Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Општи подаци

Назив школе: Ћирило и Методије


Датум одржавања часа: 17.11.2009.
Час по реду: четврти
Разред и одељење: IV/ 4
Предавач: Анђелка Миладиновић
Методички подаци
Наставна јединица: „Кроз васиону и векове“ М.Миланковић
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Разумевање, тумачење и анализа текста
„Кроз васиону и векове“ М.Миланковића
Задаци часа:
- образовни: - Доживљавање, разумевање и тумачење
текста „ Кроз васиону и векове“;
- Самостално саопштавање утиска о
књижевном делу;
-Читање текста са разумевањем
прочитаног.
- функционални: - Оспособљавање ученика да књижевним
текстовима приступају доживљајно,
критички и стваралачки;
- Развијање аналитичког и синтетичког
мишљења у току тумачења текста;
- Развијање способности изражавања и
сажетог препричавања.
- васпитни: - Развијање читалачких навика и љубави
према књижевности;
- Чување и поштовање властитог
националног идентитета;
- Развијање интересовања за књигу.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставне методе: Метода разговора, матода рада на тексту,
метода усменог излагања, метода писаних
радова;
Наставна средства: Читанка, табла

Структура часа са временском артикулацијом


1. Емоционално-интелектуална
припрема 5 минута

2. Најава наставне јединице


1 минут
3. Локализација текста
3 минута
4. Изражајно читање
7 минута
5. Психолошка пауза
1 минут
6. Разговор о непосредном
3 минута
доживљају
7. Анализа текста
12 минута
8. Језик и стил 4 минута

9. Синтеза
3 минута
10. Самостални стваралачки рад 5 минута
ученика

11. Домаћи задатак


1 минут
Ток часа
Емоционално-интелектуална припрема На почетку часа читам ученицима
делић текста из књиге „ Кроз васиону и
векове“ ( прилог бр.1 ) и питам их ко је
написао тај текст. Откривам да се ради о
Милутину Миланковићу. Питам да ли
знају ко је он и настављам причу о њему.
(на табли се налази хамер са
фотографијама Београда, Беча, родна
кућа Миланковића у Даљу, прилог бр, 2 у
току часа ћу им скретати пажњу на
фотографије када будемо помињали ова
места ).
Ове године обележава се 130
година од рођења М.Миланковића.
Обдарен великим знањем и широким
интересовањима Миланковић је
несумњиво један од највећих светских
научника XX века. Данас говоримо о
једном генијалном човеку необичног
живота, који је у мислима путовао кроз
простор и време, милионима година у
прошлост и у будућност. Рођен је у Даљу.
Његов отац је био образован, вредан и
предузимљив човек. Имао је богату
библиотеку и предано се бавио
образовањем малог Милутина. Милутин
је био млитаво и болешљиво дете. До
своје пете године је преболео једну
заразну болест која се зове дифтерија и
запаљење плућа. Изгледа као да је
његово крхко здравље имало за
последицу бржи развитак духовних
способности. Његови родитељи су рано
открили да је надарен за математику. Већ
у петој години отац га је научио да
рачуна, тада је стекао своја прва знања из
математике, а то је бројање до милион.
Најава наставне јединице Кажем ученицима да ћемо на
овом часу обрадити текст „Кроз васиону
и векове“ М.Миланковића у којем он
описује управо своје детињство. Наслов
записујем на табли, а њима говорим да га
запишу у своје свеске.
Пишем наслов на табли, а
ученици у своје свеске.
Локализација текста Кажем ученицима да је то
одломак из истоимене књиге у којој
М.Миланковић говори о развоју
астрономије, он путује кроз васиону и
векове. Књига се састоји од писама која
он пише својој пријатељици и у вашој
читанци је писмо у којој описује управо
своје детињство.

Изражајно читање Кажем ученицима да се удобно


сместе и пажљиво ме слушају. Изражајно
читам текст док су њихове књиге
затворене .
Психолошка пауза Правим краћу паузу како би
ученици средили своје утиске и
учврстили доживљај.
Прилог бр. 1

Одломак из књиге кроз васиону и векове

Вечером кад ме сутон, слаба електрична струја, умор, или други који узрок,
одагна од мог писаћег стола, ја примакнем наслоњачу до прозора и посматрам звездано
небо. Опазим ли Месец, ја се попнем до њега и шетам по његовој површини да изблиза
видим оно што ме је на Месечевим мапама заинтересовало. Појави ли се која планета,
ја одлетим до ње да бих резултате мојих математичких испитивања о клими планета
контролисао на лицу места.

Прилог бр.2

Фотографије за хамер
Учитељски факултет
Универзитет у Београду

ПРИПРЕМА ЗА ПРВИ ИСПИТНИ ЧАС ИЗ


МЕТОДИКЕ СРПСКОГ ЈЕЗИКА

Асистент – сарадник
Марија Стојић

Студент
Анђелка Миладиновић
2004/37

Новембар, 2009.

You might also like