Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Priprema za čas Istorije

Nastavni predmet:

Istorija

Razred VIII

Obrazovno vaspitni ishod:

Na kraju učenja učenik/ca će moći da objasni:

Razvoj progresivnih ideja i pokreta u Evropi u XVIII i u prvoj polovini XIX vijeka

Ishod učenja:

Tokom učenja učenik/ca će moći da:

Objasne nastanak i glavne ideje prosvjetiteljstva

Opšti uticaj prosvjetiteljstva na poimanje vlasti vladara u XVIII vijeku i reforme vladara na primjeru
vladavine Marije Terezije i Josifa II

Pojmovi – sadržaji:

Prosvjetiteljstvo, enciklopedisti, prosvijećeni, apsolutizam

Oblici rada:

Frontalni, rad u grupi, individualni

Nastavne metode:

Metoda razgovora, tekst metoda, metoda usmenog izlaganja

Realizacija časa

Uvodni dio časa:

Ukratko ponavljaju sadržaje vezane za promjene u Evropi i svijetu u periodu globalne trgovine i XX XX:

Glavni dio časa:

Učenike dijelim u grupe dajem im nastavne listiće sa zadacima koji su usklađeni sa tekstom u udžbeniku

I grupa dobija zadatak da odgovori na pitanje vezano za privredni razvoj Evrope u XVIII vijeku, šta se
razvija pod uticajem novih XX znanja, koga prosvjetitelji kritikuju, ko zauzima značajno mjesto među
prosvjetiteljima
II grupa dobija zadatak da odgovori na pitanje vezano za privredni razvitak Evrope u XVIII vijeku, zašto
dolazi do reformi u apsolutističkom XX, šta utiče na pojavu prosvijećenog apsolutizma, šta smatraju
vladari iz epohe prosvijećenog apsolutizma

III grupa dobija zadatak da odgovori na pitanje vezano za koji evropski vladari prihvataju ideje
prosvijećenog apsolutizma koje reforme sprovodi Fridrih Veliki, vladari koji prihvate prosvijećeni
apsolutizam što obuhvataju u svojim reformama, reforme Marije Terezije i Josifa II

Završni dio časa:

Učenici iznose zaključke o nastanku i idejama prosvjetiteljstva, reformama vladara na primjeru vladavine
Marije Terezije i Josifa II

Dobijaju domaći zadatak

Osvrt na realizaciju:
Priprema za čas Istorije

Nastavni predmet:

Istorija

Razred VIII

Obrazovno vaspitni ishod:

Na kraju učenja učenik/ca će moći da objasni:

Položaj Crne Gore od pada pod osmansku vlast do kraja XVII vijeka

Ishod učenja:

Tokom učenja učenik/ca će moći da:

Utvrđuju ishode učenja

Pronalaze sličnosti i razlike između opštecrnogorskog zbora i savremene skupštine

Pojmovi – sadržaji:

Skenderbg (Staniša) Crnojević, nahija, filarija, opštecrnogorski zbor, plemena, brda

Oblici rada:

Frontalni, individualni

Nastavne metode:

Metoda razgovora, tekst metoda, metoda usmenog izlaganja

Nastavna sredstva:

Udžbenik, tabla

Korelacija:

Geografija Crne Gore

Realizacija časa

Uvodni dio časa:

Kroz razgovor sa nastavnikom ponavljaju o padu Crne Gore pod osmansku vlast, XX XX

Glavni dio časa:


Učenici su dobili zadatak da napišu sličnosti i razlike između opštecrnogorskog zbora i savremene
skupštine

Učenici prezentuju svoje radove

Nakon čitanja odgovaraju na postavljena pitanja od drugih učenika i nastavnika

Bilježe bitno na tabli

Završni dio časa:

Procjenjuju radove od strane učenika

Osvrt na realizaciju:
Priprema za čas Istorije

Nastavni predmet:

Istorija

Razred VIII

Obrazovno vaspitni ishod:

Na kraju učenja učenik/ca će moći da objasni:

Razvoj progresivnih ideja i pokreta u Evropi u XVIII i u prvoj polovini XIX vijeka

Ishod učenja:

Tokom učenja učenik/ca će moći da:

Navedu uzroke i posljedice evropskog rata za nezavisnost

Pojmovi – sadržaji:

Deklaracija nezavisnosti, XX XX XX

Oblici rada:

Frontalni, grupni, individualni

Nastavne metode:

Metoda razgovora, tekst metoda, metoda usmenog izlaganja

Korelacija:

Geografija XX

Realizacija časa

Uvodni dio časa:

Kroz razgovor provjeravam koliko su učenici usvojili XX sa prethodnih časova. Učenici se upoznaju sa
temom i ciljem časa.

Glavni dio časa:


Učenike dijelim na 3 grupe, dajem im nastavne listiće sa zadacima koji su usklađeni sa tekstom iz
udžbenika

I grupa dobija zadatak da odgovori na pitanje vezano za dio teksta kome pripadaju XX na istočnoj obali
Sjeverne Amerike, koje se privredne grane razvijaju, šta se razvija kod stanovnika engleskih kolonija, da
li stanovništvo ovih kolonija ima predstavnika u britanskom parlamentu, i šta je dovelo do izolovanja
stanovništva u kolonijama, kada dolazi do rata između Velike Britanije i Sjevernoameričkih kolonija?

II grupa dobija zadatak da odgovori na pitanje vezano za dio teksta koliko rat traje, šta je cilj
Amerikanaca, događaj koji je poznat pod imenom „Bostonska čajanka”, reakcije engleske vlade, šta je
parlament, šta deklaracija, kada je usvojena Deklaracija nezavisnosti

III grupa dobija zadatak da odgovori na pitanja što Tomas Džeferson unosi u Deklaraciju nezavisnosti ko
je komandant američke vojske što XX protestuju u ratu za nezavisnost, na šta je Engleska primorana
nakon bitke kod XX, kada SAD pristupa uređenju države, ko bira predsjednika, kako je kongres pozivan i
šta ima svaka država, kada je donesen ustav SAD

Završni dio časa:

U završnom dijelu časa učenici iznose svoje ideje, stavove o tome šta su naučili o ratu za nezavisnost
SAD

Dobijaju domaći zadatak

Osvrt na realizaciju:

You might also like