Professional Documents
Culture Documents
Zidane Konstrukcije Graficki Rad
Zidane Konstrukcije Graficki Rad
Анализа оптерећења
Вертикална оптерећења
Стално оптерећење
Снег
Корисно оптерећење
Кровна конструкцијa
Кровна конструкција
Фалцовани лим / 0,06 kN/m2
Летва 3/5cm 0,03*0,05*3*6/cos10 ̊ 0,0274 kN/m2
Алуминијумска фолија / 0,05 kN/m2
ОSB 2,20 cm 0,022*6/cos10 ̊ 0,134 kN/m2
Рог 10/12 cm 0,10*0,12*5,0/(cos10 *̊ 0,8) 0,0761 kN/m2
Gkrov 0,3475 kN/m2
2.Оптерећење снегом
SRPS EN 1991-13: 2012
S=μi*Ce*Ct*Sk
Ce –коефицијент изложености
Ct –топлотни коефицијент
1.0-уобичајено
1.2-заклоњен објекат
*Препорука μ1=0.80
S=μi*Ce*Ct*Sk=0,8*1,0*1,0*1,0=0,8 kN/m2
Fert 16+4 cm
Термоизолација 0,20*1,0 0,20 kN/m2
AB конструкција (Fert) / 3,0 kN/m2
Продужни малтер 0,015*19,0 0,285 kN/m2
Gtavan 3,485 kN/m2
dAB=L/35
FERT 16+4
Паркет 0,022*8,0 0,176 kN/m2
Цементна кошуљица 0,04*22,0 0,88 kN/m2
Тервол фолија / 0,10 kN/m2
Ферт / 3,0 kN/m2
Продужни малтер 0,014*19 0,285 kN/m2
GFERT, P, tip 4,44 kN/m2
FERT 16+4
АБ плоча 16 cm
Паркет 0,022*8,0 0,176 kN/m2
Цементна кошуљица 0,04*22,0 0,88 kN/m2
Тервол фолија / 0,10 kN/m2
АБ конструкција 0,16*25,0 4,00 kN/m2
Продужни малтер 0,015*19,0 0,285 kN/m2
Gploča, p, tip 5,44 kN/m2
5.4. АБ са подном облогом плочице
АБ плоча 16 cm
За степенице и терасе
9.1.Стално оптерећење
9.1.4.Тежина зида
Gzida, 20 3,5 kN/m2
Gzida, 20 3,5*2.60*3 (etaže) = 27,3 kN/m’
9.1.5.Рекапитулација величина сталног оптерећења на врху зида
приземља
таван gtavan 10,11 kN/m’
међуспратна gmeđuspratna 38,84 kN/m’
серклажи gserklaži 4,00 kN/m’
зидови gzidovi 27,3 kN/m’
Ng 80,25 kN/m’
9.2.Употребно оптерећење
10.1.Стално оптерећење
10.1.1.Оптерећење од крова
Gkrov 0,3475 kN/m2
gkrov 0,3475*4,95 = 1,72 kN/m’
10.1.5.Тежина зида
Gzida, 25 4 kN/m2
Ng 71,95 kN/m’
10.2.Употребно оптерећење
10.2.1.Оптерећење снегом
S 0,8 kN/m2
s 0,8*4,95 = 3,96 kN/m’
Nq 18,96 kN/m’
11.1.6. Сумирање
Мg1, 1/2 = 1,451 kNm/m’
11.2.Момент савијања за 1 метар дужине зида у дну зида приземља од
сталног терета
11.1.6. Сумирање
Мg1, 1/2 = 1,866 kNm/m’
12.1.5. Сумирање
Мq1, ½ = 0,935 kNm/m’
12.2. Момент савијања за један метар дужине зида у дну зида приземља
од употребног оптерећења
12.1.1. Од тавана (корисно оптерећење од тавана) е=4 cm
12.1.5. Сумирање
12.4. Момент савијања за један метар дужине зида у дну зида приземља
од употребног оптерећења
Nq*0,02 = 21,75*0,02 = 0,435 kN/m’
13.Прорачун момената савијања за 1m’ зида приземља због могуће
нетачности зидања (стално оптерећење)
13.1.6. Сумирање
Мg1, ½ = 1,291 kNm/m’
13.2.Момент савијања за 1 m дужине зида у дну зида приземља од
сталног терета
13.2.6. Сумирање
Мg1,1/2 = 1,690 kNm/m’
14.1.5. Сумирање
Мq1, 1/2 = 0,784 kNm/m’
14.2. Момент савијања за један метар дужине зида у дну зида приземља
од употребног оптерећења
14.2.5. Сумирање
Мq1, 1/2 = 0,998 kNm/m’
14.4. Момент савијања за један метар дужине зида у дну зида приземља
од употребног оптерећења
Nq*0,02 = 18,96*0,02 = 0,379 kNm/m’
15. Момент савијања за 1m’ дужине зида у половини висине зида
приземља од ветра
Интензитет ветра за бројни пример
W = 0,45 kN/m2
Коефицијент дејства за спољашње зидове је 1,0 .
-Спољашњи зид
-Унутрашњи зид
Комбинација 1-А
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у половини висине
зида приземља (слика 6 лево)
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида приземља
(слика 6 лево)
Комбинација 2-А
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у половини висине
зида приземља (слика 6 десно)
Комбинација 2-B
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида приземља
(слика 6 десно)
Комбинација 3-А
Максимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у средини зида
приземља (слика 6 лево)
MSd,3a = 1,35*Mg1,1/2+1,5*Mq1,1/2+1,35*Ψoi*Mw =
Комбинација 4-А
Максимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у средини зида
приземља (слика 6 десно)
MSd,4a = 1,35*Mg2,1/2+1,5*Mq2,1/2+1,35*Ψoi*Mw =
Комбинација 4-Б
Максимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида приземља
(слика 6 десно)
Комбинација 1-А
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у половини висине
зида приземља (слика 6 лево)
Комбинација 1-B
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида
приземља (слика 6 лево)
Комбинација 2-А
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у половини висине
зида приземља (слика 6 десно)
Комбинација 2-B
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида
приземља (слика 6 десно)
MSd,3a = 1,35*Mg1,1/2+1,5*Mq1,1/2+1,35*Ψoi*Mw =
= 1,35*1,291+1,5*0,784+1,35*0,6*0,152 = 3,042 kNm/m’
Комбинација 3-Б
Максимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида
приземља (слика 6 лево)
Комбинација 4-А
Максимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у средини зида
приземља (слика 6 десно)
MSd,4a = 1,35*Mg2,1/2+1,5*Mq2,1/2+1,35*Ψoi*Mw =
= 1,35*0,746 +1,5*0,190 +1,35*0,6*0,152 =1,415 kNm/m’
Комбинација 4-Б
Максимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида
приземља (слика 6 десно)
γm = 3,0
M10 => fm = 10 N/mm2
fB = 17,10 N/mm2
k = 0,6
γm = 3,0
M10 => fm = 10 N/mm2
fB = 17,10 N/mm2
k = 0,6
-ТЕЖИШТЕ ОСНОВЕ-
Ap1 = 960*1760 = 1689600 cm2
Ap2 = 130*120 = 15600 cm2
Ap3 = 120*200 = 24000 cm2
Ap4 = 53*240 = 12720 cm2
Ap5 = 41*610 = 25010 cm2
Ap6 = 581*120 = 69720 cm2
Ap1- Ap2- Ap3- Ap4- Ap5- Ap6 = 1689600-15600-24000-12720-25010-69720 = 1542550 cm2
880∗1689600−65∗15600−60∗24000−885∗12720−1335∗25010−1700∗69720
X0 = = 856,520 cm
1542550
480∗1689600−60∗15600−480∗24000−933,5∗12720−20,5∗25010−290,5∗69720
Y0 = = 496,523 cm
1542550
Ameđ = Ap1-Ap4-Ap5-326*120 = 1689600-12720-25010-326*120
Ameđ = 1612750 cm2
880∗1689600−885∗12720−1322,5∗25010−326∗120∗1700
Xmeđ =
1612750
Xmeđ = 853,208 cm
480∗1689600−933,5∗12720−20,5∗25010−326∗120∗163
Ymeđ =
1612750
Ymeđ = 491,238 cm
Ameđ = 1612750 cm2 = 161,275 m2
h,sue = 2,6 m
γmeđ = 15 kN/m2 ; γmeđ = 4,51 kN/m2
γzid;p;25 = γzid;p;20 = 16 kN/m2 ; q = 2 kN/m2
f = 0,8 (1,0) ; ψ2 = 0,3
Xm =
(161,275*(4,51+0,8*0,3*2)*8,53+(2,6*16*(1,0125*3,575+0,0625*5,975+0,175*7,05+0,175*8+
+0,2*9,65+0,175*10,65+0,3375*12,275+0,7375*14,675+0,25*16,275+0,075*16,275+
+0,335*16,275+0,3675*17,475+0,1325*17,475+0,815*15,72+0,5425*12,755+0,1675*10,635+
+0,41*9,23+0,175*7,05+0,1*5,9+1,15*2,55+0,6*0,125+0,4425*0,125+0,2625*1,325+
+0,2375*0,725+0,065*0,125+0,59*14,675+0,4375*15,275+0,105*11,88+0,125*10,55+
+0,406*4,56+0,21*5,075+0,51*2,725+0,0675*75,25+0,0675*10,125))) /
(161,275*(4,51+0,8*0,3*2)+(2,6*16*(1,0125+0,0625+0,175+0,175+0,2+0,175+0,3375+0,7375+
+0,25+0,0075+0,335+0,3675+0,1325+0,815+0,5425+0,1675+0,41+0,175+0,1+1,15+0,06+
+0,4425+0,2625+0,2375+0,065+0,135+0,085+0,482+0,166+0,15+0,6025+0,605+0,65+0,115+
+0,1025+0,6825+0,3875+0,6+0,15+0,55+0,4375+0,105+0,125+0,406+0,21+0,51+0,0675+
+0,0675))) = (6864,622+(41,6*138,376)) / ((804,762+(41,6*15,894)) = 8,609 m
Ym = (161,275*(4,51+0,8*0,3*2)*4,91+(2,6*16*(1,0125*0,125+0,0625*0,125+0,175*0,125+
+0,175*0,125+0,2*0,125+0,175*0,525+0,3375*0,525+0,7375*0,525+0,25*1,15+0,075*3,1+
+0,335*4,17+0,3675*6,75+0,1325*9,08+0,815*3,475+0,5425*9,475+0,1675*9,475+
+0,41*8,945+0,175*9,475+0,1*9,475+1,15*9,475+0,06*9,23+0,4425*6,935+0,2625*4,925+
+0,2375*3,675+0,065*3,42+0,135*1,72+0,085*1,925+0,482*1,44+0,166*4,21+
+0,15*7,3+0,6025*1,44+0,605*7,57+0,65*1,96+0,115*4,03+0,1025*5,34+0,6825*7,455+
+0,3875*4,755+0,6*3,645+0,15*3,37+0,59*3,37+0,4375*5,925+0,105*5,925+0,125*5,825+
+0,406*5,925+0,21*9,65+0,51*3,65+0,0675*9,215+0,0675*9,215))) /
(161,275*(4,51+0,8*0,3*2)+(2,6*16*15,894)) = (3951,983+(41,6*76,341)) / 1465,953 = 4,862 m
- Прорачун масе
mi = Ameđ*( γmeđ + ρ* ψ2*q)+∑ρ 𝐴𝑚𝑝 ∗ 𝑙𝑧𝑖𝑑 ∗ γzid,p
m1 = 161,275*(4,51+0,8*0,3*2)+(2,6+1,3)*15,894*16 = 1796,548 kN
m2 = 161,275*(4,51+0,8*0,3*2)+2,6*15,894*16 = 1465,95 kN
m3 = m2 = 1465,95 kN
m4 = 161,275*(3,485+0,8*0,3*1,5)+1,3*15,894*16 = 950,638 kN
m = ∑4𝑖=1 𝑚𝑖 = 1796,548+1465,95+1465,95+950,638 = 5679,152 kN
Fb = Sd(T1)*m*λ = 2,5*5679,152 / 9,81*1,0
Fb = 1447,286 kN
-Прорачун сила у нивоима етаже F = P
𝑍𝑖∗𝑊𝑖
Fi = F b = ∑ ; Wi = m i λ = m i
𝛾 𝑍𝑗∗𝑊𝛾
𝑍1∗𝑚1 2,88∗1796,55
P1 = F1 = Fb * (𝑍1∗𝑚1+𝑍2∗𝑚2+𝑍3∗𝑚3+𝑍4∗𝑚4) = 2,88∗1796,55+5,76∗1465,95+8,64∗1465,95+11,52∗950,698 ∗
1447,286 = 201,106 kN
5,76∗1465,953
P2 = F2 = 1447,286* = 328,198 kN
37235,82
8,64∗1465,953
P3 = F3 = 1447,286* = 452,297 kN
37235,82
11,52∗950,698
P4 = F4 = 1447,286* = 425,685 kN
37235,82
-Прорачун периода првог тона осциловања (Т1) за Х и Y правце
За Х правац
𝐿𝑤𝑖 2
Ac,x = ∑𝑛𝑖=1[𝐴𝑖 ∗ (0,2 + 𝐻
)] = (1,0125*(0,2+4,05/12,42)2)+(0,0625*(0,2+0,25/12,42)2)+
+(0,175*(0,2+0,7/12,42)2)+(0,175*(0,2+0,7/12,42)2)+(0,2*(0,2+0,8/12,42)2)+
+(0,175*(0,2+0,7/12,42)2)+(0,9375*(0,2+1,95/12,42)2)+(0,7975*(0,2+2,95/12,42)2)+
+(0,25*(0,2+1/12,42)2)+(0,815*(0,2+3,26/12,42)2)+(0,5425*(0,2+2,17/12,42)2)+
+(0,1675*(0,2+0,67/12,42)2)+(0,41*(0,2+1,64/12,42)2)+(0,175*(0,2+0,7/12,42)2)+
+(0,1*(0,2+0,4/12,42)2)+(1,15*(0,2+4,6/12,42)2)+(0,2375*(0,2+0,95/12,42)2)+
+(0,085*(0,2+0,34/12,42)2)+(0,3875*(0,2+1,55/12,4)2)+(0,6*(0,2+2,4/12,42)2)+
+(0,148*(0,2+0,74/12,42)2)+(0,59*(0,2+2,95/12,42)2)+(0,4375*(0,2+1,75/12,42)2)+
+(0,105*(0,2+0,42/12,42)2)+(0,125*(0,2+0,5/12,42)2)+(0,406*(0,2+2,03/12,42)2)+
+(0,21*(0,2+1,05/12,42)2)+(0,51*(0,2+2,55/12,42)2) = 1,720
Ac,x = 1,720 m2
За Y правац
Ac,y = (0,25*(0,2+1/12,42)2)+(0,075*(0,2+0,3/12,42)2)+(0,335*(0,2+1,34/12,42)2)+
+(0,3675*(0,2+1,47/12,42)2)+(0,1325*(0,2+0,53/12,42)2)+(0,06*(0,2+0,24/12,42)2)+
+(0,4425*(0,2+1,77/12,42)2)+(0,2625*(0,2+1,05/12,42)2)+(0,065*(0,2+0,26/12,42)2)+
+(0,135*(0,2+0,54/12,42)2)+(0,482*(0,2+2,41/12,42)2)+(0,166*(0,2+0,83/12,42)2)+
+(0,15*(0,2+0,75/12,42)2)+(0,6025*(0,2+2,41/12,42)2)+(0,605*(0,2+2,42/12,42)2)+
+(0,65*(0,2+2,6/12,42)2)+(0,115*(0,2+0,46/12,42)2)+(0,1025*(0,2+0,41/12,42)2)+
+(0,6825*(0,2+2,73/12,42)2)+(0,0675*(0,2+0,27/12,42)2)+(0,0675*(0,2+0,27/12,42)2) = 0,720
Ac,y = 0,720 m2
0,075 0,075
Ct,x = = = 𝟎, 𝟎𝟓𝟕𝟐 𝐦−𝟏
√Ac,x √1,720
0,075 0,075
Ct,y = = = 𝟎, 𝟎𝟖𝟖𝟒 𝐦−𝟏
√Ac,y √0,720
ZX-2A’B (d = 0,20 m)
E = 675 kN/cm2 = 6750000 kN/m2
G= E/6 = 675/6 = 112,5 kN/cm2 = 1125000 kN/m2
t = 0,2 m ; h = 2,6 m ; L = 2,05 m ; α = 0,83
A = t*L = 0,2*2,05 = 0,41 m2
𝐺∗𝐴 1125000∗0,41
Klx =
𝐺 ℎ 2
= 1125000 2,6 2
= 121064,57 kNm2
1,2∗ℎ∗[1+𝛼∗ ∗( ) ] 1,2∗2,6∗[1+0,83∗ ∗( ) ]
𝐸 𝑙 6750000 2,05
ZY-C34 (d = 0,25 m)
E = 675 kN/cm2 = 6750000 kN/m2
G= E/6 = 675/6 = 112,5 kN/cm2 = 1125000 kN/m2
t = 0,25 m ; h = 2,6 m ; L = 2,40 m ; α = 0,83
A = t*L = 0,25*2,40 = 0,6 m2
𝐺∗𝐴 1125000∗0,6
Kly =
𝐺 ℎ 2
= 1125000 2,6 2
= 188179,0 kNm2
1,2∗ℎ∗[1+𝛼∗𝐸∗( 𝑙 ) ] 1,2∗2,6∗[1+0,83∗6750000∗(2,4) ]
НОСИВОСТ ЗИДА НА ПОПРЕЧНЕ СИЛЕ
VRd = VRd1+VRd2
VRd = fuk * L * t /γm
ЗИД ZX-2A’B
ЗИД ZY-C34
L = 2,40 m ; t = 0,25 m
𝑁𝑔 (71,95+4∗2,6)∗2,4
σd = = = 329,4 𝑘𝑁/𝑚2
𝑡∗𝐿 0,25∗2,4
fuk = fuk0 + 0,4*σd = 300+0,4*329,40 = 431,76 kN/m’
VRd = fuk * L * t /γm = 431,76*2,4*0,25/1,0 = 259,06 kN
ЗИД ZX-2A’B
КОРИСНО ДЕЛОВАЊЕ
21,75 18,96
Np (kN)
СТАЛНО ДЕЛОВАЊЕ
80,25+4*2,6 71,95+4*2,6
Ng (kN)
ПОПРЕЧНА СИЛА ОД
ЗЕМЉОТРЕСА 239,682 69,415
Vsd (kN)
МОМЕНТ ОД ЗЕМЉОТРЕСА
311,587 82,433
Msd (kNm)
ΣДУЖИНА ОТВОРА / /
ПОВРШИНА ЗИДА
0,41 0,6
A(m2)
ДУЖИНА ЗИДА
2,05 2,4
L(m)
ДЕБЉИНА ЗИДА
0,2 0,25
t(m)
РАЧУНСКА
ДУЖИНА РАЧУНСКА
FSd/FRd*100(%)
VSd/VRd*100