Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

PRIPREMA NASTAVNOG ČASA

1. Nastavna jedinica: Umihana Čuvidina: „Čamdži Mujo i lijepa Uma“


2. Razred: drugi (II)
3. Vrsta časa: čas obrade novog gradiva
4. Oblici rada: frontalni i individualni
5. Metode rada: dijaloška metoda, metoda usmenog izlaganja i tekstualna metoda
6. Nastavna sredstva i pomagala: tabla, kreda, čitanka i audiozapis pjesme „Zaplakala
Šećer Đula“ u izvođenju grupe Divanhana
7. Ciljevi časa:
a) Odgojni ciljevi:
- Razvijanje pozitivnog odnosa učenika prema književnosti
- Razvijanje književne kulture
b) Obrazovni ciljevi:
- Analiza tematsko-motivskog sloja pjesme
- Analiza strukture pjesme
- Prepoznavanje pjesme u kontekstu alhamijado književnosti
c) Funkcionalni ciljevi:
- Razvijanje kritičkog mišljenja
- Samostalno usvajanje znanja
8. Ishodi učenja:
Učenik:
- Prepoznaje pjesmu u kontekstu alhamijado književnosti
- Analizira strukturu pjesme
- Analizira tematsko-motivske odlike pjesme
9. Tok časa:

a) Uvodni dio časa:


 Učenici slušaju pjesmu „Zaplakala Šećer Đula“ i zaključuju da se u pjesmu radi o
neostvarenoj ljubavi zbog odlaska mladića u rat i o nesebičnosti zarobljenog
mladića koji svojoj dragoj poručuje da se uda za drugoga.
 Profesorica podstiče učenike da se prisjete ranije stečenih znanja o alhamijado
književnosti:
- Kakav karakter ima alhamijado književnost?
Alhamijedo književnost je duhovnog, pobožnog i didaktičkog karaktera.
- Ko je prva pjesnikinja alhamijado književnosti?
Umihana Čuvidina
b) Glavni dio časa:
 Profesorica najavljuje nastavnu jedinicu i iznosi značajne podatke o pjesnikinji:
- rođena oko 1974, umrla oko 1850. ili 1870. godine
- bila zaručena za Čamdži Muju koji 1813. godine odlazi s Ali-pašinom vojskom
protiv ustanika u Srbiji
- nakon Mujine smrti Umihana ostaje neudata
- zbog pisanja u duhu narodnog stvaralaštva brojne njene pjesme se danas smatraju
narodnim
- sa sigurnošću se zna da su njene tri pjesme: „Sarajlije iđu na vojsku protiv Srbije“,
„Pogibija aga Sarajlija pod Loznicom 1813“ i „Čamdži Mujo i lijepa Uma“
- zbog njene velike ljubavi prema Muji prozvali je Sevdom
- jezik njene poezije je čist narodni bosanski jezik, s malo turcizama
- tematikom odstupa od pobožno-didaktičkog karaktera alhamijado književnosti
 Profesorica čita pjesmu, nakon čega slijedi analiza:
- Koji motiv uočavate na početku pjesme?
Prvi motiv koji se uočava je prikaz ranjenih Sarajlija na ratištu.
- Šta rade ranjenici?
Svaki ranjenik, u iščekivanju smrti, doziva svoju majku, osim Muje koji doziva
svoju dragu, Umu.
- Šta Mujo poručuje Umi?
Poručuje joj da ga ne čeka i da se slobodno uda za drugog. Mujo moli saborce da
odnesu prsten Umi.
- Kako reaguje Uma kad joj saborci donesu prsten od Muje?
Uma pokazuje da je gospodskog roda te je žalila za njim tri godine, a četvrte godine
je odrezala svoju kosu, čime je pokazala da ostaje vjerna svojoj ljubavi.
- Kojim stilskim sredstvom se pjesnikinja služi kako bi iskazala Uminu patnju?
Pjesnikinja gradacijom iskazuje Uminu ljubav i vjernost:
žalila ga tri godine dana:
za godinu lice ne umila,
a za drugu ne nasmijala se,
a za treću kosu ne oplela.
Kad nastala četvrta godina,
rusu kosu rukom odrezala,
pa je šalje daji na kapiju.
- Šta simbolizira rezanje kose, uz dokaz ljubavi i patnje?
Rezanje kose je jednako prekidu njenog života.
- Šta daidža i dainica rade s njenom kosom?
Oni su pozlatili kosu i stavili je na kapiju grada da svi žale Umu i da se dive njenoj
žrtvi.
- Kako reaguje Umina majka na kćerinu bol?
Majka ne uspijeva shvatiti Umu, koja joj odgovara da joj je Mujo draži i od rođenog
brata i da je junak kakav nije postojao prije njega, niti će postojati poslije njega.
 Nakon toga, profesorica upotrebljava citat Emila Zole: „Poslije ljubavi nema
drugog osim smrti“, kojim se upućuje na sudbinu Ume koja gubitkom ljubavi gubi
volju za životom.
 Učenici donose zaključke o strukturnim elementima pjesme uz upute profesorice:
- Koja je ovo vrsta pjesme?
Po tematsko-motivskim i strukturnim elementima, ovo je balada.
- Koje epske i lirske elemente uočavate u ovoj baladi?
Epski elementi: likovi, događaji, opširnost, dijalog, epski deseterac.
Lirski elementi: emocionalna obojenost
- Koja je tema pjesme?
Tragična ljubav Muje i Ume.
- Kojim tokom ide radnja u ovoj baladi?
Tok radnje:
o ranjeni ratnici dozivaju majke
o Mujo šalje Umi prsten i poruku
o Uma dobija Mujin poklon
o Uma žali za dragim.
c) Završni dio časa:
U završnom dijelu časa učenici zaključuju da poezija Umihane Čuvidine jezikom,
stilom i tematikom odstupa od karakteristika alhamijado književnosti. Nakon toga,
profesorica pita učenike zašto su na početku časa slušali sevdalinku „Zaplakala Šećer
Đula“ i zaključuju šta je zajedničko, a šta različito ovim pjesmama.
10. Izgled table:
„Čamdži Mujo i lijepa Uma“
Umihana Čuvidina
Vrsta pjesme: balada
Epski elementi: likovi, događaji, dijalog, opširnost i asimetričan epski deseterac s cezurom nakon
četvrtog sloga
Lirski elementi: izražena emocionalnost
Tok radnje:
- ranjeni ratnici dozivaju majke
- Mujo šalje Umi prsten i poruku
- Uma dobija Mujin poklon
- Uma žali za dragim
11. Prilozi: pjesma „Čamdži Mujo i lijepa Uma“: Umihana Čuvidina
12. Komentar:
- Primijetila se dobra organizacija i priprema časa. Učenici su uz upute profesorice
interpretirali lirsku pjesmu i usvojili znanja koja su predviđena.
- Profesorica je kombinirala različite metode rada i nastavna pomagala. Audiozapis
na početku časa je motivisao učenike za rad i analizu pjesme, te su analizirani svi
segmenti: motivi, teme, ideja, strukturni elementi, te karakteristike alhamijado
književnosti.

You might also like