Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 9

RPH PENDIDIKAN KESIHATAN

Tarikh : 12/8/2016

Kelas : 4 Arif

Masa : 8.00am-8.30am (30 minit)

Bilangan Murid : 37 orang

Modul : Kesihatan Fizikal

Standard Kandungan : 1.3 Mengetahui dan mengamalkan pemakanan yang sihat serta selamat.

Standard Pembelajaran : 1.3.3 Menyatakan kepentingan pengambilan pelbagai jenis makanan berdasarkan
Piramid Makanan Malaysia.

1.3.4 Menjelaskan kepentingan pengambilan sarapan yang sihat.


Hasil Pembelajaran : a) Kognitif :
1. Murid dapat menjelaskan dengan contoh sekurang kurangnya 5
kepentingan pengambilan pelbagai jenis makanan berdasarkan Piramid
Makanan Malaysia.
2. Murid dapat menerangkan sekurang kurangnya 4 kesan apabila tidak
mengambil makanan sihat.
3. Murid dapat menerangkan 5 kepentingan mengambil makanan
mengikut piramid makanan.
4. Murid dapat memilih makanan berdasarkan kualiti yang ditetapkan oleh
piramid makanan.

b) Afektif:
1. Menunjukkan keyakinan untuk menerangkan berkenaan piramid
makanan.
2. Berkeyakinan dalam memberi sumbang saran dalam aktiviti.
3. Menerima pandangan orang lain dalam perbincangan

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai pengetahuan sedia ada dan dapat membezakan makanan yang
sihat dan tidak sihat.

BBM : Slide,Video makanan sihat berdasarkan piramid makanan, Kad Imbasan flash
card (gambar makanan), pemplet (maklumat ringkas tentang makanan sihat)

Penggabungjalinan : Pendidikan Moral, Bahasa Melayu, Sains

TMK : Teknologi Maklumat Komunikasi


FASA/MASA AKTIVITI FOKUS ORGANISASI CATATAN/
PEMBELAJARAN
JUSTIFIKASI

Set Induksi (5 min) Aktiviti 1 : Respon murid terhadap Murid melihat tanyangan Kognitif:
video. video.
Menonton Video 1: Murid mendapat
Berpusatkan kepada Video ditayangkan ilmu baru yang
Menonton video (KMM) bahan dan murid. dengan menggunakan lebih tepat
berkenaan kepentingan LCD. berkenaan
pengambilan sarapan Memberi pengenalan kepentingan
yang sihat berdasarkan kepada murid supaya Murid memberi pengambilan
piramid makanan. skema baru dapat pandangan selepas sarapan yang
dibentuk. tayangan video tamat. sihat berdasarkan
Guru mengedarkan Soal jawab antara murid piramid makanan.
pemplet kepada murid. Murid mendapat dan guru berlaku.
maklumat yang lebih Behavioris:
tepat untuk menambah
ilmu sedia ada. Guru memberi
stimulus (video)
kepada murid.

Murid memberi
respon (output).
Murid
mengaplikasikan
maklumat dalam
pengambilan
pemakanan
seharian.

Memberi peluang
kepada murid
untuk memberi
pandangan.
Setiap murid akan melihat
Perkembangan (8 min) Aktiviti 2: Memberi pengalaman (flash card) yang Konstruktivisme:
baru kepada setiap disediakan oleh guru.
murid. Murid membina
(Flash card) menunjukkan
Murid membina menu skema baru
gambar makanan.
sarapan berdasarkan Kaedah berpusatkan berkenaan topik
piramid makanan. murid. Murid akan mengambil yang
(flash card) dan dibincangkan.
Murid mampu
seterusnya murid
membezakan jenis kelas Murid sedaya
dikehendaki untuk
makanan yang berlainan upaya untuk
mencipta menu sarapan
dan dapat mengetahui membina menu
mereka.
kepentingan serta fungsi makanan sendiri
makanan. Maklumat tentang dengan
kepentingan makanan mengaitkan
Murid dapat pengalaman
dipamerkan di satu sudut
menyediakan jenis sedia ada dengan
sebagai rujukan (papan
makanan untuk sarapan maklumat yang
tulis).
secara sihat. baru diterima.
Kriteria utama adalah
Murid dapat
sarapan yang paling
mengaplikasikan
sihat.
maklumat dalam
kehidupan harian.
Aktiviti Kelas (12 min) Aktiviti 3: Mendedahkan murid Kumpulan dibentuk, iaitu Kognitif:
untuk berfikir dan A, B, C dan D.
Secara berkumpulan, membanding beza setiap Murid membina
murid akan berbincang menu sarapan yang Kumpulan A memakai menu sarapan
untuk memilih sarapan mempunyai kriteria paling riben bewarna merah secara sihat.
yang paling sihat. sihat. ditangan. Diikuti,
Kumpulan B bewarna Murid
Berpusatkan murid. biru, Kumpulan C menggunakan
bewarna hijau dan kemahiran berfikir
kumpulan D bewarna aras rendah untuk
hitam. (Mewujudkan menyelesaikan
suasana belajar yang masalah.
seronok.)

Kumpulan akan melihat


setiap menu sarapan ahli
kumpulan bertujuan untuk
membanding beza.

Aktiviti ke4 diteruskan


dengan arahan yang
ringkas diberikan oleh
guru.
Aktiviti 4: Mendedahkan murid Secara berkumpulan, Penyelesaian
untuk berfikir dan A,B,C, dan D murid akan masalah:
Secara berkumpulan, berbincang secara logik berbincang dan memilih
murid akan berbincang dalam menentukan dan satu menu makanan Murid mencuba
dalam kumpulan membezakan setiap daripada ahli kumpulan untuk
masing-masing untuk menu sarapan yang mereka sendiri yang menyelesaikan
memilih satu menu disediakan oleh individu. mempunyai kriteria yang tugasan yang
makanan yang paling paling sihat. diberi oleh guru
sihat diantara ahli Murid dapat dalam waktu yang
kumpulan sendiri. mengaplikasikan ilmu Seterusnya kumpulan, ditetapkan.
yang sedia ada dalam A,B,C dan D akan
kehidupan harian. bergerak ke kumpulan
lain (gallery walk) untuk
Kaedah berpusatkan melihat menu makanan
murid. yang dipilih oleh
kumpulan lain.

(Guru memberi masa


yang secukupnya untuk
murid berbincang)
Pengukuhan/Penilaian Tugasan: Murid perlu mencatat Kognitif:
kelebihan dan
(0 minit) Murid diberikan tugasan Melengkapkan tugasan kekurangan menu Murid
semasa menjalankan semasa aktiviti 4 sarapan yang dipilih oleh menggunakan
aktiviti 4. dijalankan iaitu semasa kumpulan lain. Arahan pemikiran dan
galley walk. perlu dinyatakan dengan pemahaman
Murid berpeluang untuk untuk
jelas.
menjadi seorang chef. Murid mencatat menyelesaikan
kelebihan, kekurangan Lembaran perlu tugasan.
dan juga mengambil kira tahap
penambahbaikan dalam murid.
sesuatu menu makanan
dalam sesebuah Murid juga diberi
kumpulan. lembaran kerja untuk
disiapkan dirumah dan
Berpusatkan murid. dihantar pada keesokan
harinya.
Penutup (3 min) Aktiviti 5: Murid yakin untuk Humanistik:
memberi pandangan dan
Rumusan membuat rumusan Guru membuka
tentang tajuk yang ruang untuk murid
dibincangkan. untuk
mengeluarkan
Berpusatkan murid. pandangan
berkenaan tajuk
yang
dibincangkan.

Murid
menunjukkan
keyakinan untuk
memberi
pandangan.

You might also like