Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 1

Osnovna škola '' Ćamil Sijarić '' Hanka Selmanović, prof.

Sarajevo

PRIPREMA ZA ČAS IZ LIKOVNE KULTURE

Razred: III2
Datum: 06. 05. 2008. Dan: utorak Broj: 62.
Nastavna jedinica: Rad iz mašte: Dizajner
Tip nastavnog časa: vježba
Ciljevi časa:
a.) obrazovni – uspješno riješiti likovni zadatak, usvojiti pojam dizajner
b.) funkcionalni – razvoj urednosti, tačnosti, samostalnosti u radu, razvoj motorike, spretnosti i
prciznosti prstiju
c.) odgojni – razvoj opštih sposobnosti ličnosti kao što su upornost, istrajnost, inicijativnost,
preciznost, razvoj interesa za ovaj vid stvaralaštva, razvoj sposobnosti posmatranja
Nastavne metode: razgovor, aktivnost učenika, samostalan rad
Oblici rada: frontalni, individualni
Nastavna sredstva: flomasteri
STRUKTURA ČASA
Uvodni dio časa
Kako završavamo jedan dan? Spremamo se za spavanje: Zašto spavamo? Da naš organizam, naše tijelo se
odmara da bi bilo spremno za novi dan. Kada spavamo naši unutrašnji organi rade, a tijelo miruje
(ponovimo – nabrojmo unutašnje organe našeg tijela). Mozak aktivno radi i mi dok spavamo možemo
sanjati. Kada se probudimo nekad se i sjetimo našeg sna. Kažite mi šta sanjate. ... (mogući odgovori). A šta
bi voljeli da sanjate? Nekad su snovi vrlo lijepi. Možemo li sanjariti, objašnjavam pojam ''sanjarenje''
(maštanje)? Mogu li nam se snovi ostvariti? Da, naravno da mogu.
Najava cilja časa: Danas ćete slikati temu : ''Dizajner''. Crtaćete flomasterima.
Glavni dio časa
Objašnjavam značenje riječi dizajner. Koja je uloga dizejnera? Šta on radi? Koji je njegov pribor – alat za
rad? Šta on pravi? Ko bi želio da postane dizajner? Šta bi ti dizajnirao?
Priprema prostora za rad.
Samostalan rad učenika.
Praćenje rada i dodatne upute.
Završni dio časa
Analiza urađenog.
Izložba radova.

You might also like