Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 9

(iv) Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun Tiga.

Tarikh : 04 .02. 2012

Hari : Ahad

Kelas : 3 Kamil

Masa : 9.00 – 930.

Bil pelajar : 35 orang

M.Pelajaran : Pendidikan Islam - Aqidah

Tajuk : Beriman kepada kitab

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

 Menyatakan pengertian kitab.


 Menjelaskan maksud beriman kepada kitab-kitab Allah.
 Menyatakan rasul yang menerimanya.

Pengetahuan sedia ada murid:

 Murid telah mengetahui rukun iman.


 Murid boleh membaca Al Quran.

Konsep :

o Perbincangan.
o Latih tubi.

Bahan :

 Carta yang bertulis pengertian kitab.


 Kad nama rasul dan nama kitab.

Nilai :

 Mematuhi ajaran Rasulullah .


 Bersyukur menjadi umat nabi Muhammad S.A.W.

Kemahiran berfikir :

 Mentafsir maklumat.
 Mengkategorikan.

1
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
LANGKAH / MASA ISI PELAJARAN CATATAN
AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID

1.Kitab Al Quran dan


1. Bersoal jawab dengan murid. Menarik minat murid
SET INDUKSi buku-buku lain. 1.Murid menjawab soalan yang
2.Kaitkan jawapan murid dengan tajuk. untuk belajar.
5 minitI diajukan .( secara kelas )

Perkembangan Pengertian kitab.


Langkah 1.Kitab ialah kalam Allah 1.Guru memaparkan carta pengertian
1.Mendengar penerangan guru
1 yang diwahyukan kepada kitab. Carta pengertian
dengan teliti.
5 minit rasulnya. 2.Guru memberi penerangan mengenai kitab.
2.Mengulang semula
pengertian kitab.
pengertian kitab secara kelas.
Cara beriman .
1 Guru memberi penerangan maksud 1.Murid menyebut semula
Langkah 1.Yakin bahawa Allah Memantapkan
beriman kepada kitab. maksud beriman kepada kitab.
2 yang menurunkan kitab kefahaman murid
2.Meminta murid menyebut semula 2.Latih tubi membaca cara
7 minit Sebagai panduan hidup.
cara beriman dengan kitab. beriman kepada kitab.
Nama kitab dan rasul
1.4 orang murid diminta
yang menerimanya.
1. Guru memaparkan kad perkataan memilih kad nama rasul dan 4
Langkah 1.Al quran – Muhammad
nama kitab dan nama rasul. orang memilih nama kitab dan Kad nama kitab dan
3 2.Taurat - Musa
2. Guru memberi penerangan cara melekatkannya dipapan hitam. rasul.
8 minit 3. Zabur – Daud
melakukan aktiviti. 2.Ulang aktiviti sehingga
4. Injil – Isa.
semua murid melakukannya.
Seorang murid menyebut nama Dapat mengingati
Penutup Guru meminta murid menyebut nama
1.Nama kitab dan rasul. kitab dan seorang lagi meyebut nama kitab dan rasul
5 minit kitab satu persatu.
nama rasul. yang menrimanya.
Refleksi : Objektif 1 dan 2 tercapai kerana murid biasa belajar semasa tahun satu.
Objektif 3 murid masih keliru dengan nama kitab dan nama rasul yang menerimanya. Saya akan mengulanginya sekali lagi .
Tarikh : 10 .10. 2011
Hari : Isnin

Kelas : 3 Rajin

Masa : 11.30– 12.00.

Bil pelajar : 35 orang.

M.Pelajaran : Pendidikan Islam - aqidah

Tajuk : Beriman kepada kitab.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat

 Menyatakan nama kitab dan rasul yang mnerimanya..


 Menjelaskan erti beriman kepada kitab-kitab Allah
 Menerangkan alasan manusia memerlukan kitab.

Pengetahuan sedia ada murid:

 Murid mengetahui definisi kitab.


 Murid telah mengetahui nama kitab dan nama rasul.

Konsep :

 Penerangan
 Latih tubi.

Bahan :

 Kad manila
 Mashaf Al quran

Nilai :

 Bersyukur menjadi umat Nabi Muhammad.


 Berlumba-lumba untuk memperbaiki bacaan Al quran.

Kemahiran berfikir :

 Mengenal pasti .
 Mencirikan.

1
LANGKAH / AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
ISI PELAJARAN CATATAN
MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID
1.Guru mempamerkan mashaf
Al quran pelbagai bentuk dan 1.Murid membaca syair yang Mencungkil
SET INDUKSi 1. Mashaf Al Quran .
syair. dipamerkan. pengetahuan
5 minitI
Perkembangan
1. Guru Melekatkan kad
Langkah 1.Murid membaca dengan
manila yang bertulis dalil naqli
1 1. Hukum beriman kepada kitab. sebutan yang betul. Murid boleh
dihadapan.
5 minit 2. Dalil naqli surah Al Baqarah ayat 4. 2.Murid membaca dalil naqli merujuk buku teks.
2.Guru membaca dalil diikuti
bersama rakan.
oleh semua murid.
1.Allah menurunkan kitab-kitab
kepada rasul-rasulnya. 1.Guru memberi penjelasan 1.Murid mendengar penjelasan
Langkah
2.Kitab-kitab Allah adalah wahyu yang cara beriman dengan kitab. guru dengan teliti.
2 Kaedah Penerangan
menjadi panduan manusia. 2.Guru meminta murid 2.Murid menyebut semula cara
5 minit
3. kitab Allah mengandungi peraturan menyebut semula. beriman dengan kitab.
hidup sebenar.
Alasan manusia memerlukan kitab.
1.Murid menyebut isi-isi penting
Langkah 1.Manusia memerlukan panduan 1 Perbincangan mengenai
yang difahami dalam
3 untuk hidup sempurna. persoalan mengapakah Buku nota
perbincangan tadi.
10 minit 2.Manusia mempunyai kelemahan. manusia memerlukan kitab.
2.Murid mencatat isi-isi penting.
Nasihat : 1.Guru mengakhiri pengajaran
Penutup Tugasan dihantar
Sentiasa membaca Al Quran. dan pembelajaran dengan 1.Murid mendengar dengan teliti.
5 minit esok
memberi nasihat.
Refleksi : Objektif tercapai ,murid mengambil bahagian secara aktif , walau bagaimana pun tajuk ini akan sentiasa diulang supaya murid
sentiasa ingat sehingga mereka mahir.
Hari : Selasa
Kelas : 3 Rajin

Masa : 10.00 – 1030.

Bil pelajar : 35 orang.

M.Pelajaran : Pendidikan Islam - aqidah

Tajuk : Beriman kepada kitab.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat

 Menyatakan kelebihan Al quran.


 Menerangkan Al quran penawar segala penyakit.
 Mengetahui Al quran adalah mukjizat yang paling agung.

Pengetahuan sedia ada murid:

 Murid telah menetahui Al Quran kitab yang berikan kepada nabi Muhammad..
 Murid memahami cara beriman dengan kitab.

Konsep :

 Latih tubi.
 Penerangan.

Bahan :

 Carta yang bertulis kelebihan Al Quran.


 Mashaf Al quran.

Nilai :

 Bertoleransi sesama manusia sebagai iktibar daripada kitab Allah.


 Mengamalkan cara hidup berpandukan kitab.

Kemahiran berfikir :

 Membandingbeza.
 Menjana idea.
LANGKAH / AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
ISI PELAJARAN CATATAN
MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID
1.Guru mengemukakan sesuatu
1.Ahmad terjumpa cebisan
situasi.
Al Quran dilantai ketika Murid menjawab mengikut Menyediakan murid
SET INDUKSi 2.Bersoal jawab dengan murid.
menyapu sampah dalam pandangan masing-masing. bagi tajuk hari ini.
5 minitI 3.Guru mengaitkan jawapan murid
kelas.
dengan tajuk pelajaran hari ini.
Perkembangan
Kelebihan Al Quran
Langkah
1.Al quran merupakan 1.Guru memaparkan carta yang 1.Murid membaca secara
1 Carta kelebihan Al
mukjizat agung. bertulis kelebihan Al Quran. kelas, kumpulan dan individu.
6 minit Quran.
2.Syariat didalamnya untuk
seluruh manusia.

Langkah 3.Allah memelihara Al


1 Guru memberi penerangan
2 Quran daripada sebarang 1.Murid mendengar
mengenai kelebihan Al Quran. Kaedah penerangan.
6 minit penyelewengan sehingga penerangan guru.
hari khiamat.
4.Al Quran memansuhkan
syariat-syariat yang 1.Latih tubi membaca carta
Langkah 1.Guru menerangkan bahawa Al
terdapat dalam kitab-kitab kelebihan Al Quran.
3 Quran adalah mukjizat yang Kaedah latih tubi.
sebelumnya.
8 minit teragung kepada nabi Muhammad.
5.Menjadi penawar kepada
penyakit.
Penutup 1.Meminta murid meyebut semula
Kelebihan Al Quran. 1.Murid meyebut secara kelas. Pengukuhan.
5 minit. kelebihan Al Quran.
Refleksi : 30/35murid dapat memahami dengan jelas objektif 1 ,2 dan 3 manakala 5 orang murid lagi memerlukan penerangaan yang terperinci
dan teratur pada objektif 3.
v) Set Bahan Penilaian 1 (Ahad)
Padankan nama kitab-kitab Allah dengan rasul-rasul yang menerimanya.

NABI KITAB

Daud Taurat

Isa Zabur

Musa Al-Quran

Muhammad Injil

aaaaaaaaaaaaa
aaaaaaaaaaaaa
aaaaaaaaaaaaa
aaaaaaaaa9
Set Bahan Penilaian 2 (Isnin).

Isi tempat kosong dengan jawapan yang betul.

beriman syariat Kalam Allah

sempurna zabur peraturan panduan

1.Kitab Allah ialah ------------------- yang diwahyukan kepada rasul-Nya.

2.Kitab Allah mengandungi ------------------- untuk disampaikan kepada


manusia.

3.Kitab wajib ------------------- kepada Allah

4.Empat buah kitab yang wajib diketahui ialah taurat, injil --------------------
,dan Al-Quran.

5.Kitab Allah menjadi ---------------- hidup manusia.

6.Syariat ialah ------------------- hidup dan ajaran agama.

7.Manusia memerlukan panduan untuk hidup --------------------.


Set bahan penilain 3 (Selasa)

Tanda ( ) pada penyataan yang betul dan ( ) pada penyataan yang salah.

1. Semua kitab Allah adalah wahyu daripada Allah.

2. Kitab Al quran dijamin kekal hingga hari khiamat

3. Kitab taurat diturunkan kepada nabi Musa.

4. Al quran adalah mukjizat nabi Muhammad.

5. Terdapat tiga buah kitab yang wajib dipercayai.

6. Semua 25 orang nabi diberikan kitab.

7. Allah memelihara Al quran daripada sebarang penyelewengan.

8. Ayat Al quran adalah penawar segala penyakit.

You might also like