Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

PRIPREMA ZA NASTAVNI ČAS

Ime i prezime, zvanje: Amer Mešanović, bechelor tehničkog odgoja i


informatike.

Svrha izrade pripreme: Da bi lakše prenio svoja stečena znanja i iskustva na


učenike, te napravio redoslijed realizacije časa.

1 OPŠTI DIO
Nastavni predmet: Tehnički odgoj i informatika.

Nastavna cijelina: Mjerenje veličina u elektronici.

Nastavna tema: Elektronika.

Nastavna jedinica (radna vježba): Mjerenje veličina određenih


elektronskih komponenata.

Razred i odjeljenje: 9a

Broj učenika: 25

Datum izrade pripreme: 21.11.2018.godine.

Nastavni čas po rasporedu: 4 (četvrti)

Broj časa: 5 (peti)

Lokacija časa (kabinet, poligon,...): Kabinet tehničkog odgoja.

Skola: J.U.O.Š. Novi Grad, Tuzla.

Grupa: 1 (prva)

Broj prisutnih: 15 (petnaest)

Datum realizacije: 23.11.2018.godine


Nastavni čas po trajanju: 8 (osmi)

Broj nastavne jedinice: 4(četiri)

Mjesto: Tuzla

UPOTREBLJENI IZVORI ZA IZRADU PRIPREME

a)Udžbenici i priručnici za učenike: Tehnička kultura, Ćamil A., Numić


S., Kulenović N.,NAM Tuzla.

b)Didaktička metodička i stručna djela za nastavnike: M.Stevanović:


Didaktika, Tuzla, 1998. i Bognar i Matijević: Didaktika, Školska knjiga,
Zagreb, 1993

c)Nastavna dokumentacija: Osnovi elektronike, Mujačić A., Mujačić


E., Suljanović E., Tuzla 2015. godina.

FUNKCIONALNI POLOŽAJ NASTAVNE JEDINICE

a)Korelacija (povezanost sa drugim predmetima- navesti nastavnu


jedinicu/e):Mjerenje veličina u elektrotehnici, Fizika, Matematika.

b)Koordinacija (povezanost sa prethodnim i narednim nastavnim


jedinicama): Osnovni elektonički elementi i Mehatronika
CILJ NASTAVNE JEDINICE
(Ishodi učenja, podučavanja. Šta se od učenika očekuje na kraju časa,
šta učenik treba da nauči ili zašta da se osposobi, koje vještine treba
da usvoji)
Vizuelno raspoznavanje elektroničkih komponenata, načina mjerenja
fizikalnih veličina. Upravljanjem mjernim istrumentima, kako
digitalnim tako i sa istrumentima sa pomicnom kazaljkom.

ZADACI NASTAVNE JEDINICE

a)Odgojni/Vaspitni: Obezbijediti radno mjesto prilikom mjerenja.


Upoznavanje učenika sa opasnostima prilikom mjerenja dok je uređaj
priključen na napon.

b)Obrazovni (materijalni): Razumjevanje rada elektroničkih


komponenata te uloge u električnim sklopovima. Upotreba alata za
mjerenje shodno njihovom nivou uzrasta.

c)Funkcionalni (praktični): Učenici trebaju shvatiti za šta služi


mjerenje u elektrotehnici, te da budu svjesni opasnosti prilikom
izloženosti mjerenju veličina pri naponu.

VREMENSKA ARTIKULACIJA

a)Uvodni dio: 5-7 minuta

b)Centralni dio: 25-30 minuta

c)Završni dio: 3-5 minuta

You might also like