Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 4
MATA PELAJARAN : Matematik
TARIKH : 4 Ogos 2017
MASA : 7.30 – 8.30 Pagi
KELAS : 4 Inovatif
BILANGAN MURID : / 45 orang
TAJUK : Panjang
KEMAHIRAN SEDIA ADA :
(i) Menukar unit melibatkan meter dan sentimeter

STANDARD KANDUNGAN : Murid dibimbing untuk :-


12.2 mengukur dan menganggar panjang

STANDARD PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :-


(i) Mengukur objek dalam unit milimeter
(ii) Menganggar jarak dalam unit kilometer

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran, murid berupaya :-


a) Mengukur 7 objek yang berada di kelas
b) Menyatakan anggaran milimeter dan sentimeter menggunakan jari.
c) Menyatakan anggaran kilometer menggunakan satu tempat ke tempat yan lain.
TABIAT BERFIKIR : Berfikir secara fleksibel, menggunakan pengetahuan lepas ke situasi baru
EMK : Kreativiti dan inovasi
NILAI : Teliti, bekerjasama
BBM : Pita pengukur, pembaris

FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI CATATAN


SET INDUKSI HOM :
(5 minit) a. Tunjukkan slaid gambajarah pen, Apakah unit yang digunakan untuk Menggunakan pengetahuan
wayar dan sebatang jalanraya. mengukur gambarajah yang lepas ke situasi baru
Contoh. ditunjukkan?

Murid mengkategori alat-alat


pengukuran dalam jadual.

b. Tunjukkan alat-alat pengukur


seperti pembaris, tali, klip kertas Murid dikehendaki menggunting gambar
dan pita ukur. alat pengukur dan menampalnya ke
dalam Lembaran Kerja mengikut unit
ukuran yang sesuai.
c. Edarkan Lembaran Kerja kepada
semua murid.

IMAGINASI
(20 minit) a. Terangkan kepada murid Mengapa unit dicatat pada alat
tentang alat-alat mengukur pengukur?
mengikut kesesuaian unit.

b. Bincangkan jawapan Lembaran


Kerja bersama- sama murid.

c. Minta murid menjelaskan


kategori yang dibuat.

PERKEMBANGAN HOM :
(20 minit) a. Bahagikan murid kepada Berfikir secara fleksibel
beberapa kumpulan. Setiap
kumpulan diberikan satu jadual Murid dibekalkan dengan alat-alat
ukuran. mengukur seperti pembaris. Nilai :
Rujuk Lembaran Kerja. Teliti, bekerjasama

b. Murid dikehendaki mengukur


panjang objek dalam unit
milimeter (mm) yang disenaraikan
oleh guru dalam jadual.
c. Bincangkan jawapan murid.

d. Bahagikan murid kepada


beberapa kumpulan. Setiap Setiap kumpulan dibekalkan peta.
kumpulan dibekalkan dengan satu
peta seperti di Lembaran Kerja 19.

e. Murid dikehendaki menjawab


soalan berpandukan peta yang
diberi.

TINDAKAN a) Bahagikan murid kepada Arahan :


(10 minit ) beberapa kumpulan. Setiap (i) Buka buku latihan muka surat 62.
kumpulan akan dibekalkan dengan Jawab semua soalan.
10 soalan. Guru memantau aktiviti (ii) Mari kita bincang bersama.
yang dijalankan oleh murid.

b) Antara soalan yang boleh


dikemukakan. Ukur:

c) Lebar meja kamu

d) Tinggi meja kamu

e) Lebar buku teks


matematik.

f) Panjang pensel kamu.

g) Lebar pintu bilik darjah kamu.

Anggarkan jarak:
h) Rumah kamu dengan
sekolah.
i) Rumah kamu dengan
hospital.

j) Pejabat pos dengan rumah


kamu.

k) Balai bomba dengan rumah


kamu.

l) Kedai yang terdekat dengan


rumah kamu.

m) Kumpulan yang dapat


menyelesaikan soalan dengan
cepat dikira sebagai pemenang.

PENUTUP a) Murid membuat rumusan perkara Arahan :


(5 minit) yang dipelajari pada hari ini. (i) Jangan lupa letak jam, hari,
minggu, bulan dan tahun.

Soalan :
(i) Apakah yang kita pelajari pada
hari ini?

You might also like