Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Matematik ( Selasa ,09 Julai 2019)


Kelas 1 Sinar
Masa 5:40 – 6:45 ( 65 minit)
Bilangan Murid /26
Bidang Pelajaran PERKAITAN DAN ALGEBRA
Tajuk PERSAMAAN LINEAR
Standard Kandungan 6.1 Persamaan Linear Dalam Satu Pemboleh Ubah
6.2 Persamaan Linear Dalam Dua Pemboleh Ubah
Standard Pembelajaran 6.1.3 Menyelesaikan masalah dalam satu pemboleh ubah
6.1.4 menyelesaikan masalah yang melibatkan persamaan linear dalam
satu pemboleh ubah
6.2.1 Mengenal pasti persamaan linear dalam dua pemboleh ubah dan
menghuraikan ciri – ciri persamaan tersebut.
6.2.2 Membentuk persamaan linear dalam dua pemboleh ubah
berdasarkan suatu pernyataan atau situasi dan sebaliknya
Hasil Pembelajaran Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
1. Menyelesaikan sekurang – kurangnya 3 permasalahan yang
melibatan persamaan linear satu pemboleh ubah.
2. Mengenal pasti dan membentuk sekurang – kurangnya 3
persamaan linear dalam dua pemboleh ubah.
Bahan Bantu Mengajar  Whiteboard
 Lembaran kerja
 Sampul misteri

Langkah – Langkah Pengajaran

Fasa Aktiviti PdPc Nilai Murni /


BBM /
PAK21
Set Induksi 1. Soal jawab perihal pembelajaran lepas.
(5minit) 2. Murid menjawab soalan berdasarkan apa yang telah
dipelajari dalam kelas yang lepas.
Perkembangan
( 20 minit) 1. Guru membimbing murid menyelesaikan permasalahan
yang melibatkan persamaan linear satu pemboleh ubah.
𝑦
a. 2 − 10 = 1
b. 3𝑛 + 1 = 6𝑛
2. Dalam pasangan masing – masing, murid dikehendaki
menyelesaikan latih diri 6.1c dan 6.1d (m.s 129 dan 130).
Aktiviti 1 Sampul Misteri
(20 minit,) 1. Dalam kumpulan masing – masing pelajar diminta untuk
mencabut satu sampul yang mengandungi soalan
persamaan linear satu pemboleh ubah.
2. Setiap pasangan perlu menjawab dan menampal jawapan
mereka di dinding untuk “galeri walk”.
Perkembangan 1. Guru membimbing murid mengenal pasti persamaan
(15 minit) linear dalam dua pemboleh ubah dan ciri – cirinya.
2. Murid perlu membentuk persamaan linear dalam dua
pemboleh ubah.
Penutup
(5 minit) 1. Murid ditanya berkenaan apa yang mereka faham dan
dibimbing untuk membuat kesimpulan.

Refleksi: ___/____ mencapai hasil pembelajaran.

___/____ dibimbing oleh guru untuk mencapai hasil pembelajaran.


Sampul Misteri
a) Jisim David adalah 5 kg lebih berat b) Tinggi tiga orang lelaki ialah  p  10 cm,
daripada Samy dan jisim Ahmad adalah 6
kg kurang daripada Samy. Jika jumlah jisim  p  12 cm dan  2 p  60 cm. Jika purata
mereka ialah 155 kg, cari jisim Ahmad. tinggi mereka ialah 154 cm, cari tinggi bagi
lelaki yang paling rendah.

c) Rajah menunjukkan dua buah segi empat d) Rajah menunjukkan tiga buah sudut pada
sama dengan sisi 2x cm dan 3x cm. garis lurus ABC.

Jika perimeter seluruh rajah ialah 112 Cari nilai bagi sudut yang terkecil.
cm, cari jumlah luas,dalam cm²,seluruh
rajah itu.

You might also like