Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 8

RANCANGAN PENGAJARAN MATA PELAJARAN SAINS KELAS 5M

HARIAN TARIKH/HARI 24.5.17 Rabu MASA 09:00-10:00


TEMA Sains Hayat TAJUK Proses Hidup Tumbuhan
KOD STANDARD KANDUNGAN 4.2 Kemendirian spesis tumbuhan
KOD STANDARD PEMBELAJARAN 4.2.1 , 4.2.2
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. nyatakan cara tumbuhan memencarkan biji benih atau buah (angin , air)
melalui pemerhatian tumbuhan sebenar melalui video
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. menghubungkait cara pencaran tumbuhan dengan ciri-ciri biji benih atau
buah (angin , air) menerusi pelbagai media.

1. murid menyebut 2 /4 cara tumbuhan memencarkan biji bernih atau buah


(angin , air)
KRITERIA KEJAYAAN
2. murid menghubungkait 2/4 cara pencaran tumbuhan dengan ciri-ciri biji
benih(angin , air)
AKTIVITI PEMULA-PAK 21: JIGSAW
1. Wakil kumpulan tampil ke hadapan dan memilih satu sampul surat yang
mengandungi cebisan-cebisan gambar yang berbeza(angsana, meranti,
lalang, kelapa, teratai, pong-pong).
2. Murid diberi masa selama 3 minit untuk mencatumkan cebisan gambar.
3. Murid bersoal jawab berpandukan gambar dan mengaitkan dengan
pengetahuan sedia ada.
 Apakah yang dapat diperhatikan daripada gambar yang dipamerkan?
Jawapan murid : pelbagai
4. Murid dikaitkan dengan isi pembelajaran pada hari ini.

AKTIVITI UTAMA- PAK 21:i-think, galeri walk


1. Murid memerhati vieo berkaitan pencaran biji benih atau buah.
2. Setiap kumpulan diedarkan sehelai kertas sebak dan diminta memilih peta i-think
yang bersesuaian menulis contoh-contoh biji benih atau buah berdasarkan cara
AKTIVITI PENGAJARAN & pencaran tumbuhan dan hubungkait cara pencaran dengan ciri-ciri biji benih atau
PEMBELAJARAN (P&P) buah.
3. Setelah siap, murid mempamerkan hasil kerja dalam kumpulan masing-masing.
(Galeri Walk)
4. Murid membentangkan hasil kerja kumpulan masing-masing.

PENTAKSIRAN 1 2 3 4 5 6
AKTIVIITI PENUTUP:Mini Papan Putih , Reward cart
1. Murid diminta keluarkan papan putih mini.
2. Murid diminta menjawab solan yang dikemukuan dalam mini papan putih.
 Tuliskan contoh tumbuhan pencaran biji benih melalui cara air.
 Tuliskan contoh tumbuhan pencaran biji benih melalui cara angin.
 Apakah ciri-ciri biji benih tumbuhan yang menggunakan cara air?
 Apakah ciri-ciri biji benih tumbuhan yang menggunakan cara angin?
3. Murid menunjukkan jawapan kepada guru dan guru akan menyemak
jawapan murid.
4. Reward cart akan digunakan.
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
Murid diminta menghasilkan mini
TINDAKAN SUSULAN MURID book yang berkaitan topik.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita √
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain
 Memerhati  Membuat inferens  Menggunakan  Mengawal
 Mengelas  Meramal perhubungan pembolehubah
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)  Mengukur dan  Berkomunikasi ruang dan masa  Membuat hipotesis
menggunakan  Mentafsir data  Mendefinisi  Mengeksperimen
nombor secara operasi
 Mengguna & mengendalikan alatan dan bahan  Melakar specimen, peralatan sains dengan
sains dengan betul cara yang betul
KEMAHIRAN MANIPULATIF SAINS  Mengendalikan specimen dengan betul dan  Membersihkan peralatan sains dengan cara
(KMS) cermat yang betul
 Menyimpan peralatan dan bahan sains
dengan betul
 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis
KECERDASAN PELBAGAI  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang
 Intrapersonal
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM
 Pendidikan Alam  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
(EMK) Sekitar
 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat  Membuat
 Mengkategori  Menginterpretasi Inferens Keputusan
KEMAHIRAN BERFIKIR  Menjana Idea  Mencipta Analogi  Membuat  Membuat Rumusan
Ramalan  Menilai
 Mentafsir
PENILAIAN PENGAJARAN &  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
REFLEKSI

You might also like