Professional Documents
Culture Documents
Pripreme III Razred
Pripreme III Razred
Pripreme III Razred
Predmet: Harmonija
Razred: III SMŠ
Struktura časa:
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Opustiti učenike za čas, objasniti sadržaj kontrolnog rada i
cjelinu koja će biti njime obuhvaćena. Naglasiti učenicima koji se elementi od
njih očekuju (funkcije i šifre, tačna harmonizacija tetrakorada, ne zaboraviti
upotrebu vanakordskih tonova).
Centralni dio časa: Izrada kontrolnog zadatka br.2, Horozić.
Završni dio časa: Pokupiti zadatke. Još jednom sumirati pređeno gradivo.
Struktura časa:
1
Izgled table je u kajdanci za III razred
Nastavna jedinica: Melodijski mol – izrada zadataka
Tip časa: ponavljanje i uvježbavanje gradiva kroz izradu zadatka
Cilj časa: ponoviti teoretski gradivo obrađeno na prethodnom času i izraditi
zadatak u kojem će znanje biti primjenjeno
Zadaci: usvajanje znanja stečenog na prethodnim časovima i korištenje znanja o
vanakordskim tonovima, sticanje zvučne predstave o varijanti mola –
melodijskom molu, zvučanju sa okolnim sadržajem, te zvučanju i sazvučanju u
višeglasnom stavu, razvijati smisao za oblikovanje melodijske linije soprana
kroz upotrebu vanakordskih tonova u kontekstu melodijskog mola, razvijanje
kreativnosti učenika i osjećaja za estetski lijepo
Nastavne metode: metoda usmenog izlaganja, metoda razgovora, metoda
demonstracije, praktični rad, metoda analize
Nastavna sredstva: tabla, klavir
Nastavni oblici: frontalni, grupni, individualni
Nastavna literatura: Asim Horozić, Harmonija III, Marko Tajčević, Harmonija
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Ponoviti gradivo sa prethodnog časa kroz sljedeća pitanja: šta
su varijante mola i dura? Zašto ih nazivamo varijantama? Koje su varijante dura
i koje su njihove karakteristike? Koje su varijante mola? Koje su karakteristike
melodijskog mola? Navedi nekoliko primjera korištenja melodijskog mola u
sopranu i basu!
Centralni dio časa: Izrada zadatka sa varijantom mola – melodijskim molom
br.465 i 467, Tajčević. Također, ne zaboraviti upotrebu vanakordskih tonova,
tretman alteriranog tona – povišenog VI stupnja.
Završni dio časa: Ponoviti najbitnije karakteristike varijante mola – melodijskog
mola. Dati zadaći (Tajčević, 467, b, c, d).
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Ponoviti sljedeće pojmove, vezane za naredni problem: Šta je
moldur? Šta je miksolidijska ljestvica i koje su njene karakteristike? Šta
podrazumijeva riječ ''varijanta''? Šta bi, prema toj definiciji bila varijanta mola?
Koju varijantu mola mi upotrebljavamo na nastavi harmonije i zašto je to tako?
Šta bi bile teme našeg izučavanja kad kažemo da je tema lekcije ''varijante
mola''?
Centralni dio časa: Dati učenicima zadatak za harmonsku analizu,kroz koji ćemo
obraditi sve tri varijante dura ponaosob. Svaki zadatka svirati kako bi učenici
dobili preciznu zvučnu sliku. U prvom zadatku pojavljuje se u C duru gotovo
stalan predznak as. To nas navodi na pomisao da je kompozitor koristio ne više C
dur kao sredstvo svoga izražaja, nego ga je ''začinio'' moldurskom bojom. Ton as
se pritom shvata kao ''izmijenjeni'' VI stupanj durske ljestvice – alteracija
(napisati na tabli ovu ljestvicu). Kroz daljnju harmonsku analizu utvrditi koji je
tretman u korištenju ovog tona (dakle, prvo primjer gledamo horizontalno, kako
bismo utvrdili kako se ponaša ton as u konkretnom slučaju). Utvrditi da se on
samom logikom svoga pojavljivanja i vođenja vodi u ton g, ima značaj ''gornje
vođice'' za dominantu, pa se vodi naniže u osnovni ton dominantnog akorda.
Prodiskutovati i javljanje očekivanog rješenja uvijek u istom glasu, te objasniti da
bi pojavljivanje u drugom glasu dovelo do pojave unakrsnice ili opreke, koja se u
harmoniji izbjegava.
Potom posmatrati primjer i vertikalno: koji su prozvodi tona as u sklopu akorada?
Dakle, u prvom je slučaju riječ o poluumanjenom akordu SII (koji je mali molski
u duru), u drugom slučaju riječ je o umanjenom septakordu VII stupnja (koji je u
duru poluumanjeni), dok je u zadnjem slučaju riječ o molskoj subdominantni
(koja je u duru strogo durska, kao jedan od temelja durskog tonaliteta). Zaključiti
da se ovdje radi o stvarnom, muzičkom ''začinu'' (molskom), kojim smo ''začinili''
durski tonalitet i time ponešto narušili stabilnost tonaliteta. Navesti i preostale
karakteristike moldura (umanjeni kvintakord na II st., mali nonakord na D) i
napisati ih na tabli.
U drugom zadatku isti postupak provesti sa miksolidijskim durom, kojem su
karakteristike sniženi sedmi stupanj (zato sam pitala koja je odlika miksolidijskog
tonaliteta - modusa). Karakteristike ove varijante dura je molska dominanta –
koja je temelj dura, zato je ovdje riječ o još dubljem narušavanju durske ljestvice,
o još jačem ''začinu''. Pored molske dominante imamo i mali durski septakord na
tonici (kojem je stupnju ovo prividna dominanta? IV stupnju, dakle njega ćemo
tako i tretirati!). Prodiskutovati i šta ovoj ljestvici nedostaje? Dakle, nedostaje joj
vođica, i zbog toga je i VII stupanj durski, a ne umanjeni.
U trećem zadatku je primjenjen miksolidijski moldur – sniženi VI i VII stupanj
dura. Karakteristike su molsa subdominanta i njena ''prividna'' dominanta – mali
durski septakord na I stupnju. Međutim, spomenuti da se u ovoj varijanti dura u
vezi V – I stupanj primjenjuje DURSKA dominanta, jer bi to inače previše ličilo
na c mol, što nije cilj varijante dura.
Završni dio časa: Ponoviti koje su varijante dura, njihove karakteristike, te
zajedničke osobine (javljanje alteriranih tonova i njihovo rješavanje u istom
glasu; javljanje varijanti dura se odvija u kratkim epizodama u toku jednog
stavka, a ne shvataju se samo kao alteracije VI i VII stupnja), te razloge za
njihovo korištenje (dodavanje druge boje, u ovom slučaju molske boje duru).
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Ponoviti gradivo sa prethodnog časa kroz sljedeća pitanja: šta
su vartijante mola i dura? Zašto ih nazivamo varijantama? Koje su varijante dura
i koje su njihove karakteristike?
Centralni dio časa: Izrada zadatka sa varijantom dura – moldurom br.2, Horozić.
Također, ne zaboraviti upotrebu vanakordskih tonova, tretman alteriranog tona –
sniženog VI stupnja.
Završni dio časa: Ponoviti najbitnije karakteristike varijante dura - moldura. Dati
zadaći (Horozić, str. 94, zad.2).
Struktura časa:
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Ponoviti gradivo sa prethodnog časa kroz sljedeća pitanja: Šta
su vanakordski tonovi? Čemu oni služe? Koje vanakordske tonove poznaješ?
Koje smo vanakordske tonove radili? Šta su zadržice? Kakve mogu biti? Na koji
dio takta dolaze? Koje zadržice poznaješ? Objasni svaki tip zadržice! Da li su
zadržice samo jednoglasna vanakordska pojava ili mogu biti i višeglasne?
Navedi tip dvostruke zadržice? Šta su skretnice? Na kojem dijelu takta se
javljaju i kakav im je karakter? Objasni razliku između skretnica i zadržica!Šta
su prolaznice? Koje su razlike između svih navedenih vanakordskih tonova? Šta
su anticipacije?
Centralni dio časa: Izrada zadatka sa vanakordskim tonovima. Ispod svakog
akorda u kojem nalazimo upotrebu zadržice, napisati u linijski sistem i izgled
takvog akorda, te njegovo rješenje. Prodiskutovati svaki vanakordski ton, a
posebnu pažnju obratiti na sopransku dionicu i njenu raznovrsnost.
Završni dio časa: Ponoviti najbitnije razlike i sličnosti između vanakordskih
tonova. Dati zadaći (Horozić, str. 85. zad. 1 i 2).
Struktura časa:
2
Izgled table je u kajdanci za III razred
Nastavna literatura: Asim Horozić, Harmonija III
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Ponoviti gradivo sa prethodnog časa kroz sljedeća pitanja: Šta
su vanakordski tonovi? Čemu oni služe? Koje vanakordske tonove poznaješ?
Koje smo vanakordske tonove radili? Šta su zadržice? Kakve mogu biti? Na koji
dio takta dolaze? Koje zadržice poznaješ? Objasni svaki tip zadržice! Da li su
zadržice samo jednoglasna vanakordska pojava ili mogu biti i višeglasne?
Navedi tip dvostruke zadržice? Šta su skretnice? Na kojem dijelu takta se
javljaju i kakav im je karakter? Objasni razliku između skretnica i zadržica!
Centralni dio časa: Izrada zadatka sa vanakordskim tonovima. Ispod svakog
akorda u kojem nalazimo upotrebu zadržice, napisati u linijski sistem i izgled
takvog akorda, te njegovo rješenje. Prodiskutovati svaki vanakordski ton, a
posebnu pažnju obratiti na sopransku dionicu i njenu raznovrsnost.
Završni dio časa: Ponoviti najbitnije razlike i sličnosti između vanakordskih
tonova. Dati zadaći (Tajčević, str. 124. zadatak 430).
Škola: JU Umjetnička škola Bihać
Predmet: Harmonija
Razred: III SMŠ
Struktura časa:
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Ponoviti gradivo sa prethodnog časa kroz sljedeća pitanja: Šta
su vanakordski tonovi? Čemu oni služe? Koje vanakordske tonove poznaješ?
Koje smo vanakordske tonove radili? Šta su zadržice? Kakve mogu biti? Na koji
dio takta dolaze? Koje zadržice poznaješ? Objasni svaki tip zadržice! Da li su
zadržice samo jednoglasna vanakordska pojava ili mogu biti i višeglasne?
Navedi tip dvostruke zadržice? Šta su skretnice? Na kojem dijelu takta se
javljaju i kakav im je karakter? Objasni razliku između skretnica i zadržica!
Centralni dio časa: Izrada dionice šifriranog basa (Tajčević, str. 125, 435). Svaki
učenik izrađuje po jedan takt. Izrada treba da podliježe diskusiji, pa i učestalom
brisanju napisanog i izradi cjeline ponovo, kako bi sopranska dionica bila što
kreativnija. Kroz praktičnu primjenu teoretskog znanja, učenici treba da
obrazlože sami svoj sud o izabranom sredstvu harmonizacije, te, u slučaju
eventualne pogreške, da ju sami uoče i isprave.
Zadatak po izradi otpjevati.
Završni dio časa: Ponoviti šta su skretnice. Ponoviti kako se izrađuje šifrirani
bas, te kako se ''rješavaju'' šifre vanakordskih tonova. Zadati zadaću (Horozić,
str. 74, br. 3. Slabiji učenici – Tajčević, str. 125, zadatak br. 434).
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Ponoviti gradivo sa prethodnog časa kroz sljedeća pitanja: Šta
su vanakordski tonovi? Čemu oni služe? Koje vanakordske tonove poznaješ?
Koje smo vanakordske tonove radili? Šta su zadržice? Kakve mogu biti? Na koji
dio takta dolaze? Koje zadržice poznaješ? Objasni svaki tip zadržice! Da li su
zadržice samo jednoglasna vanakordska pojava ili mogu biti i višeglasne?
Navedi tip dvostruke zadržice?
Centralni dio časa: Izrada zadatka sa vanakordskim tonovima. Ispod svakog
akorda u kojem nalazimo upotrebu vanakordskog tona – zadržice, napisati u
linijski sistem i izgled takvog akorda, te njegovo rješenje. Objasniti i po potrebi
zapisati, da se u izradi šifriranog basa i uočene zadržice, uvijek posmatra
''baza'', ''temelj'' – dakle akord na kojem se gradi zadržica, a to je po
pravilu drugi akord, druga šifra. Npr, ukoliko piše ispod basovog tona 4-3,
znači da je ''baza'' kvintakord (oznaka 3 je ''skraćena'' oznaka za
kvintakord), koji treba izgovoriti, potom umjesto terce kvintakorda
izgovoriti kvartu od basovog tona, koju ''rješavamo'' u tercu. Dakle, oznaka
4 ne pokazuje šifru akorda, nego samo interval VANAKORDSKOG tona
spram basa.
Izrada sopranske dionice treba da podliježe diskusiji, pa i učestalom brisanju
napisanog i izradi cjenline ponovo, kako bi sopranska dionica bila što
kreativnija.
Završni dio časa: Ponoviti šta su zadržice. Ponoviti kako se izrađuje šifrirani
bas, te kako se ''rješavaju'' šifre vanakordskih tonova. Zadata zadaću (Horozić,
str. 65 i 66, zadaci br. 2 i 3). Zadati zadatke za slabije učenike, u obliku
jednotaktnih obrazaca, koje će riješiti kod kuće.
Škola: JU Umjetnička škola Bihać
Predmet: Harmonija
Razred: III SMŠ
Struktura časa:
Struktura časa:
Struktura časa:
3
Izgled table je u kajdanci za III razred
Škola: JU Umjetnička škola Bihać
Predmet: Harmonija
Razred: III SMŠ
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Ponoviti gradivo sa prethodnog časa kroz sljedeća pitanja: šta
su varijante mola i dura? Zašto ih nazivamo varijantama? Koje su varijante dura
i koje su njihove karakteristike? Koje su varijante mola? Koje su karakteristike
melodijskog/prirodnog mola? Navedi nekoliko primjera korištenja
melodijskog/prirodnog mola u sopranu i basu!
Centralni dio časa: Izrada zadatka sa varijantama mola – melodijskim i
prirodnim, te harmonskim molom str. , Tajčević. Posebnu pažnju obratiti na
slušanje izrađenih zadataka, te provjeriti da li učenici prepoznaju varijante mola.
Završni dio časa: Ponoviti najbitnije karakteristike varijanti mola – melodijskog
i prirodnog mola. Dati zadaću za harmonizaciju varijanata mola.
Škola: JU Umjetnička škola Bihać
Predmet: Harmonija
Razred: III SMŠ
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Ponoviti gradivo sa prethodnog časa kroz sljedeća pitanja: šta
su varijante mola i dura? Zašto ih nazivamo varijantama? Koje su varijante dura
i koje su njihove karakteristike? Koje su varijante mola? Koje su karakteristike
melodijskog/prirodnog mola? Navedi nekoliko primjera korištenja
melodijskog/prirodnog mola u sopranu i basu! Zadati učenicima nekoliko
primjera akorada karakterističnih za navedene tonalitete, koje oni zapisuju u
kajdanku (MD7, U7, MM7, PU7, VD7, P7, VM7).
Centralni dio časa: Izrada zadatka sa varijantama dura i mola – melodijskim i
prirodnim, te harmonskim molom str. , Tajčević. Posebnu pažnju obratiti na
slušanje izrađenih zadataka, te provjeriti da li učenici prepoznaju varijante dura i
mola.
Završni dio časa: Ponoviti najbitnije karakteristike varijanti dura i mola. Dati
zadaću za harmonizaciju varijanata dura i mola.
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Ponoviti gradivo sa prethodnog časa kroz sljedeća pitanja: šta
su varijante mola i dura? Zašto ih nazivamo varijantama? Koje su varijante dura
i koje su njihove karakteristike? Koje su varijante mola? Koje su karakteristike
melodijskog/prirodnog mola? Navedi nekoliko primjera korištenja
melodijskog/prirodnog mola u sopranu i basu! Zadati učenicima nekoliko
primjera akorada karakterističnih za navedene tonalitete, koje oni zapisuju u
kajdanku (MD7, U7, MM7, PU7, VD7, P7, VM7).
Centralni dio časa: Analiza zadatka sa varijantama dura i mola – melodijskim i
prirodnim, te harmonskim molom str. , Lhotka. Posebnu pažnju obratiti na
slušanje zadatka, te provjeriti da li učenici prepoznaju varijante dura i mola, kao
i akorde specifične za date tonalitete.
Završni dio časa: Ponoviti najbitnije karakteristike varijanti dura i mola. Dati
zadaću za harmonizaciju varijanata dura i mola.
Škola: JU Umjetnička škola Bihać
Predmet: Harmonija
Razred: III SMŠ
Struktura časa:
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Kroz razgovor utrditi koliko učenici pozanju značenje riječi
sekvenca. Ponoviti šta je muzički motiv, fraza, rečenica.
Centralni dio časa: Napisati na tabli motiv. Diskutovati o njemu kroz ugao
sintaktičke obrade teksta: poput riječi, koja ima svoje značenje, postoji motiv u
muzici.
Ovaj motiv – zvaćemo ga modelom –može se prenijeti na različite stupnjeve
ljestvice, najčešće u intervalu sekunde. Demonstrirati i odsvirati. Napomentui da
se ovaj način ''sekvenciranja'' ne odnosi samo na motiv, nego i na veće oblike.
Nazivamo ga melodijskom sekvencom.
Šta bi bila harmonska sekvenca (diskusija)? Dakle, ona sekvenca u kojoj se
zajedno sa melodijom prenosi i harmonija, odnosno hrmonizovana melodija sa
istim akordskim vezama i odnosima među akordima. Demonstrirati i odsvirati.
Pritom primijetiti da su se u nekim vezama desile ''slučajno'' veze koje nam prije
nisu bile dopuštene (udvajanje vođice, prekomjerna kvarta u melodijskom
pomaku i sl.). Napomenuti da se u slučaju sekvenci ovi problemi zanemaruju,
iako se mogu korigovati, ako se jave u unutrašnjim glasovima, pri čemu se malo
odstupa od modela sekvence u prenošenjima.
Dakle, značajni pojmovi su model za sekvencu i prenošenja, kojih može biti
više, ali najčešće samo do četiri (poznata je sekvenca dva i po puta kod Bacha),
nakon toga slijedi kadenca, koja je slobodno formirana. Pojmove napisati i
istaknuti na tabli.
Završni dio časa: Ponoviti karakteristike sekvence, njene građe (model i
prenošenja) i mehanizma. Ponoviti šta je melodijska i harmonijska sekvenca.
Ponoviti odstupanja od pravila koja se mogu javiti.4
4
Izgled table je u kajdanci za III razred
Škola: JU Umjetnička škola Bihać
Predmet: Harmonija
Razred: III SMŠ
Struktura časa:
5
Izgled table je u kajdanci za III razred
Škola: JU Umjetnička škola Bihać
Predmet: Harmonija
Razred: III SMŠ
Struktura časa:
6
Izgled table je u kajdanci za III razred
Škola: JU Umjetnička škola Bihać
Predmet: Harmonija
Razred: III SMŠ
Struktura časa:
7
Izgled table je u kajdanci za III razred
Škola: JU Umjetnička škola Bihać
Predmet: Harmonija
Razred: III SMŠ
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Kroz razgovor utvrditi koliko učenici pozanju značenje riječi
modulacija (preko riječi modus – način, vrsta), dijatonika, kromatika,
enharmonija. Ponoviti funkcionalnost akorada u tonalitetu i načinima na koji je
najbolje predstaviti tonalitet, kadence odsvirati i pitati koja najbolje predstavlja
određeni tonalitet (npr. T – S u C duru su isto što i D – T u F duru).
Centralni dio časa: Na tabli napisati naslov: Dijatonska modulacija – opće
karakteristike.
Dakle, izvući zaključak da je modulacija promjena tonaliteta (napisati na tabli).
Ali, da li je svaka promjena tonaliteta modulacija? Ne, da bi modulacija bila
ispravna, ona mora biti izvedena postupno, utvrđena kadencom ciljnog tonaliteta
i sa promjenom tonalnog centra (prodiskutovati ovu definiciju, kako bih se
uvjerila da učenici razumiju sve pojmove). Šta to znači?
Napisati na tabli četiri primjera promjene tonaliteta i analizirati ih, po sljedećim
parametrima:
- Da li je uopće izvršena promjena tonaliteta – iz kojeg tonaliteta u koji?
- Da li je promjena izvršena postupno?
- Da li je je promijenjen tonalni centar?
Dakle, u prvom primjeru riječ je o tonalnom istupanju, jer se samo ''istupilo'' u
oblast D dura, i izvršen povratak u C dur. U drugom primjeru je izvršen tonalni
skok, jer se naglo prešlo u novi tonalitet, dok je u trećem primjeru izvršena
mutacija, pri čemu se prešlo u c mol, dakle, istoimeni tonalitet, prilikom čega se
nije promijenio tonalni centar. Tek posljednji primjer je primjer modulacije.
Zašto?
Jer je izvršena promjena tonaliteta (C - D), u kojoj je promijenjen tonalni centar.
Promjena je izvršena postupno, kroz tri faze – faza kretanja u polaznom
tonalitetu, faza preznačenja i faza potvrde novog tonaliteta. Prodiskutovati svaku
fazu posebno – koju je funkciju bitno istaknuti za polazni tonalitet, koju za
ciljni. Koja je funkcija ciljnog tonaliteta najbolja da bude u fazi preznačenja (a
koja ne)?
Postoje, međutim tri vrste modulacije, od kojih je samo jedna navedena. To su
dijatonska, hromatska i enharmonska. Po čemu se one razlikuju? Po fazi
preznačenja, jer kod dijatonske koristimo dijatonske ljestvične akorde (još
jednom precizirati šta znači dijatonski, ljestvični akord), koji su zajednički
polaznom i ciljnom tonalitetu; kod hromatske koristimo alterovane akorde, dok
u enharmonskoj modulaciji koristimo enharmonsku zamjenu tonova u akordu
(dati primjer za svaku).
Navesti sve definicije u kratkim tezama na tabli. Kredama u boji označiti
postupak kretanja modulacije.
Završni dio časa: Ponoviti kroz sljedeća pitanja: Šta je modulacija? Da li je
svaka promjena tonaliteta modulacija? Šta je tonalno istupanje? Šta je tonalni
skok? Šta je mutacija? Koje su faze modulacije? Koje vrste modulacije postoje?8
8
Izgled table je u kajdanci za III razred
Škola: JU Umjetnička škola Bihać
Predmet: Harmonija
Razred: III SMŠ
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Ponoviti prethodnu nastavnu jedinicu kroz sljedeća pitanja: Šta
je modulacija? Da li je svaka promjena tonaliteta modulacija? Šta je tonalno
istupanje? Šta je tonalni skok? Šta je mutacija? Koje vrste modulacije postoje?
Koje su faze modulacije? Koji je slijed akorada potreban za ''predstavljanje''
polaznog tonaliteta? Koji je pogodan za efektnu kadencu?
Centralni dio časa: Na tabli napisati naslov: Dijatonska modulacija – izvođenje
modulacije.
Zadržati se na fazi preznačenja. Uzeti primjer koji je korišten na prethodnom
času. Koji je akord korišten u fazi preznačenja? Durski akord, koji se nalazi čak
u osam različitih tonaliteta (navesti i izvući zaključak, koji proizilazi iz pojave
mnogostranosti kvintakorada). Također, napisati mnogostranost molskog,
umanjenog i prekomjernog kvintakorda.
Uraditi harmonsku analizu (vidi izgled table) primjera modulacije, u kojima
treba prodiskutovati sa učenicima sljedeće pojave:
- kretanje u polaznom tonalitetu
- fazu preznačenja – šta je navedeni akord u polaznom, šta u ciljnom
tonalitetu, koju je funkciju ciljnog tonaliteta najbolje uzeti? Ići logikom
progresije – od najlošije do najbolje modulacije;
- fazu potvrde ciljnog tonaliteta (zavisno od preznačenja – vrste kadenci);
- postupnost promjene tonaliteta, kod kojega se primjera modulacija ''osjeti'',
kod koje je ''prirodnija''?
Otpjevati modulacije nakon diskusije.
Također, navesti tipove srodnosti tonaliteta: I, II, III i IV stepen srodnosti.
Tonaliteti su srodni prema zajedničkim akordima, koje posjeduju, a to zavisi od
broja predznaka.
Završni dio časa: Ponoviti kroz sljedeća pitanja: Šta je modulacija? Da li je
svaka promjena tonaliteta modulacija? Šta je tonalno istupanje? Šta je tonalni
skok? Šta je mutacija? Koje su faze modulacije? Koje vrste modulacije postoje?
Ponoviti mnogostarnost kvintakorada (dur i mol)! Koji tipovi srdosnosti
tonaliteta postoje? 9
9
Izgled table je u kajdanci za III razred
Škola: JU Umjetnička škola Bihać
Predmet: Harmonija
Razred: III SMŠ
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Ponoviti prethodne nastavne jedinice kroz sljedeća pitanja: Šta
je modulacija? Koje vrste modulacije postoje? Koje su faze modulacije? Koji je
slijed akorada potreban za ''predstavljanje'' polaznog tonaliteta? Koji je pogodan
za efektnu kadencu? Koja je funkcija najpovoljnija kao akord preznačenja? Koji
tonaliteti stoje u I stepenu srodstva? Navedi koji su tonaliteti u I st. srodstva sa
d, g, D, A?
Centralni dio časa: Izvođenje modulacije F – a, kroz koju će se ponoviti sve
karakteristike dijatonske modulacije:
- diskusija o akordu preznačenja (koju funkciju a mola upotrijebiti i zašto)
- diskusija o kretanju u polaznom tonalitetu, kojim ćemo stići do akorda
preznačenja
- diskusija o završnoj kadenci.
Potom izraditi sljedeće modulacije: G – C; d – a; d – F; na prvom času. Na
drugom času izraditi sljedeće modulacije: B – F; g – d; F – g; d – B. Uz istu
diskusiju, a u cilju pronalaženja najjednostavnijih, najefektnijih i najuspjelijih
načina za modulaciju, učenici samostalno pred pločom izrađuju date zadatke,
koje trebaju poslije odsvirati i otpjevati.
Ne zaboraviti napomenuti da su sljedeći elementi modulacije vrlo bitni:
udvajanje tonova kod pojedinih akorada (npr. kod sporednih stupnjeva, kod
kojih je moguće udvajanje tonova u sekstakordu – taj će isti akord postati akord
glavnog stupnja, kod kojeg udvajanje nije dozvoljeno); bilježenje predznaka
prilikom modulacije u novi tonalitet.
Završni dio časa: Ponoviti kroz sljedeća pitanja: Šta je modulacija? Koje su faze
modulacije? Koji tonaliteti stoje u I stepenu srodstva? Koji akordi su zajednički
tonalitetima G i D dur?10
10
Izgled table je u kajdanci za III razred
Škola: JU Umjetnička škola Bihać
Predmet: Harmonija
Razred: III SMŠ
Struktura časa:
Uvodni dio časa: Podijeliti učenicima zadatke za kontrolni rad (pogledaj dole).
Objasniti eventualne najasnoće u razumijevanju pitanja.
Centralni dio časa: Izrada kontrolnog rada.
Završni dio časa: Pokupiti kontrolne radove. Dati učenicima zadaće. Sumirati
gradivo obrađeno na prethodnim časovima.
Kontrolni rad:
Grupa A:
1. Navedi sve zajedničke akorde između sljedećih tonaliteta: G - D; d - B.
2. Izradi sljedeće modulacije: G - D i d – B.
Grupa B:
1. Navedi zajedničke akorde između sljedećih tonaliteta: F i B; e – D.
Izradi sljedeće modulacije: F – B i e – D.