Professional Documents
Culture Documents
AREA and PERIMETER For SSC EXAMS (WWW - Freeupscmaterials.wordpress - Com)
AREA and PERIMETER For SSC EXAMS (WWW - Freeupscmaterials.wordpress - Com)
AREA and PERIMETER For SSC EXAMS (WWW - Freeupscmaterials.wordpress - Com)
Mensuration I
(Area and Perimeter)
Mensuration Thus, 1 m2 = 10000 cm2.
(iii) Square Decimetre: The area of a region
Mensuration is the science of measurement of the formed by a square of side 1 decimetre (1 dm) is
length of lines, areas of surfaces and volumes of called a square decimetre and is written as 1 dm2.
solids. Its knowledge is of immense use to the Since,
surveyor, architect and engineer. In this chapter, 1 m = 10 dm
we will deal with the perimeter and area of the 1 m2 = 1 m × 1 m = 10 dm × 10 dm = 100 dm2
plane figures. Also, 1 dm = 10 cm
1 dm2 = 1 dm × 1 dm = 10 cm × 10 cm = 100 cm2
Perimeter
(iv) Square Millimetre: The area of a region
The perimeter of a figure is the sum of length of formed by a square of side 1 millimetre (1 mm) is
all its sides. This is measured in the units of called a square millimetre and is written as 1 mm2.
length. For example, cm, m, etc. Since 1 cm = 10 mm
1 cm2 = 1 cm×1 cm = 10 mm × 10 mm
Area = 100 mm2
The area of any figure is the amount of surface Also, 1 m2 = 10000 cm2
enclosed wit hin it s bounding lines. This is 1 m2 = 10000 mm × 100 mm = 1000000 mm2
measured by the number of square cm or square (v) Square Decametre or an Are: The area of a
met res (or other units of squar e measur es) it region formed by a square of side one decametre (1
contains. dam) is called a square decametre or an arc is
denoted by 1 dam2 or 1a.
Measures of Area Since 1 dam = 10 m
1 dam2 = 1 dam × 1 dam
Area, being the product of two linear measurements
= 10 m × 10 m = 100 m2
(see in the following pages), is expressed in square
Thus, 1 dam2 = 100 m2 or 1 are = 100 m2
units of linear measure. The following will give
(vi) Square Hectometre or Hectare: The area of
you the measures of area in the Metric System:
a region formed by a square of side 1 hectometre (1
(i) Square Centimetre: A square centimetre is
hm) is called a square hectometre or a hectare and
the amount of surface enclosed within a square of
is denoted by 1 hm2 or 1 ha.
which each side is one centimetre in length.
Since, 1 hm = 100 m
The term square metre, square hectometre,
1 ha = 1 hm × 1 hm = 100 m × 100 m
square kilometre etc are used in the same sense.
= 10000 m2
Also, 1 hm = 10 dam
1 ha = 10 dam × 10 dam
= 100 dam2 = 100 a.
Thus, 1 ha = 10000 m2 or 1 ha = 100 a.
(ii) Square Metre: The area of a region formed (vii) Square Kilometre: The area of a region
by a square of side 1 metre is called a square metre formed by a square of side 1 kilometre (1 km) is
and is written as 1 m2. called a square kilometre and is written as 1 km2.
The basic unit of length in SI system is a metre Since, 1 km = 1000 m
(1 m) and the basic unit of area in SI system is a 1 km2 = 1000 m × 1000 m = 1000000 m2
square metre (1 m2). Since 1 ha = 10000 m 2. Therefore,
Since, 1000000
1 m = 100 cm 1 km2 = ha = 100 ha
10000
1 m2 = 1 m × 1 m = 100 cm × 100 cm
= 10000 cm2 Also, 1 km2 = 10000 are
502 Concept of Arithmetic
Conversion of Units
Units of Length Units of Area
1 cm = 10 mm 1 cm2 = (10 × 10) mm2
= 100 mm2
1 m = 10 dm 1 m2 = (10 × 10) dm2 ABC is a right-angled triangle.
= 100 dm2
1 dm = 10 cm 1 dm2 = (10 × 10) cm2 AC = AB2 BC2
= 100 cm2
1 m = 100 cm 1 m2 = (100 × 100) cm2 (ii) Square
= 10000 cm 2
A square is a four-sided figure having all its angles
1 dam = 10 m 1 dam2 = (10 × 10) m2
right angles and all its sides are equal. In a square,
= 100 m2 = 1 are
the length is equal to the breadth.
1 hm = 100 m 1 hm2 = (100 × 100) m2
( i ) Perimeter of a square = 4 × length
= 10000 m2
= 4 × one of its sides
= 1 hectare
( i i) Area of a square = side × side = (side)2
1 km = 10 hm 1 mm2 = (10 × 10) hm2
From this formula we get,
= 100 hm2
1 km = 1000 m 1 km2 = (1000 × 1000) m2 Side = Area
= 1000000 m 2
( i ii ) Diagonal of a square = 2 (Area )
Rectangle and Square
(i) Rectangle
A rectangle is a four-sided figure having all its
angles right angles. The page of this book,the faces
of a brick, the floor of a room are rectangles, for
K KUNDAN
If ABCD be a square, then
their opposite sides are equal and their angles are
right angles. AC = AB 2 BC 2 = AB 2 AB 2 = 2AB
The sides of a rectangle are usually called its [ AB = BC]
length and breadth. In the rectangle, the length
and breadth are uneqaual. AC = AB 2
( i ) Perimet er of a rect angle = 2 (Length + From the above, we have
Breadth)
AC
( i i) Area of a rectangle = (Length × Breadth) AB =
From this formula we get, 2
Area 1
(a) Length = Area = (AB)2 = (AC)2
Breadth 2
Area Hence, the area of a square is half the square
(b) Breadth = Length of its diagonal.
Solved Examples
Ex. 1: Find the area, in hectare, of a field Ex. 2: What wi ll happen to t he ar ea of a
whose length is 240 m and breadth rectangle if
110 m. (i) its length is doubled and breadth
Soln: We have, Length of the field = 240 m is trebled.
Breadth of the field = 110 m. (ii) i t s l engt h and br eadt h ar e
Area of the field = (240 × 110) m2 doubled?
26400 Soln: Let l cm and b cm be t he length and
= 26400 m2 = hectare breadth of the rectangle. Further, let A be
10000
[ 10000 m = 1 hectare]
2 the area of the rectangle. Then,
A = l × b ...... (i)
= 2.64 hectare
Mensuration I (Area and Perimeter) 503
(i) We have,
or, x 2 y 2 289 ..... (i)
New breadth = 2l; New length = 3b
A1 = New Area And, Perimeter = 46 cm
= 2l × 3b = 6 (l × b) = 6A or, 2 (x + y) = 46 cm
[Using (i)] or, x + y = 23 .... (ii)
Hence, the area of the new rectangle is 6 Now, x + y = 23
times the area of the old rectangle. or, (x + y)2 = 232
(ii) We have, or, x2 + y2 + 2xy = 529
New length = 2l, New breadth = 2b or, 289 + 2xy = 529
A1 = New Area or, 2xy = 529 - 289
= 2l × 2b = 4 (l × b) = 4A or, 2xy = 240
[Using (i)] or, xy = 120
Hence, the area of the new rectangle is 4 Hence, Area = xy = 120 cm2.
times the area of the old rectangle. Ex. 6: The length of a rectangle exceeds its
Ex. 3: What wi ll happen to t he ar ea of a wi dt h by 8 cm and t he ar ea of t he
squar e if i ts side is ( i) doubl ed ( ii ) r ect angl e i s 240 sq cm. Find the
halved? dimensions of the rectangle.
Soln: (i) Let the side of a square be x cm. Then, Soln: Let the breadth of the given rectangle be x
Area = A = x2 cm2 ....(i) cm. Then, length = (x + 8) cm.
When the side is doubled, then, Now, Area = 240 cm 2
side of the new square = 2x cm. or, length × breadth = 240
A1 = Area of the new square or, (x + 8) x = 240
= (2x2) cm2 = 4x2 cm2 = 4A or, x2 + 8x – 240 = 0
[Using (i)] or, x2 + 20x – 12x – 240 = 0
Thus, if the side is doubled, then area or, x (x + 20) – 12 (x + 20) = 0
becomes 4 times. or, (x + 20) (x – 12) = 0
(ii) When the side is halved, then, or, x = 12 or x = –20
But x cannot be negative. So, x = 12.
x Hence, breadth = 12 cm and length
Side of the new square = cm.
2 = (12 + 8 =) 20 cm.
K KUNDAN
A2 = Area of the new square Ex. 7: The cost of ploughing a rectangular
field at 85 paise per square centimetre
2
x 2 1 2 1 is Rs 624.75. Find the perimeter of the
= cm x A
2 4 4 field if its sides are in the ratio 5 : 3.
Soln: Let the length and the breadth of the
[Using (i)]
rectangular field be 5x cm and 3x cm in
Thus, if the side is halved, then area
length. Then,
becomes one-fourth.
Area = 5x × 3x = 15x2 cm2 .... (i)
Ex. 4: The length of a rectangle is twice its
It is given that the cost of ploughing the
breadth. Find the dimensions of the
rectangle if its area is 288 sq cm. 85
Soln: Let the breadth of the given rectangle be x rectangular field at the rate of Rs is
100
cm.
Rs 624.75.
Then, length = 2x cm [Given].
Area of the rectangular field
Area = 2x × x = 2x2
or, 2x2 = 288 Total cost
[ Area = 288 sq cm (given)] = Rate per sq m
or, x2 = 144
or, x = 12 cm 624 .75 624 .75 100
Hence, length = 24 cm, and breadth 12 =
85 85
cm. 100
Ex. 5: If the diagonal of a rectangle is 17 cm
long and the perimeter of the rectangle = 735 cm2 .... (ii)
is 46 cm. Find the area of the rectangle. From (i) and (ii), we get
Soln: Let the length and breadth of the given 15x2 = 735 or x2 = 49 or x = 7
rectangle be x cm and y cm respectively. Hence, the sides of the rectangular field
Th en , are 5x = (5 × 7) = 35 cm and 3x = (3 × 7 =)
Diagonal = 17 cm 21 cm respectively.
Perimeter = {2 (35 + 21) =} 112 cm
or, x 2 y 2 17
504 Concept of Arithmetic
K KUNDAN
Soln: Let the other side be x cm. Since ABC is 2 2
a right triangle, therefore,
Decrease in breadth
AC2 = AB2 + BC2
= 50% of the original breadth
or, 502 = 482 + x2
or, x2 = (50)2 – (48)2 50y y
= 50% of y =
or, x2 = (50 + 48) (50 – 48) 100 2
or, x2 = 98 × 2
or, x2 = 142 y y
or, x = 14 New length = y
2 2
Thus, the other side of the rectangle is A1 = Area of the new field
14 cm
Area of the rectangle = (48 × 14) cm2 3 y 3
= x xy
= 672 cm2 2 2 4
Ex. 10: The area of square ABCD is 16 cm2. Find Change in Area
the area of the square joining the mid-
points of the sides. 3 1
= A1 A xy xy xy
Soln: We have, 4 4
Area of square ABCD = 16 cm2 Percentage change in the area
Each side of square ABCD
1
=
16 cm = 4 cm xy
A1 A
= 100 4 100 = 25%
In APS, we have A xy
Hence, there is 25% decrease in the area.
Ex. 12: A rectangular courtyard is 3 m 78 cm
long and 5 m 25 cm broad. It is desired
to pave it with square tiles of the same
size. What is the largest size of the
tile that can be used? Also, find the
number of such tiles.
Mensuration I (Area and Perimeter) 505
Soln: Clearly, the size of the tile should be a Area of the wall = Area of 2400 tiles
factor of both the length and breadth of or, 4h = 120
the courtyard. Therefore, the size of the
4h 120
largest size tile should be the HCF of 378 or,
cm and 525 cm. 4 4
[Dividing both sides by 4]
2 378 5 525 or, h = 30
3 189 3 105 Hence, the height of the wall is 30 metres.
3 63 3 21 Ex. 15: Find the perimeter of a rectangular field
3 21 7 whose length is four times its width
7 and which has an area equal to 30976
cm 2 .
Now, Soln: Let the width of the field be b cm. Then,
378 = 2 × 33 × 7 and 525 = 5 × 32 × 7 Length of the field = 4b cm.
Hence, HCF of 378 and 525 is 3 × 7 = 21 Area of the field = (b × 4b) cm2 = 4b2 cm2
Thus, the size of the largest size square But, area of the field is given as 30976
tile = 21 cm cm 2.
Area of a tile 4b2 = 30976
= (side)2 cm2 = (21)2 cm2 = 441 cm2 30976
2
Area of courtyard = (378 × 525) cm2 or, b 7744
4
= 198450 cm2 2 2
or, b = (88)
Now,
or, b = 88
Area of courtyard Length of the field = 4b cm
Number of tiles = = (4 × 88) cm = 352 cm
Area of a tile
Width of the field = b cm = 88 cm
198450 Hence,
= = 450 Perimeter of the field
441
Ex. 13: The floor of a rectangular hall is to be = 2 (length + breadth)
covered with a carpet 150 cm wide. If = 2 (352 + 88) cm = 880 cm
the length and breadth of the hall are Ex. 16: A 5 m wide lane was paved with bricks
Ex. 17: The length and breadh of a playground Soln: Let the actual length and breadth of the
ar e 75 m 20 cm and 34 m 80 cm , r ect angular f ield be l and b met r es
respectively. Find the cost of levelling respectively.
it at Rs 1.50 per square metre. How The faulty metre-rod measures 0.90 metre
long will a boy take to go three times as 1 metre.
round the field, if he walks at the rate 1
of 1.5 m/sec. It will measure 1 metre as metre
0.90
Soln: We have,
Length of the playground 1
It will measure l met r es as l
= 75 m 20 cm = 75.20 m 0.90
Breadth of the playground metres.
= 34 m 80 m = 34.80 Thus, according to the faulty metre-rod
Area of the playground
= 75.20 × 34.80 m2 = 2616.96 m2 l
the length of the field is metres.
Cost of levelling = Rs 2616.96 × 1.50 0.90
= Rs 3925.44 Similarly, breadth of the field measured
Perimeter of the playground
= 2(length + breadth) b
by the faulty rod = metres.
= 2(75.20 + 34.80) m 0.90
= (2 × 110) m = 220 m.
Total distance to be covered by the boy l b lb
Area of the field =
= 3 (Perimeter of the playground) 0.90 0.90 0.81
= 3 × 220 m = 660 m But, the faulty metre-rod measures the area
Speed of the boy = 1.5 m/sec. of the field as 200 m2.
660 lb
Time taken by the boy = sec 200
1.5 0.81
Distance or, lb = 200 × 0.81 m2
Time or, lb = 162 m2
Speed
Hence, the correct area of the field is 162
K KUNDAN
m 2.
440
= 440 sec = minutes
60 Areas of Paths
22 Ex. 20: A rectangular grassy lawn measuring
= minutes 30 m by 28 m is t o be sur rounded
3
externally by a path which is 2 m wide.
= 7 minutes 20 seconds
Find the cost of levelling the path at
Ex. 18: The carpet for a room 6.6 m by 5.6 m
the rate of Rs 5 per square metre.
costs Rs 3960 and it was made from a
Soln: Let ABCD be the grassy lawn, and let
roll 70 cm wide. Find the cost of the
PQRS be the external boundaries of the
carpet per metre.
path.
Soln: We have,
Area of the carpet = 6.6 × 5.6 m2
= 36.96 m2.
Width of the roll = 70 cm = 0.7 m
Area 36.96
Length of the roll = =
Width 0.7
= 52.8 m
Cost of the carpet = Rs 3960.
Cost of the carpet per metre
We have,
3960
= Rs = Rs 75. length AB = 30 m, breadth BC = 28 m
52.8 Area of lawn ABCD = 30 × 28 m2
Hence, the carpet costs Rs 75 per metre. = 840 m2
Ex. 19: The ar ea of a rect angular fi el d i s Length PQ = (30 m + 2 m + 2 m)
calculated to be 200 m2 when its sides = 34 m
are measured with a faulty metre rod. Breadth QR = 28 m + 2 m + 2 m
If that metre rod is actually 0.90 metre = 32 m
long, find the correct area of the field. Area PQRS = 34 × 32 m2 = 1088 m2
Mensuration I (Area and Perimeter) 507
K KUNDAN
Area of path EFGH = (60 × 4) m2 Area of rectangle PNQR = (9 × 4) m2
= 240 m2 = 36 m2
Clearly, area PQRS is common to both the [ PN = PH + HM + MN = (3 + 3 + 3) m
paths. and, QN = AQ – AN = (12 – 8) m]
We have, Area of rectangle LMHK = (6 × 3) m2
Area PQRS = (4 × 4 =) 16 m2 = 18 m2
Total area used as path = Area of path Hence, required area
ABCD + Area of path EFGH - Area PQRS = 36 m2 + 36 m2 + 36 m2 + 18 m2
= (320 + 240 - 16) = 544 m2 = 126 m2
We have, rate of gravelling the path Ex. 24: A table cover, 4 m × 2 m, is spread on
= Rs 5 per square metre a meeting table. If 25 cm of the table
Total cost of gravelling the path cover is hanging all around the table,
= Rs (5 × 544) = Rs 2720 find the cost of polishing the table top
Ex. 22: Calculate the area of the shaded region at Rs 2.25 per square metre.
shown in the figure given below: Soln: To find the cost of polishing the table top
we have to find its area for which we
require its length and breadth.
Since 25 cm width of cloth is outside the It is given that the total cost of laying the
table on each side. Therefore, flower bed and gravelling the path is Rs
Length of the table = (4 – 2 × 0.25) m 4904
= 3.5 m 11 (22 – x)2 + 6 (44x – x 2 ) = 4904
Breadth of the table = (2 – 2 × 0.25) m
= 1.5 m or, 11 (484 – 44x + x2) + (264x – 6x2)
Area of the top of the table = 4904
= (3.5 × 1.5) m2 or, 5x2 – 220x + 5324 = 4908
It is given that the cost of polishing the or, 5x2 – 220x + 420 = 0
table top is at the rate of Rs 2.25 per square or, x2 – 44x + 84 = 0
metre. Therefore, cost of polishing the top or, x2 – 42x – 2x + 84 = 0
= Area × Rate per sq metre or, x (x – 42) – 2 (x – 42) = 0
= Rs (3.5 × 1.5 × 2.25) or, (x – 2) (x – 42) = 0
or, x = 2 or x = 42
7 3 9 But x 42, as the side of the square is 44
= m. Therefore, x = 2.
2 2 4
= Rs 11.81 Hence, the width of the gravel path is 2
Ex. 25: There is a square field whose side is metres.
44 m. A square flower bed is prepared Ex. 26: The length and breadth of a rectangular
in its centre leaving a gravel path all field are in the ratio of 7 : 4. A path 4
round the flower bed. The total cost of m wide running all around outside it
laying the flower bed and gravelling the has an area of 416 m2. Find the length
path at Rs 2.75 and Rs 1.50 per square and breadth of the field.
metre respectively, is Rs 4904. Find the Soln: Let the length and breadth of the field be
width of the gravel path. 7x and 4x metres respectively. Then,
Soln: Let the width of the gr avel pat h be x
metres. Then, each side of the square
flower bed is (44 - 2x) metres.
3a 3a 3a 3a
a a a
K KUNDAN
( i ) Area =
2 2 2 2
3a a a a 3
= = a2
ABC is the given triangle. Let BDEC be the 2 2 2 2 4
rectangle on the same base BC and on the
same height AF. Since AF is perpendicular 3
to BC, each of the figures ADBF, AECF is a = (Side)2
4
rectangle.
1 3 2
Now triangle ABF = rectangle ADBF 2 a
2 2 Area 4
( i i) Height =
Base a
1
Now triangle ACF = rectangle AECF
2 3 3
= a (Side)
By adding, we get 2 2
ABF + ACF
Right-angled Triangle
1 1
= rectangle ADBF + rectangle AECF A triangle having one of its angles equal to 90° is
2 2
called right-angled triangle.
1
ie ABC = rectangle BCED
2
1
= × BC × CE
2
1
= × BC × AF [As CE = AF]
2
The figure ABC is right-angled triangle, angle
1
= × Base × Height B being a right angle ie of 90°. Here, BC is the
2 base of the triangle, AB is the height of the triangle.
510 Concept of Arithmetic
K KUNDAN
Let ABC be an isosceles triangle such that AB = = 20 20 cm 200 cm
2
AC = b units and BC = a units.
Ex. 30: The area of a triangle is equal to that
Area of ABC
of a square whose each side measures
1 1 60 metres. Find the side of the triangle
= Base (Equal side)2 (Base)2 whose cor responding al tit ude is 90
2 4
metres.
Isosceles Right-angled Triangle Soln: We have,
Area of the square = (60 × 60) m2
For an isosceles right-angled triangle, each of = 3600 m2
whose equal side is a, we have Area of the square = 3600 m2
Altitude of the triangle = 90 m
Side of the triangle
2 Area
= Correspond ing Altitude
2 3600
= m = 80 m
90
( i ) Hypotenuse = a2 a 2 2 a Ex. 31: The base of a triangular field is three
t i mes it s al t i tude. I f t he cost of
( i i) Perimeter = 2a 2 a 2 2 a cultivating the field at Rs 24. 60 per
1 hectare is Rs 332.10, find its base and
( i ii ) Area = × Base × Height height.
2
Soln: Let the altitude of the triangular field be x
1 1 metres.
= a a a2 Then, base = 3x metres (given).
2 2
1
Area = (Base × Height)
2
Mensuration I (Area and Perimeter) 511
1
= (3x × x)
2
3 2
= x sq m ...... (i)
2
It is given that the cost of cultivating the
field at the rate of Rs 24.60 per hectare is
Rs 332.10.
Total cost 332.10
Area =
Rate 24.60
= 13.5 hectares
= (13.5 × 10000) sq m. Th en ,
[ 1 hectare = 10000 sq m]
= 135000 sq m ....... (ii) 1
Area of ABC = (Base × Height)
From (i) and (ii) , we have 2
3 2 1
x 135000 or, 60 = (AB × BC)
2 2
2 2
or, x 135000 1
3 or, 60 = × 5x (3x – 1)
2
or, x2 = 90000
or, x = 300 or, 120 = 5x (3x – 1)
Hence, height = 300 m and or, 24 = x (3x – 1)
base = 3x = 900 m. or, 3x2 – x – 24 = 0
Ex. 32: Find the area of a right-angled triangle or, 3x2 – 9x + 8x – 24 = 0
with hypotenuse 25 cm and base 7 cm. or, 3x (x – 3) + 8 (x – 3) = 0
Soln: Let ABC be the right-angled triangle with or, (x – 3) (3x + 8) = 0
base or, x – 3 = 0 or, 3x + 8 = 0
K KUNDAN
or, x = 3
8
or, x =
3
8
or, x = 3 [ x ]
3
AB = 5x = (5 × 3 =) 15 cm and
BC = (3x – 1) = (3 × 3 – 1 =) 8 cm.
Now, AC2 = AB2 + BC2
[By Pythagoras Theorem]
BC = 7 cm and or, AC2 = (15)2 + (8)2
hypotenuse AC = 25 cm. or, AC2 = 289
Using Pythagoras Theorem, we have or, AC = 17 cm.
AC2 = AB2 + BC2 Hence, hypotenuse = 17 cm.
or, (25)2 = AB2 + 72 Ex. 34: The perimeter of a right-angled triangle
or, AB2 = 252 – 72 = 625 – 49 = 576 is 60 cm. Its hypotenues is 25 cm. Find
or, AB = 24. the area of the triangle.
Soln: Let ABC be the given right-angled triangle
1
Hence, area of ABC = (Base × height) such t hat base = BC = x cm and
2 hypotenuse AC = 25 cm.
1
= (7 × 24) = 84 cm2.
2
Ex. 33: The length of the sides forming right-
angle of a right-angled triangle are 5x
cm and (3x – 1) cm. If the area of the
triangle is 60 cm2, find its hypotenuse.
Soln: Let ABC be a right-angled triangle with
right-angle at B. Let AB = 5x and BC
= 3x – 1.
512 Concept of Arithmetic
1 3 2
A1 = Area of ABC = a cm2 ......(i)
= (15 20 ) 150 cm2 . 4
K KUNDAN
2
Let DEF be the new equilateral triangle of
Hence, area = 150 cm2
side (a + b) cm. Then,
Ex. 35: The area of a right-angled triangle is
600 sq cm. If the base of the triangle 3
exceeds the altitude by 10 cm, find the A1 = Area of DEF = (a b )2 cm2 .... (ii)
4
dimensions of the triangle.
Soln: Let the altitude of the given triangle be x It is given that
cm long. A 2 A1 3 3
Then, base = (x + 10) cm.
Now, Area = 600 cm 2 3 3 2
or, (a 2)2 a 3 3
1 4 4
or, (Base × Height) = 600
2 [Using (i) and (ii)]
1 3 3 2
or, (x + 10)x = 600 or, (a 2)2 (a 12)
2 4 4
or, x2 + 10x = 1200 or, (a 2)2 a 2 12
or, x2 + 10x – 1200 = 0
or, x2 + 40x – 30x – 1200 = 0 or, a 2 4a 4 a 2 12
or, x (x + 40) – 30 (x + 40) = 0 or, 4a = 8
or, (x + 40) (x – 30) = 0 or, a = 2
or, x = 30 or x = – 40 So, length of each side of ABC = 2 cm.
But x cannot be negative. So, x = 30.
So, base = x + 10 = (30 + 10 =) 40 cm. 3
And, area of ABC = (2)2 = 2
3 cm .
Since the tr iangle is r ight -angled. 4
Therefore,
Ex. 38: Find the area of an isosceles triangle
(Hypotenuse)2 = (Base)2 + (Perpendicular) 2
having the base 6 cm and the length
or, (Hypotenuse)2 = 402 + 302
of each equal side 5 cm.
or, (Hypotenuse) 2 = 2500
Mensuration I (Area and Perimeter) 513
1 2 1 2 = 8 2 62 cm2
= × Base × (Equal side) (Base)
2 4 = (6 × 8) cm2 = 48 cm2
Here, base = 6 cm, equal side = 5 cm. Ex. 40: Find the perimeter of an isosceles right-
Area of the given triangle angled triangle having an area of 200
cm 2 .
1 1 Soln: Let ABC be an isosceles r ight -angled
= 6 (5)2 (6)2 cm 2
2 4 triangle with right angle at B such that
AB = BC = a cm. Then,
= 3 25 9 cm2
= 3 16 cm2 = 12 cm2
Ex. 39: The base of an isosceles triangle is 12
cm and its perimeter is 32 cm. Find its
ar ea.
Soln: We have, base = 12 cm and
perimeter =32 cm.
Let the length of each of the two equal
sides be b cm. Then,
Perimeter = 32 cm 1
or, 2b + 12 = 32 Area of ABC = (Base × Height)
2
or, 2b = 32 – 12
or, 2b = 20 1 a2
or, b = 10 = (a × a) =
2 2
Thus, we have
Base = 12 cm and equal side = 10 cm. a2
Area of the given triangle or, 200 = [ Area = 200 cm2 (given)]
2
1 or, a2 = 400
K KUNDAN
2 1 2
= × Base × (Equal side) (Base) or, a = 20
2 4
Now, AC2 = AB2 + BC2
1 1 [By Pythagoras Theorem]
= 12 (10)2 (12)2 cm 2 or, AC2 = a2 + a2
2 4
or, AC2 = 2a2
= 6 100 36 cm2 or, AC 2 a cm.
= 6 64 cm2 Hence,
perimeter = AB + BC + AC
= 6 × 8 cm2 = 48 cm2
Alternative Method: = 2a + 2a
Let the length of the two equal sides be x
cm. Then, = 40 + 20 2 [ a = 20]
Perimeter = 32 cm = 40 + 20 × 1.41
or, 2x + 12 = 32 = 68.2 cm.
or, 2x = 32 – 12 Ex. 41: The area of an isosceles triangle is 60
or, 2x = 20 cm 2 and the length of each one of its
or, x = 10 equal sides is 13 cm. Find its base.
Thus, the sides of the given triangle are a Soln: Let ABC be the given isosceles triangle in
= 10 cm, b = 10 cm and c = 12 cm, and 2s which AB = AC = 13 cm. Dr aw AD
= 32 cm. perpendicular from A on BC. Let BC = 2x
s = 16 cm, cm.
s – a = (16 – 10) cm = 6 cm,
s – b = (16 – 10) = 6 cm and
s – c = (16 – 12) cm = 4 cm.
Area of the triangle
= s(s a )(s b )(s c )
= 16 6 6 4 cm2
514 Concept of Arithmetic
Then, BD = DC = x cm. Ex. 43: Find the percentage increase in the area
In ABC, we have of a triangle if its each side is doubled.
Soln: Let a, b, c be the sides of the old triangle
AB 2 AD 2 BD2 and s be its semi-perimeter. Then,
[ By Pythagoras Theorem]
1
or, 132 AD2 x 2 s = (a + b + c).
2
or, AD 13 2 x 2 169 x 2 . The sides of the new triangle are 2a , 2b
Now, area = 60 cm2 and 2c. Let s be its semi-perimeter. Then,
1 1
or, (BC AD) 60
2 s = (2a + 2b + 2c) = a + b + c = 2s.
2
1 2 Let and be the areas of the old and
or, 2x 169 x 60
2 new triangles respectively. Then,
K KUNDAN
Ex. 44: The lengths of the sides of a triangle
or a = 3x, b = 4x and c = 5x. are 5 cm, 12 cm and 13 cm. Find the
Now, perimeter = 144 m l engt h of per pendicul ar from the
or (3x + 4x + 5x) = 144 m opposite vertex to the side whose length
or 12x = 144 is 13 cm.
144 Soln: Here a = 5, b = 12 and c = 13.
x = = 12
12
Thus, the sides of the triangle are
a = (3 × 12) m = 36 m,
b = (4 × 12) m = 48 m and
c = (5 × 12) m = 60 m
1
Now, s = (a b c )
2
or 1
s = (a + b + c)
2
1
s = × (36 + 48 + 60) = 72 1
2
= (5 + 12 + 13) = 15
s – a = (72 – 36) = 36, 2
s – b = (72 – 48) = 24 and Let A be the area of the given triangle.
s – c = (72 – 60) = 12 Th en ,
Area of field = s (s a )(s b )(s c ) A = s (s a )(s b )(s c )
= 2
72 36 24 12 m or, A = 15 (15 5)(15 12)(15 13 )
= 62 2 62 6 22 6 2 m 2 or, A = 15 10 3 2 cm2 ....(i)
= 6 2 m 6 4 2 Let p be the length of the perpendicular
= 63 × 22 = 864 m2 from vertex A on the side BC. Then,
Mensuration I (Area and Perimeter) 515
1 x
Area = × Base × Height BC = cm
2 3
Now, Area of FBE = 108 cm2 (given)
1
or, A = × (13) × p ..... (ii) 1
2 (FB BE) 108
or,
From (i) and (ii), we get 2
1 1x x
× 13 × p = 30 or, 108
2 22 3
or, x2 = 1296
60
p cm. or x2 = 12 × 12 × 9
13 or, x = 12 × 3 = 36 cm.
Hence, the length of the perpendicular In ABC, we have AC2 = AB2 + BC2
from the opposite vertex to the side whose
AC2 362 362
60
length is 13 cm is cm.
or, AC 2 362
13
Ex. 45: A field in the form of a parallelogram or, AC 36 2
has one of its diagonals 42 m long and
t he perpendi cular di st ance of thi s Hence, AC 36 2 cm.
diagonal from either of the outlying
vertices is 10 m 8 dm (see Fig). Find Parallelogram
the area of the field.
A par allelogr am is a four -sided f igur e whose
oppost ie sides ar e par allel. Thus ABCD is a
parallelogram in which AB||DC and AD||BC.
K KUNDAN
Soln: We have, AC = 42 m and DL = BM = 10 m
8 dm = 10 m 80 cm = 10.8 m.
Area of the field = 2 × Area of ACD
1 2
= 2 42 10.8 m = 453.6 m2
2
Area of parallelogram ABCD = Base × Height
Let CDEF be a rectangle on the same base DC
and of t he same height FC. Then since
parallelograms on the same base and of the same
height are equal in area.
Parallelogram ABCD = Rectangle CDEF
Ex. 46: ABCD is a square. F is the mid-point of = CD × FC
AB and BE is one third of BC. If the = Base × Height
area of the FBE is 108 sq cm, find Hence area of a parallelogram is equal to the
the length of AC. product of its base and height.
Soln: Let the side of the square be x cm. Since Area = Base × Height
F is the mid-point of AB. From the above we have,
x Area
So, BF = AF = cm. ( i ) Base of a parallelogram = Height
2
Also, BE is one third of BC. or, Side of a parallelogram
Area
= Correspond ing altitude
Area
( i i) Height of a parallelogram =
Base
or, Altitude of parallelogram
Area
= Correspond ing side
516 Concept of Arithmetic
K KUNDAN
Soln:(i) We have, base AB = 16 cm and
altitude CM = 10 cm.
Area of parallelogram ABCD
= Base × Altitude
= (16 × 10) cm2 = 160 cm2 .....(i)
Now, taking AD as the base, we have
Soln: We have, base = AB = 8 cm
Area = 24 cm2
Area = Base × Altitude
or, 24 = 8 × DL
or, DL =
24
8
cm = 3 cm.
Area of parallelogram ABCD Now, in ALD, we have
= Base × Altitude AD = 5 cm, DL = 3 cm.
= (12 × BL) cm2 .....(ii) By Pythagoras theorem, we have
From (i) and (ii), we have AD2 = AL2 + DL2
12 × BL = 160 or, 52 = AL2 + 32
or, AL2 = 52 – 32 = 25 – 9 = 16
160
BL 13.33 cm or, AL2 = 42
12 or, AL = 4
(ii) We have, AD = 10 cm, BL = 12 cm
Area of parallelogram ABCD Rhombus
= Base × Height
A rhombus is a parallelogram all of whose sides
= 10 cm × 12 cm = 120 cm2 ....(iii)
are equal. In a rhombus the diagonals bisect each
Now, taking AB as the base, we have
other at right angles. Thus in the rhombus ABCD,
Area of parallelogram ABCD = AB × CM
= (AB × 8) cm2 ....(iv)
From (iii) and (iv), we get
AB × 8 = 120
120
or, AB = cm
8
or, AB = 15 cm. AB = BC = CD = DA and
Mensuration I (Area and Perimeter) 517
BD AC
= 2
2 2
1
= × BD × AC
2
1
= (Product of diagonals)
2
Hence, the area of rhombus is equal to the half Since the diagonals of a rhombus bisect
of the product of its diagonals. each other at right angles. Therefore,
AOB is a right-triangle
or, AB2 = OA2 + OB2
Solved Examples [Using: Pythagoras theorem]
or, 52 = 42 + OB2
Ex. 51: Find the ar ea of a r hom bus whose or, OB2 = 25 – 16
diagonals are of lengths 20 cm and 18 or, OB2 = 9
cm . or, OB2 = 32
Soln: Area of the given rhombus or, OB = 3 m
BD = 2 × OB = (2 × 3)m = 6m.
1 Hence, area of rhombus ABCD
= × Product of diagonals
2
1
= × Product of diagonals
1 2
= 20 18 cm2 = 180 cm2.
K KUNDAN
2
1
Ex. 52: The area of a rhombus is 72 cm2. If its = 8 6 m2 = 24 m2
2
perimeter is 32 cm, find its altitude.
Soln: We have, perimeter of the rhombus Ex. 55: If the area of a rhombus be 48 cm2 and
= 32 cm one of its diagonal is 12 cm, find its
4 (side) = 32 cm altitude.
[ Perimeter = 4 (side)] Soln: Let ABCD be a rhombus of area 48 cm 2
and diagonal BD = 12 cm.
32
side = cm = 8 cm
4
Now, area of the rhombus = 72 cm2
or, (Side × Altitude) = 72
or, 8 × Altitude = 72
72
Altitude = cm = 9 cm
8
Ex. 53: Find the altitude of a rhombus whose
area is 36 m2 and perimeter is 36 m. Now,
Soln: We have, perimeter of the rhombus = 36 Area = 48 cm2
m and, area of the rhombus = 36 m2
Now, side of the rhombus 1
or, AC BD 48
2
Perimeter 36
= m = 9 m
4 4 1
or, AC 12 48
Altitude of the rhombus 2
or, 6 × AC = 48
Area 36
= m = 4 m.
Side 9 48
AC = cm = 8 cm
6
518 Concept of Arithmetic
48 2 96
or, Altitude = cm = cm = 19.2 cm Since the diagonals of a rhombus bisect
5 5
each ot her at r ight angle, t her ef or e
Ex. 56: If the area of a rhombus be 24 cm2 and
one of its diagonals be 4 cm, find the 1
OA AC 3m and AOB = 90°.
perimeter of the rhombus. 2
Soln: Let ABCD be a rhombus such that its one In OAB, we have
diagonal AC = 4 cm. Suppose the diagonals AB2 = OA2 + OB2
AC and BD intersect at O. or, 42 = 32 + OB2
or, OB2 = 16 – 9
K KUNDAN
or, OB = 7m
BC = 2OB = 2 7 m .
Hence, area of rhombus ABCD
1
= AC BD
2
Now, 1 2 2
= 6 2 7 m 6 7 m .
Area of rhombus ABCD = 24 cm2 2
1
or, AC BD 24 Trapezium
2
A trapezium is a four-sided figure having a pair of
1
or, 4 BD 24 opposite sides parallel. Thus ABCD is a trapezium
2 in which AB||DC.
or, 2 × BD = 24
or, BD = 12
Thus, we have, AC = 4 cm and BD = 12 cm
1
OA AC 2 cm and
2
1
OB BD 6 cm
2
Since the diagonals of a rhombus bisect Area of trapezium
each other at right angle. Therefore, OAB 1
= × Height × Sum of the parallel sides
is a right triangle, right angled at O. 2
By Pythagoras theorem, we have 1
AB2 = OA2 + OB2 = × (Distance between par allel sides) ×
2
or, AB2 = 22 + 62 = 40 (Sum of parallel sides)
Mensuration I (Area and Perimeter) 519
1
Solved Examples = 2x 6 9 cm2
2
= (9x + 27) cm2
Ex. 58: Find the area of a trapezium whose
But the area of the trapezium is given as
parallel sides are of lengths 10 cm and
180 cm 2.
12 cm and the distance between them
9x + 27 = 180
is 4 cm.
or, 9x = 180 – 27 = 153
Soln: We have,
153
K KUNDAN
1 or, x = = 17
Area of the trapezium = × (Sum of the 9
2
Thus, the two parallel sides are of lengths
parallel sides) × (Distance between the
17 cm and (17 + 6) cm = 23 cm.
parallel sides)
Ex. 61: If the perimeter of a trapezium be 52
1 cm, its non-parallel sides are equal to
= 10 12 4 cm2 10 cm each and its altitude is 8 cm,
2
find the area of the trapezium.
1 Soln: We have,
= 22 4 cm2 = 44 cm2 Perimeter of the trapezium = 52 cm
2
or, Sum of the parallel sides + Sum of the
Ex. 59: Find the area of the figure given below:
non-parallel sides = 52 cm
or, Sum of the parallel sides + 2 × 10 = 52
or, Sum of the parallel sides
= (52 – 20)cm = 32 cm
Altitude of the trapezium = 8 cm.
Area of the trapezium
1
= × (Sum of the parallel sides) × Altitude
2
1
= 32 8 cm2 = 128 cm2.
2
Ex. 62: The parallel sides of a trapezium are
20 cm and 10 cm. Its non-parallel sides
are both equal, each being 13 cm. Find
Soln: We have, the area of the trapezium.
Area of the given figure Soln: Let ABCD be a trapezium such that AB =
= Ar ea of tr apezium ABCD + Ar ea 20 cm, CD = 10 cm and AD = BC = 13 cm.
of trapezium CDEF
520 Concept of Arithmetic
BL AB AL = 7 2 33 24 cm
2
K KUNDAN
1
1 = (14 CF) cm2
BL CM 2
Area of CLB =
2 = (7 × CF) cm2 ....(ii)
From (i) and (ii), we get 7 × CF = 84
1
= 10 12 cm2 = 60 cm2. 84
2
or, CF = cm = 12 cm.
Area of parallelogram ALCD = AL × CM 7
= (10 × 12)cm2 = 120 cm2. Area of parallelogram AECB
Hence, area of trapezium ABCD = Area of = Base × Height
parallelogram ALCD + Area of CLB = AE × EF
= (120 + 60)cm2 = 180 cm2. = (11 × 12) cm2 = 132 cm2
Ex. 63: The parallel sides of a trapezium are Now,
25 cm and 11 cm, while its non-parallel Area of t rapezium ABCD = (Ar ea of
sides are 15 cm and 13 cm. Find the parallelogram AECB) + (Area of ECB)
area of the trapezium. = (132 + 84) cm2 = 216 cm2
Note : We can find the area of trapezium
directly as follows:
We have, lengths of parallel sides
= 11 cm and 25 cm
Height of the trapezium = 12 cm
Area of trapezium
1
= × Height × (Sum of the parallel sides)
2
1
= 12 (25 11) sq cm
Soln: Let ABCD be a trapezium such that AB || 2
DC, AB = 25 cm, DC = 11 cm, AD = 15 cm
and BC = 13 cm. 1
= 12 36 = [36 × 6] = 216 sq cm
Draw CE || DA and CF AB. 2
Mensuration I (Area and Perimeter) 521
Quadrilateral 1
= 20 (8.5 11) m2
A quadrilateral is a plane figure bounded by four 2
sides. Thus ABCD is a quadrilateral. = (10 × 19.5) m2 = 195 m2.
Ex. 65: In quadrilateral ABCD shown in figure
given below, AB || DC and AD AB.
Also, AB = 8 m, DC = BC = 5 m. Find the
area of the quadrilateral.
K KUNDAN
one diagonal is known, then the area of Area of quadrilateral ABCD
each of the two triangles into which the
1
diagonal divides the quadrilateral can be = × (AB + DC) × CE
found. 2
( i i) This f or mula is also applicable t o a 1
rectangle, a square, a parallelogram, a = (8 5 ) 4 m2 = 26 m2.
2
rhombus or a trapezium for which we
have special formulae. Ex. 66: Find the ar ea of t he quadr i lat eral
ABCD, in which AB = 7 cm, BC = 6 cm,
CD = 12 cm, DA = 15 cm and AC = 9 cm.
Solved Examples Soln: The diagonal AC divides the quadrilateral
ABCD into two triangles ABC and ACD.
Ex. 64: The diagonal of a quadrilateral is 20
m in length and the perpendiculars to
it from the opposite vertices are 8.5 m
and 11 m . Fi nd t he ar ea of t he
quadrilateral.
Soln: In quadrilateral ABCD, we have AC = 20
m. Let BL AC and DM AC such that
BL = 8.5 m and DM = 11 m.
= 11 5 4 2 = 14 3 14 27
2 = 14 × 9 = 126 m2
= 440 sq cm = 20.98 cm
Hence, Area of quadrilateral ABCD
For ACD, we have = (Area of ABC) + (Area of ACD)
9 12 15 = (180 + 126) m2 = 306 m2
s = 18 cm.
2 Regular Polygons
Area of ACD
A polygon is figure bounded by more than four
= 18 (18 9) (18 12) (18 15 ) straight lines. A polygon is said to be regular when
all its sides and angles are equal.
= 18 9 6 3 Polygon can be either convex or concave as
= 18 × 3 cm2 = 54 cm2 mentioned below.
Hence, area of quadrilateral ABCD A polygon in which none of its interior (internal)
= (20.98 + 54) cm2 = 74.98 cm2. angles is more than 180°, is known as a convex
Ex. 67: Find the area of a quadrilateral ABCD polygon.
whose sides are 9 m, 40 m, 28 m and On the other hand, if at least one angle of a
15 m respectively and the angle between polygon is more than 180º then it is said to be
the first two sides is a right angle. concave polygon.
Soln: Let ABCD be the given quadrilateral such We use the following terminology depending
that ABC = 90° and AB = 9 m, BC = 40 upon the number of sides of a polygon.
m, CD = 28 m, AD = 15 m. Number of sides Polygon
5 Pentagon
6 Hexagon
7 Septagon
8 Octagon
K KUNDAN
9 Nonagon
10 Decagon
11 Undecagon
12 Dodecagon
(i) Area of a regular polygon of n sides having given
the length of a side and the radius of the inscribed
cir cle
1
= × number of sides (n) × length of a side ×
2
radius of the inscribed circle
In ABC, we have AC2 = AB2 + BC2
[Using Pythagoras Theorem]
or, AC2 = 92 + 402 = 1681
or, AC = 41 m
1
Now, Area of ABC = (Base × Height)
2
1
= (AB × BC)
2
1 Let ABCDE be a regular polygon in which AB = a
= (9 × 40) m2 = 180 m2
2 and OG (the radius of the inscribed circle) = r
In ACD, we have Join OA, OB, OC, OD, OE. Thus the polygon is
AC = 41 m, CD = 28 m and DA = 15 m. divided into as many triangles as its number of
Let a = AC = 41 m, b = CD = 28 m and c sides.
= DA = 15 m. Then, Area of polygon
1 = Area of AOB × Number of sides of t he
s = (a + b + c) polygon
2
1 1 n
= (41 +28 + 15) = 42 = × AB × OG × n = a r
2 2 2
Mensuration I (Area and Perimeter) 523
(a) Hexagon
It can be easily seen t hat t riangle AOB is Let ABCDE be a regular polygon of n sides with
equilateral. AB = a and OB (the radius of the circumscribed
circle) = R
3 2 Draw OG perpendicular to AB. Then OG is the
Area of equilateral triangle AOB = a
4 radius of the inscribed circle.
3 2
a2 a
Area of hexagon ABCDEF = 6 OG = OB 2 GB2 R 2
4 2
3 3a 2 Area of a regular polygon
=
2 2
n n a
ar a R 2
(b) Octagon 2 2 2
In the case of a hexagon, R = a and n = 6.
area of a regular hexagon
2
6 a 3 3 2
a a2 a
2 2 2
K KUNDAN
(iii) Some Important Results
(A) Interior Angle of a Regular Polygon: Each
Here it will be seen that the radius of the inscribed interior angle of a regular polygon of n sides is
cir cle º
n 2
equal to 180 or 180° – (Exterior Angle).
a n
OG = OH + HG = + HG
2 (B) Exterior Angle of a Regular Polygon: Each
exterior angle of a regular polygon of n sides is
a
HG = KB = º
2 360
equal to .
n
a a 2 1 (C) In a convex polygon of n sides, we have:
OG = 2 a
2 2 ( i ) Sum of all interior angles
= (2n – 4) right angles
n = (n – 2) × 180°
Area of octagon ABCDEFLM = a r ( i i) Sum of all exterior angles = 4 right angles
2
( i ii ) Number of diagonals of a polygon of n sides
=
8
a
a 2 1
2a 2 2 1 =
n (n 1)
n
2 2 2
(ii) The area of a regular polygon of n sides having Some Particular cases:
given the length of one side and the radius of the Regular Polygon Internal Angle
circumscribed circle Tr iangle 60°
2
Quadrilateral 90°
1
= × number of sides × side Radius 2 Side Pentagon 108°
2 2 Hexagon 120°
Octagon 135°
Nonagon 140°
Decagon 144°
524 Concept of Arithmetic
Solved Examples
Ex. 68: Find the area of a regular hexagon
whose side is 10 cm long.
6 2 3 3 2 2 1200 3
= a cot 30º a or, (side )
4 2 3 3
l Area of cir cum-cir cle of a r egular or, (side)2 = 400
hexagon = a2 or, side = 20 cm.
l Perimeter = 6a. Each angle = 120º. So, perimeter = 6 (side) = (6 × 20) cm
(E) In-circle of a Regular Polygon: A regular = 120 cm.
polygon can also circumscribe a circle. A circle Ex. 70: Find to the nearest metre the side of a
having centre at the centre of a regular polygon r egul ar oct agonal enclosure whose
and touching all sides of it is called the in-circle. area is 1 hectare.
If a is the length of a side of a regular polygon
and r is the radius of the in-circle, then we have
Soln: Area of a regular octagon = 2 1 2 a 2
the following results:
2 1 2 a 2 = 1 hectare.
a 180º
(a) r = cot 10000
2 n a2 = sq cm
2(1 2 )
2 180 º or, a2 = 2701 sq m approx.
(b) Area of polygon = nr tan
n a = 46 metres approx.
(c) Area of the in-circle of an n-sided regular Ex. 71: A square and a regular hexagon have
equal perimeters. Compare their areas.
2 180 º
polygon = a cot 2 Soln: Let P be the perimeter of both a square
4 n and a regular hexagon.
Mensuration I (Area and Perimeter) 525
K KUNDAN
= 125 cot 36° cm2 distance from a fixed point in the same plane.
= 125 × 1.3763 The fixed point is called the centre of the circle
= 172.04 cm2 and the constant distance is known as its radius.
Ex. 73: Find the difference between the area (plural radii)
of a regular hexagon each of whose
side is 72 cm and the area of the circle
inscribed in it.
22
(Take
).
7
Soln: W e know t hat the area of an n-sided
In the given figure, O is the centre and r is the
1 180 º
regular polygon is na 2 cot and radius of the circle. A circle with centre O and
4 n radius r is generally denoted by C (O, r).
The wor d cir cle is of ten used f or t he
1 180 º
area of the incircle is a 2 cot 2 ; circumference.
4 n
where a is the side of the polygon. (i) Some Important Terms
Here, a = 72 and n = 6. (a) Circular Region: The part of the circle that
Required area consists of the circle and its interior is called the
circular region.
1 180 º 1 2 180 º
= na 2 cot 2
a cot A circular region is also called a circular disc
4 n 4 n as shown in the figure given below.
1 1 22
= 6 722 cot 30º 722 cot2 30º
4 4 7
= 7776 3 12219.42 cm2
= (13468.42 - 12219.42) m 2
= 1249 cm2.
526 Concept of Arithmetic
K KUNDAN
called a semi-circle.
four equal sectors. Cut these four sectors out, and
(e) Quadrant: Two perpendicular diameters of
bisect each of them by folding.
a circle divide its circumference into four equal
parts each of which is known as a quadrant.
(f) Concentric Circles: Circles having the same
cent re but wit h different radii are said t o be
concentric circles.
The figure given below shows two concentric
circles.
K KUNDAN
(iv) Area Encl osed By Two Concentric
Circles D 1
= × circumference × × radius
If R and r are radii of two concentric circles, then 360 2
1
= arc × × radius
2
1
= radius × length of arc
2
Note: A quadrant is a part of the circle contained
Area enclosed by the two circles between two perpendicular radii. Hence a quadrant
is a sector of 90°.
R 2 r 2 (R 2 r 2 ) (R r )(R r )
(vi) Area of Segment
(v) Sector—Its arc and Area Any chord of a circle, which is not a diameter,
The angle at the centre of a circle contains four such as AB, divides the circle into two segments,
right angles or 360°. Hence, if through the centre one greater and one lesser than a semi-circle.
of a circle we draw 360 radii making equal angles
with one another, 360 angles of 1 degree each
would be formed at the centre. Since equal angles
at the centre are subtended by equal arcs, the
whole circumference would be divided into 360
equal arcs and the area of the circle would be
divided into 360 equal sectors.
It will be seen from the figure t hat area of Ex. 76: A pi ece of wi re i n t he form of a
segment ACB = sector OACB – OAB. rectangle 8.9 cm long and 5.4 cm broad
The area of the segment ADB will be found by is reshaped and bent into the form of
subtracting the area of the segment ACB from the a circle. Find the radius of the circle.
area of the circle. Soln: We have,
Note: Area of a minor segment of angle in a Length of the wire
circle of radius r is given by = Perimeter of the rectangle
= 2 (l + b)
2 θ 1
A = r sin θ (Always Remember) = 2 × (8.9 + 5.4) cm
360 2 = 28.6 cm
Let the wire be bent into the form of a
(vii) Some Particular Cases circle of radius r cm. Then,
(a) Area of a semi-circle : The sector of a semi- Circumference = 28.6 cm
circle is 180°. or, 2r 28.6
Area of a semi-circle
22
180 1 or, 2 r 28.6
= r 2 r 2 7
360 2
(b) Area of a quadrant : The sector angle of a 28.6 7
or, r = cm
quadrant of a circle is 90°. 2 22
Area of a sector of circle
286 7
90 1 or, r = cm = 4.55 cm.
r 2 r 2 2 22 10
=
360 4 Ex. 77: A copper wire, when bent in the form of
(c) Angle descr ibed by minut e-hand in 60 a square, encloses an area of 484 cm2 .
minutes = 360°. If the same wire is bent in the form of
Angle described by minute-hand in one a circle, find the area enclosed by it.
360 22
minute = = 6°.
(Use ).
60 7
Thus, minute-hand r ot at es through an
K KUNDAN
Soln: Area of the square = 484 cm2.
angle of 6° in one minute.
Side of the square
(d) Angle described by hour-hand in 12 hours
= 360° = 484 cm = 22 cm
Angle described by hour-hand in one
[ Area = (side)2 side = Area )
30 1
minute = So, perimeter of the square = 4 (side)
60 2 = (4 × 22) cm = 88 cm.
Thus, hour -hand r ot at es t hr ough Let r be the radius of the circle. Then,
Circumference of the circle = Perimeter of
360 1
in one minute. the square
12 60 2
or, 2r 88
22
Solved Examples or, 2
7
r 88
44r
or, 2r 30
7
44r
or, 2r 30
7
2R= 396 and 2r = 352
K KUNDAN
44r 14r
or, 30 22
7 or, 2 R 396 and
7
30r
or, 30 22
7 2 r 352
7
7 30
r = cm = 7 cm 7 1
30 or, R = 396 and
22 2
Ex. 80: The circumference of a circle is 44 cm.
Find its area. 7 1
Soln: Let the radius of the circle be r cm. Then, r = 352
22 2
Circumference = 44 cm
or, R = 63 m and r = 56 m.
or, 2r = 44
Hence, width of the track
22 = (R – r) metres = (63 – 56) metres
or, 2 r 44
= 7 metres.
7
Ex. 83: The inner circumference of a circular
44 7 track is 220 m. The track is 7 m wide
or, r = cm = 7 cm ever ywher e. C al culat e t he cost of
2 22
Area of the circle = r2 putting up a fence along the outer circle
at the rate of Rs 2 per metre.
22 22
= 72 cm2 = 7 7 cm2 22
7 7 (Use ).
7
= 154 cm2
Ex. 81: The area of a circle is 616 cm 2 . Find Soln: Let the inner and outer radii of the circular
the radius of the circle. t r ack be r met res and R metr es
Soln: Let the radius of the circle be r cm. respectively. Then,
We have, Inner circumference = 220 metres
Area of the circle = 616 cm2 or, 2r = 220
530 Concept of Arithmetic
K KUNDAN Soln:
ar eas.
Let r1 and r2 be the radii of two given circles
and C1 and C2 be their circumference. Then,
C1 = 2r1 and C2 = 2r2
Now, C1 : C2 = 2 : 3
C1 2
or, C 3
2
2r1 2 r1 2
or 2r 3 or r 3
2 2
Let A1 and A2 be the areas of two circles.
Th en ,
Radius of the plot including the path
= (21 + 3.5) m = 24.5 m. A1 = r12 and A2 = r22
Area of the path
r12 r12
= (24.5)2 (21)2 m2 A1
A
r22 r22
4
9
2
= (24.5 )2 (21)2 m2
r1 2 r12 4
= 24.5 2124.5 21 m2 2
r2 3 r2 9
= 45 .5 3.5 m2 A1 : A2 = 4 : 9
Hence, the areas of two given circles are
22 in the ratio 4 : 9.
= 45.5 3.5 m2
7 Ex. 87: The areas of two cir cles are in the
= 500.5 m2 ratio 16 : 25. Find the ratio of their
Hence, cost of gravelling the path circumferences.
= Rs (500.5 × 4) = Rs 2002. Soln: Let r1 and r2 be the radii of two circles and
Ex. 85: A paper is in the form of a rectangle let their areas be A1 and A2 respectively.
ABCD in which AB = 20 cm and BC = 14 Th en ,
cm. A semicircular portion with BC as A1 r12 and A 2 r22
Mensuration I (Area and Perimeter) 531
Now, A1 : A2 = 16 : 25 [Given] Soln: Let ABCD be the given square each side
of which is 14 cm long. Clearly, the radius
or, r12 : r22 = 16 : 25 of each circle is 7 cm.
r12 16 r12 42
or, or
r22 25 r22 52
r1 4
..... (i)
r2 5
[Taking square root of both sides]
Let C1 and C 2 be the circumferences of
two circles. Then,
C1 = 2r1 and C2 = 2r2. We have:
Area of the square of side 14 cm long
C1 2r1 r1 = (14 × 14) cm2 = 196 cm2
C 2r r
2 2 2 Area of each quadrant of a circle of radius
7 cm
C1 4 1 1 22
or, C 5
2
.... [Using (i)] =
4
r 2
4 7
7 2 cm2
C1 : C2 = 4 : 5 = 38.5 cm2
Hence, the circumf er ences of t he t wo Area of 4 quadrants
circles are in the ratio 4 : 5. = 4 × 38.5 cm2 = 154 cm2.
Ex. 88: A square park has each side of 100 m. Hence, area of the shaded region
At each corner of the park, there is a = Area of the square ABCD – Area of 4
flower bed in the form of a quadrant quadrants
of radius 14 m as shown in the figure = (196 – 154) cm2 = 42 cm2.
giv en bel ow. Fi nd t he ar ea of t he Ex. 90: An arc subtends an angle of 36º at the
remaining part of the park. centre of a circle of radius 3.6 cm, find
the length of the arc.
22
K KUNDAN
(Take ). Soln: We know that the length of an arc of a
7 circle of radius r is given by
Soln:
D D
circumfere nce = 2r
360 360
Here, D = 36° and r = 3.6 cm
Length of the arc
36 22
= 2 3.6 cm = 2.26 cm.
360 7
Ex. 91: A sector is cut from a circle of radius
21 cm. The angle of the sector is 150°.
Area of each quadrant of radius 14 m Find the length of its arc and area.
Soln: The arc length l and area A of a sector of
1 1 22
=
4
r 2
4 7
14 14 [ r = 14]
angle D° in a circle of radius r are given
D
2 by l = r and
= 154 m 360
Area of 4 quadrants = (4 × 154) m2
D
= 616 m2. A = r 2 respectively.
Area of square park having side 100 m 360
long = (100 × 100) m2 = 10,000 m2 Here, r = 21 cm and D = 150°
Hence, area of the remaining part of the
150 22
park = (10000 - 616 =) 9384 m2. l= 2 21 cm = 55 cm
Ex. 89: Four equal circles are described about 360 7
the four corners of a square so that
150 22
each touches two of t he other s as And, A = 212 cm 2
shown in figure. Find the area of the 360 7
shaded region, each side of the square
1155
measuring 14 cm. = cm2 = 577.5 cm2
2
532 Concept of Arithmetic
K KUNDAN
77 77 77
Sector angle = cm2 = 4 1 cm2
= Area of the circle 6 24 24
360º
77
36º 22 2 = cm2 = 9.625 cm2
or, 3.85 = r 8
360º 7
Ex. 95: The perimeter of a sector of a circle of
2 3.85 360 7 radius 5.2 cm is 16.4 cm. Find the area
or, r of the sector.
36 22
Soln: Let OAB be the given sector. Then
or, r2 = 12.25
Perimeter of sector OAB = 16.4 cm
or, r = 12.25 cm = 3.5 cm
Now,
Area of the sector
1
= × length of the arc × radius
2
1
or, 3.85 = length of the arc 3.5
2
or, length of the arc
or, OA + OB + arc AB = 16.4 cm
3.85 2
= cm = 2.2 cm or, 5.2 + 5.2 + arc AB = 16.4
3. 5 or, arc AB = 6 cm
Ex. 94: In the figure given below are shown Area of sector OAB
sector s of two concent ric circles of 1
radii 7 cm and 3.5 cm. Find the area = × length of the arc × radius
2
of the shaded region.
22 1
(Use ) = 6 5.2 cm2 = 15.6 cm2
7 2
Mensuration I (Area and Perimeter) 533
Ex. 96: The area of an equilateral triangle is Ex. 98: The minute-hand of a clock is 10 cm
2 long. Find the area on the face of the
49 3 cm . Taking each angular point clock descri bed by the minute-hand
as centre, a circle is described with between 9 am and 9:35 am.
radius equal to half the length of the Soln: Angle described by the minute-hand in
side of the triangle as shown in figure. one minute = 6º.
Find the ar ea of the tr i angl e not So, angle described by the minute-hand
included in the circle. in 35 minutes = (6 × 35)° = 210°
Soln: Let each side of the triangle be a cm. Then, Area swept by the minute-hand in 35
minutes = Area of a sector of angle 210°
in a circle of radius 10 cm
210 22
= 10 2 cm2
360 7
= 183.3 cm 2
Ex. 99: The short and long hands of a clock
are 4 cm and 6 cm long respectively.
Find the sum of distances travelled by
their tips in 2 days.
3 2
Area = 49 3 cm2 or a 49 3 22
4 (Take ).
7
3
Area side 2 Soln: In 2 days, the short hand will complete 4
4 rounds.
or, a2 = 49 × 4 Dist ance mov ed by it s t ip = 4
a = 14 cm (circumference of a circle of radius 4 cm)
Thus, radius of each circle is 7 cm. 22 704
Now, required area = 4 2 4 cm = cm
7 7
= Area of ABC – 3 × (Area of a sector of
angle 60° in a circle of radius 7 cm) In 2 days, the long hand will complete 48
K KUNDAN
rounds.
60 22 Distance moved by its tip
= 49 3 3 7 2 cm2
360 7 = 48 (cir cumf erence of a cir cle of
radius 6 cm)
= [49 3 77] cm2
22 12672
= [49 × 1.73 – 77] cm2 = 7.77 cm2 = 48 2 6 cm = cm
7 2
Ex. 97: The length of minute-hand of a clock is
14 cm . Fi nd t he ar ea swept by the Hence, the sum of the distances moved
minute-hand in one minute. by the tips of two hands of the clock
22 704 12672
(Use ). = cm = 1910.57 cm
7 7 7
Soln: Clearly, minute-hand of a clock describes Ex.100: Find the area of a segment of a circle
a circle of radius equal to its length ie 14 of r adi us 21 cm i f t he ar c of t he
cm. segment has measure 60°.
Since the minute-hand rotates through 6° Soln: Let O be the centre of the circle and PXQ
in one minute, therefore, area swept by the arc of the segment such that m(PXQ)
the minute hand in one minute is the area = 60º
of a sector of angle 6° in a circle of radius POQ = 60º
14 cm. Now,
sector angle Area of sector POQ
Hence, required area = r 2
360 60º 22
= 21 21 cm2
6 22 360 º 7
= 14 2 cm2
360 7
1
1 22 = 22 3 21 cm2
= 14 14 cm2 3
60 7
= 231 cm2
154
= cm = 10.26 cm2
2
15
534 Concept of Arithmetic
In PNO,
ON
sin 30° =
OP
ON = sin 30° × OP
1
ON = (Hypotenuse)
2
1
[since, sin 30° = ]
2
1 1
= OP 6 cm = 3 cm
Since OP = OQ and POQ = 60º. 2 2
Therefore, OPQ is an equilateral triangle. In OPN, we have
Therefore,
OP2 ON2 PN2
3
Area of OPQ = side 2 PN2 OP2 ON2
4
or, PN = OP 2 PN 2
3
= 4 21 21 cm2 or, PN = 36 9 = 27 cm = 3 3 cm
1.73 441 PQ = 2PN = 2 3 3 cm = 6 3 cm
= cm2 = 190.73 cm2
4 1
Area of OPQ = × PQ × ON
Area of segment PXQ 2
= Area of sector OPQ – Area of OPQ 1
= 6 3 3 cm2 9 3 cm2
= (231 – 190.73) cm2 = 40.27 cm2. 2
Ex.101: If the arc of a segment of a circle has Hence,
measure 120°. If the radius of the circle Area of segment PXQ = Area of sector OPQ
is 6 cm, find the area of the segment.
Soln: Let O be the centre of the circle and PXQ – Area of OPQ
K KUNDAN
the arc of the segment such that m (PXQ) 264
= 9 3 cm2
= 120°. 7
POQ = 120° = (38.142 – 15.588) cm 2
= 22.554 cm 2 [ 3 1.732]
Ex.102: A horse is placed for grazing inside a
rectangular field 70 m by 52 m and is
tethered to one corner by a rope 21 m
long. On how much area can it graze?
Soln: Shaded portion indicates the area which
the horse can graze. Clearly, shaded area
is the area of a quadrant of a circle of
radius r = 21 m.
120º
Now, Area of sector POQ = r 2
360º
120 º 22
= 6 6 cm2
360 º 7
1 22
= 6 6 cm2
3 7 1 2
Hence, required area = r
264 4
= cm2
7 1 22
= 212 cm2
Let ONPQ. Then OPN is right angled 4 7
triangle, right angled at N and OPN = 693
30°. = cm2 = 346.5 cm2
2
Mensuration I (Area and Perimeter) 535
Ex.103: PQRS is a diameter of a circle of radius Ex.105: Find the area of the shaded region in
6 cm. The lengths PQ, QR and RS are the figure given below.
equal. Semi-circles are drawn on PQ and
QS as diameters as shown in the figure
given below. Find the perimeter of the
shaded region.
K KUNDAN
1 2
Soln: Area of quadrant AOBCA = r Soln: We have OA = R = 21 m and
4
OC = r = 14 m.
1 22 Ar ea of the f lower bed = area of a
= 3.5 2
4 7 quadrant of a circle of radius R – Area of a
1 22 7 7 77 quadrant of a circle of radius r
= cm2 = 9.625 cm2
4 7 2 2 8 1 1
4 4 4
R 2 r 2 R 2 r 2
1
Area of AOD = Base Height
1 22
2
4 7
212 142 cm2
1
= OA OB R 21 m and r 14 m
2
1 1 22
= 3.5 2 cm2 = 3.5 cm2 21 14 21 14 m2
2 4 7
Hence, area of the shaded portion
1 22
= Area of quadrant – Area of AOD 35 7 m2 192 .5 m2
= (9.625 – 3.5) cm2 = 6.125 cm2 4 7
536 Concept of Arithmetic
K KUNDAN
2 7 7 2 Area of the triangle ABC
1 22 2 1 cm 2 3 3
14 14 14
4 7 2 = side 2 24 2
4 4
1 22 1 22 = 279.4 cm 2
2 7 49 2 4 7 14 14
Area of the remaining portion of the
2
1 cm triangle
14 14
2
249.4 150.85 cm2
154 154 98 cm2 98 cm2
Ex.108: In an equilateral triangle of side 24 cm, 98.55 cm2
a circle is inscribed touching its sides. Ex.109: Two circles touch externally. The sum
Find the area of the remaining portion of their areas is 130 sq cm and the
of the triangle. distance between their centres is 14 cm.
Find the radii of the circles.
(Take 3 1.732 ). Soln: Note that if two circles touch externally,
Soln: Let ABC be an equilateral triangle of side the distance between their centres is equal
24 cm, and let AD be perpendicular from to the sum of their radii.
A on BC. Since the triangle is equilateral, Let the radii of the two circles be r1 cm
so D bisects BC. and r2 cm respectively.
Let C1 and C2 be the centres of the given
circles. Then,
C1C2 r1 r2
K KUNDAN
and 3 cm. angled triangle is t he mid-point of its
Ex.110: In t he gi ven figur e, a semi cir cl e is hypotenues and the circum-radius is half
drawn with segment PR as diameter. of the hypotenues.
Q is the mid-point of segment PR, two
semicircles with segment PQ and QR as
diameters are drawn. A circle is drawn
which touches the three semicircles. If
PR = 28 cm, find the area of the shaded
region.
[ = 3.14]
Let ABC be the given triangle with right-
angle at B. Let O be the mid-point of
hypot enues AC. Let BD be the
perpendicular from B on AC. Then,
AC = 2(OA) = 2 × 5 = 10 cm
[ OA=radius of the circumcirlce=5 cm]
and, BD = 4 cm (given)
Soln: Let A be the centre of the circle touching
the three semicircles at points D, E and F 1
respectively. Area of ABC = (Base × Height)
2
Let r be the radius of the circle
1
1 = AC BD
Then r PR [From Geometry] 2
6
1
1 14 = (10 4) cm2
r 28 cm = cm 2
6 3
= 20 cm2.
538 Concept of Arithmetic
Practice Exercise
Exercise–1
(Rectangle, Square and Area of Path)
1. Calculate the area of a rectangle 23 metres 7 breadth is 6 : 5. Find the cost of the wire
decimetres long and 14 metres 4 decimetres required to go four times round the field at Rs
8 centimetres wide. 740 per kilometre of length of the wire.
2. Find the diagonal of a rectangle whose sides 14. A rectangular park is 100 metres long and 80
are 12 metres and 5 metres. metres wide. There are two paths, each 5
3. How many metres of carpet 75 cm wide will metr es wide, in t he middle of the par k
be required to cover the floor of a room which running one parallel to the length and the
is 20 metres long and 12 metres broad? other parallel to the width of the park. Find,
( i ) the area of the paths,
1
4. How many paving stones, each measuring 2 ( i i) the expenditure involved in constructing
2 the paths at 25 paise per square metre,
metres by 2 metres, are required to pave a and
rectangular courtyard 30 metres long and ( i ii ) the expenditure involved in laying grass
in the remaining portion of the park at
1
16 metres broad? 5 paise per square metre.
2 15. A rectangular field 150 metres long and 100
5. A hall room, 39 m 10 cm long and 35 m 70 metres wide, has within it a 10 metres wide
cm broad, is to be paved with equal square uniform path running round it. Find,
tiles. Find the largest tile which will exactly (i) the area of the path, and
fit and the number required. ( i i) the cost of cultivating the remaining part
6. A wire is in the shape of a square of side 10 of the field at Rs 1.50 per square metre.
cm. If the wire is rebent into a rectangle of 16. A school hall 20 m long and 15 m broad is
lengt h 12 cm, f ind t he br eadt h. W hich surrounded by a verandah of uniform width
K KUNDAN
encloses mor e ar ea, t he squar e or t he
rectangle? 1
of 2 m. Find t he cost of f looring t he
7. The area of a square and a rectangle are equal. 2
If the side of the square is 40 cm and the verandah at Rs 2.50 per square metre.
breadth of the rectangle is 25 cm, find the 17. A r oom is 8 m long and 6 m wide. It is
length of the rectangle. Also find the perimeter surrounded by a verandah. Find the width of
of the rectangle. the verandah if it occupies 72 sq metres.
8. A map is drawn to a scale of 120 cm to the 18. A path 2 m wide, running all around outside
km. How many square cm on the map will a square garden occupies 204 sq metres. Find,
represent a hectare of ground? (i) the length of the square garden.
9. Find the width of a roller which traverses ( i i) the area of the part of the garden enclosed
128 sq km while cutting 6.4 hectares of grass. by the path.
10. The diagonal of a rectangular field is 15 m 19. A square carpet is spread in the centre of a
and its area is 108 m2. What will be the cost hall 9 m square leaving some margin of equal
of fencing this field if the cost of fencing for width all around. The total cost of carpeting
one metre is Rs 5. at Rs 2.50 per sq m and decorating the margin
11. A strip of paper 2.2 km long and .075 mm at 20 paise per sq m is Rs 163.40. Find the
t hick is rolled up into a solid cylinder . width of the margin.
1 20. A rectangular field is 200 metres long and
Assuming the area of a circle to be 3 times 121 metres broad. It is planted with trees in
7
the square of its radius, find approximately rows perpendicular to the length, one metre
the radius of the circular ends of the cylinder. from row-to-row, and one metre from tree-to-
12. A square field containing 31684 square metres tree in the same row. If the width of a metre
is to be enclosed with wire placed at heights all-round the field remains unplanted, find
1, 2, 3 and 4 metres above the ground. What the number of trees.
length of the wire will be needed, if the length 21. A path 2 metres wide running all-round a
required for each circuit is 5% greater than square garden has an area of 9680 sq metres.
the perimeter of the field? Find the area of the part of the garden enclosed
13. The area of a rectangular field is 27000 square by the path.
metres and the ratio between its length and 22. A marginal walk all-round the inside of a
Mensuration I (Area and Perimeter) 539
rectangular space 37 m by 30 m occupies 570 24. In the centre of a room 10 metres square, there
sq metres. Find the width of the walk. is a square of turkey carpet, and the rest of
23. A garden, whose length is 22 metres, has a the floor is covered with oilcloth. The carpet
path 1.5 metres wide on the two sides and at and the oilcloth cost respectively Rs 150 and
one end. If it costs Rs 2460 to tur f t he Rs 65 per square metre, and the total cost of
remainder at Rs 15 a sq metre, what is the the carpet and the oilcloth is Rs 13385. Find
width of the garden? the width of the oilcloth border.
Exercise–2
(Triangle)
1. The base of triangular field is 880 metres and 7. Find the area of an isosceles right triangle,
its height 550 metres. Find the area of the the length of whose each side containing the
field. Also calculate the charges for supplying right angle is 15 cm.
water to the field at the rate of Rs 242.50 per 8. The sides of an equilateral triangle is 8 cm.
sq hectometre. Find its area and the height.
2. The base of a triangular field is three times 9. From a point in the interior of an equilateral
its height. If the cost of cultivating the field triangle, perpendiculars drawn to the three
at Rs 1505.52 per hectare is Rs 20324.52, sides, ar e 16 cm, 20 cm and 22 cm
find its base and height. respectively. Find the area of the triangle.
3. Find the area of 1 triangular field whose sides 10. A triangular park ABC has sides 120 m, 80 m
are 50 metr es, 78 met res, 112 met res and 50 m (see figure). A gardener Dhania has
respectively and also find the perpendicular to put a fence all round it and also plant grass
f rom the opposit e angle on the side 112 inside. How much area does he need to plant?
metres. If it is lent at Rs 10000 per hectare, Find the cost of fencing it with barbed wire
find the rent of the field. at the rate of Rs 20 per metre leaving a space
4. X is a point on side CD of a square ABCD 3 m wide for a gate on one side.
such that CX = 5 cm. If area of the triangle
ADX is 43 cm2, find the length of the side of
K KUNDAN
the square.
5. Find the area of a triangle, one of whose angles
is 90°, hypotenuse is 12.5 cm and the base is
7.5 cm.
6. The area of a triangle equals the area of a
square whose side is 45 m. Find the length
of the side of the triangle which is 75 m from
the opposite vertex.
Exercise–3
(Quadrilateral, Parallelogram, Rhombus, Trapezium and Regular Polygon)
1. Find the area of the quadrilateral ABCD in 3. Find the area of a quadrilateral piece of ground
which t he diagonal DB = 10 m and the ABCD in which AB = 85 metres, BC = 143
perpendiculars AL and CM drawn on it from metres, CD = 165 metres, DA = 85 metres
A and C are respectively 4 m and 6 m. (These and DB = 154 metres.
perpendiculars are called offsets).
Exercise–4
(Circle)
K KUNDAN
4. A boy is cycling such that the wheels of the as shown in the figure below. Find the area
cycle are making 140 revolutions per minute. of the shaded region.
If the diameter of the wheel is 60 cm, calculate
the speed per hour with which the boy is
cycling.
5. The diameter of the wheel of a bus is 140 cm.
How many revolutions per minute must the
wheel make in order to keep a speed of 66
km per hour?
6. A copper wire, when bent in the form of a
square, encloses an area of 484 cm 2. If the
same wire is bent in the form of a circle, find
the area enclosed by it. 13. A square water tank has its side equal to 40
(Use = 22/7) m. There are four semi-circular grassy plots
7. A wire is looped in the form of a circle of all round it. Find the cost of turfing the plots
radius 28 cm. It is re-bent into a square form. at Rs 1.25 per sq cm.
Determine the length of the side of the square. (Use = 3.14)
8. A bucket is raised from a well by means of a 14. A rectangular park is 100 m by 50 m. It is
rope which revolves round a wheel of diametre surrounded by semi-circular flower beds all
75 cm. If the bucket ascends in 1 minute 12 around. Find the cost of levelling the semi-
seconds with a uniform speed of 1.3 m per circular flower beds at 60 per sq metre.
second, f ind t he number of complet e (Use = 3.14)
revolutions made by the wheel in raising the 15. A park is in the form of a rectangle 120 × 100
bucket. m. At the centre of the park there is a circular
9. The radius of circle is 20 cm. Three more lawn. The area of the park excluding the lawn
concentric circles are drawn inside it in such is 8700 m 2. Find the radius of the circular
a manner that it is divided into 4 equal parts. lawn.
Find the radius of the smallest circles? (Use = 22/7)
Mensuration I (Area and Perimeter) 541
16. In the figure given below, ABCD is a rectangle. in the figure. Find the area of the shaded
The radius of the semicircles drawn on AD region.
and BC as diameters and radius of circle drawn
[ = 22/7, 3 = 1.73]
in between is the same. If BC = 7 cm, find
the area of the shaded region.
K KUNDAN
23. If the circumference of a circle is 80 cm, then
(i) Area of segment BPF find the side of a square inscribed in the circle.
(ii) Area of the shaded portion.
25. In the given figure, cresent is formed by two 30. In a right ABC, A = 90°, AB = 4 cm, AC = 3
circles which touch at the point A. O is the cm. On its three sides as diameters, three
centre of the bigger circle. If CB = 9 cm and semi-circles are drawn as shown in the figure
DE = 5 cm, find t he ar ea of t he shaded given below. Find area of shaded parts.
portion.
K KUNDAN
28. Find the area of the shaded portion in the
given figure, where the arcs are quadrants of
a circle.
and radius 14 cm. Find the area of shaded 42. Find the area of the shaded region in the
region. given figure, where ABCD is a square of side
(use = 22/7). 14 cm.
K KUNDAN
wheel? (use = 3.14)
38. The length of the minute-hand of a clock is 45. A square has been inscribed in a circle. What
10 cm. What is the area swept by the minute- will be the ratio of the areas of circle and the
hand in one minute? square?
(Use = 3.14) 46. The length of sides AB, BC and CA of a ABC
39. A chord AB of a circle of radius 10 cm makes are 4 cm, 6 cm and 8 cm respectively. Three
a right angle at the centre of the circle. Find sectors of circles drawn with centres A, B, C
the area of the major and minor segments. and each wit h one centimetr e of radius,
(Take = 3.14). starting and terminating with the sides of
40. A chord AB of a circle of radius 15 cm makes the triangle are cut off. Find the area of the
an angle of 60° at the centre of the circle. remaining position of the triangle.
Find the area of the major and minor segment. 47. In a circle of radius 28 cm, an arc subtends
an angle of 72° at the centre. Find the length
(Take = 3.14, 3 = 1.732). of an arc and the area of the sector so formed.
41. In the given figure, two circular flower beds 48. The radii of three concentric circles are in
have been shown in two sides of a square the ratio 1 : 2 : 3. Find the ratio of the area
lawn ABCD of side 56 m. If the centre of each between the two inner circles to that between
circular flower bed is the point of intersection the two outer circles.
O of the diagonals of the square lawn, find
the sum of the areas of the lawn and the
flower beds.
544 Concept of Arithmetic
K KUNDAN
495 120 120 10000
Number of stones required = = 99 sq cm = 144 sq cm
5 1000 1000
5. 39 m 10 cm = 3910 cm 9. 128 km = 128000 m
35 m 70 cm = 3570 cm 6.4 hectare = (6.4 × 10000) sq m
The side of the largest square tile Imagining the grass area to be 128000 m long,
= HCF of 3910 and 3570 and as wide as the roller, we have
= 170 cm 1
6.4 10000
= 1 m 70 cm Width required = m = m = 50 cm
128000 2
3910 3570 10. Let the length of the rectangle be x metres
Number of tiles = = 483
170 170 and breadth be y metres.
6. Side of the square = 10 cm
Length of the wire = Perimeter of the square
= 4 × side = (4 × 10 =) 40 cm
Length of the rectangle = l = 12 cm. Let b be
the breadth of the rectangle.
Perimeter of the rectangle = Length of wire
= 40 cm
Perimeter of rectangle = 2 (12 + b)
Area of rectangular field = x × y = 108 m2 ... (i)
Thus, 40 = 2 (12 + b)
Area of rectangle = length × breadth
or, 20 = 12 + b
And 152 = x2 + y2
b = (20 – 12 =) 8 cm
or, 225 = x2 + y2 .... (ii)
The breadth of the rectangle = 8 cm.
Area of the square = (Side)2 In a right-angled triangle
= 10 cm × 10 cm = 100 cm2 Hypotenuse2 = Base2 + Height 2
Area of the rectangle = l × b = 12 cm × 8 cm From equations (i) and (ii)
= 96 cm2 (x + y)2 = x2 + y2 + 2xy
So, the square encloses more area even though = 225 + 2 × 108 = 441 = (21)2
its perimeter is the same as that of the rectangle. or, x + y = 21
Mensuration I (Area and Perimeter) 545
Now, the perimeter of the field common area from the sum of the areas of
= 2(length + breadth) the two paths.
Perimeter of field = 2(x + y) Area of the paths
= 2 × 21 = 42 metres = (500 + 400 – 25 =) 875 sq units.
Cost of fencing the field = (42 × 5 =) Rs 210 ( i i) The expenditure involved in constructing
11. By rolling up a rectangular piece of paper it the paths
will be seen that the area of the longer edge
25 875
of the paper rolled into solid cylinder is equal = Rs 875 = Rs = Rs 218.75
to that of the circular end of the cylinder. 100 4
2.2 km = 2.2 × 1000 × 100 cm (iii) Area of the park = 100 × 80 = 8000 sq m
.075 mm = .0075 cm Area of the remaining portion of the park
= (8000 – 875 =) 7125 sq m
1
(radius)2 × 3 The expenditure of laying grass in the
7 remaining portion of the park
= 2.2 × 1000 × 100 × 0.0075 sq cm
5
= Rs 7125 = Rs 356.25
22 1000 100 75 7 100
(radius) =
2 sq cm
10 10000 22 15. ( i ) Area of the field = 150 × 100 = 15000 sq m
radius = 22.91 cm (Approx.) Length of the inner rectangle
12. Area of the field = 31684 sq m = {150 – (10 + 10) =} 130 m
perimeter = 31684 4 metres
= 178 × 4 metres
105
length of each circuit = 178 × 4 × m
100
Since the wire goes round 4 times.
total length of wire required
105
= 178 × 4 × × 4 m = 2990.4 m
100
K KUNDAN
13. Let the length be 6x m and the breadth be 5x m.
area = (6x 5x ) sq m = 27000 sq m
or, 30x 2 = 27000
or, x2 = 900
x = 30
Hence length = 180 m and breadth = 150 m
Length of wire required to go round the field
four times = [4× 2(180 + 150)] m = 2.64 km
Width of the inner rectangle
= {100 – (10 + 10) =} 80 m
Area of the inner rectangle
= (130 × 80 =) 10400 sq m
Area of the path
= (15000 – 10400 =) 4600 sq m
( i i) The area of the remaining part of the field
to be cultivated = 10400 sq m
required cost = Rs (2.64 × 740) Cost of cultivating the remaining part of
= Rs 1953.60
14. ( i ) The area of the path HG 3
the field = Rs 10400 = Rs 15600
= (100 × 5 =) 500 sq m 2
16. The area of the school hall ABCD
= (15 × 20 =) 300 sq m
The length of the rectangular region PQRS
1 1
= 20 2 2 25 m
2 2
The width of the rectangular region PQRS Area of square PQRS = (x + 4)2 sq m
1 1 (x + 4)2 = x2 + 204
= 15 2 2 m = 20 m or, x2 + 8x + 16 = x2 + 204
2 2
Area of the rectangular region PQRS or, 8x = 204 – 16
= (25 × 20 =) 500 sq m 188 47 1
or, x 23 m
Area of the verandah 8 2 2
= (500 – 300) sq m = 200 sq m
The length of the square garden ABCD
Cost of flooring the verandah
1
5 = 23 m
= Rs 200 ×= Rs 500 2
2 ( i i) Area of the part of the garden enclosed by
17. Let the width of the verandah be x metres.
the path, ie, of ABCD
Area of the room ABCD = (8 × 6 =) 48 sq m
47 47 2209
= = 552.25 sq m
2 2 4
19. Let the width of the margin be x m.
Area of the square hall ABCD = (9 × 9 =) 81 sq m
Area of the square hall PQRS = (9 – 2x)2 sq m
= 81 – 36x + 4x2 sq m
K KUNDAN
or, x 2 7x 18
or, x 2 7x 18 0
or, x 2 9x 2x 18 0
or, x (x 9) 2(x 9) 0
or, (x 9)( x 2) 0
Either x = –9 or x = 2
x cannot be –9 because width of the verandah
Area of the margin = 81 – (81 – 36x + 4x2) sq m
= 81 – 81 + 36x – 4x2 sq m
= 36x – 4x2 sq m
2
Cost of the carpet = Rs 81 36x 4x
405 180 x 20 x 2
= Rs
5
2
2
cannot be negative
Cost of decorating the margin
x = 2
Width of the verandah = 2 m 36x 4x 2
18. ( i ) Let the length of the square garden ABCD 2
= Rs 36x 4x
1
5
= Rs
5
be x metres.
It is given that total cost of carpeting at Rs
Area of the square garden ABCD
2.50 per sq m and decorating the margin at
= (x × x =) x2 sq m
20 paise per sq m is Rs 163.40.
Length of square PQRS
= (x 2 2)m (x 4) m 405 180 x 20 x 2 36 x 4x 2
163 .4
2 5
2025 900 x 100 x 2 72x 8x 2 1634
or,
10 10
or, 2025 900x 100x 2 72x 8x 2 1634
or, 92x 2 828x 391 0
or, 92x 2 46x 782x 391 0
or, 46x(2x – 1) – 391(2x – 1) = 0
or, (46x – 391) (2x – 1) = 0
Mensuration I (Area and Perimeter) 547
K KUNDAN
Total length of the rectangular field in which
trees are planted = (121 – 2 =) 119 m
Hence, the total number of trees in a line
= (119 + 1 =) 120 trees.
Area of ABCD = (Rs 2460 ÷ Rs 15) sq m
BC = 164
= 164 sq metres
Now, length AB = (12 – 1.5 =) 20.5 metres
20.5 metres × BC = 164 sq metres
2
8 metres
Distance up to which trees are planted 41
= (200 – 2 =) 198 m The required width = (8 + 1.5 + 1.5) metres
total number of lines in which trees are to = 11 metres
be planted = (198 + 1 =) 199 lines 24.
total number of trees = 120 × 199 = 23880
21.
Exercise–2
(s – a) = (120 – 50 =) 70 metres
Base Height
1. Area of the field = (s – b) = (120 – 78 =) 42 metres
2 (s – c) = (120 – 112 =) 8 metres
880 550
= sq metres Area = 120 70 42 8 = 1680 sq m
2
2 Area 1680 2
440 550 Perpendicular = = metres
= sq hectometres
Base 112
100 100
K KUNDAN
= 30 metres
= 24.20 sq hectometres
Rent per hectare = Rs 10000
Cost of supplying water to 1 sq hectometre
= Rs 242.50 10000 1680
Cost of supplying water to the whole field required rent = Rs
10000
= Rs 24.20 × 242.5 = Rs 5868.5
= Rs 1680
20324 .52 27 4. Let ABCD be the given square and X is point
2. Area of the field = hectares
1505 .52 2 on side CD.
CX = 5 cm
1
Also, area of the field = × Base × Height
2
1 3
= × 3 × Height × Height = (Height)2
2 2
3 27
(Height)2 = hectares
2 2
27 2
(Height)2 = 9 hectares
2 3
= 90000 sq metres Let the length of the side of square be x cm.
XD = (x – 5) cm
Height = 90000 m = 300 m Now, ADX is a right-angled triangle
Also, Base = 3 × Height = 900 m
1
3. Here, a = 50 metres, b = 78 metres, c = 112 × (DX) × (AD) = 42
metres 2
1 1
s = (50 78 112) metres or, (x 5) (x ) = 42
2 2
1 or, x2 – 5x – 84 = 0
= 240 metres = 120 metres or, x2 – 12x + 7x – 84 = 0
2
Mensuration I (Area and Perimeter) 549
K KUNDAN
= 7.5 10 = 375 sq cm
2 3
Area of ABC = x2
6. Area of the square = (45 × 45 =) 2025 sq m 4
Area of the triangle = 2025 sq m
Height of the triangle = 75 m = 1.732 66.972 = 1942.0 sq cm
Required side of the triangle 4
10. For finding area of the park, we have
2025 2
= = 54 m 2s = 50 m + 80 m + 120 m = 250 m
75
7. Area of an isosceles right triangle 250
ie s = 125 m
1 2
= × (length of one of its two equal sides)2
2 Now, (s – a) = (125 – 120 =) 5 m
1 225 (s – b) = (125 – 80 =) 45 m
= 15 2 sq cm = = 112.5 sq cm (s – c) = (125 – 50 =) 75 m
2 2
Therefore, area of the park
3
8. Area of an equilateral triangle = side 2 = s (s a ) (s b ) (s c )
4
3 = 125 5 45 75 m2
= 8 8 sq cm
4
= 1.732 × 16 = 27.712 sq cm = 375 15 m 2
Exercise–3
1. Here the area of the quadrilateral ABCD = the 3. Area of quadrilateral ABCD
area of the triangle ABD + the area of the = Area of triangle ADB + Area of triangle DBC.
1 1
triangle BCD = × BD × AL + BD × CM
2 2
1
= × BD (AL + CM)
2
In triangle ADB,
ie, The area of a quadrilateral
1 85 85 154
× perimeter = 162 m
1 2
= × diagonal × sum of offsets. 2
2
Area of the triangle ADB
Ther ef or e, t he r equir ed ar ea of t he
quadrilateral = 162 (162 85 ) (162 85 ) (162 154 ) sq m
1 =
= 10 4 6 sq m 162 77 77 8
2 = 2772 sq m
1 In triangle DBC,
= 10 10 50 sq m 165 143 154
K KUNDAN
2 1 231 m
× perimeter =
2. Area of parallelogram ABCD 2 2
= area of ABC + area of ACD Area of the triangle DBC
= 2 area of ABC
( Each diagonal of a parallelogram bisects it) = 231 (231 165 ) (231 143 ) (231 154 ) sq m
= 231 66 88 77 = 10164 sq m
Area of the quadrilateral ABCD
= (2772 + 10164) sq m
= 12936 sq m
4.
Area of ABC = s (s a ) (s b ) (s c )
Let ABCD be the rhombus in which AC
= 60 (60 40 ) (60 30 ) (60 50 ) = 55 cm
Perimeter of the rhombus = 146 cm
= 60 20 30 10
146
AB = = 36.5 cm
= 360000 = 600 sq m 4
Area of parallelogram ABCD = 2 × 600 sq m 55
= 1200 sq m and AO = = 27.5 cm
2
Mensuration I (Area and Perimeter) 551
K KUNDAN
EB = 21 m, EC = 10 m and BC = 17 m
Let s be the semi-perimeter of the ECB. Then 9k 5k 3k k
=
2 2 2 2
21 10 17
s = 24 m
2 k2
= 953
4
Area of ECB = s (s a ) (s b ) (s c )
3k 2
= 24 (24 21) (24 10 ) (24 17 ) sq m = 15
4
= 24 3 14 7 = 84 sq m ....(i) Also area of the triangle
1 1 15 15 k
Also, area of ECB = × Base × Height = 4k 15 15
2 2 4 2
1 3k 2 k
= × 21 × (CF) ....(ii) or, 15 = 15 15
2 4 2
From equations (i) and (ii), we get k = 10 units
21 Parallel sides are 20 units and 60 units.
CF 84
2 1
84 2
Area of trapezium = 20 60 15 15 units2
2 4
CF = = 8 m
21
= 75 15 units2 .
Area of parallelogram AECD = Base × Height
= AE × CF = (20 × 8 =) 160 sq m 7. Each side of the hexagon inscribed in the
Now, area of trapezium ABCD circle is 6 cm, the radius of the circle is 6 m.
= (Area of parallelogram AECD) + (Area of ECB) 2
Area of the circle = r
= (160 + 84) sq m = 244 sq m = 3.14 × (6)2 = 3.14 × 36 = 113.04 cm2
Cost of levelling the field at the rate of Rs
30 per sq metre = Rs (30 × 244) = Rs 7320
552 Concept of Arithmetic
3 3 1
Area of the hexagon = (side) 2 = 2 × AC × OB = AC × OB
2 2
3 3
= (6)2 54 3 cm 2 1 1
2 = × AC × BD OB 2 BD
= 54 × 1.732 = 93.53 cm2 2
Hence the area of the region of the circle ie, the area of a rhombus
which is outside the hexagon
1
= 113.04 cm2 – 93.53 cm2 = 19.51 cm2. = × product of its two diagonals.
8. We know that the diagonals of a rhombus 2
bisect one another at right angles. Therefore Here, AC = 8 cm and BD = 6 cm
from the given figure the area of the rhombus AO = 4 cm and BO = 3 cm
ABCD = area of the triangle ABC + area of the
triangle ADC = 2 × area of the triangle ABC. AB = 42 32 = 5 cm
Each side of the rhombus is 5 cm.
The required area of the rhombus
1
= 8 6 sq cm = 24 sq cm
2
Exercise–4
K KUNDAN
Circumference of the wheel = 161 3 m = m
2 2
22 3
= 2 1 m = 11 m
22 329 329
7 4
area of bigger circle = sq m
In trav elling 11 m the wheel makes 1 7 2 2
revolution.
1
In travelling 11000 m the wheel makes = 85046 sq m
2
11000
1000 revolutions. 1
11 area of road = 85046 81466
2. Area = r2, circumference = 2r 2
2r = 1012 metres. 1
= 3580 sq m
1 7 2
r = 1012 × m = 161 m
2 22
7161 32
area of the garden = r2 required cost = Rs = Rs 1145.76
2 100
22 3. Dist ance cov ered by t he wheel in one
= 161 161 sq m
7 revolution
= 81466 sq m Distance moved
=
Number of revolutions
11 11
= km 1000 100 cm
5000 5000
= 220 cm
Circumference of the wheel = 220 cm
Let the radius of the wheel be r cm. Then,
Circumference = 220 cm
or, 2r = 220 cm
Mensuration I (Area and Perimeter) 553
22 22
or, 2 r 220
or, 2 r 88
7 7
or, r = 35 cm
diameter = 2r cm = (2 × 35) cm = 70 cm or, r = 14 cm
Hence, the diameter of the wheel is 70 cm. Area of the circle
60 22
4. Radius of the wheel = r = cm = 30 cm
2
= r 14 2 cm2 616 cm2
2 7
Circumference of the wheel 7. Length of the wire = circumference of the
22 cir cle
= 2r 2 30 cm = 1320 cm
7 7 22
Distance covered in one revolution = 2 28 cm [Using C = 2r ]
7
1320 = 176 cm ... (i)
= circumference = cm
7 Let the side of the square be x cm. Then,
Distance covered in 140 revolutions perimeter of the square = length of the wire
or, 4x = 176 [Using (i)]
1320
= 140 cm = (1320 × 20) cm or, x = 44 cm
7 Hence, the length of the side of the square is
26400 44 cm.
= 26400 cm = m
100 75
8. Radius of the wheel = cm
264 2
= 264 m = km
1000 Now, perimeter of the wheel = 2r
It is given that the wheels are making 140
22 75 22 75
revolutions per minute. So, distance covered = 2 cm
in one minute = Distance covered in 140 7 2 7
revolutions Total time taken to pull up bucket is 1 minute
264 12 seconds = (60 + 12 =) 72 seconds
= km Distance travelled in one second = 1.3 m
K KUNDAN
1000
Distance travelled in 72 seconds
Distance covered in one hour
= (1.3 × 72 =) 93.6 m or 9360 cm
264 Let number of revolutions be N.
= 60 km = 15.84 km
1000 According to the question,
Distance covered by bucket = perimeter of
Hence, t he speed wit h which t he boy is
wheel × number of revolutions made by the
cycling
wh ee l
= 15.84 km/hr
N × (perimeter of the wheel) = 9360 cm
5. Distance covered by the wheel in one minute
22 75
66 1000 100 or, N × 9360
= = 110000 cm 7
60
Circumference of the wheel 9360 7
or, N = 39.70
22 22 75
= 2 70 = 440 cm
7 Number of complete revolutions = 39.
Number of revolutions in one minute 9. Area of circle = r2, where r is the radius.
2
Area of the biggest circle = 20 400 cm
2
110000
= = 250
440
1
6. Area of the square = 484 cm2 Area of the smallest circle = 400 cm2
4
side of the square = 484 cm = 22 cm = 100 cm2
Now, if the radius of the smallest circle be r. 2 = Area of the second triangle
Now, according to the question,
= s (s a ) (s b ) (s c )
r 2 100
or, r2 = 100 = 77 (77 33 ) (77 56 ) (77 65 )
or, r = 10
radius of the smallest circle = 10 cm = 77 44 21 12
10. Each side of the square inscribed in semicircle = 7 11 4 11 3 7 3 4
= BC = OA = a
In right angle triangle OAB = 7 2 112 42 32
= 7 × 11 × 4 × 3 = 924 cm2 ....(ii)
Let r be the radius of the circle. Then,
Area of the circle = Sum of the areas of two
triangles
or, r 2 1 2
K KUNDAN
Diagonal of the square inscribed in a circle 2 7 7
= 2r Diameter PS = 6 + 6 = 12 cm
1
Area of this square = (2r )2 2r 2 12
4 cm
2 PQ = QR = RS =
3
4r 2 2 QS = QR + RS = 8 cm
Required ratio = : 2r 2 : 1 or 2 : 5
5 5 For semi-circle with diameter QS, radius
11. For the first triangle, we have = 4 m
a = 35, b = 53 and c = 66 1 2 1 22 176
Its area = r (4)2 cm2
a b c 35 53 66 2 2 7 7
s = 77 cm
2 2 For semi-circle with diameter PQ, radius
= 2 cm
1 = Area of the first triangle
1 22 44
= s (s a ) (s b ) (s c ) Its area = 22 cm2
2 7 7
Area of shaded region
= 77 (77 35 ) (77 53 ) (77 66 )
396 176 44 264
= = 37.71 cm2.
= 77 42 24 11 7 7 7 7
13. Diameter of each of the semi-circle = 40 m.
= 7 11 7 6 6 4 11 40
Radius, r =
2
= 7 2 112 62 22
= 7 × 11 × 6 × 2 = 924 cm2 ....(i)
For the second triangle, we have
a = 33, b = 56, c = 65
a b c 33 56 65
s = 77 cm
2 2
Mensuration I (Area and Perimeter) 555
1 2 3300 7
= 4 r 2r 2 or, r2 = = 150 × 7 = 1050
2 22
= 2 × 3.14 × 20 × 20 = 2512 sq m
Cost of turfing the plots at the rate of Rs
r= 1050 (1050)1/2
1.25 per sq m = Rs (1.25 × 2512 =) Rs 3140. Radius of the circular lawn = 32.40 m.
16. Area of rectangle ABCD
100 = Length × Breadth = AB × BC
14. Radius of flower beds I and II = 50 m.
2 = (3.5 + 7 + 3.5) × 7 = 98 cm2
Area of unshaded region
1 2 1
= r r 2 r 2 2r 2
2 2
22 44
= 2 (3.5)2 3.5 3.5 = 77 cm2
7 7
1 2 Area of the shaded region
Area of each of flower beds I and II = r = Area of rectangle ABCD – Area of unshaded
2
region
1 = 98 cm2 – 77 cm2 = 21 cm2.
= 3.14 50 50 sq m = 3925 sq m 17. Area of the shaded region
2
= 2(Area of rectangle with sides 120m and 14m)
Total area of flower beds I and II
+ 2[Area of the semi-circle with radius (35+14)
= 2 × 3925 = 7850 sq m
cm
Radius of each of flower beds III and IV
ie 49 cm - Area of the semi-circle with radius
50 35 m]
= 25 m
K KUNDAN
2 1 22
= 2 (120 × 14) + 2 (49 2 35 2 )
1 2 2 7
Area of each of flower beds III and IV = r
2 22
= 2(1680) (49 35) (49 35)
1 7
= 3.14 25 25 sq m = 981.25 sq m
2 22
Total area of flower beds III and IV = 3360 84 14 m2
7
= 2 × 981.25 sq m = 1962.62 sq m
= (3360 + 22 × 84 × 2) m2
Total area of 4 semi-circular beds
= (3360 + 3696) m2 = 7056 m2
= (7850 + 1962.50) sq m = 9812.50 sq m
18. ( i ) Area of segment BPF
Cost of levelling the flower beds at the rate
of 60 p per sq m = Area of sector ABPF – Area of ABF
60
= Rs 9812.50 = Rs 5887.50
100
15. Area of rectangular park
= 120 m × 100 m = 12000 m2
Draw AK BF
BAF is an angle of regular hexagon
BAF =120° ....(1)
The perpendicular from the centre of a
Area of the park excluding the circular lawn circle to a chord disects the chord
= 8700 m2 BK = KF ....(2)
Area of circular lawn AB = AF (Side of a regular hexagon)
= (12000 – 8700) m2 = 3300 m2 AK = AK (common side)
556 Concept of Arithmetic
1 1
AK= hypotenuse (AB) = 6 3
2 2
3 3
and BK ( AB ) 6 3 3 cm
2 2 3
= 14 2 1.732 196
BF = 2BK = 2 × 3 3 6 3 cm. 4 4
= 1.732 × 49 = 84.868 cm2
Now Area of sector ABPF
Area of three sectors
sector angle
= r 2 sector angle 60 22
360 = 3 r 2 72
360 120 7
120 = 11 × 7 = 77 cm2
= 3.14 62 12 3.14 37.68 cm2
360 Area of shaded region
= Area of equilateral – Area of three sectors
1 = (84.868 – 77 =) 7.868 cm2.
Area of ABF = BF AK
2 21. The radius of circle = 21 cm
An arc ABC subtends an angle of 60º at the
1
= 6 3 3 9 3 centre = OA = OB = 21 cm
2
1
= 9 × 1.73 = 15.57 cm2 OAB OBA 180 – 60 60
Area of segment BPF 2
= Area of sector ABPF – Area of ABF OAB is equilateral.
K KUNDAN
= 37.68 m2 – 15.57 cm2 = 22.11 cm2.
( i i) Area of shaded portion
= Area of hexagon ABCDEF – area of ABF) A 21cm
3 3 60° O
= 62 15 .57
2
B
= 54 3 15.57 = 54 × 1.73 – 15.57
2 2 2
= 93.42 cm – 15.57 cm = 77.85 cm . 60
19. Radius of sector CXB = 14 cm ( i ) Length of the arc = × circumference
360
60 22
= 2 21 cm = 22 cm
360 7
60
( i i) Area of the sector = × area of the circle
360
60 22
Radius of sector DXY = 21 cm – 14 cm = 7 cm = 21 21 sq cm = 231 sq cm
360 7
90 22 (iii) Area of segment
Area of sector CXB = 14 2 = 154 cm2
360 7 = Area of sector – Area of equilateral AOB
of side 21 cm
90 22
Area of sector DXY = 7 2 = 38.5 cm2
360 7 3
Area of rectangle = ABCD = AB × BC = 231 4 21 21 sq cm
= 21 cm × 14 cm = 294 cm2
Area of the shaded portion 1.732 441
= Area of rectangle – Area of two sectors = 231 sq cm
= 294 – (154 + 38.5) = 294 – 192.5 4
= 101.5 cm 2. = (231 – 190.953) sq cm = 40.047 sq cm.
Mensuration I (Area and Perimeter) 557
2 2 11 2
(r 4) r r
25
11
It is given that the area of the path is th
25
part of the area of the swimming pool.
2 2 11 2
or, r 4 r r Radius of sector OPBQ = 20 2 cm.
25
Area of sector OPBQ
or, 25(r 2 8r 16) 25r 2 11r 2
K KUNDAN
or, 11r 2 200r 400 0
r
r
200 40000 17600
22
200 57600
22
R r 6 (Given) ....(ii)
K KUNDAN
Now, R r
2
2
or, R r 6 2
R r 196 14
Solving (ii) and (iii), we get
2
R r 2 R r 2
2
= 2 × 116 [Using (i) and (ii)]
....(iii)
Area of shaded portion
=
1
2
1 1
22 1.5 2 2.5 2
2 2
2R = 20
1 22
20 = 4 2.25 6.25
2 7
R = = 10
2
11 137.5
From (iii), 10 + r = 14 or r = 14 – 10 = 4 = 12.5 19.64 cm2.
Hence radii of the given circles are 10 cm 7 7
and 4 cm respectively. 31. Let r cm be the radius of the inner circle, then
27. Area of rectangle = (28 × 26 =) 728 m2 The radius of the outer circle = (r + 7) cm.
Area of the shaded region = 770 cm2
or, (r 7)2 r 2 770
22
or, 14r 49 770
7
or, 2r 7 35
Area of one corner (unshaded) or, 2r 28
1 1 314 r = 14
= (10)2 = 3.14 100 = = 78.5 cm2
Radius of outer circle = (14 + 7) cm = 21 cm.
4 4 4
Mensuration I (Area and Perimeter) 559
K KUNDAN
= 196 cm2
Area of shaded region in semi-circle OPRQ
= (308 – 196) cm2 = 112 cm2
The area of the shaded region = Area of shaded
region in semi-circle OPQR + Area of shaded
region in POQS = (154 + 112) cm2 = 266 cm2
35.
By pythagoras theorem;
AD2 = AC2 – CD2
= 102 – 82 = 100 – 64 = 36
AD = 36 = 6 cm
and AB2 + BC2 = AC2
or, AB2 + AB2 =100
In the given figure PQRS is a rectangular field
or, 2AB2 =100
in which SR = 6 m and PS = 4 m. We have to
or, AB2 = 50
find the cost of shaded portion in the given
or, AB = 50 5 2 cm figure. The semicircle PAS and QBR makes a
complete circle of radius
The area of the shaded region
= area of the circle – area of ADC – area of QR PS 4
= = 2 m
ABC 2 2 2
area of circle = r2 = 3.14 × 4 m2
2 1 1 Similarly, PCQ and SDR also makes a complete
= r AD CD AB BC
2 2 circle of radius
22 1 1 PQ SR 6
= 52 6 8 5 2 5 2 = = 3 m
7 2 2 2 2 2
[ AD = 5 cm, CD = 8 cm area of circle = r2 = 3.14 × 9 m2
560 Concept of Arithmetic
90 1
= 3.14 10 10 10 10 cm2
360 2
= (78.5 – 50) cm2 = 28.5 cm2
Area of the square = (14 cm)2 = 196 cm2. Area of the major segment
Area of circular part at one vertex = Area of the circle – Area of the minor segment
= [3.14 × 102 – 28.5] cm2
90º 22 154
= 77 = cm2 = [314 – 28.5] cm2 = 285.5 cm2
360º 7 4 Note: W e know that the area of a minor
154 segment of angle in a circle of radius r is
Total area of circular parts = 4
4 given by
= 154 cm2. 1
A r 2 sin [Always Remember]
Area of the region of the square that remains 360 2
outside the region of any of the circle
= (196 – 154) cm2 = 42 cm2.
37. In the following figure, BDEF is the brick put
to stop the wheel.
K KUNDAN
Here, r = 10, = 90°
2 3.14 90 1
A = (10 ) sin 90 cm2
360 2
3.14 1
= (10)2 cm2
Here BD = AC = EF = 5 cm 4 2
AB = CD = 15 cm
= [3.14 × 25 – 50] cm2
OA = OD = r (say) [Radius of the wheel]
= (78.5 – 50)cm2 = 28.5 cm2
In the OCD; OC = OA – CA = (r – 5) cm
40. We know that the area of a minor segment of
CD = 15 cm
Here, OD2 = OC2 + CD2 angle in a circle of radius r is given by
K KUNDAN
[Putting the value of x2 = 28 × 56] = 4 154 sq cm
2
1 Hence, area of the shaded region
Also, area of OAB = 56 56 sq m = (196 – 154 =) 42 sq cm
4
43.
(AOB = 90°)
So, area of flower bed AB
1 22 1
= 28 56 56 56 sq m
4 7 4
1 22
= 28 56 2 sq m
4 7
1 8
= 28 56 sq m Let us mark the four unshaded regions as I,
4 7
II, III and IV as in the figure.
Similarly, area of the other flower bed Area of I + Area of III
1 8 = Area of ABCD – Areas of two semicircles
= 28 56 sq m of each of radius 5 cm
4 7
Therefore, total area 1 2
= 10 10 2 5 sq cm
2
1 8 1 8
= 56 56 28 56 28 56 sq m = (100 – 3.14 × 25) sq cm
4 7 4 7
= 21.5 sq cm
2 2 Similarly, Area of II + Area of IV = 21.5 sq cm
= 28 56 2 sq m So, area of the shaded region
7 7
= Area of ABCD – Area of (I + II + III + IV)
18 = (100 – 2 × 21.5) sq cm
= 28 56 sq m = 4032 sq m = (100 – 43 =) 57 sq cm
7
562 Concept of Arithmetic
K KUNDAN
Its area =
2 2 2 Length of the arc AB
2 2 Sector Angle
Required ratio = x : 2x = × Circumference of the circle
360
22
= :2
7 72 22
= 2 28 cm
= 11 : 7 360 7
46.
= 176 cm = 35.2 cm
5
48. Let the radii of three concentric circles be x,
2x and 3x respectively.
required ratio
Let a = 6 cm, b = 8 cm and c = 4 cm Area between the two inner circles
=
a b c 684 Area between the two outer circles
Semi-perimeter(s) = = 9 cm
2 2
(2x )2 (x )2
=
Area of the triangle = s (s a ) (s b ) (s c ) (3x )2 (2x )2
= 9 (9 6) (9 8) (9 4) (4 1) x 2
=
= 9 3 1 5 = 3 15 sq m (9 4) x 2
r 2 3
Area of sectors = (Q1 Q2 Q3 ) = = 3 : 5
360 5