Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА НАСТАВНИ ЧАС Српски језик

Наставнa тема/област: ЈЕЗИК Разред: четврти


Наставна јединица: Врста и служба речи Редни број часа: 77.
Тип наставног часа: утврђивање

Циљ наставног часа: Утврђивање знања о врстама и њиховој служби речи у реченици.

Образовни – Уочавање и препознавање врста речи и њихове службе у реченици;


задаци:
– Усвајање и разумевање службе именичког и глаголског скупа у
реченици.

– Развијање логичког и апстрактног мишљења;


Функционални
– Примена стечених знања у новим ситуацијама;
задаци:
– Развијање способности писменог изражавања.
Васпитни – Указивање ученицима на значај писања и употребе великог слова у
задаци: одређеним ситуацијама.

Облици наставног рада: Методе наставног рада: Наставна средства:


Фронтални, индивидуални Дијалошка, демонстративна, Наставни листић,
рада на тексту, индуктивно- графофолија
дедуктивна

Активности ученика: слуша, говори, закључује, уочава, именује, чита, препознаје, анализира,
упоређује
Корелација: Природа и друштво, Музичка култура, Ликовна Место рада: учионица
култура
Обавезна и додатна литература и остали
извори података за ученике и наставнике:
– Аранђеловић, Ј. М: Српски језик за 4. разред основне школе, БИГЗ школство, Београд;
– Аранђеловић, Ј. М., Петровић, М: Наставни листови за српски језик и књижевност 4, БИГЗ
школство, Београд
Образовни стандарди
који се могу применити: 1СЈ.2.4.5. 1СЈ.3.4.3.
Ток часа
Припрема за рад и Емоционално-интелектуална припрема
најава наставне Обнављање знања о врстама и служби речи на примерима са наставног
јединице листића.
Одреди врсту и службу речи у реченици.
Пролетос су поред пута млади горани засадили дрворед.
Лукава лисица увек у баснама надмудри неку наивну животињу.
Моја два најбоља друга увек ми за рођендан шаљу музичке честитке.

Најава наставне јединице – Учитељ најављује шта ће радити на овом


часу и пише по табли наслов – Врста и служба речи.
Рад на новом Самостални рад ученика
садржају Учитељ дели ученицима наставне листиће (ПРИЛОГ).
Изражајно читање текста – ученици штафетно читају текст.
Ученици самостално решавају задатке. Учитељ их обилази,
контролише њихов рад и помаже ако за то постоји потреба.

Систематизација Анализа
Учитељ открива на графофолији правилна решења задатака.
Ученици читају своја решења и заједно их анализирају и допуњују.
Језик и стил
Богађење речника – тематски речник –киша.
ИМЕНИЦЕ: облак, пљусак, капи, завеса...
ГЛАГОЛИ: пљуштати, ромињати, капљати, сипити...
ПРИДЕВИ: јака, снажна, блага, досадна, упорна...
Домаћи задатак

Изглед табле и запис у свесци


Врста и служба речи

Пролетос су поред пута млади горани засадили дрворед.


Лукава лисица увек у баснама надмудри неку наивну животињу.
Моја два најбоља друга увек ми за рођендан шаљу музичке честитке.
После ручка Ана весело истрчава у двориште. ПРИЛОЗИ
Наставни листић

1. Подвуци субјекат и предикат у реченицама и одреди којој врсти речи припадају.


Марко је вредан дечак.
Он је јуче освојио треће место на такмичењу.
Он је певач у хору наше школе.
2. Напиши реченице у којима ће именица књига у реченици вршити службу:
СУБЈЕКТА ____________________________________________
ОБЈЕКТА ____________________________________________
3. Подвуци атрибуте у следећим реченицама.
Суво грање се њише на снашном ветру.
Благо Сунце је извирило иза високог планинског врха.
4. Подвуци прилошке одредбе у датим реченицама.
Данас они весело истрчавају из школе.
Јуче је Маја заносно свирала на концерту.
Сутра ће ученици вредно радити на часу.
Марко је синоћ журно отрчао кући.

БЕЛЕШКЕ

You might also like