Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Plan de lecție

1. Data: 15.09.2017
2. Clasa: a II-a B
3. Disciplina de învățământ: Dezvoltare personală
4. Subiectul lecției: ,,Cum arată oamenii” (aspect fizic)
5. Tipul lecției: Predare-învățare (DP+CLR)
6. Unitatea de învățare: Eu și ceilalți
7. Competențe specifice:
DP: 1.1. Stabilirea unor asemănări și deosebiri între sine și ceilalți, după criterii simple

CLR: 1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat


1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situaţii concrete de comunicare
2.2. Transmiterea unor informații printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic

8. Obiective operaționale:
O1- să numească cel puțin două aspecte care diferențiază oamenii din punct de vedere fizic (înălțime, greutate, culoarea ochilor/părului/pielii,
forma ochilor/feței, buzelor/nasului, tipul de păr etc.);
O2- să identifice asemănări și deosebiri din punct de vedere fizic între propria persoană și colegi, pe baza aspectelor numite;
O3- să precizeze morala textului suport ,,Fetița pistruiată”, pe baza lecturii acestuia;
O4- să numească trăsăturile fizice ale fiecărui personaj din text, evidențiind diferențe și asemănări;

9. Strategii didactice:
a) Metode și procedee didactice: lectura, exercițiul, conversația, explicația, demonstrația, observația, munca individuală, jocul didactic.
b) Mijloace și materiale didactice: imagini, manual, caietele elevilor, tabla, instrumente de scris, laptop, bol cu bilețele.
c) Forme de organizare a lecției: frontală, individuală, pe grupe.
10. Bibliografie și webografie:
 Geigore, A., Ipate-Toma, C., Crivac, G-M., Negrițoiu, C-D., Anghel, A., Ionică, N-S., Dezvoltare personală, manual pentru clasa a
II-a, partea I, Editura Ars Libri, Argeș, 2016
 Tăuț, A. V., Horvath, R., Dezvoltare personală, caiet de aplicații, clasa a II-a, Editura Sinapsis Publishing Projects, Cluj-Napoca,
2014
Etapele lecției Obiective Conținut - strategii de predare-învățare Timp Feedback și evaluare
operaționale alocat
1. Moment - se pregătește materialul necesar desfășurării lecției; 3 min. - Observarea comportamentului
organizatoric - se asigură un climat optim și liniștea necesară pentru verbal și nonverbal al elevilor.
desfășurarea eficientă a a lecției;
2. Sensibilizarea față de - se prezintă elevilor imagini cu oameni, diferiți din punct 5 min. - Observarea comportamentului
noul conținut de vedere fizic, și se cere să numească aceste diferențe: de verbal și nonverbal al elevilor.
înălțime, greutate, culoarea ochilor/părului/pielii, forma - Aprecieri verbale individuale cu
ochilor/feței/nasului; privire la răspunsurile elevilor.
3. Anunțarea temei și a ,,Astăzi, dragi elevi, la ora de Dezvoltare personală vom 2 min. - Observarea comportamentului
obiectivelor lecției observa și vom analiza diferențele și asemănările dintre verbal și nonverbal al elevilor.
oameni, vom citi un text interesant, vom rezolva exerciții
și ne vom juca.”
4. Dirijarea învățării O1- să numească cel -se explică elevilor ce înseamnă aspectul fizic; 25 - Aprecieri verbale individuale și
puțin două aspecte  ,,Cum putem să ne dăm seama că oamenii din jurul min. colective cu privire la
care diferențiază nostru sunt diferiți față de noi?” răspunsurile elevilor.
oamenii din punct de (Răspuns dezirabil: Putem să ne dăm seama că
vedere fizic (înălțime, oamenii din jurul nostru sunt diferiți față de noi
greutate, culoarea datorită înălțimii, greutății, culorii ochilor, a pielii, a - Corectarea eventualelor greșeli.
ochilor/părului/pielii, părului, forma feței, a nasului)
forma ochilor/feței, - se citește textul-suport ,,Fetița pistruiată” model, iar apoi
buzelor/nasului, tipul se analizează întâmplările, personajele, faptele;
de păr etc.); - se citește textul pe roluri, în lanț și selectiv de către elevi;
O2- să identifice - se adresează întrebări pe baza textului;
asemănări și deosebiri - se cere unor perechi de elevi să iasă în fața clasei, pe
din punct de vedere rând, pentru a identifica asemănări și deosebiri la nivel - Oferirea unor explicații
fizic între propria fizic; suplimentare.
persoană și colegi, pe - se discută despre relațiile dintre oameni și influența pe
baza aspectelor care o are aspectul fizic în acest sens;
numite; - se accentuează ideea de egalitate între oameni, indiferent
O3- să precizeze de aspectul fizic;
morala textului suport
,,Fetița pistruiată”, pe
baza lecturii acestuia;
O4- să numească
trăsăturile fizice ale
fiecărui personaj din
text, evidențiind
diferențe și asemănări;
5. Asigurarea Jocuri didactice: 13 - Aprecieri verbale cu privire la
transferului și obținerea 1. Bolul cu trăsături fizice: se prezintă elevilor un bol ce min. modul de desfășurare al jocului.
performanței conține bilețele împăturite pe care sunt scrise trăsături
fizice; un elev iese în fața clasei, iar ceilalți extrag câte un
bilețel după care fiecare spune trăsătura fizică pe care o
are elevul din fața clasei în funcție de ceea ce scrie pe - Corectarea eventualelor greșeli.
bilețel (exemplu: culoarea părului- negru/blond/șaten etc.)

2. Cât este ceasul, domnule lup?-copiii se așează la un


capăt al clasei, iar ,,lupul” la celălalt capăt, cu spatele la
jucători; copiii întreabă: ,,Cât este ceasul, domnule lup?”,
iar lupul va spune o oră; jucătorii înaintează atâția pași cât
indică ora; uneori lupul va spune anumite instrucțiuni:
,,Ora prânzului”, ,,Ora temelor” etc., moment în care
copiii se reîntorc la linia de start, lupul fuge după copii, iar
cel prins va deveni ,,lup”. - Explicații suplimentare.

 ,,Despre ce am discutat noi astăzi la ora de


Dezvoltare personală?”
(Răspuns dezirabil: Astăzi, la ora de dezvoltare
personală, am discutat despre aspectul fizic, trăsături
fizice, diferențe și asemănări între oameni).

6. Încheierea lecției - se realizează aprecieri verbale individuale și colective 2 min. - Aprecieri verbale individuale și
referitor la răspunsurile și activitatea elevilor de pe globale.
parcursul lecției;

You might also like