Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Contoh RPH : Tahap pendekatan Inkuiri Terbimbing

Mapelajaran Sains
Ting 2
Tempoh 2 waktu
Tema Daya dan Gerakan
Bidang Pembelajaran Sokongan dan Gerakan
Pendekatan Inkuiri Terbimbing
Objektif Pembelajaran Memahami sistem sokongan dalam haiwan
Hasil Pembelajaran Murid boleh
1. Membanding beza system sokongan antara vetebrata dan
invertebrate didarat dan aquatic
2. Membezakan jenis jenis system sokongan dalam haiwan

Konsep sains System sokongan haiwan terdiri daripada rangka dalam, rangka luar dan
rangka hidrostatik
Bahan dan Peralatan Gambar gambar rangka haiwan , kertas sebak,pen marker
Pengetahuan sedia ada Pelajar mengetahui jenis jenis haiwan darat dan aktiviti

Fasa/masa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan Aktiviti KEBAT


Pembelajaran

Aktiviti Guru Aktiviti Murid


Jenis jenis system Guru Murid perlu Murid ditanya
Orientasi sokongan dalam menunjukkan menerangkan 1. Bagaimana ikan dan obor
haiwan vertebrata gambarajah bagaimana obor boleh bergerak dalam
dan invertebrata ikan paus haiwan air
,ikan obor tersebut Jangkaan jawapan
obor dan berbeza dari Ikan dan obor obor mempunyai ekor
beluncas segi system dan sirip untuk pergerakan
Guru sokongan
bertanya 2. Bagaimanakah kuda dan
apakah beluncas boleh bergerak
perbezaan diatas darat?
antara 4 jenis
gambarajah Jangkaan jawapan
tersebut
Kuda mempunyai system sokongan
didalam badan yang menguatkan
pergerakan manakala ulat beluncas
menggunakan ceacir dalam badan.
Sokongan Pada Haiwan

Vertebrata Invertebrate

Sistem rangka Daya apungan Rangka Daya Apungan


dalam dalam

Guru Murid Guru meminta pelajar mengelaskan


mengedarkan Melaksanakan system sokongan haiwan yang
aktiviti murid aktiviti dalam diberikan menggunakan peta pokok
untuk aktiviti kumpulan
penyiasatan
inkuiri
Guru Hasil perbincangan Murid disoal secara lisan
Penstrukturan membimbing dibentang
semula idea pelajar dalam mengikut 1) Daripada aktiviti yang dilakukan
membincangkan kumpulan tadi, buat perbandingan antara
system system sokongan vertebrata
sokongan dan akuatik?
diantara haiwan 2) Buat perbandingan antara
vertebrata dan system sokongan invertebrate
invertebrate darat dan kuatik
Aplikasi Idea

Darat VERTEBRATA Akuatik

rangka GAJAH IKAN PAUS rangka dalam


dalam

rangka dalam besar INVERTEBRATA


rangka dalam kecil

Guru meminta Pelajar diminta Soalan KEBAT


pelajar menggunakan Nyatakan persamaan dan perbezaan
mberbincang peta buih ssistem sokongan pada gajah dan
dalam berganda paus.
kumpulan untuk untuk
menyediakan menunjukkan
peta buiih perbandingan
berganda system
sokongan pada
gajah dan paus
Sistem Soalan secara Murid Nyatakan perbezaan antara rangak
sokongan lisan menjawab dalam, rangka luar dan hidrostatik
haiwan terdiri diajukankepada soalan lisan
dari rangka murid untuk dari guru
Refleksi dalam an menguji
rangka luar kefahaman
serta dalam hasil
hidrostatik. pembelajaran
Tugasan Pendekatan Inkuiri terbimbing

Lampiran 1
Ketam
Paus
Gajah

Obor-obor Beluncas

Lampiran 2

1. Nyatakan perbeaan antara 4 haiwan dalam lampiran 1.


2. Kelaskan haiwan tersebut kepada haiwan vertebrata dan invertebrate
3. Bagaimana haiwan tersebut berbeza dari segi system sokongan. Bincangkan
4. Bina satu peta pokok untuk menunjukkan system sokongan pada haiwan. Bentangkan hasil kerja
dalam kumpulan
5. Dengan menggunakan peta buih, bandingkan system sokongan dalam gajah dan paus
6. Bincangkan hasil dapatan bersama guru

You might also like