Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN SAINS KELAS 2 Ibnu Rushd


TARIKH/ HARI 03 Mac 2019 Ahad MASA 9.00 -10.00 pagi
TEMA Pengenalan Kepada Sains TAJUK 1.0 - Kemahiran Sainstifik

KOD STANDARD 1.1 - Kemahiran Proses Sains


KANDUNGAN

KOD STANDARD 1.1.4 - Berkomunikasi


PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
PEMBELAJARAN - Menguasai kemahiran berkomunikasi dengan betul berdasarkan aktiviti yang dilakukan.

1. Menyatakan maklumat yang diperoleh. (TP1)


KRITERIA KEJAYAAN 2. Merekod maklumat atau idea dalam sebarang bentuk. (TP2)
3. Merekod maklumat atau idea dalam bentuk yang sesuai. (TP3)

AKTIVITI PEMULA
1. Mengimbas kembali dan bersoal jawab pelajaran yang lalu.
2. Guru memberitahu murid LO dan SC hari ini.
AKTIVITI UTAMA
1. Membimbing murid melakukan KPS berkomunikasi .
AKTIVITI 2. Aktiviti kumpulan : - Melakukan aktiviti buku teks ms 10 - 11 .
PENGAJARAN & - Membincangkan jawapan soalan berdasarkan aktiviti buku teks ms 10
PEMBELAJARAN dan 11 - Round Robin ( Aktiviti Kooperatif )
- Murid membentangkan hasil kerja kumpulan.
(PdP)
- Menjalankan aktiviti "Look- Think- Comment" antara kumpulan
( Aktiviti Kolaboratif )

PENTAKSIRAN
1. Pentaksiran lembaran kerja berdasarkan perbezaan tahap murid.
Kumpulan A , B dan C- Menjawab buku aktivit ms 7-8 dengan bimbingan guru.
2. Kerja rumah : Menyambung aktiviti pentaksiran.

AKTIVITI PENUTUP
1. Rumusan
2. Bersoal-jawab bagi menguji kefahaman murid :
Contoh soalan: Nyatakan KPS yang digunakan dalam aktiviti yang dilakukan.
Contoh soalan KBAT : Nyatakan maklumat yang bole anda nyatakan berdasarkan gambar
yang diberikan.

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


TINDAKAN SUSULAN Menjawab buku aktivit ms 7- Menjawab soalan buku aktiviti Menjawab soalan buku
MURID 8 dengan bimbingan guru. ms 7-8 dengan bimbingan guru. aktiviti ms 7 -8 dengan
bimbingan guru.
BAHAN BANTU  Bukuteks  Internet  Radio / TV  Spesimen
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain

 Membuat
 Memerhati  Menggunakan
inferens
 Mengelas perhubungan  Mengawal pembolehubah
KEMAHIRAN PROSES  Meramal
 Mengukur dan ruang dan masa  Membuat hipotesis
SAINS (KPS)  Berkomunikasi
menggunakan  Mendefinisi  Mengeksperimen
 Mentafsir data
nombor secara operasi

 Mengguna & mengendalikan alatan dan  Melakar specimen, peralatan sains dengan cara yang
KEMAHIRAN bahan sains dengan betul betul
MANIPULATIF SAINS  Mengendalikan specimen dengan betul  Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul
(KMS) dan cermat

 Interpersonal  Muzikal
KECERDASAN  Kinestatik  Naturalis
 Intrapersonal  Verbal
PELBAGAI  Logik Matematik  Visual Ruang
Linguistik

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan AlamSekitar  Patriotisme  TMK  NilaiMurni

 Membuat Inferens  Membuat


 Membanding beza  Menghubungkait
KEMAHIRAN BERFIKIR  Membuat Keputusan
 Mengkategori  Menginterpretasi
Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi
 Mentafsir  Menilai
PENILAIAN
 LembaranKerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 HasilKerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / CutiSakit
 Program Sekolah  Cuti Bencana / CutiKhas
REFLEKSI (Mesy. Agong PIBG)
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Cuti Peristiwa / Cuti
 Mengiringi Murid Umum
ditangguhkan kerana ….
Keluar
 ……………………………………
 AktivitiLuar ………………………………

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN SAINS KELAS 2 Ibnu Sina
TARIKH/ HARI 04 Mac 2019 Isnin MASA 10.30 pagi -11.30 pagi
TEMA Pengenalan Kepada Sains TAJUK 1.0 - Kemahiran Sainstifik

KOD STANDARD 1.1 - Kemahiran Proses Sains


KANDUNGAN

KOD STANDARD 1.1.4 - Berkomunikasi


PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
PEMBELAJARAN - Menguasai kemahiran berkomunikasi dengan betul berdasarkan aktiviti yang dilakukan.

4. Menyatakan maklumat yang diperoleh. (TP1)


KRITERIA KEJAYAAN 5. Merekod maklumat atau idea dalam sebarang bentuk. (TP2)
6. Merekod maklumat atau idea dalam bentuk yang sesuai. (TP3)

AKTIVITI PEMULA
1. Mengimbas kembali dan bersoal jawab pelajaran yang lalu.
2. Guru memberitahu murid LO dan SC hari ini.
AKTIVITI UTAMA
1. Menyambung aktiviti yang lalu
2. Aktiviti kumpulan : - Melakukan aktiviti buku teks ms 10 - 11 .
AKTIVITI - Membincangkan jawapan soalan berdasarkan aktiviti buku teks ms 10
PENGAJARAN & dan 11 - Round Robin ( Aktiviti Kooperatif )
PEMBELAJARAN - Murid membentangkan hasil kerja kumpulan.
(PdP) - Menjalankan aktiviti "Look- Think- Comment" antara kumpulan
( Aktiviti Kolaboratif )

PENTAKSIRAN
1. Pentaksiran lembaran kerja berdasarkan perbezaan tahap murid.
Kumpulan A dan B - Menjawab soalan dari 2 lembaran kerja
Kumpulan C - Menjawab soalan dari 1 lembaran kerja
2. Kerja rumah : Menjawab soalan buku aktiviti ms 7 - 8 .

AKTIVITI PENUTUP
1. Rumusan
2. Bersoal-jawab bagi menguji kefahaman murid :
Contoh soalan: Nyatakan KPS yang digunakan dalam aktiviti yang dilakukan.
Contoh soalan KBAT : Nyatakan maklumat yang boleH anda nyatakan berdasarkan
gambar yang diberikan.

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN


TINDAKAN SUSULAN Menjawab soalan dari 1 Menjawab soalan dari 2 Menjawab soalan dari 2
MURID lembaran kerja lembaran kerja lembaran kerja
BAHAN BANTU  Bukuteks  Internet  Radio / TV  Spesimen
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain

 Membuat
 Memerhati  Menggunakan
inferens
 Mengelas perhubungan  Mengawal pembolehubah
KEMAHIRAN PROSES  Meramal
 Mengukur dan ruang dan masa  Membuat hipotesis
SAINS (KPS)  Berkomunikasi
menggunakan  Mendefinisi  Mengeksperimen
 Mentafsir data
nombor secara operasi

 Mengguna & mengendalikan alatan dan  Melakar specimen, peralatan sains dengan cara yang
KEMAHIRAN bahan sains dengan betul betul
MANIPULATIF SAINS  Mengendalikan specimen dengan betul  Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul
(KMS) dan cermat

 Interpersonal  Muzikal
KECERDASAN  Kinestatik  Naturalis
 Intrapersonal  Verbal
PELBAGAI  Logik Matematik  Visual Ruang
Linguistik

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan AlamSekitar  Patriotisme  TMK  NilaiMurni

 Membuat Inferens  Membuat


 Membanding beza  Menghubungkait
KEMAHIRAN BERFIKIR  Membuat Keputusan
 Mengkategori  Menginterpretasi
Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi
 Mentafsir  Menilai
PENILAIAN
 LembaranKerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &
 HasilKerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / CutiSakit
 Program Sekolah  Cuti Bencana / CutiKhas
REFLEKSI (Mesy. Agong PIBG)
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Cuti Peristiwa / Cuti
 Mengiringi Murid Umum
ditangguhkan kerana ….
Keluar
 ……………………………………
 AktivitiLuar ………………………………

Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

You might also like