Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 8

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (1)

TAHUN : PRA SEKOLAH 1 (4+)

HARI / TARIKH :

MASA : 40 MINIT ( 10.30 -11.10 )

BILANGAN MURID :

TEMA : MATEMATIK AWAL

TAJUK : NOMBOR

KEMAHIRAN
FOKUS UTAMA :
(Standard Kandungan) MA 1.0 PENGALAMAN PRANOMBOR

FOKUS SAMPINGAN : MA 1.2.1 Membandingkan dua kumpulan objek untuk


(Standard Pembelajaran) menyatakan
i. banyak atau sedikit
ii. sama banyak atau tidak sama banyak.

OBJEKTIF : Di akhir pelajaran murid dapat


1. Membandingkan 5 kuantiti dua kumpulan objek sama
ada banyak atau sedikit dengan betul .
2. Menyatakan 5 kuantiti dua kumpulan objek sama ada
sama banyak atau tidak sama banyak .

HASIL PEMBELAJARAN : Menyatakan kuantiti secara intuitif

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid telah dapat mengetahui maksud banyak dan
sedikit.
PENGISIAN KURIKULUM :

MEDIA : Guli
(Bahan Bantu Mengajar) Kad gambar
Lembaran kerja
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
PENGISIAN BAHAN BANTU
LANGKAH / ISI PELAJARAN AKTIVITI KURIKULUM MENGAJAR &
MASA CATATAN
GURU MURID
1. Guru meletakkan dua 1. Murid membuat
kumpulan guli yang pemerhatian terhadap 2 Kuantiti ‘ banyak ‘
SET INDUKSI Membandingkan 1. guli
diletakkan di atas meja. kumpulan guli yang atau sedikit
kuantiti benda 2. bakul kecil
terletak di atas meja.
2. Guru meminta murid
membuat pemerhatian 2. Murid diminta
terhadap 2 kumpulan guli menyatakan kumpulan
yang terletak di atas meja. guli yang banyak dan
sedikit.
3. Guru meminta murid
menyatakan kumpulan guli
yang banyak dan sedikit.

1. Guru meminta murid 1. Murid melihat dengan Kuantiti ‘ banyak ‘ KBKK: Mengenal
LANGKAH 1 Membandingkan duduk di dalam 5 kumpulan teliti gambar yang atau sedikit pasti,mengelas,menaakul
kuantiti benda ditunjukkan oleh guru
2. Guru menunjukkan dan mendengar MI: Linguistik,
i. banyak dan beberapa keping gambar perkataan yang disebut
sedikit sambil menyebut banyak guru. BBM: Pensil warna
dan sedikit,
2. Guru bersoaljawab Kaedah: kumpulan
dengan murid mengenai Penerapan Nilai:
gambar kumpulan yang 2. Murid menjawab bekerjasama
soalan guru mengenai
banyak dan sedikit,
gambar kumpulan yang
3. Guru menyediakan
banyak dan sedikit.
beberapa batang pensel
warna .
3. Setiap kumpulan
4. Setiap kumpulan diminta membentuk kumpulan
membentuk kumpulan pensil warna yang
pensil warna yang banyak banyak dan sedikit.
dan sedikit.
5. Guru beredar ke setiap 4. murid menyatakan
kumpulan murid dan kuantiti kumpulan pensil
bertanyakan kuantiti warna yang banyak dan
kumpulan pensil warna sedikit.
yang banyak dan sedikit.
Membandingkan 1. Guru menayang kan slaid 1. Murid memerhati Kuantiti ‘ sama KBKK: Mengenal pasti,
kuantiti benda bbm mengenai konsep banyak ‘ atau tidak mengelas,menaakul
LANGKAH 2 slaid dengan teliti.
‘sama banyak dan tidak sama banyak’;
ii. sama banyak sama banyak. 2. Murid menyatakan MI: Linguistik, ruang,
gambar yang kinestetik
dan tidak sama menunjukkan kuantiti
2. Guru menerangkan
banyak konsep ‘sama banyak dan sama banyak dan BBM: slaid gambar,
tidak sama banyak. tidak sama banyak kertas mahjong, gambar
dan gunting
3. Guru bersoal jawab 3. Murid menjalankan
dengan murid tentang aktiviti kumpulan Kaedah: kumpulan
gambar yang menunjukkan dengan menampalkan
kuantiti sama banyak dan gambar mengikut Penerapan Nilai:
tidak sama banyak. kumpulan kuantiti yang bekerjasama
betul.
4. Setiap kumpulan diberi
satu kertas majong gunting 4. Setiap kumpulan
dan gam. Dalam kumpulan, murid membentangkan
guru meminta murid hasil kerja kumpulan
menampalkan gambar masing-masing.
mengikut kumpulan
i. sama banyak
ii. tidak sama banyak.

5. Guru meminta setiap


kumpulan menunjukkan
hasil kerja masing-masing.
1. Guru mengedarkan 1. Murid menyiapkan KBKK: Mengenal pasti,
PENILAIAN Aktiviti lembaran kerja . latihan seperti yang mengelas,menaakul
i. Perbandingan diarahkan guru.
2. Guru menerangkan cara BBM: Lembaran Kerja
ii. cari dan padan
menyelesaikan 2, Murid membuat
2. Penyemakan dilakukan semakan bersama- Kaedah: Individu
sama guru.
bersama-sama. Penerapan Nilai:
Tekun

1. Guru menunjukkan 1. Murid menyatakan


gambar dan meminta murid semula gambar objek
Rumusan
menyatakan semula yang ditunjukkan sama
gambar objek yang ada banyak, sedikit,
PENUTUP ditunjukkan sama ada sama banyak atau tidak
banyak, sedikit, sama sama banyak.
banyak atau tidak sama
banyak.

2. Guru dan murid


membuat rumusan tentang
aktiviti yang dilakukan
REFLEKSI:
SENARAI LAMPIRAN:
1. Lembaran Kerja 1

Nama:______________________ Tarikh:_______
Warnakan ‘Biru’ bagi kuantiti yang banyak dan ‘Merah’ bagi yang sedikit

4
5

8
Lembaran Kerja 2
Tulis sama ada ‘SAMA BANYAK’ atau ‘TIDAK SAMA BANYAK’

You might also like