Professional Documents
Culture Documents
Certificate: Sandipan Mishra Kaustav Bhadar
Certificate: Sandipan Mishra Kaustav Bhadar
……………………………… …..……………………….
Prof. Sandipan Mishra Prof. Kaustav Bhadar
(Electrical Engineering Department) (Electrical Engineering Department)
Academy of Technology
Hooghly, 712121
1|Page
ACKNOWLEDGEMENT
I would like to thank Prof Sandipan Mishra and Prof. Kaustav Bhadar for
their kind help to complete this report for paper ELECTRICAL SYSTEM
DESIGN-II(EE882). I cordially acknowledge their effort to make me
understand the aspects of Machine Designing. I also thank my friends and
teachers from Electrical Engineering department for their support and sharing
knowledge with me. I have gone through several books of machine and enrich
my interest and knowledge.
……………………..
Avick Chakraborty
(16901613027)
2|Page
TABLE OF CONTENTS
CONTENTS PAGE NO
1) CERTIFICATE 1
2) ACKNOLEDGEMENT 2
3) CONTENTS 3
3|Page
DESIGN OF SQUIRREL CAGE INDUCTION
MOTOR
Objective:
To Design a 11kw,3 phase, 440v,50 Hz, 1000 rpm squirrel cage I.M.The machine is to be started
by a star delta starter. Given full load efficiency 86% and full load power factor is 0.86
Assumption:
Specific Magnetic Loading, Ba = 0.45 Tesla
Specific Electrical Loading, ac = 25000 A/m
Winding Factor, Kw = 0.955
Length to pole pitch, L/τp = 1.5
Slot/pole/phase, q = 2
Stacking Factor, S.F = 0.9
Current Density (Stator), δs = 4 A/mm2
Conductor Covering - Medium Enamel
Space Factor, Sf = 0.8
Standard Conductor Diameter (with insulation), ds = 1.99 mm
Slot Width of Stator at AA' = 13.04 mm
Slot Width of Stator at CC' =9.63 mm
Maximum Flux density Through Stator Teeth, Bmax = 1.7 Tesla
Core Flux Density, Bcs = 1.05 Tesla
Rotor Current Density, δr = 6 A/mm2
End Ring Current Density, δe = 7 A/mm2
Air Gap Length, lg = 0.35 mm
Copper Resistivity, ρcu = 0.021*10-6 Ω-m
Specific Core Iron Loss = 5.4 Watt/kg
Specific Weight of Material = 7.6*103 kg/m3
Specific Core Teeth Iron Loss = 7.2 Watt/kg
Specific Weight of Copper = 8.89*103 Kg/m3
4|Page
End Ring Extension (for both side) = 14.5 mm
Skewing Extension = 10 mm
Dimension Calculation:
N= (120*f)/P
Or P= (120*50)/1000= 6
Input (KVA,Q) =(11/(086*.86))=14.872 kva
Output Coefficient, Co =(1.11*Kw*Bav*ac*п2*10-3) = 117.084
We Know, Q=Co*D2*l*ns
Or D2*l =Q/(Co* ns) ----------1
Now, l/τp =1.5
Or, L=0.78D -----------------2
From 1 and 2 we get ,
D=21.3 cm
Then L=16.6 cm
Peripherial Speed, пDns = 11.461 m/s
Slot Pitch, Yss =пD/Ss = 18.58 mm
Net Core Length, Li= Sf *l = 11.97 cm
6|Page
Fig : 2 - SEMI ENCLOSED SLOT FOR STATOR CONDUCTOR
7|Page
DO=14.52
.INCH
Stator Core:
Since only 50% flux/pole passes through the stator core i.e. (0.008197/2)
Average flux density in stator core = 1.0345 Wb/m2
Stator Core area,Acs = (Φ/2)/Bcs =0.00314m²
Stator Core depth, dcs = Acs/Li =26 mm
Rotor Design:
Rotor Diameter, Dr = 280 – 2*0.35 = 279.3 mm (where air gap length = 0.35 mm)
Rotor bar Current, Ib = 369.68 A
Rotor Bar Cross Sectional Area, ar = 70 sq.mm
Rotor Bar width, wsr = 6.16 mm
Rotor Bar height, hsr = 10 mm
Rotor slot depth, dsr =6.46 mm
8|Page
Fig : 4 - PARALLEL SIDED SLOT FOR ROTOR CONDUCTOR
9|Page
Fig : 5- END RING OF ROTOR
End Ring:
End Ring Current, Ie = (Sr*Ib)/(P*п) = 941.38 A
End Ring Area, A e = 134. 48 sq.mm
End Ring Depth, de =13 mm
End Ring Thickness, te =10.34 mm
Outer Diameter, de/out =220 mm
Inner Diameter, de/in =194 mm
Mean Diameter, de/mean = 207 mm
End Ring Mean Length, le =пde/mean = 650 mm
End Ring Resistance,Re = ρ* Le /ae = 11 mΩ
End Ring Copper Loss 179.9 W
Total Copper Loss of Rotor =555.52 W
10 | P a g e
MMF Calculation:
11 | P a g e
Total MMF and Magnetizing Current:
MMFTOTAL = 399.09 + 6.092 + 12.81 + 21.42 + 12.25 = 451.662 AT
Magnetizing Current, Im = P* MMFTOTAL /(2.34*Kws*Ts) = 8.66 A
Loss Calculation:
Stator Iron Loss:
Volume of Stator = Acs*п*D’ = 0.0185 m3
Weight of material = 0.0185*7.6*103 = 141.2 kg
Stator Core Loss = 5.4 * 141.2 = 762.48 W
1. Slot Leakage:
2. Overhang Leakage:
Specific Permeance, λo = Ksτp2/(LoпYss)
λoLo = Ksτp2/(пYss) = 0.24 m where Ks = f(8/9) = 0.92
Overhang Leakage Reactance, Xo = 8пfμoTs2Loλss/(q*P) = 0.6637 Ω
13 | P a g e
3. Zig-Zag Leakage:
Xz = 1.524Ω
Total Leakage Reactance referred to stator, X’s = 3.535 Ω
Total resistance rs = Rs + R’R = 0.5 + 0.5715 = 1.0715 Ω
Total impedence Zs = rs + jXs = 3.52Ω
Short circuit Current, Isc = Vph / Zs = 124.97 A
Short circuit Power factor, cosϴsc = rs / Z s = 0.304
14 | P a g e
DATA – SHEET
Design of a squirrel cage Induction Motor
SPECIFICATIONS:-
Power kW 𝑃0 22.38
Phase ---- Ø 3
Frequency Hertz f 50
Poles ---- P 6
ASSUMPTIONS:-
15 | P a g e
Winding Factor ---- Kw 0.955
MAIN DIMENSIONS:-
NAME UNIT SYMBOL VAL0UE
Gross Length cm L 22
Bore Diameter cm D 28
Duct Width mm Ld 10
STATOR DESIGN:-
NAME UNIT SYMBOL VALUE
Flux/pole Wb Ø 0.0145
Turns/phase Turns/ph Tph 140
Number of conductor ---- Zss 16
per slot
Phase Current A Iph 22.66
Stator Current Density A/mm2 δ 4
Radius mm R 0.94
16 | P a g e
Diameter of conductor mm ds 2.784
Diameter with
medium enamel mm ds’ 2.96
insulation
Conductor area with mm2 as’ 6.087
insulation
Minimum teeth width mm WtAA/ 5.54
Teeth width at CC’ mm WtCC/ 8.345
Maximum slot width mm WsAA/ 10.74
Number of stator slots ------- SS 54
Height of Cu section mm h 25.51
in slot
Slot depth mm dss 29.01
Stator Core depth mm dcs 33.92
Slot height mm H 31.96
Total Diameter mm D0 405.86
Avg flux density in Wb/m2 BSC 1.25
stator core
Avg flux density in Wb/m2 BST 1.0885
stator teeth
ROTOR DESIGN :-
NAME UNIT SYMBOL VALUE
Diameter mm DR 279.3
Number of Rotor ---- SR 39
Slots
Bar Current A Ib 414.85
Current density in A/mm2 δR 6
rotor
Slot Depth mm dsr 16.3
Slot Width mm WRCC/ 5.3
Air gap length mm lg 0.35
17 | P a g e
Slot Pitch mm YRCC/ 19.87
IRON LOSS:
NAME UNIT SYMBOL VALUE
18 | P a g e
Weight of stator core kg ---- 141.2
Total stator core loss W (PFe)S 762.48
Total volume of stator m3 ---- 2.318*10-3
teeth
Total iron loss in W (PFe)t 1336.88
stator teeth
Total no-load loss W P0 0.9557
19 | P a g e
SHORT CIRCUIT PARAMETERS AND EFFICIENCY
NAME UNIT SYMBOL VALUE
20 | P a g e
WIRING AND INSTALLATION DESIGN OF
G+4 BUILDING
Calculation of area:
1m=3.28ft
1mm2=1.076*10-5 sq. ft
Flat-1:-
Bedroom 1 :- 3475*2700*10-5*1.076 ft2 = 100.946 ft2
Bedroom 2 :- 3475*2700*10-5*1.076 ft2 = 100.946 ft2
Toilet :- 2400*1200*10-5 *1.076 ft2 = 30.98 ft2
Kitchen :- 2700*1500**10-5 *1.076 ft2 =43.59 ft2
Dining :- :- 2700*1500**10-5 *1.076 ft2 =43.59 ft2
Flat-2:-
Bedroom 1 :- 3000*2400*10-5*1.076 ft2 = 77.49 ft2
Bedroom 2 :- 3300*2400*10-5*1.076 ft2 = 85.25 ft2
Sitting :- 2500*2100*10-5*1.076 ft2 = 56.48 ft2
Toilet :- 2100*1125*10-5 *1.076 ft2 = 25.43 ft2
Kitchen :- 2100*1500*10-5 *1.076 ft2 =33.90 ft2
Flat-3:-
Bedroom 1 :- 3900*2400*10-5*1.076 ft2 = 100.71 ft2
Bedroom 2 :- 2575*3300*10-5*1.076 ft2 = 91.43ft2
Bedroom 3 :- 3450*2400*10-5*1.076 ft2 = 89.09 ft2
Toilet :- 2400*1200*10-5 *1.076 ft2 = 30.99 ft2
Kitchen :- 2475*1885*10-5 *1.076 ft2 =50.199 ft2
Dining :- 2575*3150*10-5 *1.076 ft2 = 87.28 ft2
Water Closet (wc):- 1350*1000*10-5 *1.076ft2 = 14.528 ft2
21 | P a g e
Balcony :- 2400*1000*10-5 *1.076 ft2 = 25.83 ft2
Flat-4:-
Bedroom 1 :- 3450*2500*10-5*1.076 ft2 = 92.8 ft2
Bedroom 2 :- 2530*3300*10-5*1.076 ft2 = 89.83ft2
Toilet :- 2400*1200*10-5 *1.076 ft2 = 30.99 ft2
Kitchen :- 2475*1885*10-5 *1.076 ft2 =50.199 ft2
Dining :- 2575*3160*10-5 *1.076 ft2 = 87.55 ft2
Water Closet (wc):- 1350*1000*10-5 *1.076 ft2 = 14.52 ft2
Balcony :- 2500*1000*10-5 *1.076 ft2 = 26.896 ft2
1 Lux=0.093 Lumen/ft2
Average Illumination:-
Flat-1:-
Bedroom 1 :- 100.946*300*0.093 = 2818.01 lumen
Bedroom 2 :- 100.946*300*0.093 = 2818.01 lumen
Toilet :- 30.98*100*0.093 = 288.36 lumen
Kitchen :- 43.59*200*0.093 = 810.77 lumen
Dining :- 43.59 *300*0.093 = 1215.603 lumen
Flat-2:-
Bedroom 1 :- 77.49*300*0.093 = 2161.971 lumen
22 | P a g e
Bedroom 2 :- 85.25*300*0.093 = 2378.475 lumen
Toilet :- 25.43*100*0.093 = 236.49 lumen
Kitchen :- 33.90*200*0.093 = 630.54 lumen
Sitting :- 56.51*300*0.093 = 1576.63 lumen
Flat-3:-
Bedroom 1 :- 100.71*300*0.093 = 2809.809 lumen
Bedroom 2 :- 91.47*300*0.093 = 2552.01 lumen
Bedroom 3 :- 89.09*300*0.093 = 2485.611 lumen
Toilet :- 30.98*100*0.093 = 288.207 lumen
Kitchen :- 50.19*200*0.093 = 933.7014 lumen
Dining :- 87.28*300*0.093 = 2442.366 lumen
WC :- 14.53*100*0.093= 135.09 lumen
Balcony :- 25.82*100*0.093 = 240.163 lumen
Flat-4:-
Bedroom 1 :- 92.8*300*0.093 = 2589.1 lumen
Bedroom 2 :- 89.87*300*0.093 = 2506.257 lumen
Toilet :- 30.98*100*0.093 = 288.207 lumen
Kitchen :- 50.199*200*0.093 = 933.70 lumen
Dining :- 87.55*300*0.093 = 2442.695 lumen
WC :- 14.53*100*0.093= 135.09 lumen
Balcony :- 26.896*100*0.093 = 250.13 lumen
Illumination level:-
Garage :- 2387.41 Lumen
Lamp Selection:-
Flat-1:-
Room Load Type Watt Current No of Actual Lumen output
Rating light illumination
required
Bedroom 1 FLT(white) 40 0.44A 1 2816.5 2770
Bedroom 2 FLT(white) 40 0.44A 1 2818.8 2770
Toilet CFL 7 175mA 1 288.11 400
Kitchen CFL 11 160mA 1 810.4 900
Dining CFL(white) 20 381mA 1 1215.6 1160
24 | P a g e
Flat-2:-
Room Load Type Watt Current No of Actual Lumen output
Rating light illumination
required
Bedroom 1 FLT(white) 20 0.381A 1 2161.13 1160
CFL 11 0.160A 1 900
Flat-3:-
Load Type Watt Current No of light
rating
Bedroom 1 1 FLT(white) 40 0.44A 1
Flat-4:-
Load Type Watt Current rating No of light
Bedroom 1 1 FLT(white) 40 0.44A 1
Bedroom 2 1 FLT(white) 40 0.44A 1
Kitchen 1 CFL 11 160mA 1
Toilet 1 CFL 7 175mA 1
Dining 1 FLT(white) 40 0.44A 1
WC 1 CFL 7 175mA 1
Balcony 1 CFL 7 175mA 1
25 | P a g e
LAMP DESIGN FOR GROUND FLOOR:-
Lumen o/p Load type Watt Current No of light
rating
Flat-1:-
Room No of fan Fan load (Inches/mm/watt)
Bedroom 1 1 60/1500/75
Bedroom 2 1 60/1500/75
Kitchen 2 48/1200/45+90w exhaust
Dinning 1 56/1400/65
Toilet 1 90w exhaust
Flat-2:-
Room No of fan Fan load (Inches/mm/watt)
Bedroom 1 1 60/1500/75
26 | P a g e
Bedroom 2 1 60/1500/75
Kitchen 1 48/1200/45+90w exhaust
Dinning 1 56/1400/65
Toilet 1 90w exhaust
Flat-3:-
Room No of fan Fan load (Inches/mm/watt)
Bedroom 1 1 60/1500/75
Bedroom 2 1 60/1500/75
Bedroom 3 1 60/1500/75
Kitchen 1 48/1200/45+90w exhaust
Dining 1 60/1500/75
Toilet 1 90w
Flat-4:-
Room No of fan Fan load (Inches/mm/watt)
Bedroom 1 1 60/1500/75
Bedroom 2 1 60/1500/75
Kitchen 1 48/1200/45+90w exhaust
Dining 1 60/1500/75
Toilet 1 90w
Ground floor:-
Room No of fan Fan load (Inches/mm/watt)
Godown 1 2 90w exhaust*2
Godown 2 2 90w exhaust*2
Godown 3 2 90w exhaust*2
Shop 1 2 60/1500/75
Shop 2 1 60/1500/75
Shop 3 1 60/1500/75
Equipments:-
Name rating
1. Refrigerator (160-220ltr) 746W
2. Washing machine 1700W
3. TV 75/100W
4. Computer 450W
5. A.C (1.5 to 2 ton) 2KW
6. Geyser 1438W
7. Microwave oven 900W
27 | P a g e
8. Cooler 170W/230v
9. Mixer grinder 650W
10. Electric iron 1440W
11. Chimney 600W
Flat-2:-
Room Plugs No of Switches
Bedroom 1 1*32A, 2*6A 6
Bedroom 2 2*6A 5
Kitchen 1*16A,2*6A 4
28 | P a g e
Toilet 1*16A, 1*6A 3
Sitting 1*16A, 4*6A 7
Flat-3:-
Room Plugs No of Switches
Bedroom 1 2*6A 4
Bedroom 2 1*32A, 2*6A 6
Bedroom 3 2*6A 4
Kitchen 1*16A,2*6A 4
Toilet 1*16A, 1*6A 3
Dining 1*16A , 4*6A 7
WC 1*6A 2
Balcony 1*6A 3
Flat-4:-
Room Plugs No of Switches
Bedroom 1 1*32A, 2*6A 5
Bedroom 2 2*6A 4
Kitchen 1*16A,1*6A 4
Toilet 1*16A, 1*6A 3
Dining 1*16A, 4*6A 7
WC 1*6A 2
Balcony 1*6A 3
Ground floor :-
Room Plugs No of Switches
Godown 1 2*6A 3
Godown 2 1*6A 2
Godown 3 2*6A 3
Shop 1 2*6A,1*16A 5
Shop 2 1*6A,1*16A 4
Shop 3 3*6A,3*16A 10
Garage 2*6A 3
Lift - -
Stair case 2*6A 4
In total,
248+13=261, 6A plug switch board
44+5=49, 16A plug switch board
4*4=16, 32A plug switch board
29 | P a g e
444+34 =478 switches.
Wire specification:-
Amp cross-sectional area of wire
6 1mm2/0.75mm2
16 2.5mm2
32 4mm2
For flat:-
Bedroom :-fan[5+4.428]ft*2=18.856ft (1 mm2 wire)
F.L.T[5+8.858]ft*2=31.712 ft (1 mm2 wire)
Ac[5+8.8]ft*2=35.712ft (4 mm2 wire)
Toilet :-C.F.L[5+3.936+2]*2=21.872ft (1 mm2 wire)
Gyesar [5+3.936+4]*2=25.872ft (2.5 mm2 wire)
Dinning :-C.F.L(1)-[5+4.92+2]*2 ft=23.84ft (1 mm2 wire)
C.F.L(2)-[3*2]=6ft (1 mm2 wire)
Fan [5+2.46]*2 ft=14.92 ft (1 mm2 wire)
Kitchen –C.F.L-[5+.92+2]*2ft=23.84 (1 mm2 wire)
Fan [5+2.46]*2ft=14.92ft (1 mm2 wire)
For flats: total length of wire,=>
1 mm2 wire=206.528ft
2.5 mm2 wire=25.872 ft
4 mm2 wire=35.712 ft
30 | P a g e
CFL=[13.2*2]=26.56 ft (1 mm2 wire)
Godown2-white FT[11.9*2]ft=23.86 ft (1 mm2 wire)
Godown3-CFL[8.9*2]=17.87ft (1 mm2 wire)
Shop1-18+18.28+36.56 ft (1 mm2 wire)
Shop2-35.74+17.8 ft(1 mm2 wire)
Shop3-36.92+18.4 ft(1 mm2 wire)
Garage –[5+8.2]*2 ft= 26.56 ft
Stair case-14ft (1 mm2 wire)
Lift- 12 ft (1 mm2 wire)
Total length of 6A/1 mm2 wire for ground floor=355.95 ft
31 | P a g e
DESIGN OF TRANSMISSION LINE
Specifications:-
Power Transfer: 100MW
Span: 250km
Power factor(cosΦ): 0.85
Efficiency: 87%
Regulation: 12%
32 | P a g e
Line Spacing for 220KV=6m
Inductance Calculation:
Deq= 3√(Dab Dbc Dca)= 3√(6*6*12)=7.56m
r'=0.7788r=0.7788*15.14/2=6.168*10-3m
L=0.4605 log(7.65/6.168*10-3)=1.422mH/Km
Total inductance=1.422*250=355mH
Total resistance=R=0.2665*250=66.625Ω
Total line impedence=Z=R+jX=66.265+j*2*π*50*355*10-3=66.625+j111.52
Z=129.91∟59.1 o
Capacitance Calculation:
C=0.02412/log(Deq/r') uF/Km= 8.094*10-3 F/Km
Total capacitance=2.0236F
Y=2*π*50*2.0236*10-6 =6.357*10-4 ∟90o
VR=220/√3KV
IR=308.74∟-31.8o
Input Power=√3VsIsCos=112.59MW
Efficiency=(100/112.59)*100%=88.81%
33 | P a g e
At no load Vr=Vs/A=165.36∟6.348
Voltage regulation=Vs-Vr/Vr=(165.36-127.01)/127.01=30.18%
Surge Impedence:-
𝐿
Surge Impedence(Zc)=√𝐶=418.84Ω
Convection Loss:-
5.727√𝑝𝑣
Wc= ∆𝑡 W/m2
𝑇𝑎0.123 √𝑑
Radiation Loss:-
𝑇1 4 𝑇2 4 2
Wr= Ke[(1000 ) − (1000 ) ] W/m
where, K=57039.9
e=Emmisivity=1 for blackbody
=0.5 for oxidised gas.
T1=Conductor temp. in K
T2= Air temp. in K
348 4 308 4 2
Wr= 57039.9*.05[(1000) − (1000) ] =161.62W/m
34 | P a g e
Corona Loss Calculation:-
𝐷𝑒𝑞
3∗106 ∗𝑟∗𝜕𝑚0 ln
𝑟
Vd= V
√2
𝑝 273+𝜃
Factor affecting critical field intensity(∂) = 76 ( 273+𝜃0 ), 𝜃0 =air temp. 𝜃=conductor temp.
𝑉 220
Now, 𝑉 = √3∗96.8=1.31
𝑑
𝑉
Since 𝑉 <1.8
𝑑
21∗10−6 𝑓𝑉 2 𝐹
P c= 𝐷 2
KW/Km/ph , D=spacing b/w the conductors in m
(log )
𝑟
220 2
21∗10−6 ∗50∗( ) ∗0.3 𝑉
√3
= 7.56 2 = 0.572 KW/Km/ph [F=0.3 for 𝑉 = 1.4]
(log ) 𝑑
7.92∗10 −3
220 2
21∗10−6 ∗50∗( ) ∗1 𝑉
√3
Pc = 7.56 2 = 1.906 KW/Km/ph [F=1 for 𝑉 = 1.6]
(log ) 𝑑
7.92∗10−3
Mechanical Design:-
𝑊𝐿2
Sag (in normal condition) S= 8𝑇
35 | P a g e
493∗9.81∗3002
S=8∗40.58/2∗1000∗1000 =2.682m
=6.844N/m
W=4.836N/m
W+ Wi=11.68N/m
FW=√{0.1332 + 11.682 }
=11.68N/m
𝐹𝑊𝐿2 11.68∗3002
Sag(S)= = 40.58 =6.476m
8𝑇 8∗ ∗1000∗1000
2
36 | P a g e
DATA SHEET
Design of a Transmission Line
SPECIFICATIONS:-
Sl. No. Name Quantity Unit
1. Power 100 MW
2. Span 250 Km
4. Efficiency 87 %
5. Regulation 12 %
ASSUMPTIONS:-
Sl. No. Name Quantity Unit
1. Pressure 1 Atm
4. Conductor Spacing 6 m
Clearance between
6. the ground & 7 m
conductor
37 | P a g e
7. Density of ice 8920 N/m3
Distance between
9. two towers 300 m
0
3. Temp Rise 40 c
0
4. Ambient Temp 35 c
0
5. Total temp rise 75 c
7. Diameter 15.84 mm
38 | P a g e
17. Phase voltage(receiving end) 127.01 KV
LOSS CALCULATION:-
Sl. No. Name Quantity Unit
Mechanical design:-
Sl. No. Name Quantity Unit
39 | P a g e
5. Resultant force 11.68 N/m
6. Sag(abnormal 6.476 m
condition)
40 | P a g e
DESIGN OF IRON CORE INDUCTOR
Problem Statement:
Design an iron core choke to the connected across a 230 V, 50 Hz supply & to carry a current of
4 Amps.
Assumption:
Magnetic Flux Density, Bm = 1 Wb/m2
Current Density, δ = 2.3 A/mm2
Stacking Factor, Sf = 0.9
Turns per volt, Te = 1.6
Number of Air Gap, ng = 3
Core Design:
Apparent Power,Q = VI = 230*4=920 VA
We know, E = 4.44fΦmT
Or, 1=4.44fBmAiTe
Or, 1=4.44*50*1*Ai*1.6
Or, Net Area, Ai=2.5593*10-3 m2
Gross area=(Net area/Stacking factor)=2.5593*10-3/0.9=2.8437*10-3 m2
Winding Design:
Total turns=230*1.6=368
Conductor Cross sectional area=4/2.3=1.739 mm2
To find Conductor Diameter: Π*(d/2)2=1.739
Conductor Diameter,d=2*√(1.739/Π)=1.488 mm
For Medium Enamel Covering Conductor Diameter,d1 = 1.608 mm
Area of Conductor with Insulation = 2.031 mm2
Total copper area=2.031*368=747.408 mm2
Window space required=Copper area/Space factor
41 | P a g e
Space factor, Sf=0.8*(d/ d1)2=0.685
Window space required=747.408/0.685=1091.02 mm2
Actual window space required, Aw' = 1.2*(Copper area/Space factor)
Assume 20% extra for accommodation
Aw'=1309.224 mm2
Selection of Lamination:
Assume E-I Stamping with square cross section core
Lamination size of central limb, A = √𝐺𝑟𝑜𝑠𝑠 𝐶𝑜𝑟𝑒 𝐴𝑟𝑒𝑎 = 53.32 mm=2.1 inch
Window Area, Aw = Hw*Ww = 1934.02 mm2
Where Hw = C-2E = 5-2 = 3 inch = 76.2 mm
Ww = (B-2D-A)/2 = 1 inch = 25.4 mm
42 | P a g e
Impedance of the choke:
Resistance of coil, Rc = ρlc/a
Impedance, Z =V/I=230/4=57.5 Ω
Z=R+jXL [Neglect the mmf for Iron part and neglect the coil resistance]
Here,Rc is very small compared to XL thus neglected and Z=XL
Or,XL=57.5
Or,2ΠfL=57.5
Or, L=57.5/(2Π*50)
Or, L=0.183 H
Or, L=183 mH
Total mmf=mmf for Iron part+mmf for air gap
=atili+atglgng
Where,ati=Magnetic field intensity for iron
atg=Air gap magnetizing field
We know, Bm=μ0H
Or, H=Bm/μ0=1.1/(4Π*10-7)=875352.18 AT/m
AT=(368*4)=1472
Total mmf, AT =mmf for air gap= atglgng
Or, 1472=875352.18 *lg*3
Or, lg=5.605*10-4 m
Or, Air Gap Length, lg=0.56 mm
43 | P a g e
DATA SHEET
DESIGN OF IRON CORE INDUCTOR
(transformer or choke)
SPECIFICATIONS:-
Sl. No. Name Quantity Unit
2. Frequency 50 Hz
3. Carrying Current 4 A
ASSUMPTIONS:-
Extra space
5. required for 20 %
accommodation
44 | P a g e
CORE DESIGN:-
Sl. No. Name Quantity Unit
WINDING DESIGN:-
Sl. No. Name Quantity Unit
1 Conductor cross-
Section 1.739 mm2
area(without
insulation)
2 Radius (without 0.744 mm
insulation)
3 Diameter 1.488 mm
(without
insulation)
4 Diameter with 1.608 mm
Insulation
45 | P a g e
WINDOW DIMENSION:-
Sl. No. Name Quantity Unit
Width of central
3. limb (A) 53.32 mm
assuming square
cross -section
4. Width of each 1 Inch
Window
IMPEDANCE CALCULATION:-
Sl. No. Name Quantity Unit
1. Inductance 183 mH
46 | P a g e
AIR GAP & MMF CALCULATION :-
Sl. No. Name Quantity Unit
47 | P a g e