On Va Faire Un Pique-Nique 8.razred Francuski Jezik

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

OŠ ,,Dositej Obradović″ Koraj

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG ČASA IZ


FRANCUSKOG JEZIKA
UČENJE PUTEM MAPE UMA

NASTAVNIK

Amela Kadribašić

Novembar, 2011. god.


PRIPREMA NASTAVNOG SATA
DATUM : 28. 11. 2011. godine

NASTAVNI: Amela Kadribašić

ŠKOLA: OŠ ''Dositej Obradović'' Koraj

ŠKOLSKA GODINA: 2011/2012.g.

PREDMET: Francuski jezik

RAZRED: VIII

NASTAVNA TEMA: Slobodno vrijeme

NASTAVNA JEDINICA: On va faire un pique-nique

TIP ČASA: Obrada novih nastavnih sadržaja

CILJ I ZADACI ČASA: Odgojni - razvijanje interesa učenika prema sadržaju


nastavne jedinice, naučiti će se pravilno izražavati, razviti komunikaciju, svoje kreativne
sposobnosti te sposobnosti kritičkog razmišljanja.

Obrazovni - Učenici će doći do novih saznanja u okviru gramatike i vokabulara,


usavršiti usmeno i pismeno izražavanje, razmjenjivati svoja mišljenja, razviti
komunikacijske vještine, te sposobnosti kritičkog razmišljanja.

Funkcionalni - Učenici će svakodnevno, u okviru komunikacije na stranom jeziku, u


raznim životnim situacijama koristiti saznanja sa današnjeg časa.

OBLICI RADA: Frontalni, individualni, rad u paru

NASTAVNE METODE: Metoda usmenog izlaganja, metoda nastavnog razgovora,


metoda čitanja i prevođenja, metoda demonstracije i metoda ilustracije.

NASTAVNA SREDSTVA: Mapa uma, udžbenik, CD-player sa CD-om

NASTAVNA POMAGALA: Tabla, kreda,

OČEKIVANI ISHODI: Učenici će se upoznati sa novim tekstom. Slušati će izgovoreni


tekst sa cd-a, a zatim će ga čitati, usvojiti nepoznate riječi i izraze, te će prevoditi tekst.
Učenici će se usmeno i pismeno izražavati na temu: piknik, te će razmjenjivati svoja
mišljenja.
TOK NASTAVNOG SATA:

Uvodni dio časa - upoznavanje sa novom nastavnom jedinicom;


Glavni dio časa - obrada nove nastavne jedinice;
Završni dio časa - evaluacija nove nastavne jedinice i razgovor na temu: piknik.

UVODNI DIO ČASA (15 min.)

U uvodnom dijelu časa, učenike polako uvodim u rad. Objašnjavam da ćemo


danas raditi novu nastavnu jedinicu. U pitanju je tekst u okviru kojeg ćemo kasnije voditi
razgovor na temu: piknik.
Ističem ishode časa. Na tabli pišem naslov teksta kojeg ćemo raditi ''On va faire
un pique-nique'' te upućujem učenike da otvore svoje udžbenike na stranu 36. U nastavku
časa, nastavnik će učenicima pustiti CD na kojem je nastavna jedinica - tekst. Molim
učenike da ga pažljivo prate. Slušanje izgovorenog teksta sa cd-a pomoći će im da
usavrše čitanje i izgovor stranog jezika.
Nakon što učenici preslušaju tekst sa CD-a, sada će ga čitati. Nastavnik pažljivo
sluša čitanje i izgovor učenika te ispravlja eventualne pogreške. Nakon pročitanog teksta,
učenici će sada pročitati i prevesti nepoznate riječi koje se nalaze ispod teksta. Kada
učenici usvoje nepoznate riječi i izraze, tada će tekst prevesti.

Nepoznate riječi i izrazi iz teksta


 ''On va faire un pique - nique''
 Cours de rattrapage.m. - dodatni časovi
 C'est dommage - šteta je
 Emmener - povesti
 Je serai de retour - vratit ću se

GLAVNI DIO ČASA (20 min)

U glavnom dijelu časa, učenici će voditi razgovor na temu: piknik, u okviru koje
će se podsjetiti vokabulara iz teksta ''Allons, c'est la fin de la semaine'' koji smo radili
prošli čas. U nastavku časa nastavnik učenicima objašnjava sljedeći zadatak, kojeg
trebaju uraditi.
Nastavnik će na tabli ispisati pitanja, koja će učenici prepisati u svoje sveske.
Nakon toga učenici postavljaju jedni drugima pitanja i daju odgovore na datu temu.
Učenici će pokušati voditi dijalog u kojem će i nastavnik učestvovati i pomagati im.
Pitanja koja učenici postavljaju:
1. Avec qui on pique-nique ?
2. Pourquoi le petit garçon ne peut pas aller au pique-nique?
3. Qu'est-ce qu'on mange et qu'est-ce qu'on boit au pique-nique?
4. Quels sont les jeux de société qu'on joue au pique-nique?

Mogući odgovori učenika na data pitanja


1. On pique-nique avec ses camarades.
2. Le petit garçon ne peut pas aller au pique-nique, parce que samedi il y a des
cours de rattrapage.
3. Au pique-nique on mange: de la charcuterie,, du fromage et on boit des canettes
de boissons.
4. Les jeux de société qu'on joue au pique-nique sont: des cerfs-volants, les petits
chevaux ou les échecs.

Na osnovu datih pitanja i riječi iz teksta, nastavnik će učenicima podijeliti uloge koje
će učenici pokušati odglumiti. Kako bi što bolje uradili dati zadatak, učenici rade u paru
te u sveske zapisuju rečenice koje mogu koristiti iz teksta. Nakon toga glume određenu
situaciju. Nastavnik im pomaže u rješavanju datog problema, navodi ih na zaključke,
pažljivo ih sluša i ispravlja njihove greške.

ZAVRŠNI DIO ČASA (10 min.).

U završnom dijelu časa, kako bi učenici što bolje usvojili vokabular nastavne
jedinice, bit će im predstavljena mapa uma na temu: piknik. Nastavnik će zalijepiti mapu
na tablu, a učenici će pronaći odgovore koje su upravo ponudili u glavnom dijelu časa, te
će tako utvrditi vokabular i bolje zapamtiti tekst koji smo danas radili.
Vraćamo se na ciljeve i ishode časa. Na kraju časa nastavnik će zamoliti učenike
da vrijedno uče i ponove kod kuće ono što je rađeno na času.

MAPA UMA

You might also like