Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 19

Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Harian Sains Tingkatan 4

BAB 1: Penyiasatan saintifik

Tema : Pengenalan kepada sains


Bidang pembelajaran : Penyiasatan saintifik
Objektif pembelajaran : Menganalisa kaedah penyiasatan saintifik
Hasil pembelajaran : Menerangkan langkah-langkah dalam penyiasatan saintifik
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan langkah-langkah dalam penyiasatan saintifik
(Aktiviti 1.1)
Refleksi :

BAB 2: Koordinasi badan

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Koordinasi badan
Objektif pembelajaran : Memahami koordinasi badan
Hasil pembelajaran : (a) Memerihalkan maksud koordinasi badan
(b) Mengenal pasti sistem dalam badan yang mengawal dan
menyelaras koordinasi badan
Aktiviti pembelajaran : (a) Memeriksa model koordinasi badan
(b) Membincangkan kepentingan koordinasi badan dalam aktiviti
harian
(Aktiviti 2.1)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Koordinasi badan
Objektif pembelajaran : Memahami sistem saraf manusia
Hasil pembelajaran : (a) Mengenal pasti bahagian dalam sistem saraf manusia
(b) Menyatakan fungsi setiap bahagian dalam sistem saraf
Aktiviti pembelajaran : (a) Memerhati carta sistem saraf manusia
(b) Membincangkan fungsi setiap komponen dalam sistem saraf
(Aktiviti 2.2)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Koordinasi badan
Objektif pembelajaran : Memahami sistem saraf manusia
Hasil pembelajaran : (a) Mengenal pasti bahagian neuron
(b) Mengenal pasti perbezaan jenis neuron
Aktiviti pembelajaran : (a) Memerhati model struktur neuron
(b) Memerhati carta jenis neuron yang berbeza
(Aktiviti 2.3)
Refleksi :
Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup
Bidang pembelajaran : Koordinasi badan
Objektif pembelajaran : Menganalisa koordinasi saraf
Hasil pembelajaran : (a) Menyatakan maksud reseptor dan efektor
(b) Menyatakan fungsi reseptor dan efektor
Aktiviti pembelajaran : (a) Membincangkan maksud reseptor dan efektor
(b) Membincangkan fungsi reseptor dan efektor
(Aktiviti 2.4)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Koordinasi badan
Objektif pembelajaran : Menganalisa koordinasi saraf
Hasil pembelajaran Menerangkan tindakan refleks dan arka refleks
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji sentakan lutut sebagai tindakan
refleks
(Aktiviti 2.4)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Koordinasi badan
Objektif pembelajaran : Memahami peranan proprioreseptor dalam mengekalkan
keseimbangan dan koordinasi
Hasil pembelajaran Menerangkan maksud proprioreseptor
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji proprioreseptor
(Aktiviti 2.5)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Koordinasi badan
Objektif pembelajaran : Memahami otak manusia dan kerencamannya
Hasil pembelajaran : Mengenal pasti bahagian utama dan fungsi dalam otak manusia
Aktiviti pembelajaran : Memerhati model otak manusia
(Aktiviti 2.6)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Koordinasi badan
Objektif pembelajaran : Memahami otak manusia dan kerencamannya
Hasil pembelajaran Menerangkan maksud tindakan terkawal dan tindakan luar kawal
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk membezakan tindakan terkawal dan
tindakan luar kawal
(Aktiviti 2.7)
Refleksi :
Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup
Bidang pembelajaran : Koordinasi badan
Objektif pembelajaran : Memahami koordinasi kimia dalam badan
Hasil pembelajaran : Memerihalkan maksud hormon dan kelenjar endokrin
Aktiviti pembelajaran : Memerhati carta kelenjar endokrin manusia
(Aktiviti 2.8)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Koordinasi badan
Objektif pembelajaran : Menganalisa koordinasi antara sistem saraf dengan sistem endokrin
Hasil pembelajaran : Membandingkan dan membezakan koordinasi saraf dengan
koordinasi kimia
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk membezakan koordinasi saraf dengan
koordinasi kimia
(Aktiviti 2.8)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Koordinasi badan
Objektif pembelajaran : Menilai kesan penyalahgunaan dadah terhadap koordinasi badan dan
kesihatan
Hasil pembelajaran : Menerangkan maksud penyalahgunaan dadah
Aktiviti pembelajaran : Mengumpul maklumat tentang dadah dan kesannya
(Aktiviti 2.9)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Koordinasi badan
Objektif pembelajaran : Menganalisa kesan pengambilan alkohol secara berlebihan terhadap
koordinasi badan dan kesihatan
Hasil pembelajaran : Menghuraikan kesan pengambilan alkohol secara berlebihan
terhadap koordinasi badan
Aktiviti pembelajaran : Mengumpul maklumat tentang contoh alkohol dan kesannya
(Aktiviti 2.9)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Koordinasi badan
Objektif pembelajaran : Menyedari kepentingan minda yang sihat dan baik
Hasil pembelajaran : Mengenal pasti faktor-faktor yang memberi kesan terhadap minda
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan akal minda yang sihat dan baik
(Aktiviti 2.10)
Refleksi :
BAB 3: KETURUNAN DAN VARIASI

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Keturunan dan variasi
Objektif pembelajaran : Memahami pembahagian sel
Hasil pembelajaran : Memerihalkan hubungkait antara gen, DNA dan kromosom
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang hubungkait antara gen, DNA dan
kromosom
(Aktiviti 3.1)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Keturunan dan variasi
Objektif pembelajaran : Memahami pembahagian sel
Hasil pembelajaran : Memerihalkan proses mitosis kromosom
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang proses mitosis
(Aktiviti 3.2)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Keturunan dan variasi
Objektif pembelajaran : Memahami pembahagian sel
Hasil pembelajaran : Memerihalkan proses meiosis
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang proses meiosis
(Aktiviti 3.3)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Keturunan dan variasi
Objektif pembelajaran : Memahami pembahagian sel
Hasil pembelajaran : Membanding dan membezakan antara proses mitosis dan meiosis
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan perbandingan dan perbezaan antara proses mitosis
dan meiosis
(Aktiviti 3.3)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Keturunan dan variasi
Objektif pembelajaran : Memahami prinsip dan mekanisme pewarisan
Hasil pembelajaran : Menerangkan maksud gen dominan dan gen resesif
Aktiviti pembelajaran : Mengenal pasti sifat-sifat dominan dan resesif pada manusia
(Aktiviti 3.4)
Refleksi :
Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup
Bidang pembelajaran : Keturunan dan variasi
Objektif pembelajaran : Memahami prinsip dan mekanisme pewarisan
Hasil pembelajaran : (a) Mengilustrasi mekanisme pewarisan sifat menggunakan rajah
skema
(b) Meramalkan nisbah genotip dan fenotip bagi kacukan
monohibrid
Aktiviti pembelajaran : (a) Menjalankan aktiviti untuk mengilustrasi mekanisme pewarisan
sifat menggunakan rajah skema
(b) Menjalankan aktiviti untuk meramalkan nisbah genotip dan
fenotip bagi kacukan monohibrid
(Aktiviti 3.5)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Keturunan dan variasi
Objektif pembelajaran : Memahami penentuan seks anak dan kejadian kembar pada manusia
Hasil pembelajaran : Menerangkan penentuan seks anak
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menentukan seks anak
(Aktiviti 3.6)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Keturunan dan variasi
Objektif pembelajaran : Memahami penentuan seks anak dan kejadian kembar pada manusia
Hasil pembelajaran : (a) Menerangkan kejadian kembar seiras dan kembar tidak seiras
(b) Membanding dan membezakan kembar seiras dan kembar tidak
seiras
Aktiviti pembelajaran : (a) Membincangkan kejadian kembar seiras dan kembar tidak seiras
(b) Membincangkan perbandingan dan perbezaan kembar seiras
dan kembar tidak seiras
(Aktiviti 3.7)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Keturunan dan variasi
Objektif pembelajaran : Memahami mutasi
Hasil pembelajaran : (a) Menyatakan jenis mutasi
(b) Menyatakan kebaikan dan keburukan mutasi
Aktiviti pembelajaran : (a) Membincangkan tentang jenis mutasi
(b) Membincangkan tentang kebaikan dan keburukan mutasi
(Aktiviti 3.8)
Refleksi :
Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup
Bidang pembelajaran : Keturunan dan variasi
Objektif pembelajaran : Menilai kesan penyelidikan genetik terhadap kehidupan manusia
Hasil pembelajaran : Menerangkan pembiakbakaan ke atas tanaman dan ternakan
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan pembiakbakaan ke atas tanaman dan ternakan
(Aktiviti 3.9)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Keturunan dan variasi
Objektif pembelajaran : Menganalisa variasi dalam hidupan
Hasil pembelajaran : Mengelaskan variasi kepada variasi selanjar dan variasi tak selanjar
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengenal pasti dan mengklasifikasikan
variasi di kalangan pelajar dalam kelas
(Aktiviti 3.10, 3.11 & 3.12)
Refleksi :

Tema : Penyelenggaraan dan kesinambungan hidup


Bidang pembelajaran : Keturunan dan variasi
Objektif pembelajaran : Menganalisa variasi dalam hidupan
Hasil pembelajaran : Mengenal pasti faktor-faktor yang menyebabkan variasi
Aktiviti pembelajaran : Membina salasilah keluarga berdasarkan variasi di kalangan ahli
keluarga
(Aktiviti 3.10, 3.11 & 3.12)
Refleksi :

BAB 4: JIRIM DAN BAHAN

Tema : Jirim dalam alam


Bidang pembelajaran : Jirim dan bahan
Objektif pembelajaran : Menganalisa perubahan keadaan jirim
Hasil pembelajaran : Menerangkan teori kinetik jirim
Aktiviti pembelajaran : Menerangkan perubahan bagi ketiga-tiga keadaan jirim berdasarkan
teori kinetik jirim
(Aktiviti 4.1 & 4.2)
Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam


Bidang pembelajaran : Jirim dan bahan
Objektif pembelajaran : Memahami struktur atom
Hasil pembelajaran : (a) Memerihalkan struktur atom
(b) Mengenal pasti zarah-zarah subatom
Aktiviti pembelajaran : (a) Membincangkan struktur atom
(b) Membincangkan zarah-zarah subatom
(Aktiviti 4.3)
Refleksi :
Tema : Jirim dalam alam
Bidang pembelajaran : Jirim dan bahan
Objektif pembelajaran : Mengaplikasi idea tentang nombor proton dan nombor nukleon
dalam unsur
Hasil pembelajaran : Menghubungkait bilangan proton, neutron dan elektron bagi satu
atom dengan nombor proton dan nombor nukleon
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menghubungkait bilangan proton,
neutron dan elektron bagi satu atom dengan nombor proton dan
nombor nukleon
(Aktiviti 4.4)
Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam


Bidang pembelajaran : Jirim dan bahan
Objektif pembelajaran : Mengaplikasi idea tentang nombor proton dan nombor nukleon
dalam unsur
Hasil pembelajaran : Menyatakan tentang isotop
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang isotop
(Aktiviti 4.5)
Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam


Bidang pembelajaran : Jirim dan bahan
Objektif pembelajaran : Memahami pengelasan unsur dalam Jadual Berkala
Hasil pembelajaran : Memerihalkan tentang penyusunan unsur-unsur dalam Jadual
Berkala
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang penyusunan unsur-unsur dalam Jadual
Berkala
(Aktiviti 4.6)
Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam


Bidang pembelajaran : Jirim dan bahan
Objektif pembelajaran : Memahami sifat bahan berdasarkan zarah yang terdapat di dalamnya
Hasil pembelajaran : Memerihalkan atom, molekul dan ion
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang atom, molekul dan ion
(Aktiviti 4.7)
Refleksi :
Tema : Jirim dalam alam
Bidang pembelajaran : Jirim dan bahan
Objektif pembelajaran : Memahami sifat bahan berdasarkan zarah yang terdapat di dalamnya
Hasil pembelajaran : Membanding dan membezakan bahan-bahan yang terdiri daripada
atom, molekul dan ion
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk membanding dan membezakan bahan-
bahan yang terdiri daripada atom, molekul dan ion
(Aktiviti 4.8)
Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam


Bidang pembelajaran : Jirim dan bahan
Objektif pembelajaran : Memahami sifat-sifat dan kegunaan bahan logam dan bukan logam
Hasil pembelajaran : Membanding dan membezakan logam dan bukan logam
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk membanding dan membezakan logam
dan bukan logam
(Aktiviti 4.9 & 4.10)
Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam


Bidang pembelajaran : Jirim dan bahan
Objektif pembelajaran : Memahami sifat-sifat dan kegunaan bahan logam dan bukan logam
Hasil pembelajaran : Menghubungkaitkan sifat fizikal logam dan bukan logam dengan
kegunaannya dalam kehidupan harian
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang sifat fizikal logam dan bukan logam yang
berhubungkait dengan kegunaannya dalam kehidupan harian
(Aktiviti 4.10 & 4.11)
Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam


Bidang pembelajaran : Jirim dan bahan
Objektif pembelajaran : Menganalisa kaedah penulenan bahan
Hasil pembelajaran : Menyatakan sifat-sifat bahan tulen
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji kesan bendasing terhadap takat
didih dan takat lebur bahan
(Aktiviti 4.12) PEKA
Refleksi :
Tema : Jirim dalam alam
Bidang pembelajaran : Jirim dan bahan
Objektif pembelajaran : Menganalisa kaedah penulenan bahan
Hasil pembelajaran : Menyatakan sifat-sifat bahan tulen dan kaedah penulenan bahan
yang berbeza
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menulenkan bahan melalui kaedah
penyulingan
(Aktiviti 4.13)
Refleksi :

Tema : Jirim dalam alam


Bidang pembelajaran : Jirim dan bahan
Objektif pembelajaran : Menganalisa kaedah penulenan bahan
Hasil pembelajaran : Menyatakan sifat-sifat bahan tulen dan kaedah penulenan bahan
yang berbeza
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menulenkan bahan melalui kaedah
penghabluran
(Aktiviti 4.14)
Refleksi :

BAB 5: TENAGA DAN PERUBAHAN KIMIA

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga dan perubahan kimia
Objektif pembelajaran : Memahami perubahan fizik dan kimia
Hasil pembelajaran : Membanding dan membezakan perubahan fizik dan perubahan
kimia
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk membanding dan membezakan
perubahan fizik dengan perubahan kimia (pembakaran Mg dan
tindak balas KI dengan Pb(NO3)2)
(Aktiviti 5.1 & 5.2)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga dan perubahan kimia
Objektif pembelajaran : Menganalisa perubahan haba dalam tindak balas kimia
Hasil pembelajaran : (a) Menyatakan maksud tindak balas eksotermik
(b) Menyatakan maksud tindak balas endotermik
Aktiviti pembelajaran : (a) Menjalankan aktiviti untuk mengkaji tindak balas eksotermik
(b) Menjalankan aktiviti untuk mengkaji tindak balas endotermik
(Aktiviti 5.3) PEKA
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan
Bidang pembelajaran : Tenaga dan perubahan kimia
Objektif pembelajaran : Mensintesiskan siri kereaktifan logam
Hasil pembelajaran : Memerihalkan kecergasan tindak balas logam dengan air
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji kecergasan tindak balas logam
dengan air
(Aktiviti 5.4)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga dan perubahan kimia
Objektif pembelajaran : Mensintesiskan siri kereaktifan logam
Hasil pembelajaran : Memerihalkan kecergasan tindak balas logam dengan asid
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji kecergasan tindak balas logam
dengan asid
(Aktiviti 5.5) PEKA
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga dan perubahan kimia
Objektif pembelajaran : Mensintesiskan siri kereaktifan logam
Hasil pembelajaran : Memerihalkan kecergasan tindak balas logam dengan oksigen
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji kecergasan tindak balas logam
dengan oksigen
(Aktiviti 5.6)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga dan perubahan kimia
Objektif pembelajaran : Mensintesiskan siri kereaktifan logam
Hasil pembelajaran : Mengenal pasti kedudukan karbon dalam siri kereaktifan logam.
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengenal pasti kedudukan karbon dalam
siri kereaktifan logam.
(Aktiviti 5.7)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga dan perubahan kimia
Objektif pembelajaran : Mengaplikasikan siri kereaktifan logam
Hasil pembelajaran : Menghubungkaitkan kedudukan logam dalam siri kereaktifan logam
dengan kaedah pengekstrakan logam daripada bijihnya.
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menghubungkait kedudukan logam
dalam siri kereaktifan logam dengan kaedah pengekstrakan logam
daripada bijihnya.
(Aktiviti 5.8)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan
Bidang pembelajaran : Tenaga dan perubahan kimia
Objektif pembelajaran : Memahami elektrolisis
Hasil pembelajaran : Menyatakan maksud anod, katod, anion, kation dan elektrolit
Aktiviti pembelajaran : Memerhatikan sel elektrolit
(Aktiviti 5.9)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga dan perubahan kimia
Objektif pembelajaran : Memahami elektrolisis
Hasil pembelajaran : Memerihalkan proses elektrolisis suatu elektrolit menggunakan
elektrod karbon
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan elektrolisis plumbum bromida lebur dengan
menggunakan elektrod karbon
(Aktiviti 5.10)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga dan perubahan kimia
Objektif pembelajaran : Memahami elektrolisis
Hasil pembelajaran : Memerihalkan proses penyaduran logam
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menyadur paku besi dengan kuprum
(Aktiviti 5.11)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga dan perubahan kimia
Objektif pembelajaran : Memahami penghasilan tenaga elektrik daripada tindak balas kimia
Hasil pembelajaran : Memerihalkan cara sel ringkas beroperasi
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji penghasilan tenaga elektrik
oleh sel ringkas.
(Aktiviti 5.12) PEKA
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga dan perubahan kimia
Objektif pembelajaran : Memahami penghasilan tenaga elektrik daripada tindak balas kimia
Hasil pembelajaran : Menyenaraikan pelbagai jenis sel dan kegunaannya
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang pelbagai jenis sel dan kegunaannya
(Aktiviti 5.13)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan
Bidang pembelajaran : Tenaga dan perubahan kimia
Objektif pembelajaran : Memahami tindak balas kimia yang berlaku dengan adanya cahaya
Hasil pembelajaran : Memberi contoh tindak balas kimia yang memerlukan tenaga cahaya
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang tindak balas kimia yang memerlukan
tenaga cahaya contohnya proses fotosintesis oleh tumbuhan hijau
(Aktiviti 5.14)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga dan perubahan kimia
Objektif pembelajaran : Memahami tindak balas kimia yang berlaku dengan adanya cahaya
Hasil pembelajaran : Menerangkan kesan cahaya terhadap bahan kimia yang peka cahaya
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang kesan cahaya terhadap bahan kimia yang
peka cahaya
(Aktiviti 5.15)
Refleksi :

BAB 6: TENAGA NUKLEAR

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga nuklear
Objektif pembelajaran : Memahami bahan radioaktif
Hasil pembelajaran : (a) Memerihalkan proses pereputan radioaktif
(b) Menamakan tiga jenis sinaran radioaktif
Aktiviti pembelajaran : (a) Membincangkan tentang proses pereputan radioaktif
(b) Membincangkan tentang tiga jenis sinaran radioaktif
(Aktiviti 6.1 & 6.2)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga nuklear
Objektif pembelajaran : Memahami bahan radioaktif
Hasil pembelajaran : Membanding dan membezakan sinaran radioaktif
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk membanding dan membezakan sinaran
radioaktif
(Aktiviti 6.1 & 6.2)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga nuklear
Objektif pembelajaran : Memahami bahan radioaktif
Hasil pembelajaran : Menerangkan kegunaan bahan radioaktif
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang kegunaan bahan radioaktif
(Aktiviti 6.3)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan
Bidang pembelajaran : Tenaga nuklear
Objektif pembelajaran : Memahami penggunaan tenaga nuklear dan kegunaannya
Hasil pembelajaran : Memerihalkan penghasilan tenaga nuklear melalui pembelahan
nuklear
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang penghasilan tenaga nuklear melalui
pembelahan nuklear
(Aktiviti 6.4)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga nuklear
Objektif pembelajaran : Memahami penggunaan tenaga nuklear dan kegunaannya
Hasil pembelajaran : Memerihalkan penjanaan tenaga elektrik daripada tenaga nuklear
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang penjanaan tenaga elektrik daripada tenaga
nuklear
(Aktiviti 6.5)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga nuklear
Objektif pembelajaran : Menyedari keperluan mengendalikan bahan radioaktif dengan cara
yang betul
Hasil pembelajaran : Menyatakan kesan sinaran radioaktif terhadap hidupan
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang kesan jangka pendek dan kesan jangka
panjang sinaran radioaktif terhadap benda hidup
(Aktiviti 6.6)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Tenaga nuklear
Objektif pembelajaran : Menyedari keperluan mengendalikan bahan radioaktif dengan cara
yang betul
Hasil pembelajaran : Memerihalkan langkah yang betul dalam pengendalian sisa bahan
radioaktif
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang langkah yang betul dalam pengendalian
sisa bahan radioaktif
(Aktiviti 6.6)
Refleksi :
BAB 7: CAHAYA, WARNA DAN PENGLIHATAN

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Mensintesiskan pembentukan imej oleh cermin satah dan kanta
Hasil pembelajaran : Menyatakan ciri imej yang dibentuk oleh cermin satah
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk memerhati imej yang dibentuk oleh
cermin satah
(Aktiviti 7.1)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Mensintesiskan pembentukan imej oleh cermin satah dan kanta
Hasil pembelajaran : (a) Menyatakan ciri imej yang dibentuk oleh kanta cembung
(b) Menyatakan ciri imej yang dibentuk oleh kanta cekung
Aktiviti pembelajaran : (a) Menjalankan aktiviti untuk memerhati imej yang dibentuk oleh
kanta cembung
(b) Menjalankan aktiviti untuk memerhati imej yang dibentuk oleh
kanta cekung
(Aktiviti 7.2)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Mensintesiskan pembentukan imej oleh cermin satah dan kanta
Hasil pembelajaran : Melukis dan melabel gambarajah sinar bagi sinar cahaya yang
melalui kanta cembung
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk melukis dan melabel gambarajah sinar
bagi sinar cahaya yang melalui kanta cembung
(Aktiviti 7.3)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Mensintesiskan pembentukan imej oleh cermin satah dan kanta
Hasil pembelajaran : Melukis dan melabel gambarajah sinar bagi sinar cahaya yang
melalui kanta cekung
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk melukis dan melabel gambarajah sinar
bagi sinar cahaya yang melalui kanta cekung
(Aktiviti 7.3)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan
Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Mensintesiskan pembentukan imej oleh alatan optik
Hasil pembelajaran : Mengenal pasti bahagian alatan optik yang terlibat dalam
pembentukan imej
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang bahagian alatan optik yang terlibat dalam
pembentukan imej
(Aktiviti 7.4)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Mensintesiskan pembentukan imej oleh alatan optik
Hasil pembelajaran : Melukis gambarajah sinar bagi sinar cahaya yang melalui alatan
optik
Aktiviti pembelajaran : MEnjalankan aktiviti untuk melukis gambarajah sinar bagi sinar
cahaya yang melalui alatan optik
(Aktiviti 7.5)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Mensintesiskan pembentukan imej oleh alatan optik
Hasil pembelajaran : Membanding dan membezakan mekanisme memfokus dan
mengawal jumlah cahaya yang masuk ke dalam mata manusia dan
kamera
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk membanding dan membezakan
mekanisme memfokus dan mengawal jumlah cahaya yang masuk ke
dalam mata manusia dan kamera
(Aktiviti 7.6 & 7.7)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Menganalisa penyebaran cahaya
Hasil pembelajaran : Menerangkan melalui contoh penyebaran cahaya dalam fenomena
alam
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menyiasat penyebaran cahaya
menggunakan prisma
(Aktiviti 7.8)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan
Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Menganalisa penyebaran cahaya
Hasil pembelajaran : Menerangkan melalui contoh penyebaran cahaya dalam fenomena
alam
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menyiasat pembentukan pelangi dan
melukis gambar rajah berlabel untuk menunjukkan penyebaran
cahaya
(Aktiviti 7.9)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Menganalisa penyerakan cahaya
Hasil pembelajaran : Menyatakan maksud penyerakan cahaya
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji penyerakan cahaya dan
kesannya
(Aktiviti 7.10)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Menganalisa penyerakan cahaya
Hasil pembelajaran : Memberi contoh fenomena alam yang berkaitan penyerakan cahaya
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang contoh fenomena alam yang berkaitan
penyerakan cahaya
(Aktiviti 7.10)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Menganalisa penambahan dan penolakan cahaya berwarna
Hasil pembelajaran : Menerangkan percampuran warna primer menghasilkan warna
sekunder
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji penambahan warna primer
dalam menghasilkan warna sekunder
(Aktiviti 7.11 & 7.12) PEKA
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan
Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Menganalisa penambahan dan penolakan cahaya berwarna
Hasil pembelajaran : Menerangkan penolakan cahaya berwarna oleh penapis warna
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji kesan penapis warna primer
dan sekunder terhadap cahaya putih dan cahaya berwarna.
(Aktiviti 7.13)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Mengaplikasikan prinsip penolakan cahaya berwarna untuk
menerangkan kehadiran objek berwarna
Hasil pembelajaran : Menerangkan penolakan cahaya berwarna oleh objek berwarna
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk memerhati dan mengkaji objek berwarna
dibawah cahaya putih dan cahaya berwarna
(Aktiviti 7.14)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Mengaplikasikan prinsip penolakan cahaya berwarna untuk
menerangkan kehadiran objek berwarna
Hasil pembelajaran : Menyatakan fungsi sel rod dan sel kon pada mata
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang fungsi sel rod dan sel kon pada mata
(Aktiviti 7.15)
Refleksi :

Tema : Tenaga dalam kehidupan


Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Menganalisa kesan pencampuran pigmen
Hasil pembelajaran : Menyatakan maksud pigmen dan membanding dan membezakan
pencampuran pigmen dengan pencampuran cahaya berwarna
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang pigmen dan membanding dan membezakan
pencampuran pigmen dengan pencampuran cahaya berwarna
(Aktiviti 7.15 & 7.16)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan
Bidang pembelajaran : Cahaya, warna dan penglihatan
Objektif pembelajaran : Menganalisa penyebaran cahaya
Hasil pembelajaran : Menyenaraikan kepentingan warna
dalam kehidupan
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang menyenaraikan kepentingan warna dalam
kehidupan
(Aktiviti 7.17)
Refleksi :

BAB 8: BAHAN KIMIA DALAM PERINDUSTRIAN

Tema : Perkembangan teknologi industri dalam masyarakat


Bidang pembelajaran : Bahan kimia dalam perindustrian
Objektif pembelajaran : Memahami sifat sifat aloi dan kegunaannya dalam industri
Hasil pembelajaran : (a) Memberikan contoh aloi dan kandungan serta kegunaannya
(b) Menghubungkaitkan perubahan sifat logam yang dijadikan aloi
dengan susunan zarahnya
Aktiviti pembelajaran : (a) Membincangkan tentang contoh aloi dan kandungan serta
kegunaannya
(b) Membincangkan tentang hubungkait perubahan sifat logam yang
dijadikan aloi dengan susunan zarahnya
(Aktiviti 8.1)
Refleksi :

Tema : Perkembangan teknologi industri dalam masyarakat


Bidang pembelajaran : Bahan kimia dalam perindustrian
Objektif pembelajaran : Memahami sifat sifat aloi dan kegunaannya dalam industri
Hasil pembelajaran : Menghubungkaitkan sifat aloi dengan kegunaannya dalam
kehidupan harian
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang hubungkait sifat aloi dengan kegunaannya
dalam kehidupan harian
(Aktiviti 8.2)
Refleksi :

Tema : Perkembangan teknologi industri dalam masyarakat


Bidang pembelajaran : Bahan kimia dalam perindustrian
Objektif pembelajaran : Memahami sifat sifat aloi dan kegunaannya dalam industri
Hasil pembelajaran : Menerangkan bagaimana pengaloian boleh mengubah sifat logam
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang bagaimana pengaloian boleh mengubah
sifat logam
(Aktiviti 8.3 & 8.4) PEKA
Refleksi :
Tema : Perkembangan teknologi industri dalam masyarakat
Bidang pembelajaran : Bahan kimia dalam perindustrian
Objektif pembelajaran : Menganalisa penghasilan dan penggunaan ammonia dalam industri
Hasil pembelajaran : Memerihalkan penghasilan ammonia secara industri
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang penghasilan ammonia secara industri
(Aktiviti 8.5)
Refleksi :

Tema : Perkembangan teknologi industri dalam masyarakat


Bidang pembelajaran : Bahan kimia dalam perindustrian
Objektif pembelajaran : Menganalisa penghasilan dan penggunaan ammonia dalam industri
Hasil pembelajaran : Memerihalkan bagaimana ammonia digunakan dalam penghasilan
baja garam ammonium dan urea
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang bagaimana ammonia digunakan dalam
penghasilan baja garam ammonium dan urea
(Aktiviti 8.6)
Refleksi :

Tema : Perkembangan teknologi industri dalam masyarakat


Bidang pembelajaran : Bahan kimia dalam perindustrian
Objektif pembelajaran : Menganalisa kesan pembuangan bahan sisa industri terhadap alam
sekitar
Hasil pembelajaran : Menghubungkaitkan kesan pembuangan bahan sisa industri dengan
kemandirian hidupan
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang kesan pembuangan bahan sisa industri
dengan kemandirian hidupan
(Aktiviti 8.7)
Refleksi :

Tema : Perkembangan teknologi industri dalam masyarakat


Bidang pembelajaran : Bahan kimia dalam perindustrian
Objektif pembelajaran : Menganalisa kesan pembuangan bahan sisa industri terhadap alam
sekitar
Hasil pembelajaran : Menyatakan dengan contoh kaedah pengawalan pembuangan sisa
industri untuk menghindar pencemaran
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang kaedah pengawalan pembuangan sisa
industri untuk menghindar pencemaran
(Aktiviti 8.7)
Refleksi :

You might also like