RPH Literasi KVK Dan Diftong

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

RPH BRM 2 Kumpulan

RPH 2 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS


Minggu: __5_______ Hari:Rabu Tarikh: 30 MEI 2018
Kelas: 2 Harapan
Masa: 8.00 hingga Kandungan Catatan
9.00 PAGI
Mata Pelajaran ꞉
Bahasa Melayu
Tema/Tajuk: Hari Minggu Dengan Keluarga/ Bercuti Di Bukit Larut Refleksi/Impak
Kemahiran 9. Suku Kata KVK ______________________
Pemulihan: 29. Diftong
Konstruk LINUS 4. Keupayaan membaca dan menulis suku kata tertutup. ______________________
7. Keupayaan membaca dan menulis perkataan yang
mengandungi diftong.

Standard 3.1.1 Menulis secara mekanis;


Pembelajaran: (ii) suku kata
(iii) Perkataan

Kumpulan 1:
Pengetahuan Sedia Kumpulan 1 ꞉ Murid telah menguasai Suku Kata diftong ai,au,oi . ____/____ murid
Ada Kumpulan 2 ꞉ Murid telah menguasai suku kata terbuka
mencapai objektif.
Komunikasi,Kolaboratif,Kritis dan Nilai ____/____ murid tidak
PAK21(4K1N):
Peta Bingkai, Kad Suku Kata, Kad Gambar, buku teks (halaman mencapai objektif.
BBB/BBM: 9), salotape warna

Objektif
Pembelajaran:

Pada akhir PdP, murid berupaya: Kumpulan 2:

Kumpulan 1 1. Menulis tiga daripada lima perkataan yang mengandungi ____/____ murid
diftong dengan betul dan kemas.
mencapai objektif.
Kumpulan 2 1. Menulis tiga daripada lima perkataan KVK dengan betul ____/____ murid tidak
dan kemas.

mencapai objektif.

Aktiviti Pembelajaran dan Pemudahcaraan (PdPc): Tindakan Susulan


Tindakan susulan untuk
1. Murid dipaparkan video Cuti˗Cuti Malaysia.(TMK) mengatasi masalah murid:-
2. Murid bersoal jawab dengan guru berkaitan gambar ( BT halaman
Set Induksi
9 ).(komunikasi) (Nilai BT꞉ menghargai flora dan fauna )
3.
______________________
Kumpulan 1 (Diftong) Kumpulan 2 (KVK) ______________________
Langkah 1 1. Murid mengikut guru membaca petikan.
2. Pengetahuan sedia ada. Murid menggariskan suku kata
yang disebut guru. ai, oi (kumpulan 1) dan ji (kumpulan 2)

PdP ditangguhkan kerana:


Langkah 2 1. (Permainan) _____________________
Murid memadankan
kad suku kata (Pengajaran)
membentuk 1.Murid dibimbing mengeja
perkataan perkataan KVK berdasarkan
berdasarkan gambar. gambar pada kad imbasan
(peta bingkai) menggunakan teknik tiga jari.
(bridging up) (bridging down)
Serai,petai,pulau, kek, sos, cat, jam, teh
harimau, tembikai,

_____________________
Langkah 3 (Pengajaran) ( latihan pengukuhan )
RPH BRM 2 Kumpulan

1. Murid menyalin dan mengeja


suku kata KVK.
1.Murid mengeja dan menyebut
(teh, sos, jam, cat, kek)
suku kata membentuk perkataan
diftong dengan bimbingan guru.
( Permainan Cikgu Kecil )
1. Secara berpasangan murid (guru
( latihan pengukuhan ) kecil ) melakukan aktiviti menyebut
1. Murid memadan dan gambar dan menyemak jawapan pada
menulis semula suku kata belakang gambar dan seorang murid
membentuk perkataan. menulis perkataan KVK secara
(Keldai, rantai, kerbau, bergilir˗gilir. (Think Pair Share)
limau, pulau)

(Nilai ꞉ kerjasama )

Penutup Murid menyebut nilai murni yang terdapat dalam video paparan
Cuti˗cuti Malaysia dengan bimbingan guru. (Nilai ꞉ kebersihan,
hormat˗menghormati)

You might also like