p 24/29
CAR PORT ROOF LEFT
5.00
= 4.95 PCS or 5 PCS
1.01
2.48
= 2.455 PCS or 3 PCS
1.01
Order:
5 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
5 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
5 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
3 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
5.00
= 4.59 PCS or 5 PCS
1.01
2.33
= 2.31 PCS or 3 PCS
1.01
Order:
5 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
5 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
5 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
3 pcs. 0.80 x 3.60 m Corrugated Rib-Type Sheet
p 25/29
For 2.40 m sheet 3 x 2 = 6 pcs
FOR GUTTER
p 26/29
Total pcs of G.I. sheet: 4.95745 ÷ 1.71429 = 2.89184 pcs plain G.I. sheet
27.7875 25.7292
=
1.08
= 26 pcs
p 27/29
FOR FLASHING
Total Length of the flashing = 3.424 + 3.424 + 4.353 + 4.353
= 15.554 m
Number of Flashing
15.554 ÷ 2.30 = 6.76261 or 7 pcs
Width of the flashing
45 cm
p 28/29
0.90 ÷ 0.45 = 2 pcs per G.I. Sheet
Number of G.I. Sheet 7 ÷ 2 = 3.5 ≈ 4 pcs
Ridge Roll
Total Length of Ridge Roll
6.25 + 3.68 + 1.817 = 11.747 m
11.747 ÷ 2.20 = 5.33955 or 6 pcs
Valley Roll
Total Length of Valley Roll
= 4.552
4.552 ÷ 2.35 = 1.93702 or 2 pcs
Hipped Roll
Total Length of Hipped Roll
= 1.857 + 1.817 + 4.552
8.226 ÷ 2.20 = 3.73909 or 4 pcs
p 29/29