Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 3

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

Θεματική Ενότητα: Μελέτη Περιβάλλοντος


Περιβαλλοντική αγωγή Τάξη: Δ’

Γνωστικό Αντικείμενο: Η επίδραση του ανθρώπου στο Εκπαιδευτικός:ΚάνδηλαΧριστίνα


Σχολείο: Δημοτικό σχολείο Κοκκίνη Χάνι
οικοσύστημα
Διδακτική Ενότητα: Εμείς και το περιβάλλον σήμερα

Επιθυμητά αποτελέσματα
Στόχοι:
● Ποιους στόχους θα εξυπηρετήσει το σχέδιο μαθήματος; Να συνειδητοποιήσουν τις
συνέπειες της επέμβασης του ανθρώπου στα οικοσυστήματα συνολικά

Α) ΓΝΩΣΕΙΣ 1)Τι σημαίνει οικοσύστημα


Οι μαθητές/τριες θα γνωρίζουν: 2)Πως αλληλεπιδρούν τα στοιχεία του
οικοσυστήματος μεταξύ τους

Β) ΣΤΑΣΕΙΣ 1)Να δουν ότι ο άνθρωπος άλλες φορές επεμβαίνει


Οι μαθητές/τριες θα αποκτήσουν θετικά και άλλοτε αρνητικά
συμπεριφορές:
2) Να κατανοήσουν την ανάγκη συλλογικής
προσπάθειας για τη προστασία του περιβάλλοντος

Γ) ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ: 1)Να γνωρίσουν τι συντελεί στην καταστροφή του


Οι μαθητές/τριες θα είναι ικανοί/ές να περιβάλλοντος
μπορούν να:

1ο Στάδιο: Σχεδιασμός δραστηριοτήτων (ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ)


Αφόρμηση/ Άνοιγμα Σημαντικά σημεία:
διδασκαλίας Φτιάχνουμε μια «ιδεοθύελλα» ρωτώντας τους
μαθητές πως επεμβαίνει ο άνθρωπος στο Υλικά:
διαδραστικός
περιβάλλον πίνακας,
Δραστηριότητες / Μετά προσπαθούμε με συζήτηση να τις χωρίσουμε
Εμπειρίες σε επεμβάσεις θετικές και σε αρνητικές Λεξιλόγιο:
Συζητάμε με τα παιδία ποιες επεμβάσεις είναι περιβάλλον,
επέμβαση, συνέπειες,
συχνότερες ,ποιες επηρεάζουν περισσότερο τον
προστατεύω,
πλανήτη και καταλήγουμε πως η καταστροφή του ανακυκλώνω,
πλανήτη είναι εντονότερη δραστηριοποιούμαι

Σημαντικά
ερωτήματα:
Τι φταίει; Τι μπορω
Κλείσιμο στην να κάνω εγώ; Πως
ολομέλεια της τάξης Παρουσίαση powerpoint1 μπορώ να δράσω
συλλογικά;

Αναστοχασμός μαθητή/τριας: Πως φτάσαμε ως εδώ, είναι ώρα να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας.
Αναστοχασμός εκπαιδευτικού :Αξιοποίησα τις προϋπάρχουσες γνώσεις των παιδιών , τα κινητοποίησα

Αξιολόγηση: Τα παιδιά θέλουν να αναλάβουν δράση

2ο Στάδιο: Σχεδιασμός δραστηριοτήτων (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ)


Αφόρμηση/ Άνοιγμα Βγαίνουμε στο πεδίο , στο πιο κοντινό οικοσύστημα Σημαντικά σημεία:
διδασκαλίας (ελαιώνας δίπλα σε ρυάκι) και παρατηρούμε
Υλικά:

Δραστηριότητες / Λεξιλόγιο:
Εμπειρίες Καταγράφουμε τις επεμβάσεις του ανθρώπου ,θετικές και οικοσύστημα,
αρνητικές, προτείνουμε βελτιώσεις και τις καταγράφουμε βελτίωση,

Σημαντικά
ερωτήματα:
Κλείσιμο στην Είναι στο χέρι μου η
ολομέλεια της τάξης Φτιάχνουμε μια επιστολή για τον ιδιοκτήτη του ελαιώνα και αλλαγή;
τι του δείχνουμε τη σκέψη μας για την προστασία του
περιβάλλοντος σε σχέση με τις παρεμβάσεις του

Αναστοχασμός μαθητή/τριας:
Με μικρά πράγματα μπορώ να αλλάξω κάτι.
Αναστοχασμός εκπαιδευτικού:
Αξιοποίηση των γνώσεων στην καθημερινότητα
Αξιολόγηση:
Θετική αντιμετώπιση της δράσης

3ο Στάδιο: Σχεδιασμός δραστηριοτήτων (ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ)


Αφόρμηση/ Άνοιγμα Παρουσίαση powerpoint1 Σημαντικά σημεία:
διδασκαλίας
Υλικά:

Δραστηριότητες/ Λεξιλόγιο:
Εμπειρίες
Γίνομαι δημοσιογράφος και καταγράφω το πρόβλημα της Σημαντικά
επέμβασης του ανθρώπου στη φύση. ερωτήματα:

Διαφοροποίηση:
Κλείσιμο στην
ολομέλεια της τάξης
Παρουσίαση των εργασιών στην τάξη

Αναστοχασμός μαθητή/τριας: Ό,τι καταστρέφω μπορώ και πρέπει να το διορθώσω


Αναστοχασμός εκπαιδευτικού: Τα παιδιά ευαισθητοποιήθηκαν

Αξιολόγηση: Ο στόχος του μαθήματος πραγματοποιηθηκε

Παράρτημα
Είδος Παραπομπή Αριθμός ευρετηρίου
Παρουσίαση power point 1
Παρουσιαση power point 1
Φύλλο εργασίας 1-4

You might also like