30 Cas Rimsko Carstvo

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА НАСТАВНИ ЧАС ИСТОРИЈА

Наставнa тема/област: Стари век (Стари Рим) Разред: 5


Наставна јединица: Редни број часа: 30
Рим у доба Царства

Тип наставног часа: утврђивање

Циљ наставног часа:


– Утврђивање хронолошких и просторних одредница и чињеница везаних за развој и пропадање
Римског царства
– Утврђивање знања о историјским личностима: Гају Јулију Цезару, Октавијану Августу,
Константину Великом, Трајану
– Развијање умења сналажења на историјској карти
– Развијање умења анализе историјских извора

– Знати хронолошки прецизно годину и век када је почела Велика сеоба


Образовни
народа (Пролазак Хуна кроз Врата народа 375. године) и када је био пад
задаци:
Западног Римског царства (476.године)
– Знати ко су варвари, Вандали, Хуни и шта је то Велика сеоба народа,
личности Константин Велики, Октавијан Август
– Објаснити разлоге за поделу Римског царства крајем IV века
– Објаснити узроке ширења Римског царства у доба принципата, а потом и
пропадања Римског царства у доба домината
– Показати на карти: ширење у доба принципата, правце Велике сеобе
народа, поделу Царства
– Повезати узрочно-последично стање у Римском царству, Велику сеобу
Функционални
народа и Пад Западног римског царства
задаци:
– Упоредити принципат и доминат

Васпитни – Поштовати правила рада на часу и учествовати у раду


задаци: – Редовно радити домаћи задатак

Облици наставног Методе наставног рада: Наставна средства:


рада: дијалошка, демонстративна, уџбеник за пети разред (120–133. и 148–153.
фронтални, текст метода, пантомима стране)
индивидуални радна свеска (78–86. и 95–98. стране)
историјска карта Подела Царства

Активности ученика:
Слушају наставника
Размишљају, одговарају на питања, упоређују
Анализирају текст и фотографије
Повезују прошлост и садашњост
Питају
Проналазе на карти
Корелација: Место рада:
Географија: Европа, Азија, Африка, Средоземно море, Балканско учионица за наставу
полуострво, Рим, Источно и Западно римско царство, Сирмијум, историје
Наисус, Сингидунум, римске провинције на Балкану

Обавезна и додатна литература и остали извори података за ученике и наставнике:


А. Петровић, В. Лучић, П. Петровић, Историја, уџбеник историје за пети разред, БИГЗ школство
А. Петровић, В. Лучић, П. Петровић, Историја, радна свеска за пети разред, БИГЗ школство
Кључни појмови наставе историје за крај обавезног образовања
Машкин, Историја старог Рима, Београд 1951.
Тит Ливије, Историја Рима од оснивања града, Београд 1991.
Плутарх, Упоредни животописи, Загреб 1989.
Светоније, Повијест дванаест римских царева, Ријека 1975.
Оксфордска историја римског света, Београд 1999.
Историја српског народа I (М. Мирковић, Римско освајање и организација римске власти, стр.
66-76, Економско-социјални развој у веку, стр. 77-88, Централне балканске области у доба
позног царства, стр. 89-105), Београд, 1981.
М. Мирковић, Римски градови на Дунаву у Горњој Мезији, Београд 1968. Београд 1998.
Амијан Марцелин, Историја
Тит Ливије: http://www.livius.org/articles/person/livy/livy-the-periochae/?
Светоније: http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Suetonius/12Caesars/home.html
Образовни стандарди који се могу применити: 1.1.6; 1.1.8, 1.1.9;1.2.1; 1.2.4; 2.1.1

Ток часа
Припрема за рад – Наставник води евиденцију уредности израде и доношења домаћег.
и најава
наставне
јединице

Главни део – Провера питања из радне свеске из лекције: Рим у доба царства (78–82)
часа Фронтално, по принципу добровољности, ученици се јављају и одговарају на
питања из радне свеске. Остали исправљају своје одговоре.

– Провера питања из радне свеске из лекције: Балканско полуострво у


праисторији и антици (83–86)
Фронтално, по принципу добровољности, ученици се јављају и одговарају на
питања из радне свеске. Остали исправљају своје одговоре.

– Провера питања из радне свеске из лекције: Крај античког света и пад


Западног римског царства (95–98)
Фронтално, по принципу добровољности, ученици се јављају и одговарају на
питања из радне свеске. Остали исправљају своје одговоре.
Наставник води рачуна да сви ученици одговарају.
Систематизација Наставник похваљује ученике, који су били успешни на часу и води
евиденцију о ангажованости ученика у својој свесци.

Уколико остане времена игра пантомиме.


Инструкција наставника: По принципу добровољности ученици се јављају и
представљају другим ученицима било коју личност из целокупног
досадашњег градива. Онај ко показује добија плус у евиденцији наставника,
као и онај ученик, који погоди о којој личности је реч.

Домаћи задатак Урадити ленту времена и унети важне године из римске историје, које смо
до сада учили.

Изглед табле и запис у свесци

БЕЛЕШКЕ

ПРИЛОЗИ

You might also like