Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 13

PROIECT DIDACTIC

DATA: 27.03.2015
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul cu Program Sportiv Baia Mare
CLASA: a II-a B
PROPUNĂTOR: Prof.înv. primar Avram Gabriela
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii

DISCIPLINA: Matematica și explorarea mediului


UNITATEA TEMATICĂ: ,,Printre stele”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
SUBIECTUL LECȚIEI: Figuri și corpuri geometrice
TIPUL LECȚIEI: Fixare şi sistematizare a cunoştinţelor şi deprinderilor
Domenii integrate:
 Comunicare în limba română
 Arte vizuale și abilități practice
 Muzica și mișcare

Competențe generale:

1. Utilizarea numerelor în calcule elementare


2. Evidențierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spațiul înconjurăror
3. Identificarea unor fenomene/relații/regularități/structuri din mediul apropiat
4. Generarea unor explicații simple prin folosireaunor elemente de logică
Competențe specifice:
 Matematică și explorarea mediului
1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-100 prin adunări/scăderi repetate;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
2.1. Localizarea unor obiecte prin stabilirea unor coordonate în raport cu un sistem de referință dat, folosind sintagmele învățate;
2.2. Evidențierea unor caracteristici simple specifice formelor geometrice plane și corpurilor geometrice identificate în diferite contexte;
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea unor modele sau regularităţi din mediul apropiat;
5.1. Sortarea, clasificarea şi înregistrarea prin desene şi tabele a unor date din mediul cunoscut;

 Comunicare în limba română


2.2. Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic;

 Arte vizuale şi abilităţi practice


2.6. participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

Obiective operaționale:
O1: să efectueze corect operaţii matematice, aplicând algoritmii de calcul învăţaţi;
O2: să rezolve exerciţii cu operaţii de ordin diferit;
O3: să utilizeze denumiri şi simboluri matematice potrivite contextelor date;
O4: să asocieze figura geometrică cu denumirea corespunzătoare;
O5: să completeze asemănări şi deosebiri între figurile geometrice;
O6: să stabilească valoarea de adevăr a unei expresii matematice.
O7: să decupeze după contur figurile geometrice;
O8: să asambleze corect după cerința dată, figurile geometrice
O9: sa descrie figurile geometrice.

Elemente de strategie didactică


a)Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic, observarea, problematizarea, cubul, ciorchinele
b)Mijloace de învățământ: fișe de lucru, flipchart, poster, lipici, laptop, proiector
c) Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe, activitate individuală.
Bibliografie:
Programa școlară, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II a, București, 2013; Ioana Gabriela Mărcuţ,
Metodica predării matematicii – format electronic Mirela Mihăescu, Ştefan. Pacearcă, Aniţa Dulman, Crenguţa Alexe, Otilia Brebenel, (2014 ),
„Matematică şi explorarea mediului”- manual pentru clasa a II- a, Bucureşti, Editura CD PRESS, 2014; Ileana Dumitrescu, Nicoleta Ciobanu, Alina
Carmen Birta
„Matematică şi explorarea mediului” – caiet de aplicaţii, Cluj-Napoca, Editura Sinapsis
Scenariul didactic

Secvențele Ob. Timp Conținutul științific al învățării Strategii didactice Evaluare


lecției op. şcolar Metode și Material Forme de formativă
alocat procedee didactic organizare
1. Moment 2 min.  Se asigură condițiile și materialele necesare desfășurării conversația caiete activitate observarea
organizatoric lecției. manual frontală sistematică
 Elevii își pregătesc manualul și caietele necesare orei de
Matematică şi explorarea mediului.

6 min.  Se verifică tema cantitativ şi calitativ.


2. Verificarea O1 conversaţia caietele de activitate aprecieri
temei și a  Se enumeră care sunt corpurile și figurile geometrice temă frontală verbale
cunoştinţelor O2 învățate. exerciţiul
3. Captarea 10  Prezint o poezie despre figuri si corpuri geometrice.
atenției min. „Ascultati cu atentie urmatoarea poezie. Fiecare grupa are pe masa Conversaţia Jetoane cu Pe grupe Aprecieri
cate o foaie si un plic cu jetoane.Veti lipi figurile geometrice in Observatia figuri verbale
O7 ordinea in care le auziti”(ANEXA 1) Explicația geometrice
Un cerc mic am aşezat,
Lipit sub el un dreptunghi mare
Care sta in picioare.
O8 Din dreptunghiuri mici apoi, braţe şi picioare.
Din triunghiuri nasturi faci,
Iar din cercuri nas, ochi, gură.
Dacă le aşezi cu tact
Obţii sigur o figură.
Vezi, apoi de mi-l încalţă
Cu papuci, triunghiuri două
Şi-unul mare pus pe cap,
Coif ca să nu-l plouă

„Astazi vom recapitula tot ce am invatat pana acum despre figuri si


4. Anunţarea 2 min. corpuri geometrice” Conversația caietele de activitate observarea
temei şi a  La sfărşitul orei să ştiţi mult mai bine care sunt figurile, Explicația clasă frontală sistematică
obiectivelor corpurile geometrice, să le deosebiţi, să nu confundaţi interiorul şi tabla
exteriorul lor.
Solicită completarea la flipchart a unui ciorchine cuprinzând Ciorchinele Flipchart Frontal Aprecieri
20 noţiunile de geometrie învăţate( ANEXA 2) verbale
O3 min. Propun spre rezolvare sarcinile unui “cub”. Cubul Fise Pe grupe
Elevii vor fi impartiti pe grupe. Fiecare lider de la grupa va arunca
cubul si va primi un plic cu cerinta fetei care i-a cazut. In plic vor
avea fise. exerciţiul Fise Pe grupe Observarea
5. Dirijarea O4 1. Asociază (ANEXA 3) sistematica
învăţării Uneşte cuvântul cu figura corespunzatoare si scrie numele exerciţiul Fise Pe grupe
corpurilor geometrice: problematizarea Observarea
O3 2. Analizează (ANEXA 4) sistematica
Observă imaginea apoi scrie numărul de figuri geometrice
din:
a) interiorul cercului problematizarea Fise Pe grupe
b) interiorul pătratului exerciţiul Observarea
O5 c) interiorul dreptunghiului sistematica
3. Compară (ANEXA 5) exercițiul Fise Pe grupe
Notează prin ce se aseamănă şi prin ce se deosebesc patratul şi Observarea
O9 dreptunghiul? sistematica
4. Descrie (ANEXA 6) exercițiul Fise Pe grupe
Descrie figurile şi corpurile geometrice: pătratul, dreptunghiul, Observarea
O6 triunghiul, cercul. sistematica
5. Argumentează (ANEXA 7)
Stabileşte valoarea de adevăr a propoziţiilor următoare, notând cu
A (adevărat) sau F (fals) în dreptul lor.
6. Obţinerea 7 min.
performanţei  Se împart elevilor fișele de lucru (ANEXA 8) jocul didactic fişe de activitate evaluarea
O1 lucru individuală orală
O3 explicaţia autoevaluare
activitate
912 7
146 exerciţiul frontală
607 8
232

Cerinte:
1.Afla suma numerelor din exteriorul cercului.
2.Află produsul numerelor din interiorul cercului, dar şi al
dreptunghiului.
3.Care este diferenţa numerelor numai din interiorul cercului, dar
nu şi al dreptunghiului?
5. Cu cât este mai mare suma numerelor din interiorul
dreptunghiului, dar nu și a cercului decât diferenţa numerelor din
interiorul cercului, dar nu și a dreptunghiului.
7. Încheierea 3 min.  Se distribuie fișele cu tema pentru acasă și se explică. (Anexa
activităţii 5) Conversaţia fişe de activitate recompen-
 Se fac aprecieri generale şi individuale privind participarea lucru frontală sarea
elevilor la lecţie, implicarea lor în realizarea sarcinilor. Se activităţii
încurajează elevii care s-au străduit. recompense
 Se distribuie recompensele. autoaprecieri
 Se solicită autoaprecieri susţinute de întrebări: Ce v-a plăcut
cel mai mult în activitatea de astăzi? / Ce vi s-a părut dificil?
ANEXA1
Un cerc mic am aşezat,
Lipit sub el un dreptunghi mare
Care sta in picioare.
Din dreptunghiuri mici apoi, braţe şi picioare.
Din triunghiuri nasturi faci,
Iar din cercuri nas, ochi, gură.
Dacă le aşezi cu tact
Obţii sigur o figură.
Vezi, apoi de mi-l încalţă
Cu papuci, triunghiuri două
Şi-unul mare pus pe cap,
Coif ca să nu-l plouă.
DESCRIE (ANEXA 6)

Descrie figurile şi corpurile geometrice : pǎtratul, cubul, triunghiul, cercul.

pǎtratul dreptunghiul triunghiul cercul

ASOCIAZĂ (ANEXA 3)

Uneşte cuvantul cu figura corespunzatoare si scrie numele corpurilor geometrice:

PATRAT CERC DREPTUNGHI TRIUNGHI

..................................................................................................................................................................
COMPARĂ (ANEXA 5)

Notează prin ce se aseamănă şi se deosebesc patratul şi dreptunghiul?

PATRATUL DREPTUNGHIUL

DEOSEBIRI ASEMĂNĂRI DEOSEBIRI


ANALIZEAZĂ(ANEXA 4)

Observă imaginea apoi scrie numărul de figuri geometrice din:

a) interiorul cercului……….

b) interiorul pătratului………

c) interiorul dreptunghiului…….

d) interiorul celor trei figuri geometrice........

e)exteriorul figurilor geometrice........

Colorează pătratele din interiorul dreptunghiului.

ARGUMENTEZĂ (ANEXA 7)

Stabileşte valoarea de adevăr a propoziţiilor următoare, notând cu A (adevărat) sau

F (fals) în dreptul lor:

a) Triunghiul are 3 laturi şi 4 vârfuri.

b) Cubul are patru feţe.

c) Cuboidul are toate feţele în formă de pătrat.

d) Dreptunghiul are laturile opuse egale.

e) sfera are 6 vârfuri.


(ANEXA 8)
Cerinte:
1.Afla suma numerelor din exteriorul cercului.
……………………………………………………………………………………………………………..

2.Află produsul numerelor din interiorul cercului, dar şi al dreptunghiului.


………………………………………………………………………………………………………….......

3.Care este diferenţa numerelor numai din interiorul cercului, dar nu şi al dreptunghiului?
……………………………………………………………………………………………………………...
4.Cu cât este mai mare suma numerelor din interiorul dreptunghiului, dar nu și a cercului decât diferenţa
numerelor din interiorul cercului, dar nu și a dreptunghiului.

.......................................................................................................................................................................

912 7 146

607 8 232

Cerinte:

1.Afla suma numerelor din exteriorul cercului.


……………………………………………………………………………………………………………..

2.Află produsul numerelor din interiorul cercului, dar şi al dreptunghiului.


………………………………………………………………………………………………………….......

3.Care este diferenţa numerelor numai din interiorul cercului, dar nu şi al dreptunghiului?
……………………………………………………………………………………………………………...

4.Cu cât este mai mare suma numerelor din interiorul dreptunghiului, dar nu și a cercului decât diferenţa
numerelor din interiorul cercului, dar nu și a dreptunghiului.

912 7 146
607 8 232
ANEXA 2

FIGURI

GEOMETRICE

CORPURI

GEOMETRICE

You might also like